RECENZE: HP Pavilion dv6700 Special Edition - stylově
6. 5. 2008 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jaroslav Šíma
Od ostatních notebooků řady HP Pavilion se Special Edition odlišuje na první pohled - typický design dále vylepšuje kombinace červenohnědé a stříbrné povrchové úpravy. Ve vnitřku notebooku najdeme 45nm procesor Core 2 Duo, 4 GB RAM a dedikovanou grafikou firmy NVIDIA. Za málo přes 25 000 Kč bez DPH tak majitel získá nejen počítač, ale i stylové příslušenství.
Základní popis
Ačkoliv se na první pohled odlišuje, je i tento model HP Pavilion založen na stejném šasi jako celá řada dv6000, zásadně se změnilo jen barevné provedení. Protože se kromě povrchové úpravy notebook vizuálně liší jen přítomností HDMI portu a webkamery, dovolím si opět odkázat na předchozí recenzi "HP Pavilion dv6100 - domácí zábavní centrum" a zde jen zdůraznit rozdíly.
Celé víko počítače je nalakováno červenohnědou barvou a pokryto vzorkem s rostlinnými motivy. Na první pohled se proto zdá, že je vyrobeno z mědi, ačkoliv jde ve skutečnosti o plast. Horní kryt základny je pro změnu v kovově stříbrné barvě stejně jako klávesnice, výjimku tvoří leskle hnědý touchpad. Zbytek základny je vyroben z klasického černého plastu. Poznámku bych měl k popiskům kláves: Všechny mají černou barvu včetně Fn zkratek, které se pak špatně hledají. Stříbrný podklad je navíc méně kontrastní a popisky hůře čitelné za slabého světla.
Musím říci, že barevné sladění Special Edition se HP povedlo a mně osobně se tento design líbil. Jedinou nevýhodou je, jako u všech lesklých povrchů, sklon chytat nečistoty.
Hlavní HW parametry
Special Edition je založena na aktualizované platformě Centrino. Počítač je tedy osazen 45nm procesorem Core 2 Duo T8100 (2,1 GHz, 3 MB cache, 800 MHz FSB), čipsetem Intel PM965 a Wi-Fi kartou Intel® PRO/Wireless 3945ABG. Celek od Intelu doplňuje dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce 8400M GS.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 27 077
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 17 267
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 51 548
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 32 839
Cinebench 9.5
- Rendering (Single CPU): 395
- Rendering (Multiple CPU): 707
- Multiprocessor Speedup: 1,79
Windows Vista – CPU a RAM
- Index dle počtu operací za vteřinu: 5,1
- Index dle počtu operací RAM za sekundu: 5,2
Notebook je vybaven 4 GB RAM. Použita je dvojice DDR2 modulů společnosti Samsung pracující na frekvenci 667 MHz. Výrobce použil 32bitové Windows Vista, proto jsou uživateli k dispozici jen 3 GB. Velikost využitelné paměti nezmění ani instalace SP1. Použití dvou paměťových modulů se příznivě projevilo v testu propustnosti, ta činí 2503 MB/s.
V testovaném modelu byl použit 250GB pevný disk FUJITSU MHY2250BH. Jedná se o klasický 5400otáčkový disk vybavený rozhraním SATA a 8 MB cache. Jeho rychlost čtení odpovídá dnešním standardům, námi změřená průměrná přístupová doba však patří do let minulých.
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 89,66 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 43,1 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 18,73 ms
- Windows Vista – Index přenosové rychlosti: 5,1
Osazenou optickou mechanikou je Pioneer DVR-K17B, jedná se o typ označovaný jako SuperMulti, umožňuje tedy čtení i zápis všech druhů CD a DVD médií, podporuje i technologii LightScribe pro popis disků.
Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi karta Intel PRO/Wireless 3945ABG, sekunduje jí běžný 100Mbit Ethernet do firmy Realtek. K dispozici je rovněž technologie Bluetooth. Osobně bych uvítal, kdyby začali výrobci i v noteboocích pro domácnosti používat Gigabitový Ethernet, při přesunech většího množství (např. multimediálních) dat mezi počítači je rychlost pomalejší varianty limitující.
Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Displej a grafika
V notebooku je použit lesklý 15,4‘‘ displej o rozlišení 1280\xD7800 - stejně jako v ostatních modelech řady Pavilion dv6000. Kvalita zobrazení je slušná, potěší i detail v podobě regulace podsvícení, která probíhá plynule a ne skokově jako u jiných notebooků. Special Edition je osazena dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce 8400M GS disponující 256 MB vlastní paměti, další si umí v případě potřeby nasdílet. Jádro tiká na frekvenci 400 MHz stejně jako paměti, shadery pracují na 800 MHz. Tato grafická karta patří do dedikovaného low-endu, avšak i tak je to v multimediálním notebooku podstatně lepší řešení než integrované jádro v čipsetu.
Testy 3D Mark
- 3DMark 2001: 13 637
- 3DMark 03: 5166
- 3DMark 05: 3053
- 3DMark 06: 1557
Windows Vista – grafika
- Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3,4
- Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 4,3
Cinebench 9.5
- Shading (CINEMA 4D): 463
- Shading (OpenGL Software Lighting): 1655
- Shading (OpenGL Hardware Lighting): 2377
- OpenGL Speedup: 5,13
Z výsledků lze vyčíst, že je notebook vhodný spíš na hraní starších her, u novějších bude nutné razantně snížit detaily. Z hlediska multimédií se ale jedná o vhodné řešení, karta disponuje technologií PureVideo umožňující akcelerovat přehrávání videa. Škoda jen, že výrobce neosadil notebook například dosti rozšířenou GeForce 8600M GT, kterou disponují i některé podstatně levnější notebooky konkurence - z barevného Pavilionu by se tak rázem stal univerzální notebook, který by si ke svým schopnostem mohl přidat provozování aktuálních 3D her.
Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Multimédia
Řada Pavilion je na multimédia primárně zaměřená, vybavení počítačů tomu odpovídá. Special Edition nabízí v zásadě stejnou výbavu jako celá řada dv6000, proto jen zmíním rozdíly a připomenu to nejdůležitější.
Hlavní rozdíl oproti dříve testovaným konfiguracím je v přítomnosti HDMI konektoru, stále je však k dispozici klasický D-Sub konektor a S-Video out.
Na přední straně se pak nachází snímač pro dálkové ovládání společně s audio konektory (dvěma výstupy na sluchátka a vstupem pro mikrofon). Dodávané dálkové ovládání slouží pro pohyb v multimediálních aplikacích. Nezvyklý je jeho tvar, celý ovladač lze schovat do ExpressCard slotu. Multimédia lze ovládat i prostřednictvím dotykových tlačítek, která se nachází nad klávesnicí.
Značkové reproduktory od firmy Altec Lansing poskytují na notebook kvalitní zvuk, ačkoliv ve výbavě není subwoofer. Reproduktory také nevydávají žádné nepatřičné zvuky ani při maximální hlasitosti.
Ve víku nad displejem se nachází 0,3 MPix webkamera doplněná dvojicí mikrofonů. Navzdory nízkému rozlišení poskytuje kvalitní obraz.
pro plnou velikost klikněte na obrázek
Zabezpečení
Vzhledem k cílové skupině jsou možnosti zabezpečení velmi omezené. Nastavit lze heslo pro vstup do nastavení BIOSu a pro spouštění počítače. Dále je už k dispozici jen zdířka pro Kensington Lock na ochranu před krádeží.
Chlazení a provozní hluk
Chladicí systém nasává vzduch zespodu, výdech je umístěn a zadní straně. Ventilátor je v provozu neustále, ale při nenáročné práci vydává jen velmi slabý hluk. Ten po zatížení vzroste, ne však nad úroveň obvyklou pro tuto třídu notebooků.
hodina provozu - nízká zátěž
- touchpad = 34,8
- levá strana pod klávesnicí = 34,6
- pravá strana pod klávesnicí = 32,6
- klávesnice vlevo = 33,1
- klávesnice vpravo = 32,4
- spodek maximum = 39,1 (okolí disku)
- výdech chlazení = 43,7
- napájecí adaptér = 47,9
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 35,9
- levá strana pod klávesnicí = 35,5
- pravá strana pod klávesnicí = 33,1
- klávesnice vlevo = 35,4
- klávesnice vpravo = 34,3
- spodek maximum = 42,4 (u chlazení)
- výdech chlazení = 52,9
- napájecí adaptér = 49,8
teplota okolí při měření: 24
Teploty nejsou nijak vysoké, v zátěži se zvyšují poměrně málo. Při práci s počítačem na klíně je dobré dávat pozor vlevo na nasávací otvor, při jeho zakrytí se začne počítač zahřívat více.
Baterie
Akumulátor je umístěn vzadu, pevně ho zajišťuje posuvná západka.
Výrobce uvádí kapacitu 47 Wh, diagnostické programy uváděly vyšší hodnoty, vzhledem k výdrži a rozměrům baterie se pravděpodobně jedná jen o chybný údaj elektroniky. V našem standardním* redakčním testu dosáhla výdrž 3 hodin 23 minut. Vzhledem ke kapacitě baterie a vybavení notebooku se jedná o lehce nadprůměrný výsledek.
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 28 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 49 W
Příslušenství
Kromě dálkového ovládání se k notebooku dodává bezdrátová myš a ochranný obal. Obojí je sladěno ve stejném stylu jako počítač. Zajímavý je miniaturní přijímač signálu myši, po zapojení do USB konektoru vyčnívá jen o pár milimetrů, navíc ho lze při přenášení prakticky schovat do těla myši.
Předinstalovaným systémem jsou 32bitová Windows Vista Home Premium. Výbava zahrnuje i množství především multimediálního softwaru. Pro přehrávání jsou k dispozici aplikace Quick Play a DVD Play, pro střih videa pak Cyberlink DVD Suite. Práci s webkamerou umožňuje Cyberlink YouCam. S počítačem se dodává i kancelářský balík Microsoft Works a trial verze bezpečnostního software Norton Internet Security 2008.
Ceny a záruka
HP Pavilion Special Edition se dodává pouze v jediné konfiguraci s procesorem Intel Core 2 Duo T8100, 4 GB RAM, grafickou kartou NVIDIA GeForce 8400M GS a pevným diskem o kapacitě 250 GB.
Koncová cena pro český trh činí 26 324 Kč bez DPH (31 326 s DPH).
Standardní záruka je dvouletá systémem Collect and Return, pomocí služby HP Care Pack ji lze o rok prodloužit a rozšířit na ochranu před náhodným poškozením.
Závěr
Hlavní předností Pavilionu Special Edition je jeho design, ale nijak nezaostává ani svou výbavou. Ať už jde o výkon (kromě her), široký výběr video výstupů nebo instalovaný software, uspokojí z hlediska multimédií i náročnějšího uživatele. Některým uživatelům by mohla vadit absence TV tuneru. Nižší je také grafický výkon, ale na hraní her jsou zaměřeny jiné typy notebooků.
Klady a zápory
+ design a stylové příslušenství
+ HDMI
- horší popisky klávesnice
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Foto galerie HP Pavilion dv6700 Special Edition
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: HP Pavillion dv6700 Special Edition (KS334EA)
- Instalovaný procesor: Intel Core2 Duo T8100 (2,1 GHz, 3 MB L2)
- RAM (MB): 4096 DDR2-667 (2x 2048)
- HDD (GB): 250 (FUJITSU MHY2250BH, SATA 150, 5400 rpm, 8 MB cache)
- DVD: DVD+-RW/RAM (PIONEER DVDRW DVR-K17B)
- LCD: 15,4" TFT
- LCD rozlišení: WXGA (1280 x 800)
- Video: nVIDIA GeForce 8400M GS 256 MB
- Modem: 56k
- LAN: 10/100, Wi-Fi a/b/g
- Zvuková karta: Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio
- Polohovací zařízení: Touchpad (Synaptics)
- Software: Windows Vista Home Premium 32bit
- Baterie/výdrž: Li-Ion 47Wh / 3h 23min
- Rozhraní: 2x audio OUT, 1x mic, 1x xD/SD/MMC/MS, 1x HDMI, 1x D-Sub, 1x S-video, 3xUSB, 1x FireWire, 1x Express Card 54, 1x Expansion port 3
- Rozměry: 357 x 257 x 25.4 / 39.6 mm
- Hmotnost (kg): 2,76