ATI Mobility FireGL V5700 - střední třída na 3D práci
3. 12. 2008 07:00 Rubrika: Technologie Autor: Jakub Pavlis
Grafické karty ATI FireGL jsou již tradičně určeny do profesionálních mobilních pracovních stanic, kde nabízí výkon a stabilitu pro 3D modelovací a grafické programy. V5700 je zástupce střední třídy postavený na jádru známém z řady karet Radeon HD3600. Jaké tedy budou její schopnosti?
Nová grafická karta pro profesionální nasazení, ATI Mobility FireGL V5700, pořád patří do aktuální řady karet vedle Mobility Radeonu HD3650, se kterým sdílí GPU s kódem M86, zde se snadno rozluštitelnou příponou GL. Konkurencí má být hlavně pro stejně orientované karty od NVIDIA, například Quadro FX570 ale i Quadro FX 1500M.
Karta pochopitelně nabízí v zásadě totožné funkce jako její „regular“verze, tedy Radeon, ovšem má vlastní specifika vycházející z jejího předpokládaného nasazení. Stejně jako hry i různé modelovací programy mají vysoký nárok na 3D výkon, ovšem v jeho využívání se liší. Hry jsou především dynamickou hříčkou využívající možností obrovského a rychlého toku textur a efektů (např. založených na T&L technologii), navíc kvůli tomu musí hojně využívat antialiasing nebo další formy vyhlazování textur v pohybu. Profesionální aplikace jsou spíše náročné na statickou velikost textur, jejich dokonalé a co nejvěrnější zobrazení nebo schopnost přepočítávat náhledy. Navíc mají vysoké nároky na kompatibilitu a multiplatformitu, a proto existují...
...Open GL, čili otevřené grafické knihovny. Jde o průmyslový standard, který přesně určuje rozhraní pro tvorbu grafiky a je tak závazný pro všechny aplikace, které se ho rozhodnou využívat. Není tedy problém pracovat se stejným modelem pod různými operačními systémy (Win, MacOS, Linux, unixové platformy) a na různém hardwaru (pokud OpenGL podporuje, např ATI FireGL řady nebo NVIDIA FX a NVS). Právě minulý měsíc byly vydány nové specifikace pro verzi 3.0, prozatím je však stále standardem verze 2.1.
A právě vyladění jak hardwaru, tak především ovladačů je hlavní výhodou profesionálních karet, tedy v případě, že to využijete. Naopak pro někoho může být určitou nevýhodou obvyklá pomalejší aktualizace ovladačů, což pramení z nutnosti psát je co nejstabilnější, a tedy i nejodzkoušenější. Druhou nevýhodou je často o něco nižší výkon ve hrách, což je navázané právě na jiné priority při psaní v ovladačů. V syntetických testech však může být situace i opačná.
FireGL V5700 pochopitelně všechny tyto požadavky OpenGL standardu splňuje, takže je certifikována pro řadu aplikací včetně AutoCAD, AliasStudio, MicroStation, Pro/Engeneer, Maya nebo SOFTIMAGE.
A co karta nabízí za hardwarové vymoženosti? Čip M86GL je vyroben 55nm technologií a do čipu se vměstnalo 378 milionů tranzistorů. Doplněná má být podle doporučení výrobce 512 MB DDR3 paměti, výsledná konfigurace ovšem závisí i na výrobci, karta podporuje i GDDR4 paměti a kapacita je vůbec prakticky libovolná. Paměti jsou připojeny pomocí 128bitové sběrnice, což také bývá jeden z ukazatelů zařazujících kartu na žebříčku low-mid-hi level:-) Pro vnitřní komunikaci pak slouží kruhová 256bitová sběrnice (Ring Bus), patentované to firemní řešení.
Výpočty obstarávají unifikované skalární shadery, v čipu jich je 120, jsou plně programovatelné a tak se přizpůsobí vytížení, mohou se chovat stejně jako pixelshadery nebo vertexshadery. Instrukce pak jsou z nejnovější sady, tedy 4.0, vedle výše zmiňovaných OpenGL je zde podpora i pro DirectX 10.
Příklad osazení čipu FireGL v notebooku.
Důležitá je pro profesionály i kvalita a možnosti zobrazení, a v této části má V5700 opravdu co nabídnout, o čemž svědčí třeba i fakt, že inženýři od Lenova zvolili právě toto řešení pro novou pracovní stanici Thinkpad W500. Vedle dnes relativně běžné podpory dvou DVI výstupů (1920 x 1200) a HDMI (1900 x 1080) výstupu totiž přibyla ještě možnost využít dvojici DispleyPortů (2560 x 1600). Hloubka barev může být, podporuje-li ji monitor, až 30bitová (10 bitů na každou RGB složku).
Příjemné je také konstatování, že nebudete nijak ochuzeni ani v rovině běžné práce a zábavy, naopak multimediální podpora je stejně kvalitní, jako u radeonů, tedy hardwarová komprese a dekomprese MPEG-2 a -4, DivX i H.264/AVC a VC-1. Podobné to je i s ekonomičností provozu, karta je vybavena technologií PowerPlay 7.0.
A na závěr výsledky syntetických testů podle serveru notebookcheck.net:
- 3DMark01: 24 429
- 3DMark03: 10 662
- 3DMark05: 8577
- 3DMark06: 3564