RECENZE: Acer Aspire 6920G - ve znamení HD
27. 5. 2008 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jiří Zima
Nedávno jsme měli možnost otestovat nový obří 18'' notebook společnosti Acer. V testech nedopadl vůbec špatně, takže se dnes podíváme na jeho menšího bratříčka s úhlopříčkou 16''. Testovaná konfigurace v sobě ukrývá Core 2 Duo, 4 GB RAM, 250GB disk a mainstreamovou grafickou kartou NVIDIA.
Základní popis
Rozdílů mezi 16“ a 18,4“ verzí není zas tak mnoho, takže bych se v mnoha kapitolách jen opakoval. Zaměřím se tedy pouze na rozdíly, kterých samozřejmě také pár je. Pro plnou představu o tomto notebooku je tedy nutné přečíst si i předchozí recenzi "Acer Aspire 8920G - větší než obvykle".
Kvůli odlišnému uspořádání vnitřností se přesunuly některé konektory. Čtečka karet a infra přijímač jsou nyní na čelním panelu vlevo. Na pravé straně se optická mechanika posunula více dopředu (místo ExpressCard slotu), a vzadu tak zbylo místo na tři USB porty. Na levé straně je všechno ostatní – tedy ExpressCard 54 (krytý záslepkou), tři programovatelné audio výstupy, HDMI, poslední (čtvrtý) USB port, LAN, VGA a dávno přežitý 56kbps modem. Je tedy dostupné všechno potřebné s výjimkou FireWire (pro připojení digitální kamery) a klasického analogového TV výstupu.
Vzhledově se téměř nic nezměnilo. Méně znalý uživatel by možná nepoznal, že jde o jiný notebook, pokud by neměl oba vedle sebe. Rozměrově je sice menší, ale stále působí mírně „přerostlým“ dojmem. Rozdíl začne být znát až při přenášení. Váha je snížena na příjemnějších 3,30 kg. Běžné 15,4“ notebooky však bývají i o půl kila lehčí a tato váha by odpovídala spíše lehčím 17“ modelům. Rozměry jsou 385 x 275 x 40 mm. Obě verze disponují stejným napájecím adaptérem o výkonu 90 W.
Klávesnice a ovládací prvky
Na vrchní straně základny došlo pouze k jediné změně – ta se týká klávesnice a nese s sebou klady i zápory. Nevýhoda je jasná – numerický blok musel pryč. Výhodou jsou klávesy pro pohyb v dokumentu na standardním místě (pravý kraj) a nejvyšší řada kláves rozdělená do bloků, jak je zvykem u stolních klávesnic. Někdo by mohl vytknout, že je celá klávesnice posunuta doprava - kvůli multimediálnímu ovládání vlevo. Já to považuji za výhodu. Díky tomu po dlouhé době vidím konečně notebook, kde střed písmenné části klávesnice je zarovnán ke středu displeje.
Výtku bych měl k hladkému a lesklému povrchu klávesnice (týká se i 18,4“ modelu). Takový povrch rychle přebírá mastnotu a pot z rukou, takže pak mohou prsty nepříjemně klouzat (na klávesách jsou navíc mastné fleky i vidět). Předejít podobným stavům lze například za pomoci utěrky z mikrovlákna a umýváním rukou před používáním notebooku. Pro někoho může být výhodou, že takovou klávesnici už není možné ošoupat používáním.
Hlavní HW parametry
Pokud je vzhled hodně podobný s minule recenzovaným větším modelem, u vnitřností je tomu jinak. Osazený procesor Core 2 Duo T5750 sice nepatří ke špičce, ale i tak se svou frekvencí 2 GHz dokáže poskytnout dostatečný výkon pro všechnu běžnou činnost včetně náročných multimédií. Je založen na minulé generaci jádra s menší pamětí cache (2 MB); tedy Merom-2M.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 24 280
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 14 945
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 48 845
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 30 107
Cinebench 9.5
- Rendering (Single CPU): 326
- Rendering (Multiple CPU): 593
- Multiprocessor Speedup: 1,82
Windows Vista – CPU a RAM
- Index dle počtu operací CPU za sekundu: 4,9
- Index dle počtu operací RAM za sekundu: 4,5
Na paměti RAM při dnešních cenách nemá vůbec smysl šetřit. Pro výrobce už je často výhodnější montovat dva 2GB moduly místo kombinace 2GB a 1GB. Z celkové kapacity 4 GB lze využít jen první 3 GB kvůli přítomnosti 32bit operačního systému, který neumí s větší pamětí pracovat. Výhoda je pro výrobce spíše logistická (nemusí řešit více komponent). Paměťový subsystém dosáhl v testu HWiNFO32 propustnosti 2374 MB/s.
Pevný disk od společnosti Western Digital patří ve své kategorii disků s 5400 rpm k těm rychlejším a při kapacitě 250 GB by měl postačovat i náročnějším uživatelům.
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 85 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 46,9 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 17,07 ms
- Windows Vista – Index přenosové rychlosti: 5,1
V této konfiguraci je osazena pouze klasická optická mechanika schopná pálit na všechny (k tomu určené) typy CD/DVD včetně dvouvrstvých a DVD-RAM. Absence podpory Blu-ray sice zamrzí, ale je otázkou, za jak dlouho začne být vůbec dostatečná nabídka HD titulů na našem trhu. V tuto chvíli je totiž nabídka slabší.
O komunikaci s okolím se mimo klasické gigabitové síťové karty postará také Wi-Fi karta s podporou draft-n standardu a Bluetooth 2.0 modul.
Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Displej a grafika
Lesklý širokoúhlý displej s úhlopříčkou 16,0“ a filmovým poměrem stran 16:9 se v redakci objevil poprvé. Na výšku je o něco málo větší než 16:10 displeje s úhlopříčkou 14,1“. Na šířku je ovšem srovnatelný se 17,1“ displeji. Při sledování filmů je tedy jednoznačný posun k většímu komfortu. Pokud by však měl notebook sloužit na práci zejména s textem, tak malá výška zamrzí (pokud si stránku ve Wordu přiblížíte na celou šířku displeje, je vidět z dokumentu jen malý výřez). Pro pracovní účely bych stále doporučoval vhodnější rozměr 16:10.
Použité rozlišení, označované jako HD (1366x768), potěší majitele mnoha LCD televizorů, které v hojné míře používají rozlišení stejné. Je tak možné klonovat obraz a mít interní i externí obrazovku v nativním rozlišení.
Ačkoli displej v 18,4“ verzi patří k těm nejlepším, u 16,0“ verze je situace jiná. Výhrady mám ke slabším pozorovacím úhlům. Rozsah ±30° vertikálně (méně než polovina 18,4“ verze) dnes mají i displeje těch nejlevnějších business notebooků a zejména na sledování filmů ve více lidech by to chtělo určitě více. Parametry jsou stále více méně shodné s běžnými 15,4“ WXGA displeji.
Zatím 16“ HD panely vyrábí pouze Samsung. Lze očekávat, že s přicházející konkurencí by se mohli parametry této kategorie displejů časem zlepšit.
Parametry displeje
- Typ obrazovky: TN
- Počet barev: 262 tisíc
- Světlost: 220 cd/m^2
- Pozorovací úhel: 90° horizontálně, 60° vertikálně
- Kontrast: 600:1
- Odezva: 8 ms
- Saturace barev: 60%
- Podsvícení: 1x CCFL
Specifikace vychází z použitého displeje v našem konkrétním notebooku. Tím je Samsung LTN160AT. Není však zaručeno, že v jiném kusu bude použit stejný displej od stejného výrobce.
Grafická karta NVIDIA GeForce 9500M GS s 512 MB paměti RAM patří do mainstreamu (vyšší mainstream minulé generace). Jde v podstatě o GeForce 8600M GT vyráběnou lepším výrobním procesem. Tomu tedy odpovídá jak výkon, tak i technologický potenciál čipu. Výhoda by měla být v nižší spotřebě.
Testy 3D Mark
- 3DMark 2001: 18 206
- 3DMark 03: 10 159
- 3DMark 05: 6170
- 3DMark 06: 3547
Windows Vista – grafika
- Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 4,6
- Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 5,3
Cinebench 9.5
- Shading (CINEMA 4D): 373
- Shading (OpenGL Software Lighting): 1197
- Shading (OpenGL Hardware Lighting): 1326
- OpenGL Speedup: 3,55
Z výsledků testů lze říct, že by neměl být problém i s hraním nejnovějších 3D her (byť někde se sníženými detaily). Kancelářská a multimediální činnost (včetně přehrávání HD filmů) notebooku taktéž nedělají nejmenší problémy.
Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Multimédia
Je velmi příjemné, že i v 16“ verzi zůstala nezměněna podpora zvukového výstupu 5 + 1, interní reproduktory z prostorových důvodů jsou "pouze" 2+1. K poslechu hudby bych tedy stále doporučoval využít služeb externích reproduktorů, nebo sluchátek.
Chlazení a provozní hluk
Otvor pro výdech ventilátorem ohřátého vzduchu je umístěný poněkud netradičně. V otevřeném stavu tak ventilátor fouká do prostoru před displejem. Se zapnutím notebooku se spouští i ventilátor, který se následně vypne, jakmile naběhne operační systém. Po asi pěti minutách nečinnosti se notebook zahřeje na takovou teplotu, že se ventilátor opět spustí, a od této chvíle již běží v podstatě neustále.
Ventilátor nepatří k nejtišším, takže by mohl být pro citlivější uživatele zejména při práci v tiché místnosti nemilým překvapenim. Na druhou stranu kolik notebooků s podobným výkonem je opravdu tichých.
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 31,0°C
- levá strana pod klávesnicí = 30,8°C
- pravá strana pod klávesnicí = 28,9°C
- klávesnice vlevo = 29,2°C
- klávesnice vpravo = 27,3°C
- spodek maximum = 31,8°C (uprostřed)
- výdech chlazení = 31,1°C
- napájecí adaptér = 41,0°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 31,6°C
- levá strana pod klávesnicí = 28,8°C
- pravá strana pod klávesnicí = 30,6°C
- klávesnice vlevo = 31,8°C
- klávesnice vpravo = 28,3°C
- spodek maximum = 33,8°C (uprostřed)
- výdech chlazení = 38,0°C
- napájecí adaptér = 51,5°C
teplota okolí při měření: 21°C
Naměřené teploty jasně ukazují, že notebook přehříváním v žádném případě netrpí. Chlazení je vyřešeno velmi dobře a není problém ani při práci s notebookem na nohou. Je možná škoda, že nejde ventilátor trochu zpomalit. Takto je chlazení nastaveno trochu paranoidně.
Baterie
Od notebooků této kategorie se většinou vysoká výdrž na baterie neočekává a ani nevyžaduje. S menší šestičlánkovou baterií s kapacitou 49 Wh vydržel notebook v našem standardním redakčním testu* v provozu přesně 2 hodiny a 23 minut. Ačkoli nejde o příliš vysokou hodnotu, v kategorii větších notebooků zaměřených na multimédia jde o standard.
V případě potřeby větší výdrže je možné vložit i baterii s kapacitou 70 Wh osazovanou do 18,4“ verze. Taková baterie by se zcela jistě hodila při přehrávání filmů na cestách. Při přehrávání filmu z DVD jsem se dostal na hodnotu 1 hodiny a 15 minut. Při stopáži 80-120 minut nejednoho dnešního filmu je tedy jasné, že na cestách si jen tak kde co až do konce nepřehrajete.
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 25 W
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 77 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 56 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 89 W
Ceny a záruka
V nabídce je pro náš trh dostupná pouze jediná konfigurace, a to ta testovaná. Její doporučenou koncovou cenu Acer stanovil na 22 390,- Kč bez DPH (26 644,- Kč s DPH). Záruka typu CAR (Collect and Return) je poskytována po dobu 2 let. Lze ji však rozšířit i prodloužit prostřednictvím služby Acer Advantage.
Závěr
Aspire 6920G je zajímavým počinem z nové řady Acer Gemstone Blue. Věřím, že nejen díky poměru stran 16:9 a svým 2.1 reproduktorům si najde své příznivce z řad domácích uživatelů. Na druhou stranu bych u multimediálního notebooku očekával lepší úhly pohledu LCD a regulace hlasitosti by mohla fungovat přesněji (podobně jako u většího modelu). Celkově však jde o velmi povedený notebook, který má za svou cenu hodně co nabídnout.
Klady a zápory
+ zajímavý design
+ analogový 5.1 výstup
+ dobrý poměr cena / výbava
- čekal bych lepší pozorovací úhly displeje
- nepřesná regulace hlasitosti pomocí CineDash
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Foto galerie Acer Aspire 6920G
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: Acer Aspire 6920g - 834G32BN
- Instalovaný procesor: Intel Core 2 Duo T8300 (2.4 GHz, 3 MB L2)
- RAM (MB): 4096 DDR2-667 (2x 2048)
- HDD (GB): 320 (WD Scorpio Blue, SATA 150, 5400 rpm, 8 MB cache)
- DVD: Blu-ray (Optiarc BD ROM BC-5500A)
- LCD: 16" TFT
- LCD rozlišení: FullHD (1920 x 1080)
- Video: nVIDIA GeForce 9500M GS (512 MB, 128 bit)
- Modem: 56k
- LAN: 10/100/1000, Wi-Fi a/b/g/n
- Zvuková karta: Realtek HD Audio (ALC889)
- Polohovací zařízení: Touchpad Synaptics
- Software: Windows Vista Home Premium 32bit
- Baterie/výdrž: Li-Ion 49Wh / 2h 28min
- Rozhraní: 3x audio IN/OUT, SD/MMC/MS/xD, 4x USB, 1x D-Sub, 1x HDMI, 1x Express Card/54, 1x TV anténa
- Rozměry: 385 x 275 x 40 mm
- Hmotnost (kg): 3.30