RECENZE: HP 15 - základní notebook několika barev a mnoha výbav
27. 8. 2015 08:00 Rubrika: Recenze Autor: Viktor Péder
Příznačně označený 15,6" notebook HP 15 patří do startovní cenové kategorie. V nabídce jsou konfigurace s procesory jak Intel tak AMD, grafické karty integrované i základní dedikované. Plastové tělo, nabízené v různých barvách, s lesklým LCD na první pohled vypadá solidně. Ceny začínají na necelých sedmi a končí kolem 14-ti tisíc Kč bez DPH. Testovaná konfigurace obsahovala Intel Core i5 a NVIDA GeForce 820M.
Základní popis
Notebook na první dojem působí dražším dojmem, než jaká je skutečnost. Zkušenějšímu oku naznačí tloušťka těla notebooku, že se jedná spíše o nižší cenovou kategorii. Na vnější straně víka notebooku a pracovní ploše je lesklý šedý plast, pravděpodobně imitující broušený hliník. HP nabízí místo šedé barvy také odstín červené nebo modré. Obvod těla notebooku je z lesklého černého plastu a spodek základny s okrajem kolem LCD pak z matně černé.
Pod převisem čela notebooku jsou umístěny dva reproduktory a uprostřed mezi nimi čtečka paměťových karet. Všechna ostatní konektorová rozhraní jsou rozmístěna po bocích notebooku. Nalevo audio konektor, první USB (3.0), LAN, HDMI a vzadu za napájecím konektorem pak KensingtonLock. Napravo jsou další dva USB (2.0) konektory a optická mechanika.
Nalevo jsou také indikační diody, vepředu pro zapnutí notebooku a práci HDD, pro jejich spatření se musíte tedy naklonit. Vzadu u na napájecího konektoru je dioda indikující dobíjení baterie. Další indikační diody jsou zabudované do kláves F6 a F12, jimiž lze vypnout/zapnout reproduktory a "režim v letadle" ovládající bezdrátové sítě.
Výrobcem udané rozměry 38,43 x 25,46 x 2,43 cm a námi naměřená hmotnost testované konfigurace 2,23 kg, spolu s dalšími 336 g zdroje s kabelem, dělají z tohoto 15,6" notebooku stále příjemně přenositelný počítač v batohu.
Jak už první odstavec popisu naznačuje, jde celkovým zpracováním a vzhledem o pohodový notebook. Při uchopení notebooku za roh se překvapivě málo prohýbá. V pevnosti mám ale výtku k víku LCD, které by mohlo být o něco pevnější, velmi snadno se kroutí a při otevírání a zavírání je v pravém dolním rohu zřetelně vidět vlnění obrazu způsobené nerovnoměrným tlakem na LCD (teoreticky se může jednat o vadu montáže testovaného kusu).
Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice má standardní rozložení s numerickou částí. Uvítal bych především podsvícení, které zde schází. Mezi drobnosti pak řadím absenci mezer mezi klávesami F1 až F12 a sníženou výšku celé horní řady. Příjemný je vysoký Enter a nad ním dlouhý Backspace (mazaní textu zpět). Na klávesnici se mi psalo příjemně. Stisk hladký a jasný, chod tichý včetně mezerníku kde nejvíce záleží na síle a rychlosti úderu.
Touchpad Synaptics je lehce zapuštěn do těla notebooku s nímž sdílí vzhled, ale na dotyk je jeho povrch o něco hrubší, pro práci příjemný a gesta rozpozná spolehlivě. Oceňuji klasická tlačítka pod touchpadem, uvítal bych jen o něco jemnější stisk, zde je zbytečně tuhý.
Hlavní HW parametry
Základní deska je postavená na poslední generaci intelovské úsporné platformy Broadwell. V testované konfiguraci je na desce připájen dvoujádrový procesor Intel Core i5-5200U s výchozím taktem 2,2 GHz a režimem Turbo Boost až do 2,7 GHz. Mezní tepelný výkon (TDP) je nastaven na 15 W. Procesor má 2 jádra a 4 logická pracovní vlákna.
[U|Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)]
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 56 798
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 14 936
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 115 188
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 47909
Cinebench R10 64 bit
- Rendering (Single CPU): 5 274 CB-CPU
- Rendering (Multiple CPU): 11 281 CB-CPU
- Multiprocessor Speedup: 2,14
Cinebench R10 32 bit
- Rendering (Single CPU): 4 128 CB-CPU
- Rendering (Multiple CPU): 8 713 CB-CPU
- Multiprocessor Speedup: 2,11
Cinebench R11.5 64 bit
- Rendering (Single CPU): 1,23 CB-CPU
- Rendering (Multiple CPU): 2,84 CB-CPU
- Multiprocessor Speedup: 2,31
Cinebench R11.5 32 bit
- Rendering (Single CPU): 1,12 CB-CPU
- Rendering (Multiple CPU): 2,64 CB-CPU
- Multiprocessor Speedup: 2,36
Testovaný notebook byl osazen jedním modulem 4 GB DDR3L-1600. V nabídce výrobce jsou i konfigurace s 8 MB (opět 1 modul). Paměť je těžce přístupná a její výměna vyžaduje odborný servisní zásah, proto doporučuji před koupí dobře zvážit, kolik RAM budete potřebovat. Pro běžnou práci s internetem a dokumenty 4 GB bohatě postačí.
RAM
- HWiNFO32 (propustnost paměti): 6 564 MB/s
Uložení dat zajišťuje klasický 500GB pevný disk Seagate ST500LT012 (2.5", SATA 6Gb/s, 5400ot./min, 488GB, 16MB cache, výška 7mm). Disk pracoval tiše, jeho výkon je spíše slabší, ale pro zaměření notebooku postačující.
- (rychlosti při čtení z cache): 162 MB/s
- (reálné průměrné přenosové rychlosti při čtení): 33 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 19.04 ms
Možnosti snadného rozšíření notebooku jsou omezeny na šachtu optické mechaniky, kterou lze uvolnit jedním šroubkem a snadno vyjmout. Pokud seženete odpovídající náhradní modul, měl by teoreticky jít přidat další SATA HDD nebo třeba i SSD, případně notebook jen odlehčit ponecháním prázdné šachty. Kladné body má notebook za možnost snadné výměny baterie, což je již dnes u moderních notebooků stále více raritou. Výměna stávajícího disku či paměti vyžaduje zásah servisního technika.
Displej a grafika
Instalovaný 39,6 cm (15,6") HD BrightView (1366 x 768) LCD je v současnosti jedinou volbou tohoto modelu notebooku pro všechny jeho konfigurace. Povrch LCD je lesklý, podání barev odpovídá průměru cenové kategorie. Pozornost doporučuji věnovat uložení ve víku, viz výše v recenzi, potažmo opatrnému zacházení při přepravě notebooku v brašně či batohu. Úhel otevření je pro práci na stole dostačujících cca 135°, tuhost pantů je dostatečná či spíše vysoká na otevření notebooku jednou rukou (časem možná povolí).
Grafické čipy jsou v notebooku dva, základní integrovaný Intel HD Graphics 5500 a dedikovaný NVIDIA GeForce 820M s jedním GB vlastní paměti. Dedikovaný chip je sice již cca rok starým řešením, ale stále dokáže nabídnout zhruba o 30% více výkonu než integrovaná grafika. Jde o základní řešení nižší třídy, takže pro hraní novějších her počítejte spíše s nižšími detaily obrazu. Dedikované řešení se tak spíše může hodit kvůli kompatibilitě některých pracovních grafických programů či her.
Testy 3D Mark
- 3DMark 11: P1371 (Graphics: 1240, Physics: 3282)
Testy 3D Mark (2013)
- Ice Storm (DX9): 48 484 (Graphics: 59 223, Physics: 29 661)
- Cloud Gate (DX10): 4 849 (Graphics: 6 473, Physics: 2 583)
- Fire Strike (DX11): 885 (Graphics: 945, Physics: 3644)
Cinebench (OpenGL)
- Cinebench R10: 5 354 CB-GFX
- Cinebench R11.5: 38,79 fps
Multimédia
Reproduktory opět odpovídají cenové kategorii. Hrát dokáží hlasitě, ale naplno je zřetelně slyšet zkreslení. Podání zvuku jde spíše výšek, hloubky zde schází. Pro kancelářské využití zcela postačující, pro poslech hudby velmi nouzové. Výrazně lepšího výsledku dosáhnete připojením sluchátek nebo jiného externího zařízení pro reprodukci hudby, k tmu účelu poslouží audio konektor, USB nebo HDMI.
Ve víku notebooku je integrovaná webkamera.
Chlazení a provozní hluk
Výdech chlazení je umístěn na levém boku. Nasávání je zespodu zhruba uprostřed notebooku. Notebook je zespodu vybaven pěti gumovými podložkami pro zajištění stability i na hladkém povrchu, tělo notebooku ale drží těsně nad rovnou deskou. Při vyšším zatížení je obré mít notebook na pevné podložce, aby byla zajištěna cirkulace chlazení.
V poklidném pracovním tempu práce na internetu nebo zpracování dokumentů pracuje notebook velmi tiše, s větrákem puštěným na velmi nízké otáčky. Teplota povrchu notebooku byla při měření jen o něco málo vyšší než teplota okolí.
Při simulaci dlouhodobého zatížení se větrák roztočí na plné obrátky, je zřetelně slyšet, ale jde o kultivovaný projev, který snadno přestanete vnímat v místnosti, kde se hodně mluví nebo jsou jiné okolní ruchy. Na pracovní ploše se notebook výrazněji zahřeje v levé části klávesnic nad chladičem s větrákem, pocitově je o přijatelné hodnoty. Nejteplejší je pak notebook v oblasti výdechu vzduchu a zespodu opět v oblasti kolem soustavy chlazení.
- Teplota okolí při měření: 26,3°C
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 27,6°C
- levá strana pod klávesnicí = 27,6°C
- pravá strana pod klávesnicí = 27,5°C
- klávesnice vlevo = 28,2°C
- klávesnice vpravo = 27,9°C
- spodek maximum = 28,5°C
- výdech chlazení = 28,9°C
- napájecí adaptér = 29,8°C
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 32,3°C
- levá strana pod klávesnicí = 30,4°C
- pravá strana pod klávesnicí = 29,5°C
- klávesnice vlevo = 39,0°C
- klávesnice vpravo = 33,6°C
- spodek maximum = 37,6°C (pod výdechem chlazení)
- výdech chlazení = 47,1°C
- napájecí adaptér = 44,2°C
Baterie
Vyměnitelná Li-Ion baterie na pohled vypadá jako malé nevýkonné řešení, ale s udanou kapacitou 41440 mWh vydržela v našem *standardním redakčním testu dodávat notebooku energii po dobu pěkných 9 hodin a 10 minut k tomu. Jde o příjemnou hodnotu pro celodenní využívání notebooku bez nutnosti použití elektrické zásuvky. Naměřená hodnota se pak samozřejmě bude snižovat s narůstajícími nároky na výkon, ale při rozumných nárocích byste se měli spolehlivě dostat na 5 až 6 hodin práce.
Příslušenství
V krabici s notebook naleznete klasicky napájecí zdroj s dlouhým kabelem v celkové délce cca 3 m. v krabici je pak ještě stručný návod spuštění v českém jazyce a přehled telefonních čísel na servisní centra po celém světě. Na disku notebooku je nainstalovaný operační systém Windows 8.1 s možností obnovení z disku.
Ceny a záruka
Testovaná konfigurace CPU Intel Core i5-5200U, 4GB RAM DDR3, NVIDIA GeForce 820M, 500GB HDD, DVD+/-RW mechanika, Wi-Fi, 3x USB (1x 3.0) aktuálně není v ČR v prodeji. Další konfigurace v různých variantách procesorů Intel i AMD se pak pohybuji v cenovém rozpětí cca 7 až 14 tis Kč bez DPH (cca 8,5 až 17 tis. Kč s DPH). Záruka je 2 roky.
Závěr
Notebook HP 15 je z kategorie základní nabídky notebooků pro lehké pracovní využití a občasnou multimediální zábavu. Jeho místo bude především na desce pracovního stolu doma nebo v malé kanceláři. Díky solidní výdrži na baterii může být použitelný i na cesty, ale bude vyžadovat ohleduplné zacházení. Mezi jeho další přednosti řadím subjektivně solidní vzhled spojený se známou značkou, objektivně slušnou klávesnici a dobré chlazení, potažmo tichý chod. Mezi nedostatky vidím hlavně měkké víko a uložení LCD v něm - viz výše v recenzi.
Klady a zápory
+ tiché chlazení
+ pohodlná klávesnice/touchpad
+ výdrž na baterii, možnost uživatelské výměny baterie
- víko a uložení LCD
- omezená možnost výměny HDD a RAM
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 5% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Technická data
- Testovaná konfigurace: Hewlett-Packard HP 15 (L0Z35EA - r253nc)
- Instalovaný procesor: Intel Core i5-5200U (Broadwell U) 2200 / 2700 MHz
- RAM: 4096 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Micron Tech. 8KTF51264HZ-1G6N1
- HDD: 500 GB (Seagate ST500LT012, SATA-3)
- ODD: hp DVDRW DU8A6SH, DVD+R DL
- LCD: 15,6" TFT, lesklý, LED podsvícení
- LCD rozliení: HD (1366x768)
- Video 1: Intel HD Graphics 5500 (IGP)
- Video 2: NVIDIA GeForce 820M
- LAN: RealTek Semiconductor RTL8101/2/3 Family Fast Ethernet NIC
- WiFi: RealTek Semiconductor RTL8723BE PCI-E Wireless Network Adapter
- Zvuková karta: Intel Broadwell PCH-LP - High Definition Audio Controller
- Polohovací zařízení: touchpad (Synaptics)
- Software: Windows 8.1 Pro (64bit)
- Baterie/výdr: Li-Ion 41,44 Wh / 9h 10min
- Rozhraní: 1x audio IN/OUT, SD/SDHC/SDXC, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, VGA, HDMI
- Rozměry: 38,43 x 25,46 x 2,43 cm
- Hmotnost (kg): 2,23