RECENZE: HP Compaq 6710b - ergonomická práce

3. 7. 2007 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Zima

S platformou Santa Rosa přichází i obměna modelů základní řady business notebooků HP Compaq. Námi testovaný model se může pochlubit Core2 Duo procesorem, 2GB RAM a kvalitním matným širokoúhlým LCD s nadprůměrnými pozorovacími uhly. To vše s předinstalovanými Windows Vista Business za doporučenou koncovou cenu mírně přes 30.000,- Kč bez DPH.

HP Compaq 6710b - ergonomická práce

Základní popis

HP se i u své nové business řady drží osvědčeného konzervativního designu. Charakteristická je tedy černá a tmavě šedá barva a hranatější tvary. Design je účelný a je oproštěn od zbytečností a výstředností. Někdo by tuto řadu označil za hranaté černé krabice, mně osobně se ale tento design líbí stokrát víc než nějaké zakulacené „hračky“ výstředních barev. Na to, že s touto šasi se montují modely od nejnižší cenové třídy, je zpracování přímo ukázkové. Víko displeje i základna notebooku jsou pevné a lze očekávat, že snesou i nějaké to trochu drsnější zacházení a že se nejedná o notebook, který by měl strávit většinu svého života jen na stole.

Úhlopříčka 15.4“ už nabízí dostatečnou velikost pro notebook, který má nahradit stolní počítač. Displeje této velikosti už mohou mít relativně velké rozlišení a klávesnice i podpěrky pod ruce mají dostatečný prostor k tomu, aby nebylo potřeba dělat velké kompromisy na úkor uživatelova pohodlí. 6710b je ukázkovým příkladem, že 15.4“ může z pohledu ergonomie plně stačit na většinu pracovních činností.

Na přední straně notebooku nenajdeme nic jiného než dva reproduktory. Na zadní straně kupodivu nenajdeme napájecí konektor, za to se tam nachází konektor LAN, obrazový VGA výstup a televizní výstup realizovaný přes S-Video konektor. Na pravé straně se nachází postupně od zadu konektor pro připojení analogového modemu, optická mechanika a dva USB porty (hned u uživatele; radši bych je viděl někde vzadu až u modemu, protože kvůli myši jdou málokdy něčím osadit, aby pak nepřekážely kabely), nad kterými je umístěna čtečka karet (SD, MMC, MS/Pro, XD) – zasunutá karta z ní vždy přesahuje. Na levé straně se nachází úplně vzadu konektor pro napájecí adaptér. Když budeme postupovat postupně až k uživateli, tak tu dále najdeme výdech chlazení, dvě USB (dostatečně vzdálené od sebe), dva audio konektory a nakonec Firewire s PCMCIA slotem (krytým záslepkou). Ano čtete správně. HP zůstává dál u PCMCIA karet, protože ExpressCard příslušenství se nějak ne a ne rozšířit. Tento krok tedy považuju vcelku a logický. ExpressCard najde uplatnění spíš v multimediálních věcech a to se pak dá vyřešit dokovací stanicí, kde ExpressCard slot je. Ještě bych zmínil, že konektor pro dokovací stanici se nachází na spodku notebooku a není nijak krytý.

Indikační diody jsou opět umístěny ve dvou řadách. První je na přední straně notebooku vlevo. Jedná se o čtyři diody. První indikuje vysílač Wifi/BT a svítí modře. Druhá svítí zeleně a pozná se podle ní, jestli je notebook zapnutý anebo v úsporném režimu (sem tam blikne). Třetí ukazuje stav baterie. Když svítí oranžově, tak se baterie nabíjí. Když bliká, tak už baterie mele z posledního. Pokud svítí zeleně, tak se sice ještě nabíjí, ale už je skoro nabitá. Poslední dioda informuje o práci disku (zeleně). Pokud se aktivuje ochranný mechanismus na disku, tak se rozsvítí oranžově.

Druhá řada je nad klávesnicí a je kombinována s dotykovými senzory tak jak to známe z řady Pavilion. Klasická tlačítka, která jsme mohli znát z předchozích modelů, šla úplně stranou a zůstalo tu jediné opravdové tlačítko jen na zapnutí. To má na sobě zelenou diodu se stejnou logikou, jakou má dioda zapnutí na předku. Napravo od něj je ikona HP Info Center, která se při dotyku na chvíli zeleně rozsvítí, a spustí zmíněnou aplikaci (přijde mi to užitečné, protože tu člověk najde všechno nastavení specifické pro HP notebooky). Další ikona je modrá a ukazuje práci bezdrátového vysílače (opět stejná logika jako dioda na předku). Při doteku ho lze vypnout nebo zapnout. Třetí ikona slouží k přepnutí do prezentačního módu (je to pravděpodobně velmi užitečná věc, bohužel se mi jí nějak nepodařilo správně nastavit, aby mi nesnižovala rozlišení na interním displeji).

Na prostředku najdeme indikaci zámků klávesnice. Jde o dvě malé zeleně podsvícené ikony pro NumLock a CapsLock. Posledním prvkem na pruhu nad klávesnicí už je pouze ovládání hlasitosti (kterému se věnuji v kapitole Multimedia). Pokud bych měl zhodnotit přechod od klasických tlačítek k dotykovým senzorům, tak to vidím jednoznačně jako krok zpět (pravděpodobně jsou asi nižší náklady na výrobu, jinak netuším, co HP vedlo k tomu je použít). Když chci mačkat horní řadu kláves, tak si je někdy omylem mačkám k tomu nějakým dalším prstem na ruce. Pomohlo by, kdyby byla celá řada senzorů umístěna co nejblíže k displeji a co nejdál od klávesnice.

V zavřeném stavu je víko přidržováno dvěma zámky. Oba se pohybují tažením posuvného prvku na předku víka. Trochu si musím postesknout nad tuhostí tohoto prvku v případě, že na něj tlačíte. Na druhou stranu s tím, co občas předvádí jiní výrobci, se jedná stále o nadstandard. Poslední dobou se i u notebooků této velikosti objevuje absence přidržovacího mechanismu víka. U tak velkých notebooků to nevidím vůbec rád. Přidržovací kloub se hodně namáhá a po čase povolí, a pak už není notebook nikdy správně zavřený a kloub se namáhá a namáhá. Jsem rád, že u business třídy HP tyto nové zvyky nezavádí.

Na svou velikost patří tento notebook mezi ty lehčí. Na své rozměry 357 x 265 má váhu 2.83 kg. V otevřeném stavu je tlustý 27 mm (v zavřeném 38 mm). Dodávaný adaptér má sice 90W, ale i přesto patří k těm menším a lehčím (váha 513 g i s kabely). Notebook je tedy na hranici toho, co je možné ještě používat na denní nošení (s dobrým batohem mi nedělalo problém ho nosit každý den - a to normálně nosím o kilo lehčí přístroj).

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice je černá s velmi kontrastními bílými popisky. Popisky určené pro klávesu Fn jsou tradiční modrou. Rozložení klávesnice je dle mého názoru ideální. Mezerník i klávesy Shift jsou dostatečně velké. V levém dolním rohu klávesnice se nachází klávesa CTRL. Fn klávesa je tedy po jejím pravém boku (to je asi nejlepší způsob jejího umístění – komu to však vadí, tak je v BIOSu možnost funkce kláves prohodit). Z druhé strany s ní sousedí klávesa Windows - ta se na klávesnici nachází jen jedna. Klávesa kontextové nabídky se nachází mezi klávesami CTRL a ALT na pravé straně od mezerníku.

Použitá klávesnice má českou lokalizaci - i přes původní popisky americké verze je klávesnice odvozena z britské varianty. To tedy znamená, že klávesa enter je na výšku a že jeden ze shiftů je zkrácen na úkor klávesy se zpětným lomítkem (ta byla netradičně umístěna k pravému shiftu).

Čtveřice kláves Home, End, PageUp a PageDown zdobí, jak je celkem běžné u mnoha notebooků, pravý kraj klávesnice. Od ostatních kláves jsou odděleny malou mezerou, takže se dají mnohem lépe nahmatat i v noci. Insert a Delete jsou hned nad nimi v pravém horním rohu klávesnice - ty jsou stejně jako celá horní řada kláves (tedy především funkční klávesy, které jsou na druhou stranu příjemně rozděleny po vzoru stolních klávesnic do bloků po čtyřech klávesách) a kurzorové šipky zmenšené na výšku na dvě třetiny plné velikosti. Nijak to ale nevadí, protože jsou od ostatních kláves oddělené mezerou, takže si nebudete omylem mačkat i další klávesy.

Pomocí klávesy Fn a funkčních kláves realizováno tlačítko režimu spánku (nastavitelné ve Windows), přepínání výstupu grafické karty a regulace poosvětlení. Jak už je u HP zvykem (i když to většinou lidi nevědí), klávesy PageUp, PageDown, Home a End fungují i pomocí kombinace Fn klávesy a kurzorových šipek. Může to vypadat nepohodlně, ale někdy je to jednodušší, když člověk má už pravou ruku na šipkách a nebo pokud je na to zvyklý z jiného notebooku.

Pokud chcete psát číslice na numerickém bloku pouhým stiskem klávesy Fn, pak existuje malý tajný trik. Zapněte NumLock a pak dvakrát stiskněte ScrollLock. V tu chvíli se už při stisku kláves bez Fn klávesy nebudou psát číslice ale písmena a číslice budou jen při držení Fn klávesy. Pro mnoho lidí je toto dost zásadní funkce a tak je dobré, že i na to v HP mysleli.

Na klávesnici se píše velmi příjemně. Její velmi dobré rozložení je doplněno i příjemným stiskem a jistou odezvou. Chod kláves je relativně tichý. Za sebe můžu říct, že mi klávesnice přijde bezchybná. Nenapadá mě ani jediný detail, který bych jí mohl vytknout.

Stejně jako u většiny notebooků je touchpad od firmy Synaptics a je umístěný na střed pod klávesnicí. Je dvou-tlačítkový a tažením prstu po jeho pravé straně lze simulovat kolečko myši. U těchto touchpadů se mi osvědčilo odinstalovat ovladače, protože chování kolečka pomocí tažení prstu po pravé straně pak funguje ve všech aplikacích. Pokud máte problém, že nějaká aplikace neakceptuje správně chování tohoto prvku, tak doporučuji na zkoušku ovladače odinstalovat (v tu chvíli se totiž o obsluhu touchpadu začne transparentně starat notebook sám a například u HP je toto chování velmi vychytané).

Hlavní HW parametry

Compaq 6710b je prvním testovaným notebookem na platformě Santa Rosa od HP. Nejde o žádné výrazné změny. Pouze je použita nová čipová sada a k tomu odpovídající lehce inovované procesory Core2 Duo. Zde jde konkrétně o čipovou sadu Intel GM965 a procesor vyšší střední třídy Core2 Duo T7500 s frekvencí 2.2 GHz (v případě vytížení jen jednoho jádra se frekvence může zvednout automaticky až na 2.4 GHz). Procesor podporuje technologii SpeedStep, která dokáže plynule snižovat rychlost a napětí procesoru pro lepší výdrž na baterie. HP nebude osazovat moduly Turbo Memory do svých notebooků, protože podle interních testů se prý notebook s alespoň 1 GB RAM chová podobně rychle s Turbo Memory i bez ní.

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 28739
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 53755

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 17677
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 33071

Windows Vista – CPU

 • Index dle počtu operací za vteřinu: 5.1

Cinebench 9.5

 • Rendering (Single CPU): 379
 • Rendering (Multiple CPU): 677
 • Multiprocessor Speedup: 1.79

Podle výsledků je vidět, že si nevede procesor nijak špatně. Takový procesor opravdu stačí úplně na všechnu práci. Procesor sám ale nestačí, takže se uvnitř nachází navíc ještě 2GB RAM složené z dvou 1 GB modulů běžících na frekvenci 667 MHz. Paměť dosáhla Vista Indexu 4.8 a program HWiNFO32 naměřil propustnost 2518 MB/s.

Pevný disk je velikosti 2.5“ a při své kapacitě 160GB otáčí plotnami rychlostí 5400 otáček za sekundu. Má 8MB cache a jde o Hitachi TravelStar 5K160 s kolmým zápisem. V tomto notebooku je proti poškození chráněn systémem 3D DriveGuard, který dokáže pozastavit práci disku při určitých činnostech. Hodně se mi líbila aktivace v případě, že zavřu víko displeje a s notebookem začnu manipulovat. Lidi často při přesunu do jiné místnosti nevypínají notebook a jen ho pro přenos zavřou (také to tak dělám).

 • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 86.49 MB/s
 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 37.4 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 16.83 ms
 • Windows Vista – Index přenosové rychlosti: 4.8

Na to, že se jde o 5400rpm disk, jsou rychlostí výborné. Tento disk od Hitachi hodnotím velmi pozitivně. Jelikož je tento notebook určen na opravdovou práci, tak je dobře, že disk není nijak poddimenzovaný. Díky tomu je Compaq 6710b hodně výkonným notebookem mezi konkurencí.

Optická mechanika je TSST Corp. (Toshiba-Samsung) TS-L632D. Umí pracovat s dvouvrstvými médii DVD+R a jednovrstvými médii DVD-R(W), DVD+R(W) i DVD-RAM. Hlučností se řadí někam do středu mezi konkurencí.

Pro bezdrátovou komunikaci se světem je notebook vybaven bezdrátovým síťovým adaptérem Intel podporujícím wifi standardy a/b/g. Pro spojení s mobily, PDA a dalšími menšími zařízeními je notebook vybaven Bluetooth 2.0 (s EDR). Vzhledem k zaměření výrobce na podnikovou sféru se dá očekávat samozřejmě i Gigabitová LAN.

Displej a grafika

Použitý displej má úhlopříčku 15.4“ – ta nabízí pro práci dostatečně velkou plochu a zároveň je ještě na hranici pro snadné přenášení přístroje. Jedná se o širokoúhlý (16:10) panel s matným povrchem. V této konfiguraci se nachází displej s rozlišením WSXGA+, tedy 1680x1050 pixelů. Ten se nevyznačuje jen větším rozlišením ale také lepšími pozorovacími úhly. Specifikace uvádí 120° horizontálně a 100° vertikálně (proti 60°/20° u WXGA verze), což je velmi pěkná hodnota, a je to znát hned při prvním setkání (pokud by vám mohlo vadit, aby na displej viděl někdo další, je možné dokoupit HP Privacy Filter, který úhly razantně sníží). Stejně tak musím pochválit i barevné podání a podsvícení. S tímto displejem už není člověk odkázat jen na externí monitory/LCD, když potřebuje dělat i úplně základní věci s grafikou (samozřejmě stejně jako u jiných notebooků se jedná o panel 6bit zpracováním barevných složek). WXGA (1280x800) displej, který můžeme čekat v nižších konfiguracích, na tom podle papírových hodnot není tak dobře. Je možné, že se bude jednat o displej podobných kvalit, jako měly předchozí modely.

Zpracování obrazu obstarává grafická karta Intel GMA X3100 integrovaná v čipové sadě. Ta podporuje nově Shader Model 3.0 a poskytuje základní výkon pro kancelářské aplikace, nové 3D pracovní prostředí Windows Vista Aero, filmy a starší 3D hry.

Na notebooku najdete analogový VGA výstup pro připojení monitoru nebo externího LCD (s analogovým vstupem). A televizní výstup realizovaný konektorem S-Video (není kombinovaný, takže v něm nečekejte HDTV komponentní signál). Grafická karta podporuje zobrazení na dvou monitorech současně – to buď v módu klonování obrazu anebo rozšířené pracovní plochy. VGA výstup bych označil za jeden z těch slabších mezi notebooky. Ostrost signálu sice byla při rozlišení 1280x1024 ještě dobrá (na rozdíl od některých jiných notebooků), ale při práci grafické karty se v obraze na externím monitoru velmi jemně vlnily barvy (v malých pohybujících se pruzích). Mohlo by se jednat o špatné odstínění nebo o chybný kus. Pro trvalejší připojování bych doporučoval dokoupit port-replikátor nebo dokovací stanici a použít DVI výstup, který by snad už konečně měl fungovat (u starších HP řady nx6000 s integrovanou grafikou nebyly záměrně vyvedené vodiče v dokovacím konektoru pro DVI).

Testy 3D Mark

 • 3DMark 2001: 6111
 • 3DMark 03: 1765
 • 3DMark 05: 918
 • 3DMark 06: 480

Windows Vista – grafika

 • Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3.4
 • Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 3.5

Cinebench 9.5

 • Shading (CINEMA 4D): 442
 • Shading (OpenGL Software Lighting): 725
 • Shading (OpenGL Hardware Lighting): 979
 • OpenGL Speedup: 2.21

Jak vidět z výsledků testů, tak na nové 3D hry můžete s klidem zapomenout (výsledky jsou reálně podobné GMA950). Krom 3D her by vás tato grafická karta neměla v ničem omezovat. Výhodou integrovaného řešení je naopak především nižší spotřeba, která se projevuje na výdrži baterie.

Multimedia

S přihlédnutím k zaměření nelze očekávat velkou multimediální výbavu. Na levém boku najdeme dva audio konektory (mikrofonní vstup a stereo výstup). Žádný optický digitální SPDIF vůbec nemá cenu hledat. O zvuk se stará zvukový čip SoundMAX. Ten neobsahuje žádnou funkci navíc a jedná se spíše o základní řešení, „aby to hrálo“.

Ovládání hlasitosti je řešeno dotykovými senzory v horní řadě nad klávesnicí. Jedna žlutě podsvícená ikona značí ztlumení zvuku. Pokud svítí, tak by notebook neměl vydat ani hlásku. Regulace hlasitosti je řešena nakresleným proužkem. Pokud tlačíme na jeho levou stranu, tak se zvuk ztlumuje a pokud na pravou, tak zhlasiťuje. Položením prstu a tažením do libovolné strany je funkce podle toho, na kterou stranu prstem suneme. Radši bych viděl klasická tlačítka. Reakce senzorů mi nepřišly optimální (v horku ve stojícím vlaku mi nefungovalo zhlasiťování; po vychladnutí zase všechno fungovalo, jak mělo). Multimediální klávesy samozřejmě nejsou.

Měl bych výhrady k aplikaci ukazující stav hlasitosti reproduktorů (a světlosti displeje) při změně pomocí dotykových senzorů. Aplikace si bere fokus od aktivního okna (to znamená, že pokud změníte hlasitost, tak aplikace, ve které jste do té doby dělali, bude neaktivní, dokud okno nezmizí). Některé hry se tak při změně hlasitosti minimalizují. Vyřeší to odstranění (vypnutí) programu.

Integrované reproduktory si zaslouží zcela jistě chválu. Jejich kvalita zůstala od předchozích modelů nezměněna. Na rozdíl od většiny notebookových reproduktorů nemají zahuhlané středy (což je problém i multimediálních notebooků, které si na reproduktorech zakládají). Basy samozřejmě nemůžou být takové, jaké mají notebooky s integrovaným subwooferem, ale i tak je zvuk v rámci možností celkem vyvážený a mezi notebooky jednoznačně nadprůměrný. Kdyby se přidal k těmto reproduktorům ještě subwoofer, tak by zvuk patřil k tomu nejlepšímu, co na notebooku lze vyprodukovat. Integrovaný mikrofon je umístěn vpravo nad klávesnicí. Svými vlastnostmi bude určitě plně postačovat na internetové telefonáty bez nutnosti připojit externí mikrofon. Jeho zvuk byl čistý a nezkreslený.

Trochu zamrzí absence webkamery, která by si v podobně cíleném přístroji určitě našla místo. Ve svém okolí spatřuji využití webkamery především u manažerů a jiných vysoce postavených lidí, kteří je používají při video-hovorech se svou rodinou, když jsou na zahraničních cestách.

Zabezpečení

V zabezpečení lze nastavit všechna hesla na harddisk, start i na setup, ověřování pomocí Smart Card (je potřeba modul do PCMCIA) a chování TPM čipu (například ověřování při zapnutí počítače). Další výbornou funkcí je možnost bezpečného smazání disku (několik úrovní).

Není problém zablokovat jednotlivé součásti, jako je Wifi, Bluetooth, optická mechanika, LAN (nebo jenom probouzení signálem z ní), sériový a paralelní port (oba jsou pouze na dokovací stanici), čtečku paměťových karet, USB a Firewire porty, CardBus (PCMCIA) a ExpressCard (opět jen na dokovací stanici). Dále lze ještě omezit výběr zařízení, ze kterých se dá bootovat. To dokonce jednotlivě. K nastavení zabezpečení slouží ve Windows program HP ProtectTools.

Výtku musím mít k umístění čtečky otisků prstů. Pokud si ruku umístím tak, abych mohl používat kurzorové šipky a klávesy u nich, tak na mě pořád vyskakuje upozornění, že otisk nebyl přijat.

Chlazení a provozní hluk

Samotný chladící obvod vypadá poměrně dobře zpracován (zevnitř) a vypadá, že bude i dost efektivní. Uvnitř se nachází jeden ventilátor, který nasává studený vzduch na spodku přístroje a vyfukuje na levém boku velkým výdechem chlazení s mohutným žebrováním. Až sem je všechno v pořádku. Je to precizní práce, za kterou by se nemusel stydět žádný notebook. Problém testovaného kusu je v tom, že se celý systém snaží chladit na strašně nízkých teplotách. Podle měření to skoro vypadá, že se ventilátor má vypínat až při 40°C, což je v dnešních letních parných dnech nemožné (ale popravdě i v klimatizované místnosti se ventilátor vypnul po dlouhé době vždy jen na pár sekund). A protože teď v létě ventilátor "nějak nestíhá" (chladit na tak nízkou teplotu), tak občas spustí druhou rychlost. Zde bych asi použil slova jednoho uživatele z fora HP, který označil první rychlost za obtěžující a druhou za nesnesitelnou. Na situaci, kazící jinak velmi dobrý dojem z notebooku, jsme firmu HP upozornili a ta ji začala řešit. Dle zjištění výrobce se jedná o chybu termistoru na základní desce, kterou trpí část vyrobených kusů; HP jí řeší záruční výměnou základní desky. Po vyřešení tohoto neduhu, bude chlazení notebooku díky jinak dobrým dispozicím na vysoké úrovni. U nově vyrobených kusů by tento problém měl být vyřešen již při sjetí z výrobní linky.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 34.0
 • levá strana pod klávesnicí = 32.5
 • pravá strana pod klávesnicí = 30.7
 • klávesnice vlevo = 32.8
 • klávesnice vpravo = 31.9
 • spodek maximum = 42.3 (uprostřed)
 • výdech chlazení = 38.9
 • napájecí adaptér = 51.0

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 32.5
 • levá strana pod klávesnicí = 30.0
 • pravá strana pod klávesnicí = 31.1
 • klávesnice vlevo = 33.7
 • klávesnice vpravo = 31.7
 • spodek maximum = 44.8 (uprostřed)
 • výdech chlazení = 44.1
 • napájecí adaptér = 51.3

teplota okolí při měření: 25.3

Jak je vidět z výsledků měření, teploty jsou opravdu nízké. Notebook tak může sloužit těm, kteří jsou velmi senzitivní na teploty a jiné notebooky jim přijdou nadměrně horké. Práce s notebookem na klíně je taktéž bezproblémová.

Baterie

Nové modely používají kompatibilní baterie s modely staršími ze zbytku řady. U nás se jedná o baterii s kapacitou 55Wh. V našem standardním redakčním testu* to znamenalo výdrž 4 hodiny a 24 minut, což je velmi slušná a použitelná hodnota. Pokud si budete dopřávat displej na plný jas, tak se budete muset spokojit s výdrží někde okolo 3 hodin.

Výdrž na baterie jde prodloužit pomocí přídavné baterie, která se připojuje na spodek notebooku. Je v prodeji více verzí (podle kapacity) a s největší baterií si prodloužíte výdrž na trojnásobek.

Příkon notebooku

 • Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 24W
 • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 60W

BIOS

HP používá své vlastní specializované BIOSy na řadě Compaq, takže se můžeme těšit na rozsáhlejší nastavení, než je standardně zvykem. Mimo zabezpečení, kterému jsem se věnoval v jedné z minulých kapitol, bych měl ještě vyjmenovat zbylé možnosti. Jde o možnost prohodit levý CTRL a Fn klávesu pro lidi, kteří jsou zvyklí na opačné rozmístění, přepnout mód paralelního portu, deaktivovat DMA přenosy, zapnout neustálý běh ventilátoru při napájení z adaptéru (v tomto případě vyloženě zbytečná položka), vypnout ochranu spouštění dat (DEP), šetření LAN, podporu více jader v procesoru, nativní SATA mód (z důvodu kompatibility pro instalaci starších Windows) a další.

Všechna nastavení lze příjemně měnit z prostředí Windows pomocí programu HP ProtectTools. Ten je opravdu precizně zpracován, že se to jen tak nevidí.

Příslušenství

HP nepatří mezi ty, kteří se snaží k notebooku dodat co nejvíc dalšího příslušenství (brašny, myši,…), takže se musíme spokojit se samotným notebookem, adaptérem, kabelem k modemu a manuály.

Pokud jde o software, tak naše konfigurace se dodává s Windows Vista Business a velmi pozitivním faktem je, že při prvním spuštění si můžete vybrat, zda chce Windows v češtině nebo angličtině a navíc jestli chcete 32bit nebo 64bit verzi. Někteří jiní výrobci nejsou schopni většinou ještě ani dodat ovladače pro 64bit verzi. O nějakém výběru pak nemůže být ani řeč. Beru to tedy jako jednoznačné plus. Je však dobré si pořádně rozmyslet, který systém vlastně chcete, protože vybrat si můžete pouze jednou.

Velmi pozitivně musím také hodnotit způsob, jakým jsou nainstalovány a spravovány další podpůrné aplikace. Pokud notebook zapnete, tak na něm jsou navíc doinstalovány jen ovladače zařízení a nejzákladnější software, jako je WinDVD pro přehrávání DVD obsahu, prohlížeč PDF souborů a zkušební verze MS Office 2007 (pro recenzenty je umisťování těchto zkušebních verzí velmi potěšující). Demoverzi Symantec Norton Internet Security, kterou nám všichni výrobci tlačí, a další programy si lze doinstalovat pomocí nabídky HP Software Setup. Většina lidí si tak ušetří práci s odinstalováním všeho tohoto balastu, který často dělá notebook pomalým už po prvním startu.

Ceny a záruka

Aktuálně jsou dostupné na našem trhu čtyři konfigurace HP Compaq 6710b. K nám se na recenzi dostal nejvýkonnější model s doporučenou koncovou cenou 31 980,- Kč bez DPH (38 056,- Kč s DPH). Za 26 980,- Kč bez DPH (32 106,- Kč s DPH) lze sehnat konfiguraci, která se liší jen slabším procesorem (Core2 Duo T7300) a jen 1GB RAM.

Poslední dvě konfigurace už mají jen WXGA (1280x800) displej, 1GB RAM a procesor Core2 Duo T7100. Za cenu 24 980,- Kč bez DPH (29 726,- Kč s DPH) je verze se 120GB diskem a za 23 980,- Kč bez DPH (28 536,- Kč s DPH).

Záruka platí 1 rok při nákupu na IČ (jinak platí pro fyzickou osobu standardní 2 roky dané platným zákonem v naší zemi). Na baterii je záruka 1 rok. Záruky jsou mezinárodní a lze ji téměř libovolně rozšířit pomocí balíčků Care Pack (až 5 let, oprava u zákazníka).

Závěr

Abych to tedy všechno shrnul. Nejvýraznějším (a v podstatě jediným závažným) záporem tohoto notebooku je hlučné chlazení, které však má být dle HP vyřešené. Přiznám se, že jsem kvůli tomu byl celkem v rozpacích, protože jinak by se jednalo o úplně ideální notebook na práci. Perfektní displej s vysokým rozlišením a nadprůměrnými pozorovacími úhly, klávesnice s dobře promyšleným rozložením kláves, na které je opravdu radost psát, zapuštěný touchpad, dobré dílenské zpracování, účelný design, kvalitní zabezpečení a dobrý software k jeho nastavení předurčují notebook k perfektním pracovním podmínkám na cestách. Osobně jsem už dlouho nepracoval na notebooku, na kterém by se dělalo tak příjemně.

V námi testované konfiguraci s Core2 Duo T7500, 2GB RAM, 160GB diskem a WXGA+ displejem je notebook za cenu 31 980,- Kč bez DPH (38 056,- Kč s DPH).

Klady a zápory

+ kvalitní displej
+ dobrý zvuk integrovaných reproduktorů
+ velmi dobrá ergonomie (klávesnice, porty, touchpad)

- ventilátor běží téměř neustále (bude opraveno)
- umístění čtečky otisků prstů

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: HP Compaq 6710b
 • Instalovaný procesor: Intel Core2 Duo T7500 (2.2 GHz, 4 MB L2)
 • RAM (MB): 2048 DDR2-666 (2x 1024)
 • HDD (GB): 160 (Hitachi TravelStar 5K160, SATA, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD dual layer writer (TSST Corp. TS-L632D)
 • LCD: 15,4" TFT
 • LCD rozlišení: WSXGA+ (1680 x 1050)
 • Video: Intel GMA X3100
 • Modem: 56k
 • LAN: 10/100/1000 (Broadcom NetLink Gigabit Ethernet)
 • WiFi: Intel Wireless WiFi Link 3945ABG (a/b/g)
 • Zvuková karta: SoundMAX HD Audio (Analog Devices AD1981HD)
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows Vista Business (32/64bit, CZ/EN)
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 5100 mAh 10.8V / 4h 24min
 • Rozhraní: 2x audio IN/OUT, 1x SD, 1x MMC, 1x MS, 1x XD, 1x D-Sub, 1x TVout, 4x USB, 1x PCMCIA, 1x FireWire
 • Rozměry: 357 x 265 x 38 (27) mm
 • Hmotnost (kg): 2.83

| Diskuse | Recenze