RECENZE: Fujitsu M2010 - s Atomem na cesty
10. 9. 2009 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jiří Zima
Fujitsu představuje nový 10'' mini-notebook, který se může mimo procesoru Atom pochlubit WSVGA rozlišením, klasickým 2,5'' diskem a konektivitou zahrnující i gigabitový ethernet. Cena testované konfigurace s velkou baterií je hluboko pod 15 000,- Kč bez DPH.
Základní popis
Fujitsu M2010 je prvním notebookem v redakci, který už není prodáván pod značkou FSC (Fujitsu-Siemens Computers). Fujitsu odkoupilo podíl Siemensu a s tím se mimo jiné změnil také název. Nic jiného to v podstatě pro běžného zákazníka nepřináší, protože prodej notebooků a servisní zázemí zůstávají.
Celý notebook je proveden v černé barvě (prodává se i bílé a červené provedení). Víko je z obou stran lesklé. Základna je celá matná až na část s vypínačem a indikačními diodami nad klávesnicí, která je lesklá stejně jako víko. Matné části nemají žádnou povrchovou úpravu a jako zajímavost lze uvést, že jsou realizované bílý plastem s černým nástřikem. Pokud tedy dojde k odření, jsou rýhy bílé.
Všechny tvary jsou zaoblené a kvůli větší baterii, která přesahuje dozadu i dolů, je zadní část základny mírně zvednutá. Vzhledově působí notebook spíše nevýrazně a decentně. Nejde o žádný extravagantní kousek, který by budil pozornost všude, kde se objeví.
Kvalita provedení odpovídá nárokům, které vznikají při potřebě každodenního přenášení, a nemám k ní žádné výhrady. Základna se nikde neprohýbá a displej se zdá být dostatečně chráněn. Klouby víka jsou tužší a úhel otevření maximálně 135°.
Nabídka konektorů se nijak neliší od běžného základu ostatních mini-notebooků. Na pravé straně je USB, VGA výstup a za výdechem ventilace zdířka napájení. Pravý bok je vybaven čtečkou paměťových karet (SD/MMC, MS/Pro), dvěma konektory zvukové karty, dvěma USB a LAN. HDMI nebo ExpressCard byste tu hledali marně.
Rozměry zařízení 260 x 205 x 30-40 mm a hmotnost 1,31 kg přímo předurčují k dennímu nošení. Přibalený 60W adaptér (324 g) velikostně odpovídá adaptérům, které se dodávají k notebookům s integrovanou grafikou a také konektor má stejný jako ostatní notebooky Fujitsu (FSC).
Klávesnice a ovládací prvky
Malé tělo si vyžádalo jisté kompromisy při realizaci klávesnice. Klávesy jsou menší než u běžných notebooků a některé klávesy jsou na místech, kde byste je nejspíš běžně neočekávali.
Mezi nejméně vítané změny řadím pravý Shift vpravo od kurzorové šipky nahoru a klávesu se středníkem mezi Esc a F1. Také jednořádkový Enter nebude přijímán uživateli příliš pozitivně. Naopak mě těší větší levý Shift, který není omezován klávesou se zpětným lomítkem (ta si našla místo u kurzorových šipek). Funkce pro pohyb v dokumentech jsou na kurzorových šipkách a zpřístupňuje je stisk v kombinaci s Fn klávesou.
Pohodlí při práci zdaleka nedosahuje úrovně z běžných velkých notebooků a zejména uživatelé s většími prsty budou mít z klávesnice stísněný pocit. S trochou cviku lze psát podobnou rychlostí jako na běžných noteboocích, ale stejně to není ono.
Touchpad má tlačítka po vzoru velkých notebooků umístěná pod dotykovou plochou. Na můj vkus je možná zbytečně úzký, ale pokud se nastaví větší citlivost, lze s ním bez problému pracovat. Je přesný a nemá zpoždění. Výhradu mám snad jen hlučnému cvakavému zvuku tlačítek při stisku.
Hlavní HW parametry
Pod všemi těmi plasty se ukrývá základní deska s čipovou sadou Intel 945GSE a procesorem Intel Atom N280 s frekvencí 1,66 GHz (512kB L2 cache, 667MHz FSB). Tento procesor se vyznačuje svou minimální spotřebou (TDP 2,5 W) a nízkou cenou. Díky tomu se vyskytuje v levných miniaturních zařízeních.
Výkon procesoru postačuje na tu nejzákladnější kancelářskou práci, ale nelze od něj očekávat nic víc. Na prohlížení webu, občasné sledování filmů v DVD kvalitě a maily to stačí. Při výpočetně náročnějších činnostech ovšem prakticky hned narazíte na výkonový deficit.
Jediný paměťový slot je zaplněn DDR2-800 modulem o velikosti 1 GB. Vzhledem k tomu, že je na disku předinstalovaný operační systém Windows XP, tato velikost paměti s přehledem postačuje.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 10 563
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 6045
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 15 121
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 11 182
Cinebench 9.5
- Rendering (Single CPU): 94
- Rendering (Multiple CPU): 140
- Multiprocessor Speedup: 1,50
Operační paměť
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 1736 MB/s
Po vyjmutí baterie se lze dostat k 2,5“ disku, který má kapacitu 160 GB a jde o standardní model (5400 rpm) osazovaný i do běžných notebooků. Vzhledem k výkonu procesoru je zvolený disk svou rychlostí více než dostatečný.
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 100 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 49,3 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 16,9 ms
Většinou mě u mini notebooků netěší šetření na ethernetovém čipu. Zde se Fujitsu odlišuje, protože je na desce gigabitový ethernet Realtek. Ten je doplněn ještě Wi-Fi b/g kartou a Bluetooth modulem.
Bluetooth i Wi-Fi lze rychle vypnout jen společně pomocí zkratky Fn+F5.
Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Displej a grafika
10“ displej má rozlišení WSVGA (1024x600) s poměrem stran 16:10, přestože displej samotný má fyzicky poměr stran 16:9 (takto je to u všech WSVGA displejů). Povrch displeje je sice lesklý, ale silné LED podsvícení umožňuje práci i na sluníčku. Ostatní parametry displeje odpovídají průměru.
Parametry displeje
- Typ obrazovky: TN
- Počet barev: 262 tisíc
- Světlost: 200 cd/m^2
- Pozorovací úhel: 90° horizontálně, 50° vertikálně
- Kontrast: 400:1
- Odezva: 16 ms
- Saturace barev (NTSC): 45%
- Podsvícení: LED
Specifikace vychází z použitého displeje v našem konkrétním notebooku. Tím je AUO B101AW03 V0. Není však zaručeno, že v jiném kusu bude použit stejný displej od stejného výrobce.
Grafická karta je integrovaná v čipové sadě a jde o Intel GMA950. Tato karta se řadí do kategorie „kancelářské zobrazovadlo“ a velký výkon ani mnoho technologických vymožeností od ní nečekejte.
Pokud by nestačil interní displej, je možné připojit externí monitor pomocí VGA výstupu. Kvalita výstupu je velmi vysoká a s testovacím 21“ monitorem a rozlišením 1680x1050 si notebook poradil bez jakýchkoli nedostatků v obraze.
Testy 3D Mark
- 3DMark 2001: 3007
- 3DMark 03: 774
- 3DMark 05: 250
- 3DMark 06: 90
Cinebench 9.5
- Shading (CINEMA 4D): 140
- Shading (OpenGL Software Lighting): 383
- Shading (OpenGL Hardware Lighting): 534
- OpenGL Speedup: 3,81
Výkon grafické karty ve 3D nijak nepřekvapil a drží se na samém chvostu. Platí zde tedy to samé co pro ostatní notebooky s kombinací Atomu a čipové sady Intel 945GSE. Lze si zahrát starší hry. Novější také běhají, ale jen po drastických úpravách detailů (často takových, které hra standardně ani nenabízí).
Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Multimédia
Reproduktory jsou umístěné na skosené čelní hraně a míří tak do země. Jejich zvuk je někde v průměru mezi ostatními mini notebooky a vyšší maximální hlasitost umožňuje použití i při nouzovém sledování filmů ve více lidech.
Multimediální výbavu doplňuje ve víku umístěná 0,3Mpix webkamera a mikrofon (vedle ní).
pro plnou velikost klikněte na obrázek
Chlazení a provozní hluk
Zejména nyní v létě během teplejších dnů zůstává ventilátor zapnutý většinu času. Pokud notebook ještě není zahřátý, spouští se ventilátor jen nárazově na několik desítek sekund. Po zahřátí se však vypíná jen minimálně, a to i v případě kancelářské práce (přestože je v BIOSu nastaveno chlazení na režim silent).
V místnosti s běžným ruchem ventilátor není vůbec slyšet, ale v tiché místnosti jej nepřeslechnete. V případě zařízení s Atomem už jsem zažil tišší kousky.
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 35,6°C
- levá strana pod klávesnicí = 33,5°C
- pravá strana pod klávesnicí = 34,1°C
- klávesnice vlevo = 34,6°C
- klávesnice vpravo = 33,1°C
- spodek maximum = 37,0°C (pod výdechem ventilace)
- výdech chlazení = 39,3°C
- napájecí adaptér = 36,3°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 36,3°C
- levá strana pod klávesnicí = 35,2°C
- pravá strana pod klávesnicí = 34,5°C
- klávesnice vlevo = 37,1°C
- klávesnice vpravo = 34,2°C
- spodek maximum = 41,9°C (levá polovina)
- výdech chlazení = 47,1°C
- napájecí adaptér = 41,9°C
teplota okolí při měření: 26°C
Při kancelářské práci jsou teploty přijatelné, ačkoli levá polovina notebooku by mohla být chladnější. Částečně se však na naměřených hodnotách podepsalo extrémně teplé počasí během testování.
Baterie
Baterie má v této konfiguraci 6 článků a celkovou kapacitu 53 Wh. To dovolilo v našem standardním redakčním testu* běh bez napájení po dobu 5 hodin 28 minut. Není to špatný výsledek, ale v případě jiných „atomových“ notebooků lze za stejných podmínek dosáhnout až téměř dvojnásobku.
K tomuto modelu se vyrábí dva typy baterií – 6článková (tato) a 3článková, která má sice nižší kapacitu, ale nepřesahuje vzadu z těla notebooku. Větší baterii výrobce nemá.
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 12 W
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 38 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 16 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 38 W
- Celkový příkon vypnutého notebooku (nabíjení) = 32 W
Ve vypnutém stavu dojde k nabití baterie z nuly na 100% přibližně za dvě hodiny. Pokud je notebook zapnutý prodlužuje se tato doba o 30 až 60 minut podle typu zátěže.
BIOS a zabezpečení
Notebook je vybaven BIOSem Phoenix TrustedCore. V nastavení (přístupné pomocí F2) obsahuje základní volby pořadí bootovacích zařízení a nastavení času. Na záložce advanced je navíc ještě možnost přepnout Legacy USB Support, vypnout HyperThreading procesoru a změnit režim chlazení (silent, normal).
V této kategorii notebooků se na hardwarové zabezpečení moc nehraje, takže možnosti končí u hesla startu počítače a hesla pro vstup do nastavení BIOSu.
Příslušenství
V krabici se nachází notebook s napájecím adaptérem, tištěnou dokumentací a instalačními disky. Výrobce nedodává žádné doplňkové příslušenství přímo v balení.
Na disku je předinstalován operační systém Windows XP Home Edition a jeho obnovení do továrního stavu lze provést pouze pomocí přibalených instalačních médií, neboť na disku není žádný skrytý oddíl, kde by se obraz instalace nacházel. Ne každý ale vlastní externí optickou mechaniku. Pro takové uživatele bude reinstalace systému velmi komplikovaná.
Ceny a záruka
Testovaná konfigurace je v prodeji za doporučenou koncovou cenu 13 250,- Kč bez DPH (15 768,- Kč s DPH). Notebook má v základu záruku 2 roky carry-in (dopravu do servisu řeší uživatel na vlastní náklady).
Závěr
Nový počin ze strany Fujitsu se nijak nevymyká ze šedi dnešních mini notebooků. Pohání jej ten samý procesor Intel Atom a ve výbavě není nic navíc. Lákadlem tak může být pro někoho vzhled a pro někoho zas gigabitová síťová karta. Za nedostatek by naopak šel označit hlučnější ventilátor a slabší výdrž na baterie (v rámci této kategorie notebooků).
Klady a zápory
+ gigabitový ethernet
+ 2,5" disk
- hlučnější ventilátor
- netradiční rozložení některých kláves
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Foto galerie Fujitsu M2010
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: Fujitsu M2010
- Instalovaný procesor: Intel Atom N280 (1.66 GHz, 512 kB L2, 667MHz FSB)
- RAM (MB): 1024 DDR2-667 (1x 1024)
- HDD (GB): 160 (Toshiba MK1655GSX, 5400rpm, 8MB cache, SATA)
- LCD: 10.1" TFT (glare, LED)
- LCD rozlišení: WSVGA (1024 x 600)
- Video: Intel GMA950
- LAN: 10/100/1000 (Realtek RTL8102E/RTL8103E Gigabit Ethernet)
- WiFi: Atheros AR5007EG (b/g)
- Zvuková karta: Realtek HD Audio (ALC269)
- Polohovací zařízení: touchpad (Synaptics)
- Software: Windows XP Home Edition
- Baterie/výdrž: Li-Ion 4800 mAh 10.8V / 5h 28min
- Rozhraní: 2x audio IN/OUT, SD/MMC/MS-Pro, D-Sub, 3x USB
- Rozměry: 260 x 205 x 30-45 mm
- Hmotnost (kg): 1.31