RECENZE: ASUS Lamborghini VX3 - malý, exkluzivní a přitom výkonný

17. 4. 2008 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Zima

Série ASUS Lamborghini se rozšiřuje v pořadí již o třetí model. Ten je proti předchozím cílen na náročné mobilní uživatele, čemuž odpovídá i úhlopříčka o velikosti 12''. Ač nejde o nic velkého, výkon je opravdu luxusní a může za to kombinace procesoru Core 2 Duo 'Penryn', spousty operační paměti i velikého disku a dedikované grafické karty NVIDIA. Vzhledem k tomu, že jde o výrobek s určitou dávkou exkluzivity, asi nepřekvapí ni cena těsně pod 60 000,- Kč bez DPH.

ASUS Lamborghini VX3 - malý, exkluzivní a přitom výkonný

Základní popis

Dostal se nám do redakce předváděcí kus nového a opravdu „hot“ ASUSu Lamborghini. Je o co stát? Jde jen o předraženou hračku, nebo o výrobek, za který se vyplatí si pěkně připlatit? Na to jsem se pokusil s dnešní recenzí podívat.

Už při otevření krabice dává ASUS znát, že nejde o nějaký notebook za 10 tisíc z hypermarketu. Příslušenství je rozděleno do dvou černých kazet a samotný notebook je uskladněn uvnitř černé velmi pěkné krabičky. V ní je uložen zakrytý jemným černým pouzdrem, aby se nemohl poškrábat. První dojem je tedy velmi dobrý. Zaměření se na detaily a snaha přiblížit i rozbalování ostatním „nepočítačovým“ luxusním výrobkům je zcela zjevná.

Na výběr jsou dvě barevné varianty. Černá a žlutá. Jsem rád, že do redakce přišla ta žlutá, protože když už Lamborghini, tak se vším všudy. Kombinace žlutého víka, stříbrných lemů a černé základny z velké části pokryté kůží je neuvěřitelně sexy. Osobně tento notebook hodnotím jako jeden z nejhezčích na trhu. Extravagance v podání ASUSu totiž nespadla do kýče (jak už se u mnoha jiných notebooků podobného ražení stává). Notebook vypadá elegantně i profesionálně. Stydět se s ním nemusíte ani mezi smetánkou a ani na firemní konferenci.

Design hodnotím na výbornou, ale jak je na tom mechanická odolnost a zpracování obecně? Úplně stejně. Díky vysoké ceně se nemusí na ničem šetřit a je to znát na všech součástech: opěrky rukou potažené pravou kůží, slitina titanu použitá na pantech či safírové sklo kryjící webkameru. Když chytnete otevřený přístroj zepředu za roh, tak se nikde nic ani náznakem neprohne. Oceňuji, že LEDkami podsvícený displej není pružný jako u ostatních notebooků, ale stále zůstal pevný. Díky tomu by se do něj neměla při zmačknutí obtiskovat klávesnice (častý problém notebooků s pružnými displeji s LED podsvícením).

Ač jde o malý notebook, tak výbava nezahálí. Pravou stranu z velké části obsadila optická mechanika. Nad ní je čtečka paměťových karet. Za optickou mechaniku se už vešly jen audio konektory, USB a zdířka Kensington zámku. Zadní strana je pro změnu předurčena pro baterii – po jejím boku je z jedné strany analogový VGA výstup na monitor a z druhé LAN s modemem. Nejbohatší je levá strana. Na ní je postupně od uživatele přepínač bezdrátového vysílače, ExpressCard 54 slot (krytý záslepkou), digitální HDMI výstup, zbylé tři USB, výdech ventilace a konektor pro připojení napájecího adaptéru.

Překvapila mě absence FireWire rozhraní. Na druhou stranu je pravdou, že velké množství lidí tento konektor na svém notebooku nikdy nepoužilo. Absence S-Video výstupu na starší televize se dá i celkem pochopit. Kdo si koupí něco podobného, tak zcela jistě nemá klasickou televizi. Možná teda jenom konektor na dokovací stanici by vůbec nevadil. Někdo by to mohl chtít používat i místo stolního počítače, a pak by se možnost rychlého připojení k externím periferiím mohla hodit.

Víko není v zavřeném stavu jištěno žádnými mechanickými zámky. Tak je to v podstatě u všech malých notebooků. Aspoň, že se ASUS nedrží trendu používání uchycení displejů, co se při odklápění posouvají dozadu za základnu notebooku, protože pak bývají zbytečně nízko a namáhá se více krční páteř. I přesto ale zůstalo omezení maximálního otevření na 120°.

Indikační LEDky jsou všechny umístěné pod displejem. Postupně zleva ukazují zapnutí počítače, nabíjení baterie, zapnutí bezdrátového vysílače, práci disku a CapsLock (ostatní zámky klávesnice indikaci nemají). Mimo červené indikace jsou všechny diody bílé. Tyto diody považují za největší zápor celého notebooku. Při práci totiž velmi nepříjemně svítí uživateli přímo do očí a vzhledem ke své intenzitě to může způsobovat při slabších světelných podmínkách okolí nepříjemnou zátěž pro oči. Já jsem to po dobu recenzování vyřešil černou lepící páskou, nicméně u takovéhoto notebooku působí páska jako pěst na oko.

Mobilita přístroje je na velmi dobré úrovni a umožňuje pohodlné denní nošení. Váha činí 1,71 kg při rozměrech 305 x 225 x 35 mm. S velkou baterií se váha zvedne na 1,89 kg. S přihlédnutím k faktu, co všechno se uvnitř skrývá za výkonné součástky, váha plně odpovídá. Adaptér s výkonem 90W patří mezi vyšší průměr. Jeho hmotnost činí 450 g.

Klávesnice a ovládací prvky

ASUSu za klávesnici patří velká chvála. Vtěsnal jsem totiž v podstatě stejné rozložení kláves, jaké můžete vidět na velkých 15,4“ noteboocích za cenu mírného zúžení kláves. Oceňuji velký mezerník, Delete v pravém horním a CTRL v levém dolním rohu a především klávesy pro pohyb v dokumentech po pravém kraji klávesnice. Zejména to poslední jmenované je problém vidět i někde jinde na noteboocích obdobné úhlopříčky. Výtku bych měl jen k bloku kurzorových šipek, které bych raději viděl odděleně od zbytku klávesnice.

Klávesy jsou měkčí a jejich chod je velmi tichý. Psaní je velmi příjemné, jen se ze začátku zdá klávesnice mírně nejistá. Není to však nic, na co by si člověk po pár dnech používání nezvykl.

Přes Fn k kombinaci s horní řadou kláves lze přepnout počítač do režimu spánku, přepínat funkce bezdrátového vysílače (pokud není vypnut posuvným HW přepínačem) mezi Wi-Fi, BT či kombinací obojího, zapnut poštovního klienta a webový prohlížeč, regulovat podsvícení displeje (s možností ho úplně vypnout), přepínat výstup grafické karty, vypnout touchpad a regulovat hlasitost zvuku.

Touchpad má místo klasického obdélníkového tvaru tvar lichoběžníku. Snímací plocha je však stále jen obdélníková, takže při emulaci kolečka se netáhne prstem úplně po okraji. Lze si na to zvyknout, ale je to trochu nepříjemné. Tlačítka pod snímací plochou také nemohu pochválit. Pokud uživatel nemíří přesně na správná místa, tak se mu odvděčí velkou tuhostí.

Hlavní HW parametry

Velmi rozšířené čipové sadě sekunduje výkonný procesor Core 2 Duo T9300 s frekvencí 2,5 GHz a 6MB L2 cache. Jde už tedy o nový typ s jádrem Penryn, který by měl plně postačovat i na náročnější výpočty. Je vidět, že malé notebooky nemusí být nutně pomalé.

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 33 057
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 21 056

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 64 438
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 39 202

Cinebench 9.5

 • Rendering (Single CPU): 466
 • Rendering (Multiple CPU): 834
 • Multiprocessor Speedup: 1,79

Windows Vista – CPU a RAM

 • Index dle počtu operací CPU za sekundu: 5,4
 • Index dle počtu operací RAM za sekundu: 5,0

Poslední dobou lze často vidět osazení notebooků pomocí 3 GB RAM. Je to logické kvůli omezení 32bit operačních systémů, které více paměti neumí využít. Této velikosti je dosaženo kombinací 2GB a 1GB modulu DDR2-667, pracujících v asynchronním dualchannelu. Paměťový subsystém dosáhl v testu HWiNFO32 propustnosti 2594 MB/s.

Pevný disk od firmy Western Digital patří k těm lepším. Má kapacitu 320 GB a na standardní otáčky (5400 rpm) nabízí velkou rychlost. Díky tomu by disk neměl být příliš velkou brzdou systému.

 • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 136,02 MB/s
 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 52,1 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 17,10 ms
 • Windows Vista – Index přenosové rychlosti: 5,3

I přes to, že je do notebooku napasováno dost výkonných součástek, místo na optickou mechaniku se našlo. Absence optické mechaniky byla na mnoha starších luxusních ASUSech odsuzována. V tomto případě je notebook osazen běžnou dvouvrstvou multiformátovou CD/DVD mechanikou, která by si měla poradit se všemi médii tohoto typu.

Velmi mě těší, že se konečně prosazují bezdrátové modemy napříč všemi výrobci. Ani tento ASUS není výjimkou a má v sobě integrovaný 3G modem (UMTS/HSDPA/EDGE/GPRS). Tomu dále sekunduje standardní trio gigabitového ethernetu, bezdrátové Wifi karty a Bluetooth 2.0 modulu. Zatímco BT a Wifi lze snadno obsluhovat pomocí hardwarového vypínače a funkcí Fn klávesy, 3G modem nic takového nemá. Pokud chcete vypnout jeho vysílač, lze tak učinit jedině přes dodanou ovládací aplikaci 3D Watcher.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika

Širokoúhlý displej s úhlopříčkou 12,1“ má lesklou povrchovou úpravu a standardní rozlišení WXGA (1280x800). Podsvícení zajišťuje sada LED a lze ho nastavovat v širokém rozmezí. Nejnižší hodnota je vhodná pro práci po tmě, nejvyšší hodnota zas v prosluněných místech (je opravdu velmi silná). Přesné specifikace displeje se však zjistit nepodařilo, protože ASUS je na udávání těchto parametrů ve svých noteboocích velmi skoupý.

Grafická karta NVIDIA GeForce 9300M G je nejslabší z celé nové řady. I tak ovšem nabízí výkon o více jak polovinu vyšší než předchozí model GeForce 8400M G (je tedy někde napůl cesty mezi ním a modelem GT). Dále je grafický čip vyráběn novější technologií, která snižuje spotřebu a tepelné vyzařování. Díky by s novějším čipem měly notebooky o něco méně spouštět ventilátor a měly by mít vyšší výdrž na baterie (ač rozdíl to není zas moc velký).

Nárůst výkonu má příčinu v použití 16 stream procesorů místo původních 8 (pro verzi G). Technologicky je jádro ovšem stejné a k žádnému pokroku nedošlo. Jeho frekvence činí 432 MHz (864 MHz pro výpočetní jednotky). 256 MB vlastní DDR2 paměti je připojeno 64bit sběrnicí a běží na efektivní frekvenci 800 MHz.

Pokud vám nestačí interní displej notebooku, lze využít analogového VGA či digitálního HDMI výstupu. HDMI přenáší samozřejmě mimo obrazu také zvuk a je možné ho převést pomocí levné redukce na DVI. HDMI výstup na tomto ASUSu nemá problém pracovat s libovolným rozlišením (to není podmínkou u každého notebooku). VGA výstup poslouží maximálně na připojování projektoru. Jeho kvalita je totiž při vyšších rozlišeních velmi špatná a jsou viditelné silné duchy. Tímto problémem kupodivu trpěly všechny námi testované luxusní ASUSy za poslední rok.

Testy 3D Mark

 • 3DMark 2001: 14 361
 • 3DMark 03: 5323
 • 3DMark 05: 3072
 • 3DMark 06: 1601

Windows Vista – grafika

 • Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3,4
 • Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 4,3

Cinebench 9.5

 • Shading (CINEMA 4D): 543
 • Shading (OpenGL Software Lighting): 1370
 • Shading (OpenGL Hardware Lighting): 1993
 • OpenGL Speedup: 3,67

Ač jde jen o nejslabší verzi z nové řady, není problém si zahrát většinu 3D her v použitelné podobě. Pouze u těch náročných je potřeba počítat s razantním snížením detailů i rozlišení. S ostatní multimediální a kancelářskou činností není nejmenší problém.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimédia

ASUS VX3 není multimediálním notebookem. To se projeví například v přítomnosti pouze mono reproduktoru. Ten je však poměrně silný, takže to lze částečně odpustit – některé notebooky této velikosti sice mají reproduktory dva, ale to ještě zdaleka neznamená větší kvalitu reprodukce. Mikrofon je umístěn pod displejem na liště vedle stavových diod.

Chybí mi možnost regulace hlasitosti zvuku nějakými k tomu extra určenými tlačítky vedle klávesnice. Kombinace Fn a F10 až F12 je značně nepohodlná a ani lidé s dlouhými prsty nemají šanci na používání jednou rukou.

Málokterý ASUS nemá webkameru. Ta ve VX3 je uchycena staticky a s předinstalovaným programem nabízela focení při rozlišení maximálně 640x480 a nahrávání videa při 320x240.

foto
pro plnou velikost klikněte na obrázek

Zabezpečení

V notebooku se nachází TPM čip a biometrický senzor (čtečka otisků prstů) pro zabezpečení operačního systému. V předinstalovaných Windows k tomu slouží program ASUS Security Protect Manager. BIOS a jeho nastavení lze zabezpečit pouze heslem a z těch pokročilejších zabezpečení lze v něm nastavit už jen zaheslování disku. Vzhledem k použité platformě Centrino Pro nechybí ani AMT BIOS (tedy možnost konfigurace a power on/off přes síť).

Chlazení a provozní hluk

Jak už bývá u ASUSu zvykem, čekat chlazení s věčně vypnutým ventilátorem by bylo naivní. Přesto jsem byl velmi mile překvapen. Ventilátor sice běží neustále po pár minutách od spuštění, ale jeho hluk není nijak výrazně obtěžující. Ventilátor navíc proti námi dříve testovaným ASUSům nevydává žádný šelest. Pokud přihlédnu k velmi výkonné konfiguraci s dedikovanou grafickou kartou, tak jsem spokojen. Při velkém výkonovém zatížení se ventilátor zhlasití, ale úroveň hluku je stále přijatelná. I relativně tichá hudba zvuk ventilátoru „přehluší“.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 30,3
 • levá strana pod klávesnicí = 33,0
 • pravá strana pod klávesnicí = 27,0
 • klávesnice vlevo = 28,8
 • klávesnice vpravo = 27,1
 • spodek maximum = 35,0 (levý zadní roh)
 • výdech chlazení = 38,8
 • napájecí adaptér = 39,1

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 29,4
 • levá strana pod klávesnicí = 31,6
 • pravá strana pod klávesnicí = 27,3
 • klávesnice vlevo = 31,0
 • klávesnice vpravo = 27,6
 • spodek maximum = 39,6 (levý zadní roh)
 • výdech chlazení = 43,6
 • napájecí adaptér = 49,9

teplota okolí při měření: 21

Odvod tepla je zajištěn velmi dobře a notebook netrpí přehříváním. Díky tomu při kancelářské práci je možné ho používat položený na nohou bez obav z popálenin. Při hraní náročných 3D her už je levý bok značně zahřátý a v takovém případě setrvání na nohou nedoporučuji (ostatně jako u všech notebooků).

Baterie

K notebooku byly v krabici rovnou dvě baterie – první má tři články a druhá šest. Osobně považuji tu první pro běžný provoz jen za nouzovku, neboť se svou kapacitou 27 Wh vydržela v našem standardním redakčním testu* pouze 1 hodinu a 20 minut. Na rozdíl od té větší nepřesahuje ven z notebooku a má povrch potažený kůží. Na delší cesty si pravděpodobně budete brát hlavně větší baterii s kapacitou 53 Wh. Její výdrž ve stejném testu činí již použitelnější 2 hodiny a 47 minut. Celková žravost notebooku je zcela jistě ovlivněna přítomností dedikované grafické karty. Je otázkou zda na takovém notebooku někdo bude chtít hrát hry a zda by nestačila jen nějaká integrovaná.

Příkon notebooku

 • Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 25 W
 • Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 43 W
 • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 42 W
 • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 60 W

BIOS

Pro ASUS tolik typický AMI BIOS nenabízí příliš mnoho možností nastavení mimo standardní možnosti změny data i času a priority bootování stojí za zmínku možnost přepnout klávesnici pro možnost psaní čísel na numerickém bloku stiskem Fn, vypnout zvuk při startu počítače, přehrát BIOS novější verzí a deaktivovat TPM čip. Do nastavení BIOSu se lze dostat stiskem klávesy F2 při startu počítače.

Příslušenství

Nám dodaný kus byl pouze předprodejním vzorkem. Tím pádem přibalené vybavení nemusí přesně nereflektovat skutečnost u kusů určených k prodeji. Mimo notebooku a napájecího adaptéru bylo přiloženo několik napájecích kabelů pro různé země. Pěkně vyhpadá Bluetooth myš + kožená podložka a černý stylový obal na notebook.

Předinstalovaný software se skládal z anglických Windows Vista Ultimate a typických utilit ASUSu pro obsluhu webkamery, vypalování a přehrávání DVD.

Ceny a záruka

Zatím ještě není ASUS VX3 v prodeji, ale cena prodejní konfigurace je stanovena na 58 790,- Kč bez DPH (69 960,- Kč s DPH). Od námi testované se bude lišit pouze operační pamětí, která bude mít kapacitu 4GB. ASUS na zařízení poskytuje Collect-and-return záruku s dobou trvání 2 roky pro fyzické i právnické osoby.

Závěr

ASUS VX3 považuji z celé řady ASUS Lamborghini za nejvydařenější. Vypadá neuvěřitelně stylově, je výkonný a nabízí velmi slušnou ergonomii práce díky slušné klávesnici. Nádech luxusu jde u něj poznat z každého propracovaného detailu a mohu říct, že rozhodně nepůsobí jen jako přestříkaný normální notebook. Holt když se nemusí šetřit s výrobními náklady, tak to si lze pustit uzdu fantazie podstatně více. Škoda jen těch intenzivně svítících indikačních diod a někteří uživatelé by pravděpodobně uvítali možnost dokovací stanice, jinak ovšem nemám nic, co bych mohl výrazně vytknout.

Klady a zápory

+ výtečný design
+ klávesnice s klasickým rozložením větších notebooků
+ vysoký výkon
+ integrovaný 3G modul

- intenzivně svítící indikační diody
- hodila by se možnost dokování

TIP redakce NOTEBOOK.cz

TIP redakce NOTEBOOK.cz

Nový Asus Lamborghini VX3 zaujme především uživatele, kteří dbají na image a luxus. Asus jim nabídne notebook potažený kůží, který je malý a přitom vybavený nejnovější technologií Intel a grafickou kartou NVIDIA podávající v této velikostní kategorii nadstandardní výkony. Obsažen je také integrovaný 3G modul (mobilní datová komunikace prostřednictvím mobilních operátorů kdekoliv v dosahu signálu), který ještě stále není standardem a přitom dělá z notebooku opravdu mobilní komunikační zařízení. Za soubor výše uvedených vlastností udělujeme tomuto notebooku TIP redakce. Celkový dojem v očích běžného uživatele kazí nejvíce cena, která ale cílovým uživatelům vrásky na čele dělat nebude. Na úkor výkonu je třeba oželet slabší výdrž na baterie a v kanceláři může chybět možnost připojení do dokovací stanice.

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie ASUS Lamborghini VX3

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" :
 • "http: //www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
 • : </body>
 • <!-- ci_full_content $Revision: 1.12 $ -->
 • <!-- iso-date-content-generated: 2012-07-10 00:08:35 -->
 • <!-- CMS: DP::Publisher - ver. 1.20 (rev. 1.3 2007-10-30 15:48:47+01) -->
 • <!-- notebook.cz Content-Management-System production, supervision & copyright (C) 2004 - $Date: 2007-09-24 02:14:32+02 $, Daniel.Peder@Infoset.COM -->
 • <html lang="cs">:
 • <link rel="alternate" title="NOTEBOOK.cz RSS" href="http: //notebook.cz/aktuality/notebook_cz.xml" type="application/rss+xml">
 • NOTEBOOK.cz - Notebooky Recenze - Acer Aspire S3 - dostal nově Ivy Bridge:
 • %%C_180x80:
 • <table id="zone-top-head" border="0" width="1000" cellpadding="0" cellspacing="0">:
 • <tr>:
 • <td class="alias-logo" align="left" width="20%"> :
 • <a href="http: //notebook.cz/"
 • </td>:
 • <td class="alias-promo" align="center" width="50%"> </td>:
 • <td class="alias-shortcuts" align="right" width="30%"> :
 • <div class="item"><a href="/clanky/redakce/2005/kontakt/index.html">Redakce</a></div> :
 • <div class="item"><a href="/mailing.html" title="e-mail - novinky, news">Zprávy e-mailem</a></div> :
 • <div class="item"><a title="RSS 0.91 - novinky, news" href="http: //notebook.cz/aktuality/notebook_cz.xml">RSS</a></div>
 • </tr>:
 • </table>:
 • <!-- /zone-top-head -->:
 • <div id="zone-top-menu" class="main-div">:
 • [menu_v3]:
 • </div>:
 • <!-- /zone-top-menu -->:
 • </div>:
 • %%_banner_clanek_300:
 • <div id="ad-link-bottom-odkazy">:
 • %%_odkazy:
 • <div class="column-right-right" id="column-right-right">:
 • <!-- right BB banner .beg -->:
 • <!-- right BB banner .end -->:
 • <div class="column-master">:
 • <!--FULLTEXTSTART-->:
 • Acer Aspire S3 - dostal nově Ivy Bridge:
 • 13" Aspire S3 patřil k loňským modelům Ultrabooků. Nyní přichází na trh jeho inovovaná verze, která má novější procesor, rychlejší USB a jiné barevné provedení. Otestovali jsme, co všechno se změnilo.:
 • <H2>Základní popis</H2>:
 • <P>Koncem loňského roku byl Acer první, kdo uvedl na náš trh svého zástupce notebooků označených marketingovým názvem Ultrabook. Šlo o Aspire S3. Inovovaný model je taktéž označen jako Aspire S3, ale uvnitř má novou základní desku a obměněné komponenty. Vylepšila se také jeho konektorová výbava. V této recenzi se budu věnovat pouze rozdílům mezi oběma modely. Z tohoto důvodu doporučuji nejdříve přečíst recenzi: <a target=_blank href=/clanky/recenze-notebook/2011/acer-aspire-s3>Acer Aspire S3 - Ultrabook, co může být i s harddiskem</a>.</P>
 • <P>Oba modely jsou tvarově identické a vnější komponenty využívají z větší části stejně. Opět jde o pěkný tenký notebook s 13&#8220; úhlopříčkou. Rozdíl je ovšem v barevném provedení. Acer sáhl po světlejším odstínu šedé, který dle mého názoru počítači sluší více, a klávesnici udělal černou. Výsledek vypadá živější a dražší. Změnu tedy jednoznačně vítám.</P>:
 • <P>Barva se změnila také u dvou USB vzadu. Jsou teď modrá, což značí USB 3.0. Pomalé USB byla jedna z hlavních výtek k předchozímu modelu a podpora vyšších rychlostí nyní přichází automaticky s novou čipovou sadou.</P>:
 • <P>Veškerá další výbava se nezměnila a stejná je také hmotnost přístroje.</P>:
 • <H2>Klávesnice a ovládací prvky</H2>:
 • <P>Klávesnice s touchpadem jsou po hardwarové stránce nezměněné. V nové konfiguraci je však nový ovladač touchpadu, který řeší dlouhé vypínání dotykové vrstvy po stisku libovolné klávesy. V novém ovladači je vylepšená detekce, zda jde o náhodný dotyk, a tak můžete jednou rukou mačkat klávesy a druhou současně pohybovat kurzorem.</P>:
 • <P>Je velká škoda, že tlačítko ve spodní polovině dotykové plochy je stále tak tuhé. Po delší práci jsem cítil nadměrné namáhání ruky. Alternativním řešením je používat poklepání na dotykovou plochu (tap), ale o plnohodnotnou náhradu tlačítka nejde.</P>:
 • <H2>Hlavní HW parametry</H2>:
 • <P>Do redakce dorazila nejvýkonnější konfigurace s úsporným dvoujádrovým procesorem Intel Core i7-3517U (Ivy Bridge), který má sice výchozí takt jen 1,9 GHz, ale díky Turbo Boostu se dokáže automaticky přetaktovat až na 3,0 GHz. Jeho mezní spotřeba je přitom pouhých 17 W.</P>:
 • <P><span style="display: block;text-align:center"><img src="teploty-load.png" alt="Teploty v zátěži"></span><BR>
 • <span style="display: block;text-align:center"><i>teploty vnitřních komponent při dlouhodobé maximální zátěži</i></span></P>
 • <P>Své 4 GB operační paměti má notebook integrované přímo na základní desce a s jakýmkoli uživatelským rozšířeným se nepočítá. Integrovaná paměť je typu DDR3 a pracuje s efektivním taktem 1600 MHz v režimu single-channel.</P>:
 • <P><u>Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)</u></P>:
 • <UL>:
 • </UL>:
 • <P><u>Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)</u> </P>:
 • <P><u>Cinebench R10</u></P>:
 • <P><u>Cinebench R11.5</u></P>:
 • <P><u>Windows 7 &#8211; CPU a RAM</u></P>:
 • <P>Od předchozí konfigurace se Sandy Bridge Intel Core i5 2467M (1,6/2,3 GHz) výkon poskočil o pěkný kus dopředu. U aplikací využívajících jediné jádro je vyšší o 40%. U aplikací pro více jader je rozdíl přibližně o 5% menší. Výkon osazeného procesoru by měl stačit na veškerou běžnou činnost, aniž by jakkoli omezoval.</P>:
 • <P>Inovovaná verze je opět nabízena v konfiguracích s klasickým diskem podpořeným malou SSD cache nebo plnohodnotným SSD. Testovaná konfigurace patří do druhé skupiny. Uvnitř je osazeno klasické 2,5&#8220; SSD (7mm) Micron RealSSD C400 s kapacitou 128 GB.</P>:
 • <P>Použité SSD podporuje rozhraní SATA-3, díky kterému teoreticky nabízí vyšší maximální přenosové rychlosti. Reálným výkonem jde ovšem jen o průměrný produkt. Nic to nemění na faktu, že je s ním notebook podstatně svižnější než s libovolným plotnovým diskem, a to i v případě, kdy je disk doplněn SSD cache.</P>:
 • <P>Aspire S3 v testované konfiguraci reagoval během testování vždy okamžitě a nedává na výkonu znát, že jde o malý a tenký počítač.</P>:
 • <H2>Displej a grafika</H2>:
 • <P>Aspire S3 využívá služeb integrované grafiky uvnitř procesoru. S obměnou procesoru došlo také k novým grafickým možnostem. Novější jádro Intel HD 4000 již podporuje moderní technologie DirectX 11 a SM 5.0 a dostalo vylepšenou jednotku pro akceleraci HD videí.</P>:
 • <P>Možnosti výstupů zůstaly nezměněné. Pomocí plnohodnotného HDMI 1.4 můžete připojit displej s rozlišením až 2560x1440. </P>:
 • <P><u>Testy 3D Mark</u></P>:
 • <P><u>Windows 7 &#8211; grafika</u></P>:
 • <P><u>Cinebench (OpenGL)</u></P>:
 • <P><u>SPEC viewperf 10 &#8211; Composite / 1280x1024 (fps)</u></P>:
 • <P><u>SPEC viewperf 11 / 1280x1024 (fps)</u></P>:
 • <P><u>Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark</u></P>:
 • <P><u>S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat</u><BR>
 • <P>Grafické jádro se zdá být výkonově &#8222;přiškrcené&#8220; a hrubý výkon omezuje také pouze jediný (integrovaný) modul operační paměti. Ve starších hrách je proto výkon shodný s předchozí konfigurací. V OpenGL aplikacích a hrách využívajících novější technologie je nárůst výkonu přibližně třetinový. Na hraní moderních AAA her je výkon příliš slabý. Starší a méně náročné tituly notebook ovšem zvládne. Jestliže hraní není vaší prioritou a volné chvíle krátíte maximálně casual hříčkami ze Steamu, nebude vás grafika nijak omezovat.</P>:
 • <H2>Chlazení a provozní hluk</H2>:
 • <P>Logika chlazení i zvukový projev ventilátoru se od předchozí konfigurace nezměnily. Platí tedy vše, co bylo napsáno v recenzi minulé konfigurace.</P>:
 • <P><u>hodina provozu - mírná zátěž</u></P>:
 • <P><u>hodina provozu - vysoká zátěž</u></P>:
 • <P>teplota okolí při měření: <b>26</b>°C</P>
 • <P>Teploty v zátěži se příliš neliší od předchozí konfigurace. Zvýšení naměřených hodnot odpovídá současnému letnímu počasí. Intenzivní zátěž způsobuje v aktuálních vedrech výrazné zahřátí levé poloviny přístroje. S počítačem se dá stále pracovat, ale teplo rozhodně pocítíte.</P>:
 • <P>Při běžné práci je produkovaného tepla minimum.</P>:
 • <H2>Baterie</H2>:
 • <P>Nový model je osazen stejnou baterií s kapacitou 38 Wh. Při stejném zatížení v rámci našeho standardního redakčního testu* vydržel 5 hodin a 35 minut. Výdrž je tedy prakticky beze změny. Běžné zatížení s Wi-Fi a polovičním jasem stačí opět přibližně na čtyři a půl hodiny.</P>:
 • <P>Od zařízení, které má být určené k častému cestování, bych čekal trochu víc. Ultrabooky s vyšší výdrží ovšem nejsou úspornější. Mají jen větší baterie. </P>:
 • <P><u>Příkon notebooku</u></P>:
 • <H2>Závěr</H2>:
 • <P>Acer Aspire S3 je typický zástupce ultramobilních 13&#8220; notebooků dnešní doby. Jeho inovovaná verze je světlejší a napravuje často kritizovaný nedostatek - absenci USB 3.0. V nové testované konfiguraci s výkonným Core i7 a SSD jde o počítač, který vás na cestách nebude štvát dlouhou reakční dobou a nízkým výkonem. Na to, aby se z Aspire S3, stal výtečný společník na cestách, mu ovšem chybí větší baterie, která by zajistila aspoň 6-7 hodin reálné výdrže s Wi-Fi.</P>:
 • <H2>Klady a zápory</H2>:
 • <P> + vysoký výkon s úspornými komponentami <BR>:
 • + dobré mechanické zpracování</P>:
 • <P> - výdrž na baterie by mohla být vyšší</P>:
 • <P>:
 • Jiří Zima:
 • </P>:
 • <!--FULLTEXTSTOP-->:
 • <br clear="all">:
 • <a target="_blank" href="http: //notebooky-forum.notebook.cz/viewforum.php?f=21" title="Notebooky forum">
 • Diskuse k článkům (notebooky forum):
 • </a>:
 • <p><center><div id="hp-banner">%%C_komerce_dole</div></center>:
 • </div><!-- main-div -->:
 • :
 • <!-- bottom ad .beg -->:
 • <!-- bottom ad .end -->:
 • <!-- page footer .beg -->:
 • <!-- page footer .end -->:
 • </html>:


| Diskuse | Recenze