RECENZE: Sony VAIO T13 - klasika s dotykovým displejem
20. 11. 2012 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jiří Zima
13'' model VAIO T13 jsme již testovali během léta. Do redakce se znovu dostal díky inovovaným vnitřnostem a dotykovému displeji překrytému sklem. Kromě toho se vychytaly některé drobné nedostatky a zvýšil výkon díky přítomnosti úsporné verze Core i5.
Základní popis
VAIO T13 přišlo na náš trh letos v létě a zařadilo se do početné nabídky tenkých modelů všech větších výrobců. Když však přišlo na trh, trpělo několika nedostatky od hlučnějšího chlazení až po nízký výkon kvůli jediné konfiguraci se Sandy Bridge Core i3 v úsporné variantě. Když se v redakci objevila jeho inovovaná verze s dotykovým displejem a Windows 8, řekl jsem si, že dám notebooku ještě jednu šanci a vyzkouším, co všechno se zlepšilo – není toho málo.
Vzhledem k tomu, že se dnes testovaný model od dříve testovaného neliší ve všem, bude tato recenze pouze doplňková. Pro plné seznámení s notebookem si, prosím, nejdříve přečtěte recenzi Sony VAIO T13 v tenkém provedení přináší plnou výbavou. Zde se budu věnovat pouze rozdílům.
Vizuálně se oba počítače liší pouze minimálně. V zavřeném stavu si pravděpodobně ničeho nevšimnete. Až po otevření se naskytne pohled na lesklý černý rám a skleněný překryv displeje, kvůli kterému je víko trochu tlustější. Musím říct, že s černým rámem displeje se mi notebook líbí víc.
Kromě vizuální stránky se sklo podepsalo také na odolnosti. Již předchozí model vykazoval velmi dobrou tuhost základny, která se pod rukama nikde neprohýbá. Se sklem je nyní stejně pevné také víko, což s ohledem na mobilní využití jedině vítám. Nevýhodou jsou s ním spojené intenzivnější odlesky.
Rozměry 323 x 225 x 19-20 mm se od předchozí verze liší hlavně ve tloušťce profilu, která byla kvůli sklu navýšena o milimetr. Provozní hmotnost činí 1,62 kg a 40W napájecí adaptér s dvoužilovou přívodní šňůrou přidává jen 206 g.
Klávesnice a ovládací prvky
Vstupní zařízení se změnila jen minimálně. Klávesnice je stále stejná – dle mého názoru je pohodlná a píše se na ní dobře.
Změnu vnímám u touchpadu. Minule jsem si stěžoval na tuhé tlačítko v jeho dotykové ploše, což je častý problém notebooků s beztlačítkovými touchpady. V této verzi je problém opraven a dotykovou plochu lze mačkat zlehka. Rázem se s touchpadem pracuje o 100% lépe.
Windows 8 přináší nová gesta touchpadu, která vyvolávají nabídky tahem prstu z kraje plochy. Pokud vám budou spíše překážet, jistě vás potěší, že Sony nabízí možnost kterékoli z nich vypnout ve VAIO Control Center (nad rámec standardního nastavení Synaptics).
Úplně novou funkcí, kterou jsem již několikrát zmínil, je dotykový displej. Jde o kapacitní technologii, která si poradí se snímáním více prstů. Není potřeba nic kalibrovat, ani nastavovat citlivost – vše funguje perfektně ihned po vybalení. K ovládání stačí letmé dotyky a musím uznat, že Windows 8 v prostředí Metro jsou opravdu lépe optimalizovány pro dotyky než jeho předchůdci.
Bál jsem se, že dotykový displej u notebooku s klasickou konstrukcí bude zbytečný, ale Internet Explorer pro Metro přímo vybízí k ovládání dotykem, a to zejména v dopravních prostředcích, kdy je notebook položený na klíně – není totiž nutné ohýbat zápěstí k touchpadu a posouvání stránek lze vykonávat snadným pohybem palců.
Hlavní HW parametry
Základní deska je opět založena na čipové sadě Intel HM76, ale připájen je k ní novější a výkonnější úsporný procesor – Intel Core i5-3317U, který má mezní spotřebu (TDP) jen 17 W a osazuje se do většiny tenkých notebooků. Jeho dvě jádra pracují s výchozím taktem 1,7 GHz, který se může navýšit díky technologii Turbo Boost až na 2,6 GHz.
specifikace čipu
Konfigurace operační paměti zůstala zachována. 4 GB paměti DDR3 jsou integrované přímo na základní desce a pracují s efektivním taktem 1600 MHz. K nim je možné připojit další modul do standardního slotu SODIMM, a navýšit tak paměť při současných omezeních až na 12 GB.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 48 069
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 14 068
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 97 252
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 44 930
Cinebench R10
- Rendering (Single CPU): 4554 CB-CPU
- Rendering (Multiple CPU): 9109 CB-CPU
- Multiprocessor Speedup: 2,00
Cinebench R11.5
- Rendering (Multiple CPU): 2,39 pts
Windows 8 – CPU a RAM
- Index dle počtu operací CPU za sekundu: 6,9
- Index dle počtu operací RAM za sekundu: 5,9
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 6425 MB/s
Výraznou změnou k lepšímu je osazení mSATA SSD o kapacitě 128 GB. Slouží pro systém i pro data a chová se jako plnohodnotný disk – jen je mnohem rychlejší. Proti první verzi s klasickým diskem jsou teď všechny reakce systému prakticky okamžité.
Mnohem zajímavější je ovšem přítomnost prázdné 2,5“ šachty pro plotnový pevný disk s výškou 7 mm. Tímto diskem si můžete snadno znásobit kapacitu úložného prostoru.
rychlost v závislosti na velikosti bloku dat
AS SSD Benchmark - rychlost
AS SSD Benchmark - počet operací za sekundu
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 323 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 273 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 0,17 ms
- Windows 8 – Index přenosové rychlosti: 8,0
Možnosti připojení k ostatním počítačům a zařízením zůstaly stejné. Přišla pouze drobná změna s Windows 8, který přebírá možnost vypínat a zapínat bezdrátové funkce. Obě se nyní vypínají současně v systémové obrazovce pro výběr bezdrátové sítě.
Displej a grafika
Na rozdíl od jiných výrobců se Sony rozhodlo ponechat klasický TN panel i u dotykové verze. Musíte tedy počítat se standardně omezenými pozorovacími úhly. Překryv displeje tvrzeným sklem znamená ještě více odlesků – při práci v místnosti to moc nevadí, ale práce venku je možná jen velmi omezeně.
K dalším parametrům nemám výhrady – barvy jsou syté, kontrast relativně dobrý a bílá nemá výrazný barevný nádech. Pro základní práci by měl tento displej plně postačovat.
S Windows 8 došlo ke změně nastavení jasu. Nově je LED podsvícení regulovatelné v 11 stupních pomocí klávesnice nebo jemně téměř po procentu přes grafický posuvník v panelu nastavení mobilních zařízení.
Parametry displeje udávané výrobcem
- Typ obrazovky: TN
- Počet barev: 262 tisíc
- Světlost: 200 cd/m^2
- Pozorovací úhel: 90° horizontálně, 65° vertikálně
- Kontrast: 500:1
- Odezva: 16 ms
- Podsvícení: W-LED
Specifikace vychází z použitého displeje v našem konkrétním notebooku. Tím je Chimei Innolux N133BGE-LB1. Není však zaručeno, že v jiném kusu bude použit stejný displej od stejného výrobce.
Novější procesor s sebou přináší také lepší integrované jádro – Intel HD 4000. Grafika si sdílí paměť z RAM a bere si vždy jen tolik, kolik zrovna potřebuje. Oproti HD 3000 je vylepšena akcelerace HD videí a přibyla podpora DirectX 11.0. Možnosti obrazových výstupů z notebooku zůstaly zachovány.
Testy 3D Mark
- 3DMark 06 (1280x1024): 3714
- 3DMark Vantage: nedoběhl – systém skončil BSOD
- 3DMark 11: nedoběhl – systém skončil BSOD
Windows 8 – grafika
- Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 4,7
- Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 6,2
Cinebench (OpenGL)
- Cinebench R10: 5175 CB-GFX
- Cinebench R11.5: 12,32 fps
Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark
- 1280x768: 9,8 fps
- 1366x768: 9,3 fps
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Benchmark (1280x720, DirectX 11)
Výkon integrované grafiky není příliš velký ani v rámci integrovaných řešení. V první řadě za to může pouze jeden paměťový modul – přidání druhého může zvýšit výkon o více než 50%. Takto počítejte s pouze s možností hraní méně náročných starších her a casual hříček.
VAIO si z nějakého důvodu nerozumí s 3D Marky Vantage a 2011. Jiné 3D aplikace fungují bez problému, ale tyto dva testy vždy skončily postupným vytuhnutím systému.
Chlazení a provozní hluk
Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale zdá se mi, že od předchozí verze VAIO T13 se použil mírně tišší ventilátor. Stále sice nejde o extra tichý notebook, ale jeho zvuk už není tak otravný.
Nižší podzimní teploty během testování také znamenají možnost vypnutí ventilátoru po dosažení teploty procesoru okolo 38°C. Takové teploty je ovšem možné dosáhnout pouze při dlouhodobější nečinnosti (nebo do pěti minut po startu, než se notebook prohřeje).
V zátěži má ventilátor vyšší otáčky, ale je jeho zvuk pro uši příjemnější než v případě první testované verze. V místnosti s normálním hlukem se takřka ztratí. Stále však platí, že lze najít i tišší tenké notebooky s podobnou cenou (jen ne tak dobře vybavené).
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 26,3°C
- levá strana pod klávesnicí = 27,0°C
- pravá strana pod klávesnicí = 25,9°C
- klávesnice vlevo = 30,2°C
- klávesnice vpravo = 29,2°C
- spodek maximum = 33,2°C (levý zadní roh)
- výdech chlazení = 30,8°C
- napájecí adaptér = 34,4°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 27,7°C
- levá strana pod klávesnicí = 29,3°C
- pravá strana pod klávesnicí = 24,9°C
- klávesnice vlevo = 38,1°C
- klávesnice vpravo = 32,1°C
- spodek maximum = 44,0°C (vlevo uprostřed)
- výdech chlazení = 47,6°C
- napájecí adaptér = 51,9°C
teplota okolí při měření: 22°C
Častý běh ventilátoru znamená při nižších teplotách okolí prakticky nulové zahřívání povrchu počítače. Z výdechu chlazení jde při kancelářské práci studený vzduch a spodek základny jde jen stěží označit za vlažný.
Mé obavy z nedostatečného chlazení pro procesory Core i5 s technologií Turbo Boost se nepotvrdily. Počítač se zvládá uchladit stejně dobře jako s Core i3 minulé generace a nedochází k podtaktování.
Dlouhodobá zátěž se podepíše na zahřívání levé části spodku základny. Teploty jsou však překvapivě nízké.
teploty vnitřních komponent při dlouhodobé maximální zátěži
Baterie
Stejná 45 Wh baterie v našem standardním redakčním testu* udržela notebook v provozu 9 hodin a 9 minut. Výsledek je tedy lepší než u minulé verze. Je vidět, že se zapracovalo na lepší správě napájení a nejvíc to pocítíte při reálném nasazení. On-line kancelářská práce s vyšším jasem LCD je nyní možná okolo šesti hodin (místo čtyř a půl).
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 8 W
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 28 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 30 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 37 W
- Celkový příkon vypnutého notebooku (nabíjení) = 21 W
BIOS a zabezpečení
VAIO T13 používá firmware InsydeH2O a do jeho nastavení se dostanete stiskem F2 ihned po zapnutí počítače. V nastavení ovšem změníte pouze priority startovacích zařízení, typ bootu (UEFI, BIOS-kompatibilní) systémové hodiny a nastavení Intel Anti-Theft, případně virtualizace.
BIOS je možné zabezpečit heslem. Heslo pevného disku ovšem chybí.
Příslušenství
Balení zůstalo na chlup stejné. Změnil se pouze předinstalovaný systém a Windows 7 Home Premium byl nahrazen Windows 8. Tento přechod mám v případě notebooků od Sony několik výhod – předně už není vidět tolik zbytečný předinstalovaných aplikací (například VAIO Gate, což byla šíleně animovaná lišta vyjíždějící z horní části obrazovky) a část neohrabaných utilit od výrobce nahradily interní funkce systému (vypínání Wi-Fi a změna hlasitosti/jasu).
Ceny a záruka
Testovaná konfigurace s Core i5 je v prodeji za 21 658,- Kč bez DPH (25 990,- Kč s DPH). Pro ty, kteří nechtějí utrácet víc, než je nutné, připravilo Sony ještě levnější konfiguraci s Core i3 (Ivy Bridge) a klasickým pevným diskem místo SSD – stojí jen 18 325,- Kč bez DPH (21 990,- Kč s DPH).
Tento model je v základu vybaven dvouletou zárukou s opravou v servisu.
Závěr
Nová verze 13“ Sony VAIO T13 je povedenější a odladěnější. Zapracovalo se na tuhém tlačítku touchpadu, lepší správě napájení a tišším chlazením. Dotyková obrazovka je pak jakýsi příjemný bonus, který potěší zejména v kombinaci s novou verzí operačního systému – Windows 8. Vzhledem k tomu, že verze s Core i3 začíná v obchodech na hranici 20 tisíc korun, jde o velmi zajímavý tenký notebook na cesty.
Klady a zápory
+ kvalitní mechanické zpracování
+ plná výbava
- časté spouštění ventilátoru
- klávesnice není podsvícená
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip