Santa Rosa - první TEST a další informace!
9. 5. 2007 07:00 Rubrika: Technologie Autor: Jiří Zima
Právě dnes je oficiální den uvedení nové platformy Intel Centrino s označením Santa Rosa a v redakci NOTEBOOK.cz jsme měli exkluzivní možnost vyzkoušet jeden testovací vzorek notebooku na této platformě. Pojďme se podívat na to, o čem se tolik namluvilo, a na zkušenosti s vlastním notebookem.
Nedávno jsme publikovali článek Intel Centrino Pro - naděje pro správce IT, který se nové platformě věnoval. S dnešním datem vypršelo embargo na řadu dalších informací o Centrino Santa Rosa, takže si to vše můžeme shrnout a doplnit.
Testovaný notebook
Prvním Santa Rosa notebookem, který krátce a exkluzivně navštívil naši redakci, byl předprodukční model Compal IFL-90 se značkou Barbone zapůjčný od společnosti T.S. Bohemia a.s.. Jednalo se o testovací předprodukční vzorek, a tak se dnes budeme věnovat především nové technologii Intel. Stejně jako tělo notebooku i nové Intel Centrino bylo ještě v ne zcela dokončené verzi a s beta drivery. Proto se ne vše chovalo zcela korektně jako například Wi-Fi karta, kterou se nám bohužel nepovedlo vůbec zprovoznit. I tak dnes přinášíme mnoho dalších informací a těšíme se na první test finální verze notebooku.
Intel Dynamic Acceleration
Tento anglický výraz v sobě skrývá zvýšení výkonu v aplikacích, které vytěžují pouze jedno jádro. I přes masivní příchod dvoujádrových procesorů je stále většina aplikací „single thread“. To znamená, že běží program jen v jednom vlákně. Neexistuje žádný obecný mechanismus, jak takovou aplikaci urychlit i druhým jádrem, tak Intel hledal jiné řešení. Tím je právě automatické přetaktování podle potřeby (používá se termín TurboMode).
Celý princip je jednoduchý. Procesor je dimenzovaný na určitě vyzářené teplo. U nových Core procesorů je spotřeba dána na 35 W. Toto číslo nám udává maximální spotřebu, které můžeme dosáhnout, pokud nastavíme frekvenci procesoru na tovární maximum a vytížíme obě jádra. V případě, že je frekvence stále naplno, ale procesor nic nedělá, tak jde jeho spotřeba dolů. Dynamické přetaktování využívá ušetřené energie "ne tolik potřebného" druhého jádra k přetaktování prvního při zachování celkových 35 W procesoru.
Zapůjčený testovací vzorek měl v sobě nový Core 2 Duo (ES) procesor s označením T7300. Ten má standardní frekvenci 2,0 GHz a 4 MB cache (jde o jádro Merom-4M). FSB však byla navýšena na hodnotu 200 MHz, což znamená při QDR (Quad Data Rate) sběrnici efektivní hodnotu 800 MHz. Programem SuperPI jsme zprvu vytěžovali obě jádra (spuštěny dvě instance s nastavenou afinitou každá na jiné jádro). Frekvence zůstala na původní hodnotě. Když jsme ale jednu instanci vypnuli. Jedno jádro se přepnulo do C3 stavu a druhé se rázem přetaktovalo na frekvenci 2,2 GHz a přidalo tak v našem případě dalších 10% výkonu. Celkově si změny můžete všimnout na výsledcích CPU testů v programu HWiNFO32.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 26 638
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 49 039
Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 16 477
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 30 146
Přírůstek frekvence u nových Core 2 Duo je vždy konstantních 200 MHz. Týká se modelů s takty 1,8, 2,0, 2,2 a 2,4 GHz. Základní model s taktem 1,66 GHz tuto schopnost nebude mít.
Intel GMA X3100
V námi testovaném notebooku byla osazena dedikovaná grafická karta, a tuto velkou neznámou jsme tak ještě neměli šanci otestovat. Mělo by jít o mobilní verzi GMA X3000, která už je nějakou dobu ve stolních počítačích. Otázkou je, jestli konečně najdeme i v mobilních GMA T&L jednotku (ani obsáhlá prezentace nebyla schopna odpovědět na tuto otázku), jejíž absence dosud částečně limitovala použití v mnoha hrách. Je možné, že v plnohodnotné verzi bude a v „Celeron optimized“ variantě bude okleštěná verze bez ní (podobně jako u desktopových variant).
Frekvence bude proti stolní verzi snížena na „až“ 500 MHz v závislosti na konkrétním notebooku (z 667 MHz). Slíbena je podpora rozhraní DirectX 9c, což je velké zklamání při aktuálním nástupu DirectX 10, a OpenGL 1.5. V prezentaci se Intel dále zmiňuje o možnosti až 128 shader jednotek. Bohužel se k tomu víc nevyjadřuje a takto udaný údaj má spíše nulovou informační hodnotu. Grafický čip je samozřejmě (stejně jako GMA950) certifikovaný jako Vista Premium Ready, a rozhraní Aero tak pro něj nebude žádný problém.
Z dalších multimediálních vlastností by stálo za to vypíchnout sadu funkcí Intel Clear Video Technology, která by měla vylepšit kvalitu přehrávaných videí. Rozdíl by měl být znát například u záznamů uložených v prokládaném (interlaced) režimu (liché snímky se skládají pouze z lichých řádků a sudé ze sudých). Dohromady s HW akcelerací základních formátů by to mělo znamenat především lepší podporu pro HD. K tomu by měl ještě dopomoci SDVO výstup schopný implementovat osazení HDMI (DVI) s HDCP ochranou. Bohužel je pouze na výrobcích, jestli HDMI výstup na notebook umístí. Už GMA950 podporuje snadnou realizaci digitálního výstupu přes DVO a z aktuálně prodávaných notebooků má DVI při GMA950 grafice snad jen jeden jediný.
Ohledně výkonu ve hrách Intel mlčí. V oficiální prezentaci najdeme pouze zmínku „Great game playability with top game titles“, kterou bych bral pouze jako odvážný tah marketingového oddělení. Stolní verze GMA X3000 na tom není vůbec dobře a stále u ní přetrvává mnoho problémů, které ji degradují ve většině aplikací (nejen výkonem) na úroveň GMA950. Osobně tedy v tomto ohledu zůstávám velmi skeptický a radši si počkám na první notebook v redakci s GMA X3100, který doufejme odpoví na všechny otázky.
Intel Turbo Memory
Jedna z technologií, o kterých se v souvislosti s platformou Santa Rosa mluví asi nejvíce, je právě Turbo Memory. Intel slibuje až 2,6x rychlejší spouštění aplikací správným plněním cache, což minimalizuje potřebu sahat na disk (mizí omezení jeho silné latence). Zajímavější je ovšem technická realizace. Celý modul se připojuje na rozhraní miniPCI-Express 1x, které se dnes běžně používá k připojení bezdrátové síťové karty Wi-Fi nebo modulů pro příjem televizního signálu.
pro plnou velikost klikněte na obrázek
Modul (můžete vidět v galerii pod článkem) se skládá z tří hlavních částí. Řadiče pro komunikaci s PCI-Express sběrnicí, vlastních NAND paměťových čipů a DFOROM čipu, obsahujícího BIOS modul, který si hlavní BIOS notebooku při startu načte a nahradí s ním vlastní operace pro práci s diskem. Modul je tedy závislý na čipové sadě a momentálně ho celkem logicky podporují pouze ty z platformy Santa Rosa.
Turbo Memory je jakýmsi spojovacím článkem mezi notebookem a diskem. Když systém potřebuje číst data z disku, tak je nejdřív hledá v Turbo Memory. Naopak pokud zapisuje a disk je zrovna vytížen jinou činností, tak je zapíše dočasně do Turbo Memory a na disk jdou, až když už má volno.
pro plnou velikost klikněte na obrázek
Pro plné využití Turbo Memory je potřeba operační systém Windows Vista, který má v sobě integrované funkce ReadyBoost a ReadyDrive. Ty by měly umět NAND paměti využít pro zrychlení práce v systému. Bohužel námi testovaný notebook neměl možnost aktivovat hlavní funkci ReadyBoost s využitím Turbo Memory. Nepodařilo se nám zjistit, jestli 512MB varianta aktivaci ReadyBoostu nepodporuje nebo jestli se jedná o nedoladěnost ovládacího software. Každopádně bez ní nemělo smysl dělat nějaké (jednodušší) testy, nebyly by dostatečně průkazné.
Za zmínku stojí také fakt, že předváděcí notebook s 1 GB Turbo Memory, na kterém Intel tuto technologii v ČR oficiálně demonstroval, disponoval jak možností ReadyDrive, tak i ReadyBoost. ReadyBoost bylo však možné aktivovat pouze při aktivním ReadyDrive a uživatel neměl ani možnost konfigurovat disková využití obou funkcí - na každou automaticky připadlo 512 MB.
Úspora energie
Protože jde o notebooky, tak každého jistě zajímá, co nám přinese Santa Rosa kolem spotřeby. Ve zkratce bychom se mohli podívat na úsporné technologie. Nová verze Intel DPST 3.0 vylepšuje automatické řízení podsvícení a kontrastu (úspora 400 mW). Intel Display Refresh Rate Switching dokáže snížit rychlost překreslování displeje (úspora 200 mW). Dále přichází technologie přepínání módu vykreslování LCD panelu, kdy na baterie se používá prokládaný (interlaced) režim (úspora 400 mW). Technologie ACBS umí vypnout kompletně síťovou kartu, když není připojen kabel (úspora 100 mW) a při chodu baterie je možno omezit gigabitovou síťovou kartu na rychlost 100 Mbit (úspora 960 mW při vytížení sítě).
Závěr
Nová platforma Santa Rosa přináší mnoho zajímavých vylepšení. Žádné z nich ale není zas tak životně důležité, aby se jednalo o nějakou revoluci. Asi nejvýznamnější je Turbo Memory. Je škoda, že nebyla možnost otestovat jej s funkcí ReadyBoost. Takto musím říct, že pocitově se žádná změna rychlosti odezvy nekonala. Kdo očekával nějaké převratné změny pod nátlakem obrovského hype, tak bude nejspíš zklamán. Kdo si prostě jenom kupuje nový notebook, tak by mohl být příjemně potěšen z některých praktických vylepšení.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip