ATi Mobility Radeon X1600 - nový mainstream

4. 1. 2006 07:00    Rubrika: Technologie    Autor: Jakub Pavlis

ATi uvedla na trh nové grafické řešení s názvem Mobility Radeon X1600. Jde o mobilní verzi čipu z nejnovější řady X1x00 plné technologických vylepšení oproti předcházejícím modelům . Revoluční je především kruhová paměťová sběrnice a možnost hardwarové komprese videa. Navíc nemá jít jen o „zeslabenou“ desktopovou verzi, ale opravdu plnohodnotné mobilní řešení usazené do PCI-Express sběrnice.

ATi Mobility Radeon X1600 - nový mainstream

MR X1600 míří především do vyšší střední třídy, takže nahradit by měla firemní X700 a soupeřit bude především s konkurenčními GeForce 6600 nebo i 6800. Do tohoto boje půjde s řadou vylepšení. Už samotná architektura se dost změnila, neboť čip je vyroben 90nm technologií (X700 ještě 110nm), což přináší úspory jak ve spotřebě a „topení“, tak v prostoru. ATI tedy na maličkou plochu čipu směstnala 157 milionů tranzistorů. A protože spotřeba je u mobilních GPU se zvyšujícím se výkonem stále pozorněji sledovaná, přidala novou, už šestou generaci PowerPlay! technologie, která mimo jiné dynamicky mění napětí procesoru, jeho vnitřní frekvenci nebo vypíná zrovna nepoužívané části grafické karty. Navíc dokáže během provozu měnit počet používaných PCI-Express linek.

O výkon při renderování se bude starat celých 12 pixel pipelines (X700 jich má 8) a 5 vertex shader pipelines (zde ATI jednu ubralo – X700 má 6 pipelines). Hodně ATI zapracovalo na paměti. Předně změnilo celou paměťovou sběrnici, protože X1600 nyní využívá novou Ring Bus s šířkou 256 bitů. Je plně programovatelná a podporuje bezztrátovou Z-kompresi. Osazena může být DDR, DDR2, GDDR3 a dokonce i GDDR4 čtyřkanálovými 128bit paměťmi. Toto řešení je unikátní, neboť spojuje širokou sběrnici, která je zapojena do kruhu (tedy bez počátečního a koncového bodu - řadiče a paměti), s užšími paměťmi. Data pak mohou z konkrétního modulu cestovat „kratší“ a tedy rychlejší cestou - řadič rozhodne, zda je daný modul blíže při cestě po kruhu "zleva či zprava".


srovnání výkonu grafických karet ATI

(zdroj:tomshardware.com)

Pro srovnání, v redakčním testu dosáhla nVidia Go 6800, karta mířící o třídu výše, při vypnutém Anti-Aliasingu 2786 bodů.

ATI také konečně dohnala nVidii v podpoře Microsoft DirectX 9.0 Shader Model, protože se konečně zmohla i na verzi DirectX9.0c (Shader Model 3.0, X700 má jen 9.0b = SM 2.0), kterou konkurent nabídl již u minulé generace.

Dále nabízí řadu moderních řešení pro práci s obrazem, například až šestinásobny Anti-Aliasing, šestnáctinásobné anisotropické filtrování nebo texturovou kompresi 3Dc+. Plná je i podpora OpenGL 2.0.

Poslední velkou zbraní nové karty od ATI bude bezesporu Avivo technologie, která je zaměřena na práci s videem. Především má implementovanou hardwarovou kompresi/dekompresi MPEG2/4, DivX, WMV9, VC-1 a zbrusu nového (a velmi ožehavého) H.264, redukci obrazového šumu, disponuje duálním DVI výstupem, nezávislými korekcemi pro každý displej nebo Xilleon TV analogovým dekodérem. Podporován je i přímý výstup na HDTV obrazovky. První testy ukázaly, že komprese pomocí síly grafické karty je až 5x rychlejší, než u nejvýkonnějších desktopových CPU dneška.

V redakci NOTEBOOK.cz právě testujeme jeden z prvních notebooků s ATI Mobility Radeon X1600, takže se již velmi brzy můžete těšit na další výkonnostní srovnání a dojmy z této povedené grafické karty.

Technologie

Diskuse