RECENZE: WD Black 2 - pevný disk a SSD v jednom

23. 1. 2014 08:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Zima

Ve chvíli, kdy výrobci pevných disků začali s uváděním modelů obsahujících malou SSD cache, bylo pouze otázkou času, kdy někdo zkombinuje plnohodnotné SSD s pevným diskem do jedné krabičky. WD je první a nabízí kombinaci 120GB SSD s 1TB diskem v 2,5“ provedení s výškou 9,5 mm.

WD Black 2 - pevný disk a SSD v jednom

Poslední dobou se na poli úložných zařízení pro notebooky nedělo moc zajímavého. U klasických plotnových disků je snaha snižovat výšku, aby se vešly do tenčích notebooků a konvertibilních zařízení. V případě modelů se standardní tloušťkou je zas tendence nabídnout větší úložný prostor. V případě SSD je vývoj podobný. Zvyšuje se kapacita, velmi pozvolna padá cena za gigabajt a sem tam se objevují menší provedení.

Uživatel běžného notebooku však ve většině případů stejně stojí před rozhodnutím, zda v něm mít plotnový disk s větší kapacitou a nižší cenou, nebo si bude užívat podstatně rychlejšího SSD za cenu menší kapacity a vyšších nákladů. Kombinaci obou řešení nám výrobci notebooků nedělají jednoduchou. Optická mechanika, místo které by šel druhý disk vložit, z notebooků postupně mizí. Pokud jde o mSATA a M.2 sloty, ty se zas výrobci z nepochopitelných důvodů snaží dodávat pouze v krátkých formátech, kdy jsou využitelné pouze pro SSD cache s často sporným přínosem.

WD se svým duálním řešením Black 2 v podstatě pouze odpovědělo na poptávku trhu. Na jeho osazení vám stačí jediná 2,5“ pozice s výškou 9,5 mm (pozor, mnoho tenkých notebooků má šachtu jen na 7mm disky). Výměnou získáte plnohodnotné SSD i velký pevný disk – tedy kombinaci rychlosti a kapacity.

Popis a balení

V krabici s toho moc nenajdete. Disk je zavařený v antistatickém sáčku a k němu je přibalen USB 3.0 SATA adaptér spolu se „startovacím“ USB klíčem. USB adaptér je poměrně šikovný hlavně pro pokročilejší uživatele, kteří mají šuplík plný disků a chtějí je občas externě připojit k notebooku – na jednom konci plastový díl kombinující oba potřebné SATA konektory (data i napájení) a na druhém jsou dvě USB. Jedno je plnohodnotné USB 3.0, druhé slouží pouze jako podpora napájení pro notebooky, které z jednoho portu nevytlačí potřebné proudy.

Pevný disk má standardní rozměry 2,5“ disků s výškou 9,5 mm. Konstrukcí je vizuálně podobný dříve recenzovanému 7mm WD Slim s kapacitou 1 TB a dva milimetry navíc pravděpodobně posloužily pro přidání části s SSD. Disk váží 125 g a má standardní SATA konektor. Je určený pro SATA-3, ale kompatibilní je i s nižšími verzemi standardu, takže (podobně jako drtivá většina dnešních disků) bude fungovat i ve starších noteboocích.

SSD část je poskládána ze dvou 20nm NAND čipů (každý 64GB) v kombinaci s řadičem JMicron JMF667H a malou vyrovnávací pamětí DRAM. Dávají dohromady 120 GB úložného prostoru (8 GB je chráněný prostor). 1 TB prostoru v diskové části tvoří dvě plotny s rychlostí 5400 rpm.

Instalace

Prvním krokem by mělo být připojení duálního disku k notebooku pomocí USB redukce, aby bylo možné překlonovat operační systém. V systému se objeví pouze SSD část a plotnová část zůstane neviditelná. Je to tím, že na zpřístupnění celého prostoru je potřeba speciální ovladač od WD a zpřístupnění je možné pouze při připojení disku SATA rozhraním (s USB máte vždy smůlu).

Tento ovladač je dostupný pro operační systémy Windows XP (pouze 32bit), Vista, 7, 8 a 8.1. To znamená, že pokud máte počítač s některou verzí Windows, bude disk kompatibilní. V případě, že byste chtěli disk vložit do MacBooku nebo jej provozovat s Linuxem, zůstane pro vás plotnová část neviditelná a máte smůlu. Jistá omezení však plynou i při provozu Windows, a to v případě, že byste chtěli mít ještě jednu instalaci systému na plotnové části. Tím, že se tato část zpřístupní až po nastartování systému, z ní nejde zavádět žádný systém (BIOS vidí pouze SSD).

Ovladač WD v balení nedodává. „Startovací“ USB klíč je spíše taková legrácka, která se detekuje jako USB klávesnice, aby následně za vás otevřela nabídku spustit a vepsala URL adresu, ze které je možné potřebné ovladače a aplikace zdarma stáhnout.

Instalátor ovladače má necelých 30 MB. Pro překopírování původní instalace operačního systému je možné stáhnout dalších 200 MB s klonovacím programem (ořezaná verze od Acronics). Samotné klonování je otázka několika kliknutí a pak přibližně půl hodiny času. Berte v potaz, že před klonováním je nutné nemít na původním disku notebooku obsazeno více než 120 GB (data si dočasně přesuňte jinam).

Výkon a testy

Po instalaci ovladače se plotnová část disku připojí jako další diskový oddíl. V systému tedy nejde o dvě samostatná disková zařízení. Hranice mezi SSD a diskem je pevná a ovladač hlídá jejich uživatelskou změnu. Pro běžného uživatele nejde o nic podstatného, nicméně pro ty pokročilejší se hodí dodat, že může být problém u programů, které přistupují k disku více „nízkoúrovňově“. Speciálně může nastat problém ve chvíli, kdy se disk částečně pokazí a bude potřeba obnovit data. Nedoporučuji proto například zálohovat SSD část na plotny, neboť pokud se SSD pokazí, není jistota, že se k plotnám dostanete (platí klasické – zálohujte na jiná samostatná fyzická média).


Kombinované řešení trochu zmátlo také testovací programy. Pokud jde o SSD, jeho výkon v průměru odpovídá obyčejným dnešním 120 GB SSD, která se dělají osazením menšího množství čipů proti větším variantám. Malý počet NAND čipů vede k nižším rychlostem zápisu (zde 140 MB/s). Nicméně výkon je stále velmi dobrý a reakce operačního systému i spouštění programů budou s tímto SSD mnohem lepší než u klasických plotnových disků.

Plotnová část nevybočuje z toho, na co jsme u disků s 5400 rpm zvyklí. Přístupová doba je mírně vyšší, ale když jde pouze o disk na data a méně používané programy, tak to ničemu nevadí. Průměrně se přenosové rychlosti pohybují okolo běžných 90 MB/s (po odečtení části s SSD, která v HD Tachu ovlivňuje výsledek).

Po stránce výkonu se tedy s kombinovaným zařízením dostanete na stejné rychlosti, jako když si půjdete koupit samostatné SSD a samostatný disk, což je potěšující.

Řadič disku pracuje odděleně a oběma částmi, takže se plotnová při nečinnosti vypíná. Pokud máte notebook, který při kancelářské práci zvládá chlazení bez ventilátoru, můžete si užívat dokonale nehlučný provoz. Disk je navíc poměrně tichý, i když se plotny točí.

Závěr

WD Black 2 je zajímavé a inovativní řešení, jak dostat kombinaci SSD a plotnového disku do notebooku, který má pouze jednu 2,5“ šachtu na disk. Kombinuje dvě samostatná zařízení do jednoho při zachování plných rychlostí obou, což může být pro řadu uživatelů velmi zajímavý způsob, jak zrychlit operační systém a programy bez ztráty úložného prostoru.

Pro zkušenější uživatele, kteří chtějí používat i jiné operační systémy (než Windows) může být nepříjemný nestandardní způsob zpřístupnění plotnové části zavedením speciálního ovladače od WD, který přináší také určité nesnáze při zálohách pomocí bitových kopií. Další zádrhel může představovat také cena, která se příliš neliší od cen 500GB variant SSD s vyššími rychlostmi - 6438 Kč bez DPH (7790 Kč s DPH). Na druhou stranu, pokud je prioritou maximální úložný prostor v kombinaci s SSD pro systém, nemá zatím WD Black 2 konkurenci.


| Diskuse | Recenze . Příslušenství