Intel Montevina - Centrino zraje jako víno

1. 8. 2007 07:00    Rubrika: Technologie    Autor: Jakub Pavlis

Jako uživatelé notebooků máme za sebou čtyři generace sady Centrino, ve všech případech velmi úspěšného výrobku, který má v IT světě svůj zvuk (Intel určitě nelituje odhadovaných 300+ milionů dolarů za reklamní kampaň). Evoluce však pokračuje dál a k nám se blíží pátá generace této sady. Podíváme se, co by měla přinést nového.

Intel Montevina - Centrino zraje jako víno

Pro Intel ale úspěch značky Centrino znamenal i výrazný růst v odvětvích mimo jeho hlavní výrobek – procesory, protože si agresivní cenovou politikou vůči výrobcům notebooků „kup si balíček nebo se nedoplatíš, zákazník to stejně chce“ zařídil odbyt pro své čipsety a Wi-Fi karty, dnes navíc může díky Robsonu rozjet i business s NAND paměťmi. Navíc minimálně u dražších notebooků se Centrino jaksi očekává a konkurence, zejména v podobě AMD, zatím odpověď najít nedokázala.

Centrino Santa Rosa, tedy zatím poslední, čtvrtá generace, má za sebou několik měsíců fungování, a i když ve své plné kráse (hlavně Robson technologie nebo využití podpory standardu Wi-Fi draft-n) ještě nezáří, šlo o technologicky největší posun za poslední dobu. Přesto už se pomalu začíná mluvit o nástupci, koneckonců rok uteče jak příplatková záruka na notebook a pro 2. čtvrtletí roku 2008 už je hlášeno Centrino s kódovým označením Montevina. To je mimochodem v překladu odrůda vína rostoucí na úpatích kalifornské Sierry.

Montevina bude pokračovat víceméně v tom, co bývalo už u prvních tří generací – žádné přehnané novinky, spíše jen vylepšení, zrychlení, zmenšení, zefektivnění. Přibude jasné rozdělení na Fundamental a Professional verzi. Stejně jako v současném balíčku Santa Rosa půjde o procesor, čipset i ve verzích s integrovaným grafickým jádrem a adaptér bezdrátových sítí, nově nejen Wi-Fi, ale i WiMAX. V Pro verzi ovšem bude virtualizační technologie, gigabitová síťovka a přibude i už dnes v Santa Rose občas používaná NAND flash cache paměť pro data z pevného disku Intel Turbo Memory v nové verzi (Robson 2). Zatím je Intel pochopitelně na informace skoupý - jednak tím podpoří dohady a má zadarmo publicity více než po jasném prohlášení, a taky proč by nahrával konkurenci. A kdo ví, co vlastně ví on sám, vývojáři zatím mají plné ruce práce. Pojďme si součástky probrat jednu po druhé, byť stručně.

Nejvíce se ví o procesoru, který ponese kódové jméno Penryn, jinak půjde nejspíše jen o doladěné Core 2 procesory, tedy opět „jen“ dvě jádra, jejichž hlavním benefitem bude nový výrobní proces. Intel stále ‘posunuje hranice fyzikálních možností‘ a chystá se na 45 nm, což přinese další snižování tepelného výkonu cca o 5 wattů (29 oproti dnešním 34 W), možnost vyšších frekvencí a také snížení spotřeby materiálu – silikonových desek. Zapomenout nesmím ani na novou příkazovou sadu SSE 4. V těle o ploše 107mm² najdeme 410 milionů tranzistorů, L2 paměť se bude pohybovat od 3 do 6 MB a frekvence od 2,1 GHz do 2,8 GHz, ovšem díky Dynamic Acceleration technologii se při práci v jednovláknové aplikaci jedno jádro až vypne a druhé přetaktuje o něco výše – díky tomu se zvýší výkon, ale nikoli vyzářené teplo.


Intel představuje opět celou škálu procesorů, tmavší barvou jsou 45nm Penryny - prozatím bez stanoveného číselného označení.

Tak jako u Santa Rosy je naplánován i marketing. Procesory půjdou do prodeje během prvního kvartálu příštího roku, čipsety se o něco zdrží. V tomto období se Penryny budou sesazovat s dnešními čipsety řady 965.

Nová generace čipsetů nese jméno Cantiga, opět bude ve verzích PM (výkonová) a GM s integrovaným grafickým jádrem. Bude podporovat sběrnici o frekvenci 1066 MHz a nejen DDR2 paměti, ale konečně už (zatím zpropadeně drahé) DDR3 (800 a 1066 MHz) paměťové moduly RAM. Pevnou součástí bude southbridge ICH9M s podporou Intel Turbo Memory 2.0, ke kteréžto technologii si uděláme vlastní odstaveček.


Takhle vypadá dvoujádrový procesor Penryn "zevnitř".

Intel Turbo Memory 2.0, kódově Robson 2, je využití rychlých NAND paměťových čipů (jako na flash klíčence) pro mezistupeň mezi RAM a pevným diskem. Nabízena bude ve velikostech 512 MB a 1 GB. Grafický adaptér bude zřejmě bohužel pokračovat v intelovském klopýtání po poli zpracovávání obrazu, i když každý bodík výkonu je plus. Jádro bude taktováno někde kolem 425 MHz a bude obsahovat deset unifikovaných shaderů, ale zůstane jen u DirectX 9c (což jsou poněkud kolidující informace). A chybět nebude ani HDCP ochrana pro přehrávání vysokodefiničního obrazu. Upozornit musím na to, že i když southbridge čipsetu bude vždy stejný, samotné flash paměti najdete jen v Centrino Professional verzi.

Dost se očekává od nového Wi-Fi/WiMAX adaptéru Echo Peak, to zejména pro možnosti WiMAXu. Otázka je, jestli bude v prvních měsících či letech vůbec použitelný, výstavba bezdrátových sítí další generace probíhá pomalu i ve světě, natož v Čechách. Zřejmě pro uživatele nepohybující se pouze v centru New Yorku proto nabízí, pořád pod hlavičkou Centrino, i pouze Wi-Fi draft-n adaptér pod označením Shirley Peak.

Očekávat můžeme i další vychytávky, například podporu digitálních výstupů pro obraz (DVI, HDMI a UDI) nebo vylepšené zabezpečení TXT (Trusted eXecution Technology) a iAMT 4.0 (Intel Advanced Management Technology) pro vzdálenou správu systému.

Že se Intel nových výzev nebojí dokládá fakt, že podle vyjádření společnosti se Penryny budou už ve druhém čtvrtletí příštího roku na celkových dodávkách notebookových procesorů podílet nejméně z poloviny, po nástupu Centiga čipsetu 6. května 2008 se tedy je na co těšit. A to se pomalu proslýchá, že Intel nevylučuje pro konec roku 2008 uvedení 45nm notebookového procesoru se čtyřmi jádry!

Technologie

Diskuse