RECENZE: UMAX VisionBook 7800WXR - opravdový gamer

23. 8. 2007 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Zima

Obecně panuje názor, že notebooky nemohou být vhodné na hraní her. Dnes se podíváme na jeden 17'' notebook, který je k tomu nejen vhodný, ale přímo určený. Nabízí dedikovanou grafickou kartu NVIDIA patřící do absolutního hi-endu a Core2 Duo procesor. To vše při ceně pod 50 000,- Kč bez DPH.

UMAX VisionBook 7800WXR - opravdový gamer

Základní popis

VisionBook 7800WXR vychází z oblíbeného OEM šasi Clevo M570RU, které používá mnoho značek po celém světě (např. Alienware). Celé je vyhotoveno v černé barvě s lehkou oranžovou linií po stranách, která působí opravdu stylově. Konstrukce notebooku je příjemně pevná. Nikde se nic neprohýbá a nikde nic nevrže. Na víko je použita magnéziová slitina, aby bylo dostatečně pevné a chránilo takto velký displej. Chytnout notebook za roh však rozhodně nedoporučuji – naštěstí u tak těžkého notebooku to asi nikoho nenapadne.

Úhlopříčka 17" notebook jasně definuje do kategorie „desktop replacement“. Při takové úhlopříčce už není potřeba dělat tolik kompromisů, a i když jde stále o notebook, tak se komfort silně přiblížuje klasickému stolnímu počítači. To znamená, že nebude nouze ani o všemožné konektory pro připojení dalších periferií. Pokud tedy notebook projdeme pohledem, tak na přední straně se nachází indikační diody, rychlý infraport a čtyři audio konektory sloužící k vyvedení plně prostorového zvuku. Na levé straně je pouze zámek Kensington a optická mechanika, která je kupodivu v šachtě a je možné ji za chodu vyndat. Při ohledání vnitřku šachty jsem nenašel žádné konektory na baterii, takže je pravděpodobně připraven jen na optické mechaniky a pevné disky.

Se zadní stranou se konečně dostáváme k většímu množství portů. Z kraje se jedná o sériový COM port (ten dnes slouží v podstatě jen k připojení terminálů a průmyslových zařízení), zdířku napájení, dvojici USB portů (jsou hned u sebe, takže může být problém, že větší zařízení znemožní přístup k sousednímu portu), dual-link DVI-I výstup a nakonec ještě TV výstup realizovaný (7pin) S-Video konektorem. Zbytek zadní strany zabírají už jen výdechy chlazení všech ventilátorů. Poslední várka konektorů se nachází logicky na pravé straně. Od uživatele tu je postupně Express Card 54 slot a hned pod ním čtečka karet (MMC/RSMMC/MS/MS Pro/MS Duo/SD/Mini-SD). Dále jsou tu dva USB porty (asi 1 cm od sebe), FireWire, analogový modem a LAN. Poslední konektor už je jen pro připojení televizní antény. TV tuner v našem kousku nebyl osazen, takže je poslední konektor jen jako ozdoba.

Tím je výčet konektorů kompletní a zbývá tak udělat jen nějakou rekapitulaci. Připojení síťové karty bych radši viděl jinde než vpravo uprostřed, kde možná bude překážet připojené myši, se kterou se u herního notebooku, předpokládám, zcela jistě počítá. Stejně tak bych měl výhradu i k umístění konektorů zvukové karty. Ty měly být jednoznačně umístěný na levé straně. Při použití sluchátek by to problém nebyl, pokud ale chcete vyvést prostorový zvuk pomocí tří analogových konektorů, tak to v prostoru před notebookem udělá pouze chaos. Jinak nemám k rozmístění konektorů nejmenší výhrady.

Indikační diody jsou umístěné na přední straně vpravo. První dioda svítí žlutě, když k vypnutému přístroji připojíme napájecí adaptér. Pokud notebook zapneme, tak se rozsvítí zeleně (bliká, pokud je aktivován úsporný režim). Druhá dioda signalizuje stav baterie – oranžová značí dobíjení, zelená nabito a blikání oranžové naopak kriticky nízkou kapacitu. Třetí dioda indikuje bezdrátový vysílač. Zelená je Wi-Fi, oranžová Bluetooth a žlutá oboje dohromady. Další tři zelené diody indikují zámky klávesnice. Svítivost diod je na přijatelné úrovni. Jsou vidět i venku za poledního slunce a zároveň v noci nijak výrazně neruší.

Notebook má uchycení displeje v zavřeném stavu pomocí dvou na sobě nezávislých zámků na víku. První funguje klasicky, jak to známe z jiných notebooků. Druhý však v sobě nemá pružinu a funguje jako jakýsi dodatečný zámek, který můžeme nechat buď odemčený (pak při otevírání stačí posunout jen druhý zámek) nebo zamčený. Osobně bych spíš ocenil první zámek uprostřed. Takhle to totiž svádí k otevírání víka za roh. Ne že by bylo víko křehké, ale prohýbá se při této úhlopříčce tak jako tak a kloubu to určitě dobře taky nedělá.

Mobilita u tak velkého notebooku je omezena jen na občasné přenášení. Nosit podobný notebook denně v brašně přes rameno bych rozhodně nechtěl. Na druhou stranu váha ještě není zas tak velká, aby byl problém si položit notebook třeba na nohy, a pokud máte k převážení možnost použít auto, tak větší rozměry a hmotnost nebudou nijak limitovat. Abych byl konkrétní, tak rozměry v zavřeném stavu jsou 400 x 285 x 50 mm. Váha přístroje je v operativním stavu 3,9 kg. Zdroj je taky celkem cvalík. Má výkon úctyhodných 120 W. Jeho rozměry jsou 170 x 65 x 40 mm, váha 900 g.

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice u tak velkého notebooku si může dovolit luxus v podobě odděleného numerického bloku po pravé straně. Je celá černá se světle šedými popisky. Popisky funkcí klávesy Fn jsou v modré barvě. Klávesa Fn je umístěna mezi klávesou CTRL a Windows (nejlepší možné umístění). Klávesy Insert a Delete jsou v pravém horním rohu klávesnice (pokud nepočítám numerický blok). Čtveřice kláves PageUp, PageDown, Home, End je realizována kombinací klávesy Fn a kurzorových šipek. To beru jako jeden z hlavních záporů. Místa je totiž na klávesnici požehnaně, takže k podobným krokům nemůže vést žádný ergonomicky racionální důvod. Je to trochu ostuda.

Kurzorové šipky jsou zúžené na výšku (na dvě třetiny). To je na můj vkus taky docela dost. Protože je klávesnice americká, klávesa Enter je na šířku. Klávesa Windows je pouze jedna a nachází se vlevo od mezerníku. Na druhé straně je klávesa kontextové nabídky. Řada kláves F1-F12 není dělena do bloků.

Pomocí klávesy Fn a funkčních kláves lze vypnout touchpad, zhasnout interní LCD, přepnout do režimu spánku, přepínat zobrazovací zařízení, regulovat intenzitu podsvícení a nastavovat hlasitost výstupu zvukové karty. Velká škoda, že se někam nevtěsnaly i klávesy pro ovládání přehrávače. Malou útěchou může být snad jen klávesa play/pause, kterou lze aktivovat pomocí Fn klávesy v kombinaci s klávesou hned pod ESC. Tuto kombinaci lze lehce stisknout jednou rukou, a tak může být užitečná, když je rychle potřeba zastavit přehrávání filmu nebo hudby.

Klávesnice má tichý a příjemný chod. Bohužel tady musím mít velkou výtku. Pokud píšu všemi deseti, tak notebook občas jakoby nestíhá a vynechá sem tam nějakou klávesu. Občas vynechává víc, občas méně. Nutí mě to psát pomaleji. Otázka je, zdali to je na reklamaci. Už jsem se s tím setkal u několika notebooků jiné značky a většinou tím trpěla celá modelová řada.

Podpěrky pod ruce před klávesnicí jsou díky obrovské úhlopříčce dostatečné pro pohodlné opření. Za klávesnicí se nachází modře podsvícené tlačítko pro zapnutí, a pak následují tři menší tlačítka, kdy jedno slouží k zapnutí Media Playeru, druhé ke spuštění WWW prohlížeče a třetí ke spuštění emailového klienta.

Touchpad je klasika od Synaptics a je dobře zkalibrovaný. Nehrozí tak žádné uskakování kurzoru, se kterým se lze setkat u některých notebooků. Práce na něm je příjemná. Je dvoutlačítkový s možností emulace kolečka myši tažením po stranách (lze vypnout). Tlačítka jsou oddělena mezerou na neosazenou čtečku otisků prstů.

Hlavní HW parametry

Jádro notebooku je řízeno čipovou sadou „Santa Rosa“ Intel PM965. K té psát něco dalšího je jako nošení dříví do lesa. Snad jen tedy, že se jedná aktuálně o to nejlepší a nejvýkonnější, co do notebooku můžete dostat. V našem testovaném kousku byl osazen procesor Core2 Duo T7300 s frevencí 2,0 GHz (při jednojádrových operacích je schopen přetaktování až na 2,2 GHz). Jeho FSB běží na 800 MHz. Tento procesor tvoří vyšší střední třídu mezi nejnovějšími procesory.

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 24 495
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 15 072

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 49 177
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 30 176

Cinebench 9.5

 • Rendering (Single CPU): 347
 • Rendering (Multiple CPU): 620
 • Multiprocessor Speedup: 1,79

Windows Vista – CPU a RAM

 • Index dle počtu operací CPU za sekundu: 4,9
 • Index dle počtu operací RAM za sekundu: 4,7

Výsledky jasně ukazují, že se notebook za svůj výkon nemusí stydět. Dalším důležitým faktorem pro vysoký výkon je samozřejmě i velké množství rychlé paměti RAM. Testovaný notebook měl v sobě osazený jeden 2GB modul 667 MHz DDR2 paměti. Druhý slot zůstal volný a nic tak nebrání přidání dalších 2 GB v případě, že už by původní paměť sama nestíhala. Propustnost paměti naměřená programem HWiNFO32 je 2432 MB/s (v SingleChannelu!).

Pevný disk TOSHIBA MK1637GSX má kapacitu 160 GB. Dále je podpořen 8MB cache a připojuje se samozřejmě přes SATA rozhraní. Jeho plotny s kolmým zápisem se otáčí rychlostí 5400 ot./min.

 • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 83,78 MB/s
 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 38,3 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 16,64 ms
 • Windows Vista – Index přenosové rychlosti: 4,8

Rychlost čtení blížící se k 40 MB/s je přímo luxusní a disk dostává do úrovně 7200otáčkových disků bez kolmého zápisu. Zajímavostí mohutného VisionBooku je možnost druhého SATA disku místo optické mechaniky a zapojení obou disků do RAID 0 nebo 1.

Optická mechanika je TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D. Umí pálit na DVD média včetně dvouvrstvých DVD+R. Její hlučnost není vyšší než hluk produkovaný ventilátory.

Do standardní výbavy notebooku patří maximální současná konektivita: najdeme zde jak a/b/g/Draft-N Wi-Fi od Intelu, tak i Bluetooth a Gigabit Ethernet. Ani uživatelé archaického 56kb modemu nebo infraportu nezůstanou ochuzeni.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika

Displej má úhlopříčku 17,1". S rozlišením 1680 x 1050 bodů to dělá příjemně velkou pracovní plochu s velikostí pixelů, která dovoluje sedět od notebooku i dál. S takovým displejem už není ani potřeba připojovat žádný externí. Kontrast i svítivost jsou na velmi dobré úrovni. Stejně tak i pozorovací úhly. I když výrobce u konkrétního displeje udává odezvu 25 ms, při hraní Counter-Strike a dalších her jsem neměl pocit, že by byl obraz nějak nadměrně máznutý, a při hře mě to nijak neomezovalo. Displej tak hodnotím kladně. Dalo se na něm dívat na film i ve více lidech a hry na něm vypadaly taktéž dobře.

Parametry displeje

 • Typ obrazovky: TN
 • Počet barev: 262 tisíc
 • Světlost: 300 cd/m^2
 • Pozorovací úhel: 130° horizontálně, 100° vertikálně
 • Kontrast: 600:1
 • Odezva: 25 ms

Specifikace vychází z použitého displeje v našem konkrétním kuse. Tím je LG-Philips LCD LP171WE2. Není však zaručeno, že v jiném kuse bude použit stejný displej od stejného výrobce.

Grafická karta je skvostem tohoto notebooku. Je to NVIDIA GeForce Go 7950 GTX s vlastní pamětí o velikosti 512 MB. Grafický procesor je taktovaný na pěkných 575 MHz. Paměť je připojena pomocí 256bit sběrnice a její efektivní takt činí 1400 MHz. Externí displej je možné připojit pomocí standardního TV výstupu nebo pomocí DVI-I konektoru. Z něj lze vyvést analogový signál přes dodávanou redukci nebo také přímo digitální signál. DVI výstup je dual-link. Díky tomu můžete připojit klidně LCD panel s rozlišením WQXGA (2560x1600).

Testy 3D Mark

 • 3DMark 2001: 22 720
 • 3DMark 03: 20 719
 • 3DMark 05: 9504
 • 3DMark 06: 5292

Windows Vista – grafika

 • Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 5,9
 • Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 5,9

Cinebench 9.5

 • Shading (CINEMA 4D): 395
 • Shading (OpenGL Software Lighting): 1184
 • Shading (OpenGL Hardware Lighting): 2299
 • OpenGL Speedup: 5,81

Výsledky testů jsou výborné. Jasně z toho plyne, že tomuhle notebooku jen tak nějaká hra problém neudělá. Tady už nejde o nějaký kompromis, tenhle notebook si opravdu troufám označit za herní bez nejmenších námitek. Výkon v testech 3D Mark 2005 a 2006 je dokonce nejvyšší ze všech notebooků, které kdy byly v naší redakci testovány. Z toho jasně vyplývá, že pro tuhle kartu není nic, co by neměla zvládnout.

Po malém hacku přes RivaTuner lze kartu přepnout do Quadro režimu. Hlásí se pak jako Quadro FX 4500 X2. Na druhou stranu ani v testu Cinebench se výkon po přepnutí nezvedl a nemám možnost testovat na specializovaných profi aplikacích, kde by se narůst výkonu mohl projevit, takže to uvádím čistě jen pro zajímavost.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimédia

Jak už jsem na začátku recenze předeslal, z notebooku je možno vyvést plně prostorový zvuk. Všechny čtyři audio konektory jsou řízené zvukovým čipem Realtek HD Audio (ALC883). Zelený vstup slouží k připojení stereo reproduktorů. Pokud se přepne výstup na kvadrofonní nebo 5.1, tak bude tento výstup sloužit pro připojení předních reproduktorů. Modrý konektor slouží primárně k připojení linkového vstupu a červený zas k připojení mikrofonu. Jejich funkce je ovšem plně programovatelná a lze mít klidně oba jako vstup mikrofonu, linkový vstup nebo jim rozdělit zbylé reproduktory z 5.1 sestavy. Poslední černý konektor slouží k připojení digitálního S/PDIF receiveru. Nejedná se o optiku, jak bývá obvyklé. Výstup jsem zkoušel a pomocí kabelu, který měl na druhé straně cinch konektor, jsem ho připojil k domácímu kinu Philips LX3900SA. Vše fungovalo bez problému. Za zmínku ještě stojí, že infraport umí komunikovat s dálkovým ovladačem k programu Media Center, který lze samostatně dokoupit.

Ovládání hlasitosti přes funkční klávesy v kombinaci s Fn mi nepřijde u tak velkého notebooku jako adekvátní nápad. Takový notebook by měl mít regulaci pomocí nějakého kolečka se senzorem nebo aspoň vlastními tlačítky vedle klávesnice. Stejně tak si myslím, že by si notebook zasloužil vyhrazená tlačítka pro ovládání přehrávače.

Reproduktory jsou umístěny po stranách notebooku u pantů víka displeje a jsou poměrně silné - dokáží posloužit i pro nějaký ten film pro víc lidí nebo například pro poslech hudby při práci (když není jiná možnost). Středy jsou zahuhlané jen mírně, nižší hloubky jsou samozřejmě méně prokreslené, výšky jsou v pořádku. Reproduktory tak zcela jistě patří k tomu lepšímu, ačkoliv se jedná o "pouhé" stereo (notebooku by slušel ještě alespoň subwoofer).

Mikrofon je umístěn v levém rohu u uživatele (pod klávesnicí). Škoda, že nebyl umístěn do displeje. Často běžící ventilátory se totiž projevují do jeho nahrávky. Jeho hlasitost není vyloženě špatná, ale člověk nesmí být od mikrofonu příliš daleko, jinak je jeho nahrávaný hlas příliš potichu.

Kamera je naprosto identická s kamerou použitou v nedávno recenzovaném notebooku UMAX VisionBook 7200WXN. Na ovládání této 1,3Mpix webkamery slouží program bizoncam, který kupodivu neumí snímat fotky. Jedinou volbou je tak nahrávání videa.

foto
pro plnou velikost klikněte na obrázek

Zabezpečení

Notebook je určen především pro domácnost a běžné uživatele, takže se veškeré zabezpečení omezilo na heslo v BIOSu (na setup nebo na celý start počítače) a možnost zabránit zápisu do boot sektoru (používaly starší viry).

Chlazení a provozní hluk

Chlazení je koncipováno jako vzduchové a chod vzduchu chladícími bloky řídí dva ventilátory. Jeden je určený pro grafickou kartu a druhý na procesor. Nasávání vzduchu je na spodku notebooku. Jeden ventilátor je bohužel v rohu, takže při položení na nohy se jeho přívod vzduchu značně omezí. Výdech chlazení je umístěn vzadu. To je jedině dobře, protože z něj pořád fouká vzduch (i když většinou spíš studenější) a foukání na ruce by nepotěšilo.

Hlasitost chlazení při běžné práci ve Windows není tak hrozná. Jeden z ventilátorů jede téměř vždy (ten tišší) a druhý se spouští jen nárazově. Samozřejmě citlivější lidé asi nebudou nadšeni, ale v tomto případě chápu, že to jinak nejde.

Při hraní her jedou oba ventilátory samozřejmě v kuse a ne zrovna potichu. Vlastně se musím přiznat, že při testování výkonu v 3D Marku jsem měl pocit, jako kdyby někdo ve vedlejší místnosti měl nahlas puštěný záznam ze závodu Formule 1. Nakonec jsem zjistit, že se ty zvuky „projíždějících formulí“ ozývají přímo z notebooku a dělá to vždy změna otáček ventilátoru.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 36.3
 • levá strana pod klávesnicí = 31,9
 • pravá strana pod klávesnicí = 36,5
 • klávesnice vlevo = 33,1
 • klávesnice vpravo = 34,0
 • spodek maximum = 44,0 (pravá strana uprostřed)
 • výdech chlazení = 38,9
 • napájecí adaptér = 44,0

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 36,5
 • levá strana pod klávesnicí = 32,1
 • pravá strana pod klávesnicí = 37,1
 • klávesnice vlevo = 35,0
 • klávesnice vpravo = 35,5
 • spodek maximum = 43,6 (pravá strana uprostřed)
 • výdech chlazení = 49,9
 • napájecí adaptér = 52,3

teplota okolí při měření: 26,5

Teploty nejsou nijak extrémně vysoké a chlazení evidentně funguje docela dobře. Je potřeba si uvědomit, že uvnitř se chladí karta kategorie MXM-4. Pokud jde ale o práci na klíně, tak tu bych moc nedoporučoval, protože si nohou zakryjete nasávání jednoho z ventilátorů. Já jsem si takto práci zkusil a vydržel jsem to nejvíc asi 40 minut. Když jsem pak notebook sundal, tak jsem ze sebe mohl stírat pot, jak mi to „pěkně“ zahřálo stehna.

Baterie

Baterie má kapacitu 65 Wh. Nejde tedy o nejmenší kapacitu – na druhou stranu větší by vzhledem k využití neměla žádný smysl. Takto lze aspoň občas notebook používat i mimo napájení. Výdrž v našem standardním* redakčním testu byla 1 hodinu a 46 minut.

Příkon notebooku

 • Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 40 W
 • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 120 W

BIOS

Do BIOSu se lze dostat stiskem klávesy F2 při startu počítače. Moc nastavení tu nehledejte. Je tu jenom volba nastavení Intel TurboMemory, možnost vypnutí obrázku při startu a deaktivace sériového a infra portu. Notebook umí bootovat z integrovaných zařízení, síťové karty a z USB.

Příslušenství

K notebooku je dodáván napájecí adaptér, nutné příručky a také brašna. Na našem kusu byl předinstalován systém Windows Vista Home Premium a za zmínku určitě stojí přehrávač CyberLink PowerDVD a vypalovací program Nero 7 Essentials.

Ceny a záruka

Naše testovaná konfigurace je s dvouletou zárukou za cenu 49 990,- Kč bez DPH (59 488,- Kč s DPH). Na stránkách UMAX.cz lze použít jednoduchý konfigurátor. Je možné změnit procesor (3 volby), vyměnit disk (3 volby), ubrat 1 GB RAM, přidat TV tuner a přidat další rok záruky.

Závěr

VisionBook 7800WXR je výborným notebookem na hraní her pro náruživé hráče, kteří si chtějí užívat ve hrách velkou plynulost a vysoké detaily. Nabízí k tomu nekompromisní grafický výkon, který zajišťuje top grafická karta GeForce Go 7950GTX. Touto grafickou kartou je celý notebook značně vyprofilován. Podobný notebook díky jeho rozměrům a hmotnosti nemůžu ani v nejmenším doporučit k dennímu nošení v batohu (nebo ještě hůře v dodávané brašně přes rameno). Pokud jsou ale veškeré nároky na mobilitu omezeny jen na přenášení po stolech, převoz autem a případné nošení v brašně je potřeba jen na kratší vzdálenosti nebo je vyžadováno jen minimálně, tak by větší hmotnost a rozměry nemusely být problém.

Vzhledem k výkonu cena není nijak přemrštěná a na hry je notebook promyšlen do posledního detailu. To znamená například kvalitní displej a zvukovou kartu schopnou vyvést prostorový 5.1 zvuk pomocí analogového výstupu z tří konektorů. Pokud by displej nestačil, je možné digitálně připojit i obří LCD díky dual-link DVI výstupu. Nevýhody spatřuji pouze v klávesnici. Klávesy pro pohyb v dokumentech (PgUp...) si určitě nezasloužily odsunutí na kombinaci klávesy Fn a kurzorových šipek. Na tak velkém notebooku už pro to neexistuje žádná výmluva. Stejně tak mě moc nepotěšilo rozložení kláves na numerické části. U jiných 17" notebooků není problém vidět i klasické rozložení této části po vzoru plnohodnotných klávesnic ze stolních počítačů. Rozložení je pouze věcí zvyku, horší je to s odezvou kláves. Pokud však člověk používá razantnější (ale také pomalejší) stisk, tak problém není nijak závažný a například u her se nemůže projevit. I tak se ovšem jedná o něco, co by se u notebooků objevovat nemělo.

Celkově však ve mně zanechal notebook pozitivní dojem. Pokud by mi někdo tvrdil, že notebooky nejsou určeny na hraní, tak bych ho rovnou odkázal na tento. Během psaní recenze jsem strávil několik hodin hraním 3D akčních her a můžu s klidem prohlásit, že nepociťuji žádnou nevýhodu proti hraní na stolním počítači. Jak jsem řekl, cena se mi nezdá nějak přemrštěná v poměru k ostatním notebookům. Na druhou stranu je fakt, že cenu 49 990,- Kč bez DPH (59 488,- Kč s DPH) za notebook na hry asi nedá každý. To už je ovšem otázka spíše na každého konkrétního zájemce, notebook totiž může posloužit i tam, kde je potřeba velký grafický výkon a pro člověka, který se tím živí, už tato cena není nic extrémního.

Klady a zápory

+ vysoký výkon vzhledem k ceně
+ kvalitní displej
+ Dual-link DVI výstup
+ možnost vyvést analogově 5.1 výstup ze zvukové karty

- klávesnice při rychlejším psaní občas vynechá nějaké písmeno
- PgUp/PgDn/Home/End jsou přístupné jen kombinací Fn klávesy a kurzorových šipek

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30 sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie UMAX VisionBook 7800WXR

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: UMAX VisionBook 7800WXR
 • Instalovaný procesor: Intel Core2 Duo T7300 (2.0 GHz, 4 MB L2)
 • RAM (MB): 2048 DDR2-666 (1x 2048)
 • HDD (GB): 160 (TOSHIBA MK1637GSX, SATA 150, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD dual layer writer (TSSTcorpCD/DVDW TS-L632D)
 • LCD: 17,1" TFT
 • LCD rozlišení: WSXGA+ (1680 x 1050)
 • Video: NVIDIA GeForce Go 7950GTX (512MB, 256bit)
 • Modem: 56k
 • LAN: 10/100/1000 (RealTek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet)
 • WiFi: Intel 4965AG(N) Wireless Adapter (a/b/g/draft-n)
 • Zvuková karta: Realtek HD Audio (ALC883)
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows Vista Home Premium (32bit, CZ)
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4400 mAh 14.8V / 1h 46min
 • Rozhraní: 3x audio IN/OUT, SPDIF, SD, MMC, MS, DVI-I, TVout, COM, 4x USB, ExpressCard 54, FireWire
 • Rozměry: 400 x 285 x 50 mm
 • Hmotnost (kg): 3.90
Recenze

Diskuse