Funguje Dual Channel u čipsetu Intel 915?

17. 5. 2006 07:00    Rubrika: Technologie    Autor: Jakub Pavlis

Velkou výkonnostní výhodou čipsetů rodiny Intel 915M, použitých v sadě Centrino (Sonoma) měl být dvoukanálový DDR2 paměťový řadič. Při srovnání více notebooků s těmito čipsety a DDR2 pamětmi si však můžeme všimnout nepříliš přesvědčivých výsledků datové propustnosti v zapojení Dual Channel. Jak je to tedy s vlivem zapojení a frekvencí RAM na její výkon?

Funguje Dual Channel u čipsetu Intel 915?

Nejprve k technologii Dual Channel. Stále rostoucí nároky na paměťovou propustnost je možno řešit dvěma způsoby: zvýšením frekvence pamětí a nebo širší paměťovou sběrnicí. Ta má u všech PC šířku 64 bitů, což je odvislé od celkové architektury osobních počítačů, a bylo by velmi obtížné přecházet na architekturu zcela odlišnou. Přesto je širší datová sběrnice velice výhodná, neboť neustálé zvyšování frekvence pamětí vede k nárůstu zahřívání paměťových modulů.

Proto byla vyvinuta právě technologie dvoukanálového paměťového řadiče, která umožňuje rozložit data do dvojice (příp. čtveřice) paměťových modulů a přistupovat k oběma modulům najednou. Tím se šířka paměťové sběrnice, která fyzicky zůstává ke každému modulu 64 bitová, ve výsledku zdvojnásobuje. Paměťový řadič integrovaný v čipsetu tak s daty v RAM de facto komunikuje 128 bitovou sběrnicí. Teoreticky tak dojde ke zdvojnásobení paměťové propustnosti, v reálu je pochopitelně nárůst o něco menší, ale vždy by měl být výrazný. Jak efektivní nárůst výkonu Dual Channel zapojení přinese záleží především na řadiči samotném, ale také i na použitých RAM.

Protože výsledky výkonových testů, které pravidelně uveřejňujeme, dávají tušit, že něco s Dual Channelem u Intel 915M opravdu není v pořádku, rozhodli jsme se udělat jeden speciálně na tento problém zaměřený test, který by měl naši domněnku jednoznačně potvrdit nebo vyvrátit.

Čipset z performance třídy Intel 915PM, který byl použit v našem testu, je určen pro sestavy s procesorem Pentium M, podporuje PCI-Express sběrnici, SATA disky a především DDR2 paměti s rychlostí sběrnice až 533 MHz a o maximální kapacitě 2 GB. V nabídce je od ledna roku 2005 a největší novinkou u northbridge krom podpory sběrnice PCI-Express byla právě možnost zapojit paměti DDR2 do režimu Dual Channel (paměťový řadič podporuje i starší paměti DDR, avšak zde již bez zapojení Dual Channel).

Na našem notebooku jsme důkladně změřili dvě sady pamětí, každou v obou režimech. Testovací notebook byl Acer Aspire 1694WLMi a měl tyto parametry: procesor Pentium M 760 (2 GHz, 2 MB L2 cache, 533 MHz FSB, 90nm výrobní proces), čipset 915PM, grafická karta ATI Mobility Radeon X700 128MB a pevný disk Hitachi Travelstar 7K60 7200 rpm.

K testu byly použity párované paměťové moduly HYNIX HYMP564S64P6-E3 AA DDR2-400 PC3200 CL4 (dále DDR2-400) a KINGSTON KVR533D2S4/1G DDR2-533 PC4200 CL4 (DDR2-533) a testovací software HWiNFO 32, SiSoft Sandra 2005 a 3D mark 05. Pro srovnání jsme také změřili výkon s povoleným i zakázaným power managementem notebooku. Výsledky vidíte zde:

Jak můžeme vidět, rozdíly výkonu v zapojeních Single i Dual Channel jsou zcela marginální, největší nárůst je u zapojení DDR2-400 bez šetřících technologií – činí ovšem jen málo významných 15,1 % (dle měření HWiNFO 32). V režimu s power managementem dokonce u pamětí DDR2-533 došlo ke snížení celkové memory bandwith (paměťové propustnosti), a to hned podle dvou programů (SiSoft Sandra -0,64%, 3D mark 05 -3,33%), 3D mark 05 indikoval snížení i u DDR2-400 o -3,18%.


Graf srovnání výkonu RAM s power managementem.

Lze tedy říci, že Intelu se technologie dvoukanálového zapojení RAM u čipsetu i915PM příliš nepovedla. U všech notebooků s čipsetem řady 915 (tedy i u všech notebooků se sadou Centrino Sonoma) je tedy zbytečné snažit se dosáhnout významně většího výkonu systému díky zapojení Dual Channel. Stejně tak i zvýšení efektivní frekvence pamětí o plných 33% (z 400 na 533 MHz) přináší pouze minimální efekt - o 9% v Single a dokonce pokles 2.2% v Dual Channel (dle HWiNFO32). Zda je toto daní za příliš agresivní technologie pro úsporu energie či nějakou ne příliš povedenou funkcí u i915PM, těžko spekulovat. Výsledky s jinými pamětmi v jiných noteboocích, které jsme sledovali přes rok, však dávají tušit že problém není na straně paměťových modulů.

Přesto ovšem můžeme rozšíření paměti ve vašem notebooku jen doporučit, větší kapacita je při intensivnějším využívání notebooku znát. Ne však díky propustnosti, ale díky snížení nároků na pevný disk.