Tři změny, které letos do světa sítí přináší technologie 5G FWA

8. 5. 2023 07:00    Rubrika: Technologie    Autor: TZ

5G už dnes umožňuje zavádění inovací a nových služeb ve firmách i domácnostech po celém světě. Díky lepší dostupnosti a klesajícím cenám se silný růst 5G očekává také v roce 2023.

Tři změny, které letos do světa sítí přináší technologie 5G FWA

Podle odborníků bude 5G za svůj další růst vděčit zejména technologii FWA. Za touto zkratkou se skrývají slova fixed wireless access, což v doslovném překladu znamená „pevný bezdrátový přístup“.

  • Podle výzkumné agentury MarketsandMarkets by hodnota globálního trhu s technologií 5G FWA měla v roce 2023 dosáhnout 29,4 miliardy USD a do roku 2028 pak 153 miliardy USD, což odpovídá ročnímu růstu o 39 %.
  • Podíl pracovišť využívajících 5G jako svou hlavní nebo záložní síť podle výzkumné agentury Gartner vzroste do roku 2025 na 10 %. V roce 2022 se jednalo o 1 % pracovišť.
  • Dle prognóz společnosti Ericsson počet 5G FWA připojení vzroste do roku 2028 na přibližně 235 milionů, což odpovídá téměř 80 % všech FWA připojení.

Díky své schopnosti poskytovat vysokorychlostní širokopásmové připojení a zvládat služby náročné na přenosovou kapacitu se technologie 5G FWA stává oblíbeným řešením pro hlavní nebo záložní připojení firem i domácností na venkově a v příměstských oblastech. Svou škálovatelností a cenovou efektivitou je navíc předurčena k tomu, aby sloužila jako spolehlivé řešení tam, kde je potřeba dočasné připojení. Vzhledem k očekávanému výraznému nárůstu počtu FWA projektů v roce 2023 stojí za to si představit tři hlavní způsoby využití této technologie.

1. Hlavní širokopásmové připojení

Technologie 5G FWA může sloužit jako hlavní širokopásmové připojení uživatelů, kteří jinak nemají k dispozici spolehlivý nebo cenově dostupný broadband. V případě domácností se obvykle jedná o venkovské a příměstské lokality. V této souvislosti lze zmínit třeba chaty a chalupy, a to zejména ve Skandinávii, kde jsou sítě 5G široce rozšířené i cenově dostupné.

V případě firem jsou možnosti využití technologie 5G FWA ještě větší. Stačí zmínit třeba továrny, sklady nebo výletní lodě. Pro plnohodnotné využití může mít FWA v kombinaci s architekturou network slicing, což je síťová architektura, která umožňuje multiplexování virtualizovaných a nezávislých logických sítí na stejné fyzické síťové infrastruktuře a službou mMTC (massive Machine-Type Communications, doslova „masivní komunikace strojového typu“) přínos v podobě kvalitnějšího připojení, které je nezbytné pro moderní robotiku a automatizaci. Takové řešení umožní přesnější výrobu, snížení chybovosti a provádění kontrol kvality pomocí rozšířené a virtuální reality.

A v neposlední řadě jeho zavedení usnadní sledování firemního majetku, ušetří náklady na kabeláž automaticky řízených přepravních prostředků a zlepší využití autonomních mobilních robotů. Technologie 5G FWA navíc může zásadně změnit fungování firem ve vzdálených nebo malých lokalitách, kde neexistují nebo se kvůli nízkému provozu nevyplatí jiné možnosti připojení. Představte si přínos této technologie třeba pro malé venkovské firmy nebo dejme tomu pro techniky obsluhující zařízení ropných polí někde uprostřed pouště, kde nikdy nepovede kabel pro širokopásmové připojení.

2. Záložní připojení

Ať už se jedná o bezhotovostní platby nebo řízení skladových zásob, kriticky důležitá datová komunikace se nesmí zastavit ani při výpadku hlavního připojení k internetu. Spolehlivé záložní připojení znamená rozdíl mezi kontinuitou provozu na straně jedné a prostoji na straně druhé. Technologie 5G FWA se podle našich zjištění stává oblíbeným záložním řešením, které přichází ke slovu, když selže kabelové připojení. Mezi provozovatele, u nichž poptávka po technologii 5G FWA jakožto záložním řešení roste nejvíce, patří mimo jiné maloobchod, restaurace, kavárny a další relativně malé provozovny citlivé na cenu. Technologie 5G FWA pro tyto provozovatele navíc představuje atraktivní volbu, pokud chtějí ke své stávající kabelové síti přidat vysokorychlostní bezdrátové připojení schopné obsloužit velký počet klientů.

3. Dočasné připojení k síti WAN

5G FWA představuje spolehlivé a efektivní řešení pro dočasné připojení k síti WAN. Díky rychlé instalaci se takové dočasné připojení výborně hodí pro sezónní provozovny, velké kulturní a sportovní akce, staveniště nebo třeba pro polní nemocnice a mobilní odběrová místa. Díky technologii 5G lze takové připojení k síti WAN zřídit všude, kde existuje pokrytí signálem 5G. Například v Německu dočasné připojení k WAN pomocí technologie 5G využívají stavební firmy k zajištění internetového připojení na staveništích.

Slušné připojení k WAN sice dokáže poskytnout i technologie 4G, ta ale nezvládne aplikace náročné na přenosovou kapacitu, jako např. živé streamování v HD kvalitě. A tím se dostáváme k další oblasti, kde 5G znamená zásadní změnu. Díky své nízké latenci technologie 5G minimalizuje nebo úplně eliminuje prodlevy a další problémy při sledování videí a umožňuje živé streamování v rozlišení až 8K, dokonce i v prostředí s vysokou hustotou uživatelů, jako jsou např. koncerty nebo konference.

Chcete důkaz? Podívejte se, jak Zyxel pomohl multimediální společnosti dp smart živě a bez prodlevy streamovat 4K videa z veletrhu na Taiwanu.

S rostoucí geografickou i cenovou dostupností 5G očekáváme, že popularita FWA dále poroste nejen v letošním, ale i v následujících letech.

(Zyxel Networks)

Technologie . Tiskové zprávy

Diskuse