RECENZE: ASUS Eee PC 1000 - vždy po ruce
31. 7. 2008 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jaroslav Šíma
Mininotebooky se stávají hitem poslední doby a výrobci se předhánějí v uvádění nových modelů. Stranou nezůstává ani ASUS, který má před ostatními mírný náskok. Protože prvním Eee PC byly vytýkány některé ergonomické nedostatky a větší 9'' model všechny neodstranil, rozhodl se výrobce uvést řadu s úhlopříčkou 10''. Konfigurace se příliš nezměnila, základem je opět procesor Atom a místo disku SSD.
Základní popis
ASUS uvedením svého levného mininotebooku zaskočil většinu výrobců přenosných počítačů. Zatímco ostatní uvádějí své první modely, ASUS má stále mírný náskok, a může se tedy soustředit na odstraňování nejčastěji vytýkaných nedostatků. Hlavní nevýhodou prvních Eee PC byl poměrně malý displej s nízkým rozlišením, tento často vytýkaný nedostatek odstranila nová řada označovaná číslem 900. Kromě nového 9" displeje se objevily také změny v podobě nového úsporného procesoru a zlepšené ergonomie ovládání. Přesto to byly právě ovládací prvky, které zůstaly kompromisem. Především klávesnice se stále nedala příliš srovnávat s klasickými notebooky.
Eee PC 1000 se od svého menšího sourozence s označením 901 odlišuje pouze svými rozměry, které umožnily použít větší displej a klávesnici. Celkový vzhled notebooku se nijak nezměnil, zachovány byly zaoblené linie, stejné je také rozmístění portů. Protože Eee PC bylo v naší redakci testováno už několikrát a změny designu jsou téměř nepostřehnutelné, dovolím si odkázat na předchozí recenzi Eee PC 901 - úspornější s Atomem.
Rozdíly ve velikosti mezi modely 701 a 901 byly minimální, jinak je tomu u 10" verze, její rozměry jsou 266 x 191 x 38 mm. Notebook se tak rozrostl do všech směrů, výrazněji se zvýšila i jeho hmotnost, počítač váží 1,34 kg. Zde se projevuje hlavní výhoda výroby dvou podobných modelových řad. Uživatelé toužící po minimálních rozměrech si mohou vybrat model 901, ostatní, pro které je důležitější ergonomie, mají možnost zvolit model řady 1000. Stejně jako u dříve uvedených modelů potěší velmi malý napájecí zdroj.
Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice byla jednou z kritizovaných částí předchozích Eee PC. Díky větším rozměrům notebooku se konečně dočkala vylepšení. Klávesy jsou nyní svou velikostí srovnatelné s menšími 12" notebooky, psaní je tak příjemnější a rychlejší. Přesto některé nedostatky zůstaly, klávesnice se ve svém středu při psaní prohýbá a stisk kláves není vždy jistý. Některým uživatelům by také mohla vadit přístupnost kláves pro pohyb v textu jen prostřednictvím Fn zkratek, podobné řešení ale využívá většina malých notebooků. Nad klávesnicí se nachází řada tlačítek, která slouží pro vypnutí displeje, změnu rozlišení a správu napájení. Ostatní funkce jako regulaci podsvícení nebo hlasitosti lze ovládat prostřednictvím funkčních kláves.
Touchpad je stejný jako u předchozího modelu, podporuje tedy doteky více prsty. Emulaci kolečka myši pomocí tahu prstem u okraje nahradil tah dvěma prsty kdekoliv na jeho povrchu. Osobně mi nepřijde tohle řešení výrazně praktičtější než standardní ovládání, efektnost se mu ale upřít nedá.
Hlavní HW parametry
Podobně jako většina současných mininotebooků i větší Eee PC využívá platformu založenou na procesoru Atom N270 a čipsetu 945GSE z dílen firmy Intel. Procesor pracuje na frekvenci 1,6 Ghz, takt FSB je 533 MHz velikost L2 Cache 512 kB. Parametry nijak neoslní, prioritou je ale v tomto případě spotřeba, nikoliv výkon. Ten jde v mininoteboocích firmy ASUS mírně zvýšit – výrobce umožňuje přepnutím do Super Performace módu procesor přetaktovat, a zvýšit tak jeho frekvenci na 1,8 GHz.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 10363
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 5882
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 14711
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 10790
Cinebench 9.5
- Rendering (Single CPU): 56
- Rendering (Multiple CPU): 108
- Multiprocessor Speedup: 1,94
Výsledky nijak nepřekvapí, výkon procesoru je opravdu velmi nízký, pro běžné použití – prohlížení webu, přehrávání videa a další nenáročnou činnost. Díky technologii Hyperthreading umožňuje procesor zpracovávat i vícevláknové aplikace, protože operační systém vnímá procesor jako dvoujádrový, navzdory tomu, že fyzicky má Atom N270 jádro jen jedno. Uživatelé vyžadující vyšší výkon se budou muset porozhlédnout po klasickém notebooku, ten však nenabídne stejné rozměry a v podobné cenové hladině ani dlouhou výdrž na baterii.
Počítač je vybaven jedním paměťovým modulem typu DDR2 o kapacitě 1 GB, jeho frekvence je standardních 667 MHz. Propustnost paměťového systému v testu HWiNFO32 byla 1679 MB/s.
Kromě rozměrů se Eee PC 1000 liší i kapacitou SSD (disků). Námi testovaná konfigurace byla vybavena menší systémovým SSD o kapacitě 8 GB integrovaným na základní desce a větším s kapacitou 32 GB, které je připojeno do mini-PCIe slotu. Přenosová rychlost je nižší než u současných pevných disků, přesto ji běžně při práci nezaznamenáte, díky nízké přístupové době jsou reakce operačního systému velmi svižné. Rozdíly ve výkonu obou SSD byly jen minimální.
SSD 8 GB
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 29,37 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 32,2 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 0,56 ms
SSD 32 GB
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 30,41 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 36,5 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 0,65 ms
Stejně jako všechny modely Eee PC nebyla ani testovaná verze vybavena optickou mechanikou, vzhledem k velikosti notebooku to ale nikdo nemůže čekat.
Konektivitu notebooku zajišťuje standardní 100 Mbit Ethernet a WiFi karta AzureWave podporující i Draft-N. Potěší i přítomnost Bluetooth, které uživatelé u prvních modelů postrádali.
Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Displej a grafika
Kromě větší klávesnice je nejviditelnější rozdíl v použití většího 10" displeje. Ten se liší od svého 9" předchůdce jen úhlopříčkou, rozlišení zůstalo totožné (1024x600), stejně jako matný povrch displeje a LED podsvícení. Zajímavostí je možnost zobrazit na displeji i větší rozlišení 1024x768 hned ve dvou režimech, obraz se může zdeformovat na výšku a zobrazit na displeji celý, nebo zůstane nezměněný a jeho část chybí. Pohybem kurzoru ke spodnímu nebo hornímu okraji displeje si potom lze zvolit viditelnou část. Množství konektorů se nijak nezměnilo, proto i u největšího Eee naleznete jen analogový VGA výstup.
Čipset podporující procesory Atom používá ve srovnání s prvními modely Eee PC novější integrované grafické jádro GMA 950. Jeho výkon je slabý, čipset upravený pro Atom navíc využívá ořezanou verzi.
Testy 3D Mark
- 3DMark 2001: 1793
- 3DMark 03: 684
- 3DMark 05: 172
- 3DMark 06: 70
Cinebench 9.5
- Shading (CINEMA 4D): 76
- Shading (OpenGL Software Lighting): 226
- Shading (OpenGL Hardware Lighting): 323
- OpenGL Speedup: 4.27
Testy potvrdily nízký výkon, karta je tak s jistými kompromisy vhodná leda pro hraní velmi starých her. Při běžné práci nízký výkon nijak nevadí a integrovaná grafika ji zvládá bez problémů.
Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Multimédia
Multimediální výbava zůstala i u většího modelu jen základní. Kromě reproduktorů, které mají na své poměry docela slušný zvuk, je notebook vybaven čtečkou karet, která podporuje i nejen klasické SD karty, ale i novější SDHC s vyšší kapacitou. K dispozici je rovněž webkamera a integrovaný mikrofon.
pro plnou velikost klikněte na obrázek
Chlazení a provozní hluk
Systém chlazení se nijak zásadně nezměnil, jenom mírně se zvětšily průduchy na spodní straně notebooku. Při nízkém zatíženi je díky absenci pohyblivých částí notebook absolutně tichý, po zatížení se spustí větráček, jeho hlučnost je ale minimální a nijak výrazně neruší.
hodina provozu - nízká zátěž
- touchpad = 36,1°C
- levá strana pod klávesnicí = 34,6°C
- pravá strana pod klávesnicí = 34,8°C
- klávesnice vlevo = 33,2°C
- klávesnice vpravo = 33,6°C
- spodek maximum = 39,2°C (uprostřed)
- výdech chlazení = 38,4°C
- napájecí adaptér = 42,3°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 36,7°C
- levá strana pod klávesnicí = 36,3°C
- pravá strana pod klávesnicí = 35,3°C
- klávesnice vlevo = 33,7°C
- klávesnice vpravo = 34,8°C
- spodek maximum = 41,8°C (uprostřed)
- výdech chlazení = 41,3°C
- napájecí adaptér = 45,1°C
teplota okolí při měření: 26°C
Díky většímu šasi je chlazení účinnější a notebook se opět zahřívá méně. Horší situace je při práci s notebookem položeným na nohou, pokud jsou průduchy na spodní straně překryté, nemá chlazení přístup ke vzduchu a při práci se notebook začíná zahřívat na nepříjemné teploty. Na velmi vysoké teploty se zahřívá také napájecí zdroj, ve chvíli, kdy se notebook nabíjí a zároveň ho uživatel používá, dosahuje teplot překračujících 60°C.
Baterie
Jednou z hlavních výhod Eee PC je dlouhá výdrž. Model 901 dosáhl díky velké baterii a úspornému procesoru vynikajícího výsledku. Dnes testovaný model se liší jen větší úhlopříčkou, hardwarová konfigurace i použitá baterie (49 Wh, 7,4 V) jsou stejné. Spotřebu tak mohl ovlivnit pouze větší displej. V našem standardním redakčním testu* vydržela 10" verze při provozu na baterii 9 hodin 38 minut. Rozdíl ve srovnání s menší verzí je minimální a pohybuje se v rámci chyby měření. Výdrž na baterii tak zůstala velmi dlouhá a s většinou běžných notebooků ji nelze srovnávat.
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 11 W
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 36 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 15 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 36 W
BIOS
Možnosti nastavení BIOSu se nijak nezměnily, můžete nastavit pořadí bootování, zakázat některé technologie využívané procesorem nebo vypnout integrovaná zařízení.
Příslušenství
ASUS k počítači nedodává žádné příslušenství, plánuje ale uvést řadu doplňků ve stylu Eee PC.
Testovaný počítač byl vybaven stejným Linuxem jako předchozí modely, ten je bez problémů použitelný pro základní práci. V případě, že nebude stačit, můžete ho samozřejmě nahradit Windows XP.
Ceny a záruka
Eee Pc 1000 u nás zatím není dostupné, v zahraničí se testovaná verze (Atom N270, 1 GB RAM, 40 GB SSD, Linux) prodává za \$699 (cca 12 000 Kč).
Kromě této konfigurace bude dostupná i verze 1000H, která se liší absencí SSD a použitím klasického pevného disku s kapacitou 80 GB za cenu 9 663 Kč bez DPH (11 500 Kč s DPH), tato konfigurace se bude dodávat také s operačním systémem Windows XP. Další nabízenou verzí bude EEE 1000HD s Celeronem M 353 (900 MHz) za 8 823 Kč bez DPH (10 500 Kč s DPH). Za dva měsíce by k nám měly dorazit i modely s Windows XP a SSD.
Závěr
Přestože je Eee PC 1000 velmi podobný svému sourozenci s označením 901, může být pro mnohé lepší alternativou. Nový model přináší hlavně lepší klávesnici a větší displej, zvýšila se i kapacita SSD. Zároveň byly zachovány vlastnosti předchozího modelu, především nízká spotřeba a velmi dlouhá výdrž. Na druhou stranu větší rozměry a vyšší hmotnost už nemusí být přijatelné pro každého. Každý si tak může zvolit, zda mu víc vyhovují menší rozměry 901, nebo lepší ergonomie 1000.
Klady a zápory
+ velmi dlouhá výdrž na baterii
+ větší klávesnice a větší displej
- měkká klávesnice
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30 sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Foto galerie ASUS Eee PC 1000
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: ASUS Eee PC 1000
- Instalovaný procesor: Intel Atom N270 (1.6 GHz, 512 kB L2, 533MHz FSB)
- RAM (MB): 1024 DDR2-667 (1x 1024)
- HDD (GB): 40 (8GB onboard SSD + 32GB mini-PCIe SSD)
- DVD: -
- LCD: 10" TFT
- LCD rozlišení: WSVGA (1024 x 600)
- Video: Intel GMA950
- Modem: -
- LAN: 10/100
- WiFi: AzureWave (a/b/g/n)
- Zvuková karta: Realtek HD Audio (ALC662)
- Polohovací zařízení: Touchpad (Elantech)
- Software: ASUS Desktop OS (Xandros Linux, EN)
- Baterie/výdrž: Li-Ion 49Wh 7.4V / 9h 38min
- Rozhraní: 2x audio IN/OUT, SD, MMC, D-Sub, 3x USB
- Rozměry: 266 x 191 x 38 mm
- Hmotnost (kg): 1,34