RECENZE: ASUS X550Ca - levně s tichým chlazením
12. 12. 2013 08:00 Rubrika: Recenze Autor: Jiří Zima
Ne každému se chce za notebook utrácet velké sumy. Na základní činnosti dobře poslouží i stroje, které koupíte pod deset tisíc korun. ASUS X550 má úhlopříčku displeje 15,6“ a patří do této kategorie. Uvnitř je pouze úsporný Celeron a integrovaná grafika, nicméně vše je zabaleno v tenkém provedení s tichým chlazením.
Základní popis
V současné nabídce notebooků od ASUSu tvoří řada X naprostý základ, neboť do sebe pohltila taktéž na cenu orientovanou řadu K. 15,6“ model X550C se snaží mezi levné notebooky dostat trochu ze současného trendu ztenčování. Přestože jde o plně vybavený stroj s optickou mechanikou, tloušťka se výrazně zmenšila a notebook díky tomu nevypadá nijak zastarale.
Vzhledem k ceně je logické, že konstrukce je převážně z tvrzených plastů. Vnější část víka spolu s okolím klávesnice má tmavě šedou barvu, přičemž vana základny a okolí displeje jsou černé. Všechny povrchy jsou matné a neulpívají na nich viditelné otisky. V případě vnější strany víka a opěrek rukou je dokonce zvolen příjemný hrubší vzorek. Vše je podřízeno praktičnosti a lesklý zůstal pouze displej.
Mechanické provedení je na dobré úrovni mezi plastovými stroji a většina notebooků o polovinu dražších jej nemá lepší. Otevřený notebook je možné zvednout za roh základny a dojde k pouze minimálnímu kroucení. Klávesnice se běžně při psaní pod prsty neprohýbá. K prohýbání dochází až při použití větší síly. Při zatlačení na víko z vnější strany dochází rychle k mírnému vlnění barev LCD, takže tento stroj nedoporučuji k drsnějšímu zacházení. Běžný provoz na stole s přenášením ve kvalitní brašně mu však nijak vadit nebude. V rámci třídy do 15 tisíc korun jde o průměr.
Víko lze vyklopit maximálně do úhlu 135° a notebook nejde kvůli tuhosti kloubů otevřít jednou rukou.
Kromě čtečky paměťových karet SD XC (vpředu) jsou všechny konektory na levém boku. Najdete zde kombinovaný zvukový konektor (vstup/výstup), dvě USB (pouze jedno 3.0), LAN, obrazové výstupy (VGA, HDMI) a zdířku napájení. Na pravém boku je pouze optická mechanika.
V zavřeném stavu má počítač rozměry 380 x 250 x 24 mm. Pouze vzadu v prostoru baterie je tlustší (30 mm). Provozní hmotnost činí příjemných 2,17 kg a potěší malý 65W napájecí adaptér, který váží jen 248 g.
Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice má rozložení s numerickým blokem a je stejné jako u vyšších řad tohoto výrobce. Nejsou odstraněny méně používané klávesy a horní řada funkčních kláves je dělená do bloků po čtyřech menšími mezerami (jsou malé ale pro hmatovou orientaci stačí). Jako velký kompromis považuji zúžený numerický blok, do kterého zasahují kurzorové šipky – než si zvyknete, bude to pravděpodobně největší zdroj trápení s klávesnicí (především při hledání kurzorových šipek).
Mechanika kláves je mírně hlučnější a v levé části dochází při silnějším zatlačení k prohnutí kláves. Jinak je však klávesnice dostatečně přesná a lze na ní psát rychle a bez překlepů.
Indikační diody jsou všechny na čelní hraně vlevo. Indikují zapnutí počítače, nabíjení (nabití baterie), aktivitu pevného disku, stav bezdrátových funkcí a zámky klávesnice.
Dotyková plocha touchpadu je vycentrována pod střed psací části klávesnice. Není zapuštěná, ale od okolí se liší hladkým povrchem. Elektronika je v režii ASUSu a podporuje všechna běžná víceprstá gesta. Výhrady mám pouze k viditelnému zpoždění kurzoru za pohybem prstu. Celkově jde o touchpad, který nevybočuje výrazně z průměru ani jedním směrem.
Hlavní HW parametry
Základní deska je postavena na loňské generaci Ivy Bridge. Je zde úsporný dvoujádrový low-end procesor Intel Celeron 1007U s výchozím taktem 1,5 GHz. Z pokročilých technologií tento procesor podporuje jen rozšíření pro virtualizaci.
Operační paměť 4 GB (DDR3L-1600) je integrovaná přímo na základní desce a rozšířit je můžete zespodu snadno přístupným slotem. Je zde jeden a je z výroby neosazený. Maximálně se můžete dostat na 12 GB operační paměti.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 27920
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 8157
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 55773
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 16303
Cinebench R10
- Rendering (Single CPU): 2568 CB-CPU
- Rendering (Multiple CPU): 4916 CB-CPU
- Multiprocessor Speedup: 1,91
Cinebench R11.5
- Rendering (Multiple CPU): 1,20 pts
Windows 8 – CPU a RAM
- Index dle počtu operací CPU za sekundu: 5,5
- Index dle počtu operací RAM za sekundu: 5,9
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 5972 MB/s
Výkon procesoru je na úrovni výše taktovaných dvoujádrových procesorů AMD A6 a jde tedy o naprostý základ, pod kterým jsou již jen AMD A4 a Intel Atom. Výkon je poloviční proti úsporným Core i5, nicméně pro potřeby běžného kancelářského počítače je výkon procesoru dostatečný. Pokud chcete při stejné ceně více výkonu, musíte se poohlédnout po modelech, kde jsou klasické varianty procesorů.
Zespodu je přístupná také 2,5“ šachta, ve které je z výroby 500GB plotnový disk s rychlostí otáčení plotny 5400 rpm. Výkonem tento model nijak nevybočuje z průměru. Potěší však jeho nižší provozní hluk.
Notebook obsahuje standardní optickou mechaniku DVD SuperMulti s výsuvným podavačem. Pokud byste ji náhodou chtěli nahradit neoriginálním adaptérem na druhý disk, jde o typ s výškou 9,5 mm.
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 358 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 86,8 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 19,03 ms
- Windows 8 – Index přenosové rychlosti: 5,9
Spojení se světem lze realizovat kabelem pomocí gigabitového ethernetu (Realtek) nebo bezdrátově pomocí kombinace 2,4GHz Wifi-N (1x1) a Bluetooth 4.0 (Qualcomm Atheros).
Displej a grafika
V notebooku je osazen 15,6“ displej se základním rozlišením HD (1366x768). Jde o poměrně hojně užívaný panel Samsung 156AT20-P02, který se poslední dobou objevuje v mnoha levných noteboocích napříč výrobci. Kvalitativně jde o podprůměr se slabým vertikálním pozorovacím úhlem, mírně zašedlými barvami a slabým kontrastem. Vzhledem k ceně testované konfigurace je ovšem ospravedlnitelný a lepší displeje se vyskytují až u notebooků za více než dvojnásobek její ceny.
Maximální jas odpovídá průměru základních displejů a je určený pro práci přes den někde v kanceláři. Na venkovní práci se tento notebook kvůli lesklé povrchové úpravě displeje nehodí. Nejnižší jas je vhodný pro práci v úplné tmě.
Grafické operace řeší jádro integrované v procesoru. Použitý Celeron má Intel HD Graphics, což je v tomto případě ořezaná Intel HD4000. V podání Celeronu má nižší takty a poloviční počet výpočetních jednotek. Umí však bez problému akcelerovat HD video a podporuje DirectX 11.1.
Externí monitory lze připojit rovnou dva, a to díky přítomnosti VGA a HDMI. Oba monitory mohou pracovat současně v režimu rozšířené plochy za předpokladu, že je vypnutý interní displej. Integrovaná grafika v Celeronu zvládá přes HDMI maximálně rozlišení 1080p.
Testy 3D Mark
- 3DMark 11: P362 (Graphics: 312, Physics: 1456)
Testy 3D Mark (2013)
- Ice Storm (DX9): 18886 (Graphics: 23260, Physic: 11390)
- Cloud Gate (DX10): 1717 (Graphics: 2196, Physic: 974)
- Fire Strike (DX11): 242 (Graphics: 282, Physic: 1311)
Windows 8 – grafika
- Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 4,5
- Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 6,1
Cinebench (OpenGL)
- Cinebench R10: 3215 CB-GFX
- Cinebench R11.5: 8,52 fps
Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark
- 1366x768: 5,4 fps
Výkon integrovaného řešení ve 3D je přibližně poloviční, proti dnes poměrně běžné integrované grafice Intel HD4400 v poslední generaci procesorů Core. Počítejte tedy pouze s hraním nenáročných casual her, případně starších titulů (rok 2008 a starší). Kromě her však běžně nebudete limitováni výkonem integrované grafiky.
Multimedia
Reproduktory jsou ukryté pod klávesnicí. Jejich zvuk je přesně takový, jak se od běžných notebooků bez subwooferu očekává. Jde o takový lepší průměr co do hlasitosti i podání. O vylepšení projevu se stará modul MaxxAudio, který podporuje oddělené nastavení pro interní reproduktory a připojená sluchátka (případně externí reproduktory).
Ve víku je standardní HD webkamera s duálním mikrofonem. Aktivitu webkamery hlásí bílá dioda vedle objektivu tlumeným svícením.
Chlazení a provozní hluk
Chladič je umístěn u levého boku, kde je také výdech ventilace. Ventilátor se točí neustále bez ohledu na výkonovou zátěž, nicméně zůstává v nejnižších otáčkách, kdy jej uslyšíte pouze po přiložení ucha k výdechu. Obvykle je slyšet pouze šumění pevného disku.
Úsporný procesor Celeron se ani při dlouhodobé zátěži nedokáže zahřát tak, aby bylo nutné výrazně zvýšit otáčky ventilátoru. Notebook pouze tiše šumí.
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 32,0°C
- levá strana pod klávesnicí = 29,9°C
- pravá strana pod klávesnicí = 32,0°C
- klávesnice vlevo = 30,4°C
- klávesnice vpravo = 28,7°C
- spodek maximum = 33,0°C (vzadu)
- výdech chlazení = 31,9°C
- napájecí adaptér = 28,6°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 32,5°C
- levá strana pod klávesnicí = 28,0°C
- pravá strana pod klávesnicí = 30,8°C
- klávesnice vlevo = 31,8°C
- klávesnice vpravo = 28,0°C
- spodek maximum = 34,7°C (levý zadní roh)
- výdech chlazení = 41,6°C
- napájecí adaptér = 31,9°C
teplota okolí při měření: 23°C
Notebook je na povrchu studený bez ohledu na zátěž.
Baterie
V zadní části základny je uživatelsky vyměnitelná Li-Ion baterie s menší kapacitou 38 Wh (čtyři články). S touto baterií notebook vydržel v našem standardním redakčním testu* 4 hodiny a 46 minut. Při on-line kancelářské práci s Wifi a vyšším jasem displeje počítejte s výdrží okolo čtyř hodin.
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 10 W
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 33 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 25 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 39 W
- Celkový příkon vypnutého notebooku (nabíjení) = 21 W
Nabíjení vybité baterie na 90 % trvá necelé dvě hodiny bez ohledu na výkonovou zátěž.
BIOS a zabezpečení
V počítači je instalován firmware Aptio (AMI) a nabízí následující možnosti úprav:
- zapnout utilitu pro nahrání nového firmware (lze jeho soubor načíst přímo z NTFS/FAT disku)
- vypnout touchpad
- vypnout probouzení po otevření víka
- vypnout technologie šetřící spotřebu
- vypnout podporu vizualizace
- přepnout režim SATA řadiče (AHCI, IDE)
- zvolit, kolik paměti se fixně přidělí integrované grafice (64-512 MB)
- vypnout podporu USB v DOSu
- nastavit režim USB 3.0 (XHCI)
- zapnout podporu zavádění EFI systému ze sítě
- vypnout rychlé zavádění systému
Operační systém lze zavádět v režimu UEFI i BIOS a firmware podporuje SecureBoot. V rámci zabezpečení lze nastavit hesla BIOSu (spouštění, nastavení) a hesla pevných disků. Samostatně lze ještě deaktivovat některá rozhraní: LAN a čtečku paměťových karet, Wifi, zvukový čip, optickou mechaniku a USB zařízení.
Příslušenství
K notebooku dostanete pouze napájecí adaptér a základní tištěnou dokumentaci. Operační systém Windows 8 (64bit) i jeho obnova již jsou na pevném disku.
S výjimkou zkušební verze antiviru je tovární instalace relativně čistá.
Ceny a záruka
Testovaná konfigurace patří k nejnižším a stojí jen 9 599,- Kč bez DPH ( 7 933,- Kč s DPH). Dále jsou nabízeny postupně vyšší konfigurace s procesory od Pentia až po Core i5 (vše Ivy Bridge), případně dedikovanou grafikou (GT720M a GT740M). Nejvýkonnější konfigurace mají cenu přibližně o polovinu vyšší.
V základu mají všechny konfigurace dvouletou mezinárodní záruku. Pro ČR a Slovensko vyřizuje záruční opravy centrální servis v Ostravě. V rámci reklamace servis hradí převoz notebooku kurýrem.
Závěr
ASUS X550Ca je typickým zástupcem levných 15,6“ notebooků s cenou v obchodech pod deset tisíc korun. Od některých konkurentů se liší tenčím provedením. Vzhledem k ceně je poměrně dobře zpracovaný a vyznačuje se velmi tichých chlazením.
Jako kompromis je nutné přijmout nižší výkon úsporného Celeronu a pouze dvě USB. Pro běžného nenáročného uživatele, který hledá jen něco na prohlížení webových stránek, video-hovory, kancelářskou práci a sledování videí na Youtube, je však výkon plně postačující a ASUS X550Ca zastane svou práci.
Klady a zápory
+ tenké provedení
+ tiché chlazení bez ohledu na zátěž
- pouze dvě USB
- nižší výkon úsporného Celeronu
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru hwinfo.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: ASUS X550Ca
- Instalovaný procesor: Intel Celeron 1007M (1.50, 2 MB L3)
- RAM (MB): 4096 DDR3L-1600 (4096 onboard + 0)
- HDD (GB): 500 (HGST HTS545050A7E680, 5400 rpm, 8 MB cache)
- ODD: DVD SuperMulti (Slimtype DVD A DA8A5SH)
- LCD: 15,6" TFT (lesklý)
- LCD rozlišení: HD (1366 x 768)
- Video: Intel HD (IGP, Ivy Bridge)
- Modem: -
- LAN: 10/100/1000 (Realtek RTL8168/8111 PCI-E GE)
- WiFi: Qualcomm Atheros AR9485WB-EG (b/g/n)
- Zvuková karta: Realtek HD Audio
- Polohovací zařízení: touchpad (Synaptics)
- Software: Windows 8 (64bit, CZ/EN)
- Baterie/výdrž: Li-Ion 38 Wh / 4h 46min
- Rozhraní: 1x audio IN/OUT, SD XC, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, HDMI, VGA
- Rozměry: 380 x 250 x 24-30 mm
- Hmotnost (kg): 2,17