RECENZE: DELL Precision M4600 - pro maximální pracovní výkony

13. 9. 2011 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Zima

Notebooky z kategorie pracovních stanic se nám v redakci netočí zas tak často, ale nový počin od DELLu jsme si nemohli nechat ujít. V 15,6'' šasi se ukrývá Extreme edice procesoru Core i7, 16GB RAM, kombinace SSD a klasického disku a certifikovaná grafika NVIDIA Quadro.

DELL Precision M4600 - pro maximální pracovní výkony

Základní popis

Do řady Precision spadají v rámci nabídky DELLu ty nejdražší notebooky a po boku řady Latitude jde o hi-end. Delší doby byly modely Precision pouze jinak vybavené Latitude (s lepšími procesory a certifikovanými grafickými kartami pro práci v profesionálních aplikacích), ale tato doba je dávno pryč a tato řada si žije vlastním životem.

Ještě v minulé generaci DELL nabízel několik barevných provedení. Dle konfigurátoru se zdá, že od nich upustil a zůstal pouze u černé barvy, kterou má i testovaný kus. Na rozdíl od řady Latitude, která přešla na líbivější vzhled (nedávno jsme testovali 13" Latitude E6320), zůstává Precision velmi konzervativní, až téměř proti některých módním trendům notebooků posledních let.

Masivní tělo tvoří kombinace černých a tmavě šedých ploch z plastů (klávesnice a její okraj), kompozitních materiálů (opěrky rukou, rám LCD, boky) a lakovaného hliníku (vnější skořápka). Podobně jako volba materiálů dávají i ostře řezané tvary najevo, že jde o pracovní stroj, kterému jde hlavně o praktičnost a ergonomii. Vzhled je decentní a na své si přijdou především ti, kterým nevyhovuje, kam se design notebooků poslední dobou ubírá.

Mechanické provedení je na špičkové úrovni a nemám, co bych mu vytknul. Na druhou stranu od stroje v této ceně jsem nic jiného ani neočekával. Ač je počítač relativně těžký, základna se nekroutí ve chvílích, kdy jej otevřený zvednete za její roh. Víko je tak pevné, že se na displeji nezavlní barvy ani při velmi silném tlaku na jeho vnější stranu.

Klouby víka vystupují ze základy šikmo dozadu a mají omezený úhel otevření na 135°. Chod pantů je tužší, ale vyšší hmotnost notebooku zamezuje zvedání základny při otevírání víka jednou rukou.


pohled zepředu pohled zezadu pohled zleva pohled zprava pohled shora pohled zespoda

Konektorová výbava odpovídá zaměření a čítá nadprůměrné množství rozhraní. Levý bok je vybaven tenkou optickou mechanikou, čtečkami ExpressCard, SmartCard a paměťových karet (SD, MMC), vstupem a výstupem zvukové karty, Firewire 400 a dvěma USB 2.0. Pravý bok je chudší a nese dvě USB 3.0 a digitální obrazový výstup DisplayPort. Konstrukce kloubů umožňuje osazení konektorů i zezadu, kde najdete mezi dvěma výdechy ventilace další obrazové výstupy (VGA a HDMI), LAN, kombinovaný port eSATA/USB 2.0 (eSATAp) a zdířku napájení.

Ve výbavě nechybí nic důležitého a výhrady nemám ani k rozložení konektorů. Pozitivně vnímám přítomnost staršího rozhraní Firewire 400 a dvojici digitálních výstupů, které eliminují potřebu nosit s sebou redukce (HDMI k televizoru a DisplayPort k velkému profesionálnímu LCD).

Výkonné komponenty a odolné provedení si vyžádaly kompenzaci v mobilitě. Zatímco půdorysné rozměry 376 x 258 mm odpovídají jiným 15,6" notebookům, tloušťka 36-39 mm je rozhodně nad průměrem. S tloušťkou si nezadá ani hmotnost 3,45 kg, která převyšuje některé 17" notebooky. Nicméně stále jsou rozměry na úrovni, která umožňuje rozumnou přepravu v batohu (brašně).

Značné navýšení cestovní hmotnosti může způsobit také dodávaný 180W napájecí adaptér, který váží včetně kabeláže dalších 798 g.

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice od předchozích generací doznala několika změn v rozložení. Nově jsou Home/End hned vedle funkčních kláves a PgUp/PgDn u kurzorových šipek místo prostoru nad numerickým blokem. Ten vyplnily speciální klávesy pro zapnutí kalkulačky a ovládání multimediálního přehrávače. Jediným výraznějším neduhem pro některé uživatele může být stále chybějící klávesa kontextové nabídky mezi AltGr a pravým Ctrl, kterou DELL u svých nejvyšších řad ignoruje.

Klávesy mají standardní provedení s velmi dobrou mechanikou - stisk je jistý a hlučnost kláves minimální. Díky tomu se na klávesnici píše neskutečně pohodlně, což v horších světelných podmínkách ještě podporuje manuálně nastavitelné podsvícení (v pěti krocích).

Nad klávesnicí jsou pouze čtyři malá tlačítka - vpravo vypínač (jediný podsvícený) a vlevo regulace hlasitosti a ztlumení zvukového výstupu. Pod tlačítky jsou vlevo také bíle svítící indikační ikony práce disku, nabíjení baterie, stavu Wifi a Bluetooth a NumLocku (CapsLock má diodu přímo na sobě). Je pěkné, jak se DELL drží decentního designu s minimem rušivých elementů. Indikačních prvků není moc a mají optimální svítivost.

Nabíjení baterie a zapnutí lze vyčíst i ze zavřeného notebooku díky dvěma malým diodám na levém boku.


pracovní plocha detail klávesnice

Řady Latitude i Precision mají ve všech svých modelech zdvojené ovládání kurzoru myši jak páčkovým zařízením (zde pointstick), tak i touchpadem.

Touchpad má velkou mírně zapuštěnou dotykovou plochu s povrchem, po kterém prst zlehka klouže a na kterém nejsou vidět otisky. Pod ním jsou tři měkká tlačítka s jistým stiskem a naprosto minimální hlučností. Tři tlačítka jsou specialitou pracovních stanic (kvůli některým CAD aplikacím) a u DELLu oceňuji, že prostřední tlačítko pointsticku a touchpadu se nastavuje odděleně (první slouží k emulaci kolečka myši, zatímco druhé jako klasické prostřední tlačítko). Celkově mám u touchpadu výhradu snad jen ke zpožděním snímání (byť malému). I přes tento nedostatek jej hodnotím jako velmi dobrý.

Pro druhé polohovací zařízení platí přesně to, co jsem psal již u modelu Latitude E6320:

Pointstick už tak dobrý není. Je dobré, že DELL k němu přidal tři tlačítka a prostřední je možné použít pro velmi pohodlný posun stránek v programech, ale ve výchozím nastavení je potřeba na páčku vyvinout velký tlak, aby se kurzor pohyboval rychle. Nastavení rychlosti v ovládací utilitě bohužel mění jen rychlost při vyvinutí vyššího tlaku, což ve výsledku znamená, že se kurzor pohybuje pomalu, ale jakmile se na pointstick přitlačí, kurzor ulítne přes půl obrazovky.

Dle mého názoru mají konkurenční výrobci v této třídě své obdoby trackpointu zpracované lépe, ale pokud si zvyknete (případně si trackpoint sami nastavujete na nižší citlivost), přijde i pointstick vhod všude tam, kde by bylo nutné kvůli touchpadu příliš ohýbat zápěstí.

Hlavní HW parametry

Pro DELL je charakteristická možnost konfigurace jeho notebooků (zejména pokud se bavíme o modelech pro firemní sektor) a pro české zastoupení je zvykem, že nám do redakce posílá ty "nejnabušenější" konfigurace, které lze poskládat. Nepřekvapil proto osazený čtyřjádrový procesor Intel Core i7-2920XM (Extreme Edition) s výchozí frekvencí 2,5 GHz a režimem TurboBoost až do frekvence 3,5 GHz. Výkon tohoto procesoru postačuje i pro velmi náročná nasazení a kdo by chtěl víc, bude se musel podívat po stolních pracovních stanicích.

CPU-Z
specifikace čipu

Základní deska má čipovou sadu Intel QM67 a v kombinaci s použitým procesorem podporuje všechny korporátní technologie pro správu (vPro) a zabezpečení. Na desce jsou rovnou čtyři sloty pro paměťové moduly typu DDR3. Testovaná konfigurace měla osazeno 16 GB RAM v 4GB modulech běžících na efektivní frekvenci 1600 MHz (časování 11-11-11-28). Podporované jsou také moduly s kapacitou 8 GB a celkové maximum je tedy 32 GB RAM.

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 59622
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 18781

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 242527
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 119081

Cinebench R10

 • Rendering (Single CPU): 5613 CB-CPU
 • Rendering (Multiple CPU): 20548 CB-CPU
 • Multiprocessor Speedup: 3,66

Cinebench R11.5

 • Rendering (Multiple CPU): 5,81 pts

Windows 7 – CPU a RAM

 • Index dle počtu operací CPU za sekundu: 7,6
 • Index dle počtu operací RAM za sekundu: 7,7
 • HWiNFO32 (propustnost paměti): 12111 MB/s

Mít programy a operační systém na 2,5" plotnovém disku by bylo velkou brzdou při výpočetním výkonu tohoto počítače. DELL proto do něj nakonfiguroval výkonné 128GB SSD do mSATA slotu od Samsungu a k tomu přidal na data 500GB pevný disk (Toshiba) s rychlostí ploten 7200 rpm. Takové řešení kombinuje výhody obou světů.

Dlužno dodat, že kombinace výkonného čtyřjádrového procesoru, 16 GB RAM a rychlého SSD dělá systém opravdu svižným a na své si přijdou i ti nejnáročnější.

SSD - Samsung PM810

ATTO
rychlost v závislosti na velikosti bloku dat

 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 154,1 MB/s

HDD - TOSHIBA MK5061GSY

 • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 145 MB/s
 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 79,9 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 16,57 ms
 • Windows 7 – Index přenosové rychlosti: 7,5

Osazená optická mechanika má výsuvný podavač a umí zapisovat i číst jak disky DVD, tak i BluRay. Standardní volbou v konfigurátoru zůstává mechanika DVD SuperMulti, která je na rozdíl od této štěrbinová.

Komunikační schopnosti čítají gigabitový ethernet, modul Bluetooth a kartu Wifi-N s podporou pásem 2,4 i 5 GHz. Uvnitř počítače je také potřebná výbava pro konfigurace s osazeným WWAN modulem.

Bezdrátové technologie se společně na úrovni BIOSu vypínají posuvným přepínačem po pravém boku základny.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika

Často si můžete přečíst, že notebooky se nehodí na práci v grafických programech, kde záleží na přesnosti barev. Pro běžné notebooky to platí, ale vybrané přenosné grafické stanice zvládnou s přehledem i tuto činnost. Od poslední generace se sem mohou řadit i notebooky DELL Precision v konfiguraci s RGB LED IPS panelem.

Displej má standardní úhlopříčku 15,6" s poměrem stran 16:9 a matnou povrchovou úpravu. Rozlišení je vzhledem k zaměření pochopitelně to nejvyšší - full-HD (1920x1080). Na rozdíl od běžných TN panelů je s grafickou kartou propojen rozhraním DisplayPort kvůli 10bit zpracování každé ze tří barevných složek (LVDS má pouze 6bit). Plného pokrytí barev NTSC lze dnes dosáhnout různými displeji notebooků, ale k čemu je plné pokrytí při nízké přesnosti, když pak mají všechny barvy velkou odchylku od originálu. Zde použitý panel výrazně předčí drtivou většinu nabídky a řadí se na špici.

Výhodou matice IPS jsou věrnější podání barev a nesrovnatelně lepší pozorovací úhly. Zejména vertikální pozorovací úhel - největší bolístka notebookových displejů - zde nepředstavuje žádný problém a barvy se neinvertují ani při téměř kolmém pohledu.

Podsvícení displeje zajišťuje sada RGB LED (tj. červených, zelených a modrých diod). Nastavení jasu je plynulé a rozsah velký pro práci v drtivé většině světelných podmínek.

Celkově jde o displej, který se řadí k naprosté špičce mezi notebooky a běžné TN panely nechává daleko za sebou všechny do jednoho.

Parametry displeje udávané výrobcem

 • Typ obrazovky: IPS
 • Počet barev: 1 miliarda (10bit)
 • Světlost: 210 cd/m^2
 • Pozorovací úhel: 178° horizontálně, 178° vertikálně
 • Kontrast: 800:1
 • Pokrytí barevného prostoru NTSC: 109%
 • Podsvícení: RGB LED

pohled přímo displej zboku v úhlu 45st
displej v úhlu 135st displej v úhlu 45st

Precision M4600 má na výběr ze tří grafických karet - AMD FirePro M5950 (1GB GDDR5), NVIDIA Quadro 1000M (2GB GDDR3) a Quadro 2000M (2GB GDDR3). Běžně je dokonce možné využít grafické jádro v procesoru, a tedy přepínání grafik. V případě volby 10bit IPS panelu však přichází řada omezení.

Notebook s IPS panelem je omezen na speciální základní desku výhradně s NVIDIA Quadro 2000M a speciálním výstupem k interním panelu pro dosažení vyšší barevné přesnosti. S touto deskou je integrovaná grafika v procesoru neaktivní, neboť Intel GMA neumí pracovat s 10bit přesností, a tak by displej nedokázala "nakrmit".

Zmíněný grafický čip Quadro 2000M má své 2 GB paměti (GDDR3) připojeny 128bit sběrnicí a jeho jádro má 192 pixel procesorů, což jej z hlediska herního výkonu řadí na pomezí vyšší střední třídy a nižšího hi-endu. Pro cílené nasazení jsou však důležité úplně jiné vlastnosti - těmi je rozšířená akcelerace v profesionálních aplikacích a certifikace pro jejich bezchybný chod.

GPU-Z
specifikace čipu

Notebook je vybaven analogovým konektorem VGA, který poslouží především pro připojení projektoru, a digitálními výstupy HDMI i DisplayPort. Dva výstupy lze použít současně, pokud je vypnutý interní displej (varianty s NVIDIA Optimus umí obsloužit až čtyři nezávislé výstupy).

Pokud chcete připojit dva externí monitory s rozlišením 2560x1600, jedinou cestou je pořízení větší verze dokovací stanice, která je vybavena dvěma výstupy DisplayPort. Pro dva DVI monitory s rozlišením do 1920x1200 stačí i menší dokovací stanice vybavená kombinací DVI a DisplayPortu - druhý jmenovaný totiž funguje i v režimu emulace DVI.

Testy 3D Mark

 • 3DMark 2001: 46765
 • 3DMark 06 (1280x1024): 11682
 • 3DMark Vantage: P6598 (GPU: 5359, CPU: 21507)
 • 3DMark 11: P1413 (Graphics: 1246, Physics: 7783)

Windows 7 – grafika

 • Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 6,9
 • Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 6,9

Cinebench (OpenGL)

 • Cinebench R10: 6829 CB-GFX
 • Cinebench R11.5: 37,36 fps

SPEC viewperf 10 – Composite / 1280x1024 (fps)

 • 3ds max (3dsmax-04): 51,49
 • CATIA (catia-02): 53,39
 • EnSight (ensight-03): 47,55
 • Maya (maya-02): 60,02
 • Pro/ENGINEER (proe-04): 53,41
 • SolidWorks (sw-01): 59,99
 • UGS Teamcenter Visualization Mockup (tcvis-01): 43,56
 • UGS NX (ugnx-01): 35,67

SPEC viewperf 11 / 1280x1024 (fps)

 • CATIA (catia-03): 27,33
 • EnSight (ensight-04): 18,48
 • LightWave 3D (lightwave-01): 37,69
 • Maya (maya-02): 43,43
 • Pro/ENGINEER (proe-05): 8,79
 • SolidWorks (sw-03): 31,01
 • Siemens Teamcenter Visualization Mockup (tcvis-02): 23,30
 • Siemens NX (snx-01): 19,77

Crysis 2
game
Crysis 2, 1280x720, vysoké detaily (nejnižší možnost)
FPS: 40 (min), 56 (max), 49 (průměr)

Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark

 • 1280x720: 28,5 fps
 • 1920x1080: 15,0 fps

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
Stalker
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Benchmark (DirectX 11)

Dle očekávání podává Quadro v profesionálních grafických aplikacích parádní výkony převyšující libovolný herní grafický čip (a výrazně mají navrch i proti předchozí generaci Quadro FX). Model 2000M je z řady Quadro napříč všemi velkými výrobci notebooků maximem pro úhlopříčku 15,6". Kdo by chtěl ještě více, musí vzít za vděk 17" notebooky, kde se vyskytují výkonnější Quadro 3000M a 4000M.

Ač jde o profesionální grafický čip, výkon ve hrách nijak nezaostává. Pohybuje se mezi GeForce GT555M a GTX460M, což znamená, že hry si zahrajete včetně těch nejnovějších a nejnáročnějších. U náročných her AAA jako Crysis 2 nepočítejte s plným rozlišením displeje - na 1920x1080 by to chtělo něco s 256bit paměťovou sběrnicí.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia

Nad klávesnicí jsou jasně identifikovatelné dva reproduktory skryté za drobnou mřížkou. Ty se mohou pochlubit relativně čistým zvukem zejména ve frekvencích pro lidský hlas a kvalitativně se řadí nad průměr běžných notebooků. Jejich slabinou je pouze nižší hlasitost.

Analogové výstupy jsou na levém boku počítače - výstup je stereofonní a vstup monofonní. Pro případ digitálního přenosu zvuku můžete vzít za vděk jedině výstupy HDMI a DisaplayPort, které nesou zvuk společně s obrazovou informací.

foto
pro plnou velikost klikněte na obrázek

Zabezpečení

Precision M4600 spadá do nejvyšší třídy business notebooků v rámci nabídky DELLu. Nepřekvapí proto, že jsou schopnosti zabezpečení na špičkové úrovni a čítají v podstatě všechny technologie v běžně dostupných noteboocích.

Systém je vybaven čtečkou karet SmartCard (kontaktních i bezkontaktních), bezpečnostním čipem TPM pro uložení šifrovacích klíčů, čtečkou otisku prstů a procesorem schopným akcelerovat šifrování (AES-NI). V BIOSu lze znepřístupnit jednotlivé integrované součásti a konektory a samotný BIOS může být zabezpečen jak dlouhým heslem, tak i čtečkou otisků nebo SmartCard.

Pro nastavení zabezpečení je v předinstalovaných Windows připraven program DELL Data Protection Access. V něm lze formou průvodců jednoduše nastavit všechny základní technologie. Nechybí ani technologie proti krádežím. Notebook podporuje služby Computrace i Intel Anti-theft.

Chlazení a provozní hluk

Tak, jako jsem chválil dobře vyřešené chlazení u dříve testovaného Latitude E6320, musím jej pochválit i zde. Notebook má dva oddělené okruhy s vlastním chladičem i ventilátorem pro procesor s čipovou sadou a grafickou kartu. Masivní průduchy vzadu slouží primárně pro nasávání vzduchu, který je vyháněn perforovaným krytem dolů. Oba chladiče jsou schopny velké akumulace tepla, díky čemuž nemusí běžet ventilátory neustále.

Ventilátory mají oddělené spínací teploty - jeden se reguluje v závislosti na teplotě procesoru a druhý v závislosti na teplotě grafické karty. Spínací teploty lze pro oba současně změnit v rámci několika režimů chlazení. DELL pro uživatele připravil sadu profilů, které by měly pokrýt většinu potřeb (od tichého pro kancelářskou práci až po maximální běh ventilátorů ve chvílích, kdy je vyšší teplota nežádoucí).

Při kancelářské práci se ventilátor spouští jen nárazově po několika minutách, a ač není zrovna tichý ani v nejnižších otáčkách, jeho zvuk není rušivý. Kdo by zrovna potřeboval minimalizovat hluk (například při práci v tiché místnosti), může zvolit profil tichý, při kterém se notebook zvládne uchladit pasivně klidně hodinu (při nenáročných činnostech).

V zátěži se projeví vysoký výkon použitých komponent a ventilátory po chvíli jedou neustále ve vyšších otáčkách. Standardně má profil maximální výkon nastavené nejrychlejší úrovně běhu ventilátorů. Tím je možné udržet počítač na povrchu chladný i při té nejintenzivnější dlouhodobé zátěži za cenu mírně vyššího hluku.

Ventilátory jsou poměrně výkonné, a tak po ukončení zátěže dojde k ztišení (a snížení teplot komponent) do jedné minuty.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 30,5°C
 • levá strana pod klávesnicí = 29,9°C
 • pravá strana pod klávesnicí = 33,7°C
 • klávesnice vlevo = 31,6°C
 • klávesnice vpravo = 33,0°C
 • spodek maximum = 39,2°C (vzadu uprostřed)
 • výdechy chlazení = 39,6°C
 • napájecí adaptér = 51,5°C

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 31,6°C
 • levá strana pod klávesnicí = 30,6°C
 • pravá strana pod klávesnicí = 34,1°C
 • klávesnice vlevo = 38,2°C
 • klávesnice vpravo = 40,8°C
 • spodek maximum = 40,5°C (vzadu a uprostřed)
 • výdechy chlazení = 49,5°C
 • napájecí adaptér = 53,4°C

teplota okolí při měření: 25°C

Teploty se drží na velmi dobré úrovni, přihlédnu-li k výkonu počítače. Méně náročnou práci by nemělo být problematické provádět ani s notebookem na klíně. Při kancelářské práci a nastavení nejrychlejšího běhu ventilátorů má Precision například při cestách vlakem teď v létě lepší teploty povrchu než většina běžných notebooků.

Teploty v zátěži
teploty vnitřních komponent při dlouhodobé maximální zátěži

Grafická karta si drží teploty pod rozumných 70°C bez ohledu na zatížení. U procesoru je situace horší, neboť při maximální zátěži stoupne jeho teplota k hranici 90°C. Na druhou stranu samotnému procesoru taková teplota nevadí a ventilátor stíhá odvádět teplo dostatečně rychle, aby se nehřály okolní součástky. Lze očekávat, že slabší čtyřjádrové procesory budou mít teploty nižší.

Baterie

Do testovaného kusu DELL vložit 9článkovou baterii s kapacitou celých 97 Wh (celá se vejde do těla počítače). Žravé komponenty však i v našem standardním redakčním testu* spotřebovaly všechnu energii během 3 hodin a 42 minut. Reálná výdrž při vyšším jasu a aktivní Wifi zůstává okolo 3 hodin a 30 minut. Nejde tedy o nejlepšího pomocníka na dlouhých cestách bez možnosti nabíjení. Kdo by chtěl nižší spotřebu, musí oželet IPS displej a vzít variantu základní desky s možností přepínání grafických karet.

Příkon notebooku

 • Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 32 W
 • Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 102 W
 • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 100 W
 • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 152 W
 • Celkový příkon vypnutého notebooku (nabíjení) = 72 W

Napájecí adaptér má velkou výkonovou rezervu, která mu umožňuje rychlé nabíjení i v zátěži. Prázdná baterie by se měla nabít na 90% své kapacity přibližně do dvou hodin.

Pokud připojíte slabší adaptér (např. 135W), bude vás systém informovat o nedostatečném napájení, což může vést k snížení výkonu počítače a rychlosti nabíjení.

BIOS

Notebooky Precision tradičně nabízí rozsáhlé nastavení BIOSu. To je přístupné pod klávesou F2 při startu notebooku a obsahuje následující volby:

Konfigurace systému

 • Integrovaný ethernet (zapnutý, zapnutý s PXE, vypnutý)
 • Režim paralelního portu
 • Adresa sériového portu
 • Režim SATA řadiče (RAID – Rapid Restore, AHCI, ATA, vypnutý)
 • Deaktivace jednotlivých SATA portů
 • Nastavení podsvícení klávesnice
 • Deaktivace integrovaných zařízení (Fixed Bay, eSATA, MiniCard SSD, akcelerometr disku, USB, mikrofon, kamera, čtečka karet, Firewire)
 • Zákaz Latitude ON Flash

Video

 • Výchozí nastavení jasu

Zabezpečení

 • Nastavení hesel (admin, systém, interní disk)
 • Vynechání hesla při restartu
 • Povolení změny hesla bez administrátorského přístupu
 • Vynucení silných hesel (delší než 8 znaků s velkými i malými písmeny)
 • Aktivace TPM, Computrace, CPU XD
 • Nastavení maximální a minimální délky hesel

Výkon

 • Počet povolených jader (všechna, 1, 2)
 • Zákaz úsporných režimů procesoru (C-States)
 • Zákaz Intel SpeedStep
 • Zákaz Intel TurboBoost
 • Zákaz podpory technologie HyperTreading

Správa napájení

 • Probuzení po připojení napájení
 • Zapnutí v definovaný čas
 • Probuzení při signálu z USB zařízení
 • Probuzení z LAN (LAN, WLAN, LAN i WLAN, nic)
 • Zrychlené nabíjení

Chování při startu

 • Varování při připojení adaptéru s nedostatečným výkonem
 • Typ připojené myši v dokovací stanici (sériová, PS2, PS2+touchpad)
 • Aktivace NumLocku po zapnutí notebooku
 • Emulace Fn klávesy na externí klávesnici (ScrollLock)
 • Zakázání vyběru bootovacích zařízení po stisku F12
 • Rychlý boot (rychlý, standardní, řízený OS)

Podpora virtualizace

 • Zákaz Intel Virtualization Technology
 • Povolení VT pro přímý přístup k I/O
 • Trusted Execution

Bezdrátové technologie

 • Výběr zařízení ovlivněných HW přepínačem (WWAN, WLAN, Bluetooth)
 • Povolení bezdrátových zařízení (WWAN, WLAN, Bluetooth)

Údržba

 • Service Tag
 • Asset Tag

Prohlížení logů

 • BIOS, DellDiag, Thermal, Power

Příslušenství

Příslušenství je u tohoto modelu plně konfigurovatelné, takže dostanete přesně to, za co si zaplatíte. V našem případě byla v krabici instalační DVD (čistý systém a ovladače) a k tomu nějaké manuály. V druhé krabici pak přišla ještě základní dokovací stanice E-Port, o které jsme spolu s dalším příslušenstvím již psali.

Na disku byl předinstalován čistý systém Windows 7 Ultimate (64bit) s naprostým minimem dalších aplikací.

Ceny a záruka

Testovaná konfigurace u nás vychází na 92 983,- Kč bez DPH (111 580,- Kč s DPH). Základní model (s Core i7-2720QM, 2GB RAM, 25GB diskem a běžným LCD) by měl začínat na 39 371,- Kč bez DPH (47 245,- Kč s DPH).

Jedná se o přibližnou ceníkovou cenu. Notebooky DELL Precision jsou vyráběny výhradně na zakázku podle přání zákazníka a cena se liší podle výbavy a množství odebraných kusů.

Standardně zde DELL jako nejnižší záruku nabízí tři roky s opravou u zákazníka do druhého dne. Kdo chce víc, může si připlatit za pojištění proti náhodnému poškození a další služby nebo rozšířit dobu trvání záruky.

Servis v praxi

Zapůjčený kus byl vybaven zárukou ProSupport, která je dostupná u korporátních modelů. Během testování jsme se ji rozhodli vyzkoušet, kvůli poblikávání podsvícení displeje v nižších stupních jasu.

Po zavolání na první číslo pro řešení problémů, které jsem našel, se na druhé straně ozvala česky mluvící osoba, která téměř jistě z ČR podle přízvuku nepochází. Po zadání servisního čísla notebooku, jsem byl upozorněn na vyšší záruku (ProSupport) a následně i přepojen. Tentokrát již byl na druhé straně Čech a po telefonu se mnou probral základní diagnostiku, aby se zjistilo, jaké díly budou skutečně potřeba.

Diagnostika trvá několik minut, a tak jsme hovor ukončili s tím, že výsledky se dořeší e-mailem. Pracovník měl velmi vstřícný přístup, bylo znát, že problematice dobře rozumí, a na e-maily reagoval prakticky okamžitě. V případě upřesnění volal zpět - takto mi sdělil, že nový BIOS řeší nějaké problémy s displejem.

Nový BIOS opravdu zafungoval a problém se vyřešil. Stojí ovšem za zmínku, že kdyby nezabral, DELL byl schopen vyslat hned další den technika s novým displejem, což v případě něčeho tak nestandardního, jako jsou IPS panely s RGB-LED podsvícením, je malým překvapením i pro mě.

Závěr

DELL Precision M4600 je mobilní pracovní stanice s brutálním výpočetním i grafickým výkonem. Navzdory tomu si drží kompaktní rozměry ne nepodobné běžným 15,6" notebookům. Standardní cena sice není zrovna příznivá (ačkoli všichni víme, jak je to u DELLu se slevami), ale peníze navíc nejsou jen za značku a špičkový servis. Notebook má perfektní mechanické zpracování s vysokou odolností, dobrou ergonomii (tiché a účinné chlazení, dobrá klávesnice) a ten nejlepší displej, jaký si můžete v dnešních noteboocích přát.

Nebudu-li brát v potaz nedostatky dané návrhem (například vysoká spotřeba), zůstávají jen nestálost podsvícení v nižších hodnotách jasu a občasné pískání při provozu na baterie. Obě budou pravděpodobně vadami kusu a je otázkou, jak by se na ně tvářil servis.

Klady a zápory

+ špičkové podání barev a pozorovací úhly IPS displeje
+ možnost konfigurace chlazení včetně pasivního chodu při nenáročné práci
+ příkladné mechanické zpracování
+ obsahuje všechno, co byste od výkonného pracovního notebooku mohli chtít

- občasné pískání testovaného modelu

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie DELL Precision M4600

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: DELL Precision M4600
 • Instalovaný procesor: Intel Core i7 2920XM (2.50/3.50 GHz, 8 MB L3, 2400MHz QPI)
 • RAM (MB): 16384 DDR3-1333 (4x4096)
 • SSD (GB): 128 (SAMSUNG SSD PM810, mSATA, MLC)
 • HDD (GB): 500 (TOSHIBA MK5061GSY, 7200rpm, 16MB cache)
 • ODD: BD-RE (MATSHITA BD-RE UJ242)
 • LCD: 15,6" TFT (matný)
 • LCD rozlišení: full-HD (1920 x 1080)
 • Video: NVIDIA Quadro 2000M (2GB GDDR3, 128bit)
 • Modem: -
 • LAN: 10/100/1000 (Intel 82579LM)
 • WiFi: Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (a/b/g/n)
 • Zvuková karta: IDT HD Audio
 • Polohovací zařízení: pointstick + touchpad (Alps)
 • Software: Windows 7 Ultimate (64bit, CZ/EN)
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 97 Wh / 3h 42min
 • Rozhraní: 2x audio IN/OUT, SD/MMC, ExpressCard 54, SmartCard, 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, eSATAp, VGA, HDMI, DisplayPort, Firewire 400
 • Rozměry: 376 x 258 x 36-39 mm
 • Hmotnost (kg): 3,45

| Diskuse | Recenze