Wi-Fi 7 přináší rychlosti v řádech desítek Gbps

6. 5. 2024 07:00    Rubrika: Technologie    Autor: TZ

Standard Wi-Fi 7 dramaticky zvýší výkon podnikových bezdrátových sítí. Doplňuje další přenosové pásmo a umožňuje dosahovat až pětinásobně vyšší rychlosti přenosu dat než předchozí generace Wi-Fi zařízení.

Wi-Fi 7 přináší rychlosti v řádech desítek Gbps

Rychlý vývoj v oblasti bezdrátových technologií a standardů přináší stále nové možnosti zlepšení parametrů výkonu, spolehlivosti a pokrytí podnikových Wi-Fi sítí. Současně ale nastává situace, kdy se jeden z nových standardů ani nestihl na trhu zabydlet a už jej nahrazuje jiný.

Čeká nás tedy souboj standardů Wi-Fi 6E a novějšího Wi-Fi 7. Standard Wi-Fi 6E sice rozšiřuje škálu přenosových frekvencí o pásmo 6 GHz, ale zatím jej podporuje pouze velmi omezená nabídka koncových zařízení – především profesionálních notebooků a nejdražších smartphonů. Je totiž velmi pravděpodobné, že standard Wi-Fi 6E, ratifikovaný teprve v roce 2021, firmy při aktualizacích své síťové infrastruktury přeskočí a budou se plně soustředit na zavedení zcela nového standardu Wi-Fi 7.

Důvod je jednoznačně praktický – zatímco Wi-Fi 6E nepřináší kromě podpory 6 GHz přenosového pásma žádné zásadní vylepšení oproti dnes rozšířenému standardu Wi-Fi 6, nová zařízení s Wi-Fi 7 přinesou opravdu dramatický skok ve výkonu bezdrátových sítí.

Standard Wi-Fi 7 přináší opravdu hodně novinek a vylepšení pro bezdrátové sítě, ze kterých se nejčastěji zmiňuje až pětinásobně vyšší rychlost přenosu dat ve srovnání s předchozími standardy. Teoretickým maximem je až 46 Gbps, ale současné přístupové body standardu Wi-Fi 7 dosahují díky paralelnímu využití tří frekvenčních pásem propustnosti až 22 Gbps. Tedy pětinásobku oproti přístupovým bodům předchozí generace Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E.

To ale není ani zdaleka vše, co Wi-Fi 7 umí. Pro některé firmy totiž může být daleko zásadnější vlastností nové sítě spolehlivost připojení, kvalitní pokrytí všech prostor, kde je signál Wi-Fi zapotřebí, a stále častěji také možnost souběžného připojení velkého množství klientských zařízení.

A přesně to Wi-Fi 7 dokáže. Tento nový standard přináší kromě podpory 6 GHz pásma také přenosové kanály s šířkou až 320 MHz, 16×16 MU-MIMO a 4096-QAM OFDMA modulaci signálu. Dále je k dispozici vylepšená funkce Multiple Resource Unit. To znamená, že lze v rámci každého základního kanálu o šíři 20 MHz ještě rozdělit přenos frekvenčně až vůči 9 klientům a nově lze jednomu klientovi přidělit více RU současně.

Ale to ještě pořád není vše. Jedním z hlavních trumfů standardu Wi-Fi 7 je nová technologie Multi-Link Operation (MLO), která jednotlivým koncovým zařízením umožňuje současně odesílat a přijímat data napříč frekvenčními pásmy i jednotlivými kanály. MLO tak přináší další skok ve zvýšení propustnosti, snížení latence, a především posílení spolehlivosti celé bezdrátové sítě.

Jednou ze zajímavostí Wi-Fi 7 je, že tento standard, označený také jako 802.11be, zatím není ratifikovaný ve své finální specifikaci. Očekává se, že k oficiálnímu schválení standardu dojde až koncem roku 2024.

To ovšem neznamená, že si na skvělé vlastnosti Wi-Fi 7 musíme ještě rok počkat. První zařízení s podporou standardu Wi-Fi 7 již přicházejí na trh a jejich výrobci samozřejmě slibují, že jakékoli případné změny v dnes prakticky hotovém standardu 802.11be ošetří formou aktualizace firmwaru.

Prvním zařízením s podporou Wi-Fi 7 na trhu je třípásmový přístupový bod Zyxel WBE660S. Je určen především pro poskytovatele řízených služeb (MSP) a malé či středně velké organizace.

Zyxel WBE660S poskytuje propustnost až 22 Gbps a pro reálné využití extrémních přenosových rychlostí je vybaven i 10Gbps ethernetovým rozhraním. Podpora cloudové platformy NebulaFlex Pro navíc zjednodušuje řízení a zabezpečení rozsáhlých sítí – z jakéhokoli místa a prostřednictvím libovolného zařízení.

Přístupový bod Zyxel WBE660S je postaven na nejmodernější platformě Qualcomm Networking Pro 1220 Wi-Fi 7. Se třemi sadami chytrých antén optimalizuje výkon a pokrytí signálem Wi-Fi díky inteligentnímu tvarování charakteristiky signálu, které omezuje případné rušení od okolních Wi-i sítí i telekomunikačních sítí 4G a 5G.

Technologie . Tiskové zprávy

Diskuse