RECENZE: Toshiba Satellite U500 - letmým dotykem
6. 5. 2010 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jaroslav Šíma
Dnes si představíme novou konfiguraci Satellite U500, která oproti dříve testovanému předchůdci nepřináší pouze poslední generaci platformy společnosti Intel, ale především atraktivní dotykový displej ovladatelný prsty. Uvnitř počítače se nachází procesor Core i3 a disk s kapacitou 320 GB. Testovanou verzi si můžete pořídit za doporučenou koncovou cenu o málo přesahující 20 000 Kč bez DPH.
Základní popis
Notebook s označením Satellite U500 od Toshiby jsme u nás v redakci už měli, výrobce ale model inovoval a kromě výkonnější konfigurace notebook doplnil i displejem s kapacitní dotykovou vrstvou, počítač tak lze nově ovládat přímým dotykem prstů na obrazovku.
Co se týče vzhledu a provedení, je notebook shodný s dříve testovaným modelem, jediný rozdíl je v provedení víka displeje, díky použití dotykové vrstvy je výrazně tlustší. Už v původní verzi nepatřil notebook mezi ty nejtenčí a ještě větší rozšíření profilu působí nezvykle. Ostatní části a výbava se od předchozího modelu neliší, odkáži vás na popis z recenze Toshiba Satellite U500 - mobilní a výkonná.
Rozměry notebooku 317 x 230 x 40 mm se kromě tlustšího profilu od předchozí verze neliší, vysoká je ovšem hmotnost počítače, testovaná konfigurace váží 2,4 kg a blíží se tak už notebookům s o dva řády větší úhlopříčkou. Dodávaný napájecí zdroj poskytne výkon 65 W a svou velikostí se řadí mezi menší modely.
Hlavní HW parametry
Základem počítače je procesor Core i3 330M pracující na frekvenci 2,13 GHz, výchozí model poslední generace CPU od Intelu. Největší inovací je při srovnání s minulou platformou přemístění paměťového řadiče a integrovaného grafického jádra z čipsetu do procesoru. Další novinkou je návrat technologie Hyper-Threading, která umožňuje v tomto případě dvoujádrovému procesoru najednou zpracovávat až 4 aplikační vlákna, využijí toho především aplikace, které umí rozdělit výpočty mezi jednotlivá jádra procesoru. Na rozdíl od vyšších modelů ale řadě Core i3 chybí podpora Turbo Boostu, který zvyšuje výkon jednovláknových aplikací automatickým přetaktováním jednoho výpočetního jádra. Procesor doplňuje rovněž nová čipová sada Intel HM55.
specifikace čipu
Výrobce vybavil notebook 4 GB operační paměti, obsazeny jsou oba sloty, každý paměťovým modulem typu DDR3-1066 s kapacitou 2 GB.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 25 150
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 13 778
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 75 834
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 48 444
Cinebench 9.5
- Rendering (Single CPU): 455
- Rendering (Multiple CPU): 993
- Multiprocessor Speedup: 2,18
Cinebench R10
- Rendering (Single CPU): 2873
- Rendering (Multiple CPU): 6686
- Multiprocessor Speedup: 2,33
Windows 7 – CPU
- Index dle počtu operací za vteřinu: 6,2
- Index dle počtu operací RAM za vteřinu: 5,9
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 4884 MB/s
Výkon procesoru je u jednovláknových aplikací srovnatelný s procesory Core 2 Duo pracujícími na stejné frekvenci, u aplikací, které umí využít více jader, je ale patrný vyšší výkon díky Hyper Threadingu. Pro jakoukoliv běžnou činnost je výkon CPU více než dostatečný.
Pevný disk disponuje kapacitou 320 GB, vnímanou dnes už jako základ. Jedná se o běžný 2,5 " model s rychlostí otáčení 5400 ot./min, nepřekvapí ani svým výkonem, který spadá do průměru.
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 173,67 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 57,8 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 18,36 ms
- Windows 7 – Index přenosové rychlosti: 5,4
Notebooku nechybí ani optická mechanika, podporuje čtení i zápis všech obvyklých typů CD a DVD médií.
Pro komunikaci s okolím lze využít drátový Ethernet, bohužel pouze ve 100 Mbit verzi, dále je k dispozici bezdrátový Wi-Fi adaptér od Realteku, podporující standardy b/g/n, a samozřejmostí je rovněž integrované Bluetooth.
Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Displej a grafika
Jak už bylo řečeno, nejzajímavější inovací je 13,3" displej, ten má stále stejné rozlišení 1280 x 800 a poměr stran 16:10, ale nově je vybaven kapacitní dotykovou vrstvou. To znamená, že umožňuje počítač ovládat dotykem klidně několika prstů najednou, na druhou stranu ale není možné využít stylus, reaguje pouze na dotyk prsty. Použití dotykové vrstvy pochopitelně ovlivnilo povrch displeje, úprava má blíže matným displejům a hlavně na ní při ovládání prsty nezůstávají tak výrazné otisky. Vyšší je i odolnost, samotný LCD panel je umístěný za silným a dostatečně odolným plastem, nehrozí proto, že byste při běžném používání mohli displej poškodit nebo lehce poškrábat.
Vrstva má vliv i na samotné zobrazení, pozorovací úhly jsou slabé stejně jako u normálních notebooků, mírně nižší je svítivost, na druhou stranu je ale displej mnohem lépe čitelný na jasném denním světle. Při pohledu zblízka je pak na displeji vidět velmi drobný barevný šum, při běžném používání mi ale nijak nevadil.
Samotné ovládání není složité, výrobce využil nástroje operačního systému Windows 7, který už v základu počítá s možností ovládání dotykem. Kromě ovládání kurzoru je možné nahradit posuv kolečka myši dotykem a pohybem prstu po obrazovce, k dispozici jsou i gesta pro více prstů podobná těm používaným u multidotykových touchpadů. Lze tak například zvětšovat zobrazení dokumentů nebo otáčet fotografie se špatnou orientací. Dále systém umožňuje použít další gesta pro některé základní úkony jako je listování v historii webových stránek nebo kopírování a práce se soubory. Kliknutí pravým tlačítkem myši je nahrazeno delším přidržením prstu na obrazovce a využít lze i softwarovou dotykovou klávesnici, ačkoliv zde, na rozdíl od Tablet PC s otočným displejem, smysluplné využití asi nenajde.
Provedení dotykového ovládání má bohužel také určité nedostatky, například při delším surfování je určitou výzvou najít pohodlný způsob ovládání tak, aby vás nebolely ruce. Osobně se mi asi nejvíc osvědčilo ovládání dvojicí palců, jakkoliv ho určitě nelze považovat za ideální. Další komplikací je samotný způsob ovládání prsty v kombinaci s operačním systémem a současným návrhem webových stránek. Ačkoliv Windows 7 obsahují hodně funkcí usnadňujících ovládání dotekem, některé prvky jsou pro prsty stále příliš drobné a například výběr položek z plovoucích menu se nepodaří na první pokus tak často, jak by bylo vhodné. Podobná situace nastává při prohlížení internetových stránek, posuv pomocí dotyku prstu nebo pohyb zpět a vpřed v historii prohlížeče jsou velmi pohodlné, na druhou stranu některé stránky mají tak drobné prvky, že je nelze na první pokus trefit. Neustálé zvětšování a zmenšování velikosti stránek, jakkoliv usnadněné multitouch gestem nepovažuji za optimální řešení. Na druhou stranu si dovedu představit, že tyto komplikace mohou postupně eliminovat podobně jako u mobilních telefonu rozšířením dotykové technologie a podpory prohlížečů pro ovládání prsty.
Notebook využívá GPU Intel GMA HD integrované v procesoru, to nabízí mírně vyšší výkon než předchozí generace, ovšem stále se jedná o řešení určené pro nenáročné uživatele. Běžnou práci a akceleraci videa grafická karta zvládá bez problému, u her se budete muset spokojit jen se staršími tituly.
Testy 3D Mark
- 3DMark 03: 4470
- 3DMark 05: 3066
- 3DMark 06: 1707
Cinebench 9.5
- Shading (CINEMA 4D): 488
- Shading (OpenGL Software Lighting): 981
- Shading (OpenGL Hardware Lighting): 1222
- OpenGL Speedup: 2,50
Cinebench R10
- Shading (OpenGL Standard): 1870
Windows 7 – grafika
- Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 4,6
- Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 5,0
Výkon ve starších hrách při srovnání s předchozí verzí grafického jádra mírně stoupl, na novější hry ale pořád nestačí. Vážnějším zájemcům o hraní nezbude než zvolit notebook s dedikovanou grafickou kartou.
Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Multimédia
Reproduktory mají s ohledem na své rozměry velmi dobré podání a počítač v tomhle ohledu předčí většinu běžně prodávaných notebooků. Výšky i středy jsou dobře prokreslené a nechybí ani náznak basů. Pro připojení sluchátek a mikrofonu můžete využít konektory na levém boku, výstup je kombinovaný s optickým digitálním S/PDIF. Zvuk v digitální podobě je také součástí HDMI.
Webkamera s integrovaným mikrofonem je umístěna ve víku displeje, maximální rozlišení pořizovaných obrázků činí 1 Mpx.
pro plnou velikost klikněte na obrázek
Chlazení a provozní hluk
Výdech chladícího systému je umístěn na levém boku notebooku, větráček se točí prakticky neustále a při provozu znatelně šumí. Výhodou je možnost nastavení režimu chlazení v ovládání napájecích profilů, pokud by vám hluk větráčku vadil, lze ho zde ztlumit, pochopitelně na úkor vyšších teplot. Bohužel víc než samotné chlazení obtěžuje hlučný pevný disk, šumění ploten je dost hlasité a především pohyb hlaviček disku docela ruší.
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 28,1°C
- levá strana pod klávesnicí = 29,0°C
- pravá strana pod klávesnicí = 26,8°C
- klávesnice vlevo = 28,8°C
- klávesnice vpravo = 27,3°C
- spodek maximum = 29,4°C (levý zadní roh)
- výdech chlazení = 32,3°C
- napájecí adaptér = 38,7°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 34,9°C
- levá strana pod klávesnicí = 32,5°C
- pravá strana pod klávesnicí = 30,3°C
- klávesnice vlevo = 33,4°C
- klávesnice vpravo = 31,6°C
- spodek maximum = 38,3°C (levý zadní roh)
- výdech chlazení = 49,6°C
- napájecí adaptér = 49,3°C
teplota okolí při měření: 24°C
Při nenáročné práci zůstává notebook docela chladný, při větším zatížení se už sice zahřeje, ale teploty pořád nejsou příliš vysoké, teplejší je pouze touchpad a spodní strana notebooku. Pro lepší chlazení je vhodné používat notebook při náročné činnosti na rovné podložce. Při běžném zatížení lze bez problémů používat i notebook položený v klíně.
Baterie
Notebook výrobce dodává se šestičlánkovou baterií o kapacitě 43 Wh, v našem standardním redakčním testu na ni vydržel běžet 3 hodiny a 47 minut. Výdrž je tak při srovnání s dříve testovanou konfigurací delší, na druhou stranu pořád příliš neoslní. Při prohlížení webových stránek se zapnutou Wi-Fi vydrží počítač přibližně 2 a půl hodiny.
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 17 W
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 55 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 57 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 63 W
- Celkový příkon vypnutého notebooku (nabíjení) = 34 W
BIOS a zabezpečení
Přístup k nastavením BIOSu zajišťuje klávesa F2, možnosti nejsou příliš rozsáhle podobně, jako u jiných notebooků, které nejsou určeny primárně do firemního prostředí. Uživatel může zakázat použití více jader procesoru, technologii Speedstep (podtaktování) a podporu virtualizace. Vypnout lze také podsvícení některých prvků notebooku, eSATA port nebo webkameru. Poslední možnosti se týkají nastavení režimu SATA řadiče, ovládání prostřednictvím HDMI-CEC a nezbytného pořadí bootování. Zabezpečení je omezeno pouze na základní hesla, nic víc nečekejte.
Příslušenství
Předinstalován je systém Windows 7 Home Premium v 64-bitové verzi, jeho součástí jsou bohužel i velké množství zkušebního software, který je vhodné po prvním spuštění odinstalovat, aby notebook nezpomaloval. Ideální nejsou ani všechny utility výrobce, kterých je podle mého názoru zbytečně mnoho a některé nemají ani odpovídající využití.
Zvláštním balíčkem software je Microsoft Touch Pack for Windows 7, který obsahuje několik aplikací využívajících možnosti dotykového ovládání. Surface Globe slouží pro zobrazení map, podklady pro Českou republiku jsou ale dostatečně podrobné pouze v Praze. Surface Lagoon slouží jako spořič, zobrazující seshora dekorativní vodní hladinu, která se při rozvíření prsty chová jako skutečná voda podle zákonů fyziky. Pomocí Surface Collage si můžete vytvořit jednoduchou koláž z vlastních fotografií a zbývající tři aplikace Blackboard, Rebound, a Garden Bond jsou jednoduché hry rovněž využívající dotykové ovládání.
Ceny a záruka
S dotykovým displejem je v nabídce pouze testovaná konfigurace Satellite U500 - 1EX za doporučenou koncovou cenu 21 190 Kč bez DPH. Ostatní varianty mají obyčejný displej a lze je ovládat pouze klasicky prostřednictvím klávesnice a touchpadu.
Toshiba standardně poskytuje dvouletou mezinárodní záruku, opravy zajišťuje servisní středisko s možností zajištění přepravy kurýrní službou na náklady výrobce.
Závěr
Testovaná konfigurace Toshiby Satellite U500 je jedním z prvních průkopníků dotykového ovládání u notebooků bez otočného displeje. Bez pochyb se jedná o zajímavý nápad, ovládání je efektní a umožňuje používat notebook úplně jiným způsobem než je obvyklé. V praxi ale naráží na několik problémů, ergonomie ovládání prsty na klasickém displeji není při delším používání ideální a navzdory rozšířené podpoře ve Windows 7, nemá ani samotný operační systém přizpůsobeny všechny prvky pro dotykové ovládání bez stylusu.
Z ostatních vlastností stojí určitě za vyzdvihnutí nadprůměrně kvalitní reproduktory a slušná nabídka rozhraní notebooku, naopak příliš nepotěší velká tloušťka základny i víka displeje, hlučný disk a s ohledem na velikost úhlopříčky i vysoká hmotnost počítače.
Klady a zápory
+ dotykový displej
+ kvalitní reproduktory
+ široká nabídka rozhraní
- „tlustý“ profil
- hlučný disk
- v dané třídě vysoká hmotnost
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Foto galerie Toshiba Satellite U500
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: Toshiba Satellite U500 - 1EX
- Instalovaný procesor: Intel Core i3 330M (2,13 GHz, 3 MB L3, 2,4 Ghz QPI)
- RAM (MB): 4096 DDR3-1066 (2x 2048)
- HDD (GB): 320 (TOSHIBA MK3263GSX, SATA-II, 5400 rpm, 8 MB cache)
- DVD: Supermulti DVD
- LCD: 13,3" TFT
- LCD rozlišení: WXGA (1280 x 800)
- Video: Intel GMA HD
- Modem: -
- LAN: 10/100 (Realtek)
- WiFi: Realtek RTL8191SE(b/g/n)
- Zvuková karta: Realtek ALC269
- Polohovací zařízení: Touchpad (Synaptics), Kapacitní displej (N-Trig)
- Software: Windows 7 Home Premium (64 bit)
- Baterie/výdrž: Li-Ion 43 Wh / 3h 48min
- Rozhraní: 2x audio IN/OUT, 1x SD/MMC/MS/xD, 1x USB/eSata, 2x USB, D-Sub, HDMI, ExpressCard/54
- Rozměry: 317 x 230 x 38 mm
- Hmotnost (kg): 2,43