RECENZE: Samsung 540U - dotykový a vybavený
30. 4. 2013 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jiří Zima
Oblíbeny 13“ UltraBook Samsung 530U se dočkal následovníka. Je jím testovaný model 540U, který zachovává dobrou výbavu a rozšiřitelnost, k nimž přidává kromě nejnovější platformy také dotykový displej.
Základní popis
Na náš trh Samsung dováží tři řady tenkých 13“ notebooků na cesty a poznáte je podle písmene U v modelovém značení. Pětistovkové modely představují základ pro běžné lidi, zatímco devítistovkové jsou jakousi vlajkovou lodí Samsungu s prémiovými cenami. Mezi nimi se nově objevily také modely řady 700, které mají konstrukcí blíže k nižším, ale nabízí více výkonu a vyšší rozlišení displeje. Oproti vyšším řadám sice v modelu 540U nenajdete IPS displej s vysokým rozlišením a podsvícenou klávesnici, ale vyváží to nižší cena a několik výhod spojených s uspořádáním vnitřních komponent.
Vzhledem k tomu, že nový model 540U má s předchozím mnoho společného. Bude tato recenze popisovat pouze rozdíly obou notebooků. Doporučuji tedy nejdříve přečíst recenzi Samsung 530U - tenký a tichý.
Od předchozího modelu došlo pouze k menším designovým úpravám. Celá vnitřní strana víka je kvůli dotykovému displeji překryta tvrzeným sklem. Rám displeje je tím pádem černý a lesklý. Druhou změnou je textura broušeného kovu okolo klávesnice, která je dle mého názoru slušivější než předchozí provedení. Vzhled notebooku považuji za velmi povedený a elegantní.
Odolnost počítače zůstala stejná. Základna se při zvedání za roh nekroutí a klávesnice je při psaní stabilní. Mírné prohýbání klávesnice je patrné, až při silném zatlačení na její střed. Víko je nyní díky tvrzenému sklu ještě pevnější. Častého přenášení se nemusíte bát.
Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice s touchpadem se nedočkaly žádných změn. Sílící trend beztlačítkových touchpadů obchází tento model obloukem, a tak zde dostanete vedle pohodlné klávesnice také klasický touchpad, jehož dvě samostatná tlačítka mají měkký a jistý stisk.
Klávesnice je mezi tenkými 13“ notebooky výrazně nadprůměrná svou jistotou při rychlém psaní.
Hlavní HW parametry
V ČR je tento notebook nabízen pouze s jediným procesorem, a to konkrétně základním úsporným dvoujádrem Intel Core i5-3317U s výchozím taktem 1,7 GHz a režimem TurboBoost do 2,6 GHz. Tento procesor je připájen přímo k základní desce a výrobce u něj udává snížené TDP na 17 W.
Na desce jsou integrovány 4 GB operační paměti (DDR3-1600), které pracují v režimu single-channel. Náročnější uživatele jistě potěší, že výrobce ponechal volný jeden uživatelsky dostupný slot pro paměťové moduly. Při současné nabídce modulů lze paměť rozšířit až na 12 GB. Obsazením slotu dojde kromě navýšení kapacity také k vyšším přenosovým rychlostem díky režimu dual-channel.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 48307
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 14136
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 97421
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 44867
Cinebench R10
- Rendering (Single CPU): 4550 CB-CPU
- Rendering (Multiple CPU): 9111 CB-CPU
- Multiprocessor Speedup: 2,00
Cinebench R11.5
- Rendering (Multiple CPU): 2,20 pts
Windows 8 – CPU a RAM
- Index dle počtu operací CPU za sekundu: 6,9
- Index dle počtu operací RAM za sekundu: 5,9
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 7075 MB/s
Na podávaných výsledcích je opět vidět určitý propad proti jiným notebookům se stejným procesorem. Je to dáno tepelným omezením výkonu při dlouhodobé zátěži. Přesto je výkon proti minulé testované konfiguraci o více než třetinu vyšší. Tepelné omezení snižuje dlouhodobý maximální výkon průměrně o 15-20%. Při nárazové zátěži do půl minuty se omezení neprojevuje.
Dodatek: Ke konci testování notebooku jsem zjistil, že je možné vypnout tepelnou správu výkonu v nastavení firmware (Turbo Control). Za cenu mírně vyšších teplot se procesor rázem dostane na svůj maximální výkon, který podává i v jiných noteboocích. Zpětně jsem otestoval pouze renderingový test Cinebench R11.5, který pracoval dostatečně dlouho, aby se omezení projevilo.
Cinebench R11.5
- Rendering (Multiple CPU): 2,40 pts
Do notebooku se vejde klasický 2,5“ disk s výškou 7 mm, který je dokonce uživatelsky měnitelný. V testované konfiguraci má disk (Seagate Momentus Thin) kapacitu 500 GB a rychlost ploten 5400 rpm. Výkonově jde o lehký nadprůměr.
Na desce je také vyrovnávací paměť tvořená 24GB SSD. Tato paměť je z části použita pro urychlení hibernace a z části slouží pro duplikování často používaných dat (a programů) z hlavního disku. Často používané soubory se tak načítají rychleji.
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 221 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 92,5 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 18,39 ms
- Windows 8 – Index přenosové rychlosti: 5,9
Bezdrátové možnosti zajišťuje modul Bluetooth 4.0 a karta Wifi-N od Intelu s podporou pásem 2,4 a 5GHz. Vedle nich Samsung nezapomněl ani na gigabitový ethernet (řadič Realtek).
Displej a grafika
Na kvalitě použitého HD (1366x768) panelu s úhlopříčkou 13“ se nic nezměnilo. Jde stále o mírný nadprůměr (mezi HD TN panely), díky pěkným barvám a použitelnému kontrastu, který se rychle neztrácí při snížení jasu. V nové konfiguraci tvoří hlavní rozdíl krycí sklo způsobující odlesky (displej pod ním je stále matný). Nadstandardní maximální jas problém odlesků částečně smazává.
V regulaci jasu došlo ke změně. Dříve bylo možné regulovat pouze v osmi stupních. S Windows 8 se o regulaci stará operační systém, který nabízí jemnější kroky.
S novým procesorem se obměnila také integrovaná grafika. Nové jádro Intel HD4000 nabízí vyšší výkon, lepší podporu HD videa i přepracované shadery umožňující podporu DirectX 11 a OpenCL.
Možnosti připojení externích monitorů se nezměnili. HDMI 1.4a má konektor v plné velikosti a podporuje maximální rozlišení 2560x1440. Pro starší projektory s VGA je možné připojit přiloženou redukci do placatého konektoru na levém boku. Oba výstupy mohou pracovat současně v režimu rozšířené plochy při vypnutém interním displeji.
Testy 3D Mark
- 3DMark 06 (1280x1024): 3888
- 3DMark Vantage: P2619 (GPU: 2216, CPU: 5760)
- 3DMark 11: P573 (Graphics: 503, Physics: 2138)
Testy 3D Mark (2013)
- Ice Storm (DX9): 28344 (Graphics: 33517, Physic: 18403)
- Cloud Gate (DX10): 2893 (Graphics: 3688, Physic: 1650)
- Fire Strike (DX11): 435 (Graphics: 475, Physic: 2253)
Windows 8 – grafika
- Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 4,8
- Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 6,2
Cinebench (OpenGL)
- Cinebench R10: 5016 CB-GFX
- Cinebench R11.5: 13,08 fps
Aliens vs. Predator DirectX 11 Benchmark
- 1366x768: 9,8 fps
Grafický výkon odpovídá sdíleným řešením s HD4000 a pamětem v režimu single-channel. Až třetinu výkonu navíc lze získat přidáním paměťového modulu do volného slotu na základní desce. Na notebooku lze hrát starší a méně náročné hry. Náročné AAA tituly nebudou dostatečně plynulé ani s nejnižší úrovní detailů a sníženým rozlišením.
Multimedia
Perforovaná část za klávesnicí by opět mohla navodit dojem ukrytých reproduktorů. Ty jsou ve skutečnosti na spodku a míří do země a v případě položení na měkký povrch je zvuk z nich utlumený. Kvalita reprodukce se blíží k průměru (odspodu) a hlasitost je naopak lehce nadprůměrná. V projevu chybí hlavně hloubky, které vyčaruje ani softwarové vylešení SoundAlive.
Vstup i výstup jsou kombinované do jednoho konektoru jack podobně jako u mobilních telefonů. Digitální výstup je standardní součástí výstupu HDMI.
Integrovaná webkamera nabízí pouze základní kvalitu s menší světelnou citlivostí a její aktivitu indikuje modrá dioda vedle objektivu. Mikrofon není umístěný ve víku, místo toho jej najedete zas vlevo od klávesnice.
Chlazení a provozní hluk
O chlazení se stará jeden ventilátor, který je umístěný v levém zadním rohu spolu s chladičem. Od něj vede heatpipe k jediné hřející komponentě, a to procesoru. Standardně se ventilátor spouští okolo teploty procesoru 50°C a vypíná se při snížení teploty na 40°C. První hodinu po zapnutí při nenáročné práci běží pouze minimálně, po prohřátí spouští vždy po několika minutách v nejnižších otáčkách. Při nich je naštěstí hluk ventilátoru pod úrovní pevného disku, takže neruší ani v tiché místnosti. Běžný uživatel si nejspíš chodu ventilátoru ani nevšimne.
V zátěži se ventilátor postupně rozjede do vyšších otáček, které již v tiché místnosti nepřeslechnete, ale v ruchu místnosti s více lidmi nebude příliš výrazný. Hlučnost v zátěži lze mezi notebooky obecně zařadit do průměru. Mezi tenkými notebooky je nejeden model hlučnější.
Specialitou Samsungu je tichý režim, který se zapíná stiskem Fn+F11 (ikona ventilátoru). V tomto režimu je omezen maximální výkon procesoru a notebook se snaží chladit pasivně. V praxi to znamená nastavení chlazení procesoru mezi 50-60°C, což při nenáročné práci vede k převážně pasivnímu chodu.
Celkově lze hodnotit chlazení Samsungu 540U3C jako jedno z tišších nejen mezi tenkými notebooky.
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 25,7°C
- levá strana pod klávesnicí = 26,5°C
- pravá strana pod klávesnicí = 24,3°C
- klávesnice vlevo = 32,6°C
- klávesnice vpravo = 26,3°C
- spodek maximum = 33,6°C (vlevo vzadu)
- výdech chlazení = 30,8°C
- napájecí adaptér = 35,0°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 27,3°C
- levá strana pod klávesnicí = 28,8°C
- pravá strana pod klávesnicí = 25,1°C
- klávesnice vlevo = 47,6°C
- klávesnice vpravo = 30,0°C
- spodek maximum = 48,4°C (vlevo vzadu)
- výdech chlazení = 44,2°C
- napájecí adaptér = 51,4°C
teplota okolí při měření: 23°C
Při standardním nastavení a kancelářské práci se teploty drží dostatečně nízko, aby notebook příliš nehřál do rukou, ani na klíně. Tichý režim doporučuji používat pouze u notebooku položeného na stole, neboť se spodek zahřívá v okolí chladiče až k hranici 40°C. Do rukou se ovšem více tepla nepřenáší.
V zátěži je notebook velmi horký na spodku a v prostoru za klávesnicí. Nedá se říct, že by šlo u tenkého notebooku o něco neobvyklého, ačkoli třeba vyšší řada Samsungu (900), se umí perfektně chladit bez ohledu na typ zátěže.
Model 540U3C je první od Samsungu, u kterého pozoruji omezení výkonu vlivem vysokých teplot procesoru. Stačí přibližně 40 sekund zátěže a dochází ke snížení výkonu dosažením teploty procesoru 95°C.
Dodatek: Jak jsem již zmínil, výkonové omezení lze vypnout výměnou za vyšší teplotu procesoru o několik stupňů.
Baterie
Přední část základny zabírá integrovaná baterie s kapacitou 53 Wh. V našem standardním redakčním testu tato baterie stačila na 7 hodin a 10 minut provozu. Při on-line kancelářské práci s polovičním jasem a Wifi počítejte s výdrží lehce nad hodnotou šesti hodin. Díky dobré výdrži je notebook vhodný pro časté cestování a je dobře, že Samsung v rámci úspor hmotnosti nešetřil na kapacitě baterie.
Příkon notebooku
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 10 W
- Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení (nabíjení) = 42 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 33 W
- Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 43 W
- Celkový příkon vypnutého notebooku (nabíjení) = 28 W
Nabití vybité baterie na 90% trvá přibližně jednu hodinu a 40 minut. Pouze při intenzivní zátěži procesoru se doba prodlouží téměř k hranici čtyř hodin.
BIOS a zabezpečení
V nastavení firmware Phoenix SecureCore lze nastavit jen několik základních parametrů. U procesoru jde o vypnutí některých technologií (úsporné funkce, HyperThreading, EDB). Dále lze urychlit POST fázi firmware, změnit režim SATA řadiče, povolit rozšířené funkce USB (probouzení, napájení při úsporných stavech) a zapnout Intel Anti-Theft.
Pozornosti by neměly ujít volby pro prodloužení životnosti baterie (nabíjení je pouze do 80%) a omezování technologie TurboBoost při dosažení vyšších teplot procesoru. Elektroniku baterie lze kalibrovat přímo z prostředí firmware.
Zavádění systému je podporováno jak v režimu UEFI, tak i starším režimu BIOS.
Možnosti zabezpečení čítají dvě hesla firmware, heslo interního pevného disku, Secure Boot a Intel Anti-Theft.
Příslušenství
K notebooku je kromě napájecího adaptéru a přívodní šňůry přibalena také redukce pro připojení VGA projektoru. Instalace operačního systému je uložena na pevném disku, odkud ji lze spustit, případně zálohovat.
Nově je na disku předinstalovaný operační systém Windows 8 (64bit), několik utilit od Samsungu a dvě až tři zbytečnosti (nechybí zkušební verze antiviru).
Důležitou komponentou je program Samsung SW Update, který umožňuje nainstalovat automaticky všechny potřebné ovladače a doprovodné programy ze serverů Samsungu. Na několik málo kliknutí dojde ke stažení a „tiché“ instalaci. Komponenty lze také instalovat samostatně, čímž se lze ušetřit například nechtěné instalace zmíněného antiviru.
Ceny a záruka
Testovaná konfigurace je jediná dostupná na našem trhu a stojí 18 669,- Kč bez DPH (22 590,- Kč s DPH).
Notebook je krytý standardní dvouletou zárukou s opravou v servisu. Záruka je mezinárodní a můžete ji uplatnit všude po světě, kde má Samsung pro notebooky zastoupení.
Závěr
Začátkem minulého roku byl model 530U jedním z nejlepších tenkých 13“ notebooků na trhu a oprávněně si zasloužil tip redakce. Model 540U je rychlejší, má lepší výdrž na baterii a dotykový displej navíc. Díky zachování kvalitní klávesnice, přesného touchpadu a tichého chlazení jde zas o dobrého společníka pro cestování i gaučové povaleče. Lze jej považovat za jednu z lepších voleb v rámci nabídky českého trhu.
Nutno však dodat, že konkurence nespí a v cenových relacích, kde se současný 540U pohybuje, již je možné sehnat i obrazovky s vyšším rozlišením, případně maticí IPS. Na kvalitě mu to však neubírá a v případě, že chcete hlavně něco tichého a pohodlného, je Samsung 540U dobrá volba.
Klady a zápory
+ konektorová výbava
+ pohodlná klávesnice a touchpad s tlačítky
+ tichý provoz
+ možnost pozdějšího rozšíření (uživatelsky přístupný disk a RAM)
- při dlouhodobé zátěži dochází k omezení výkonu procesoru
- malý maximální úhel otevření víka
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru hwinfo32.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: Samsung 540U3C
- Instalovaný procesor: Intel Core i5-3317U (1,70/2,60 GHz, 3 MB L3)
- RAM (MB): 4096 DDR3-1600 (0+onboard)
- HDD (GB): 500 (ST500LT012-9WS142, 5400rpm, 16MB cache) + 24GB SSD cache
- ODD: -
- LCD: 13" TN TFT (lesklý)
- LCD rozlišení: HD (1366 x 768)
- Video: Intel GMA HD4000 (IGP/ULV)
- Modem: -
- LAN: 10/100/100 (Realtek RTL8168/8111 PCI-E GBE)
- WiFi: Intel Centrino Advanced-N 6235 (a/b/g/n)
- Zvuková karta: Realtek HD Audio (ALC269)
- Polohovací zařízení: touchpad (ELAN)
- Software: Windows 8 (64bit, CZ/SK/EN)
- ? Baterie/výdrž: Li-Pol 53 Wh / 7h 10min
- Rozhraní: 1x audio IN/OUT, SD XC, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, micro-VGA, HDMI
- Rozměry: 315 x 218 x 20 mm
- Hmotnost (kg): 1,68