Itanium 2 slouží polské akademické obci

16. 12. 2004 15:49    Rubrika: Tiskové zprávy

64bitové procesory Intel® Itanium® 2 slouží polské akademické obci

Varšava, 15. prosince 2004 — Společnost Intel, dvanáct polských akademických center a koordinátor projektu Technická univerzita Cz\xEAstochowa představují Národní linuxový klastr — CLUSTERIX. Tato síť geograficky rozptýlených výpočetních systémů, celkově s 802 procesory Intel Itanium 2, je jedním z nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě.

“Díky CLUSTERIXu budou moci vědci, studenti a firmy z různých oblastí realizovat ty nejnáročnější úlohy z oblasti rozsáhlých výpočtů. Zeměpisná poloha již nehraje žádnou roli — díky našemu klastru jsou k dispozici zdroje, služby a aplikace uživatelům sítě kdekoliv v zemi,“ řekl profesor Roman Wyrzykowski, vedoucí projektu z Technické univerzity Cz\xEAstochowa. „Ale ze všeho nejdůležitější je to, že realizace projektu zvýší možnosti polské akademické komunity.“

„Projekt Clusterix je více než unikátní iniciativa polské akademické obce. Je to rovněž inovativní řešení světového měřítka. Právě proto se společnost Intel rozhodla tento projekt podpořit,“ řekl Pawe\xB3 Gepner, EMEA Regional Architecture Specialist, společnosti Intel. „Náš příspěvek nebyl omezen na oblast financí. Podpořili jsme projekt Clusterix našimi znalostmi a zkušenostmi a budeme v tomto pokračovat. Jsme hrdi, že procesory a vývojové nástroje Intel budou pomáhat polským vědcům a studentům při řešení klíčových vědeckých otázek.“

Měřeno teraflopy (jeden teraflop odpovídá 1012 výpočtům s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu) je výkon tohoto klastru 4,4 teraflopy. Clusterix bude ve vědeckém výzkumu využíván k modelování fenomenonů (tj. v oblasti termomechaniky), složitým simulacím (např. krevního oběhu), vizualizaci, předpovědím struktury proteinů, návrhu molekulárních čipů a dalším úkolům.

Vývojáři Národního linuxového klastru zdůrazňují, že úspěch při tvorbě natolik inovativního systému umožnila perfektní synergie mezi hardwarem a vývojovými nástroji. Během implementace byly využity kompilátory, knihovny a klastrové nástroje společnosti Intel. Klastr zahrnuje následující místa: Technická univerzita Bia\xB3ystok, Technická univerzita Cz\xEAstochowa, Computer Center Gda\xF1sk TASK, Technická univerzita \xA3ód\xBC, Univerzita Maria Curie–Sk\xB3odowska v Lublinu LubMAN, Akademické výpočetní centrum CYFRONET AGH v Krakově, Universita Opole, Pozna\xF1 Supercomputing and Networking Center, Technická univerzita Szczecin, Technická univerzita Warsaw, Technická univerzita Wroc\xB3aw, Univerzita Zielona Góra.

Platformy Intel v přehledu nejvýkonnějších superpočítačů
Úspěch společnosti Intel v oblasti špičkových výpočetních systémů odráží i nejnovější žebříček „TOP500”, podle kterého využívá 320 z 500 nejrychlejších superpočítačů světa procesory Intel® Itanium® a Intel® Xeon™. Celkem 83 těchto systémů pohání procesory Intel Itanium 2. Projekt TOP500 má za cíl mapovat trendy ve vývoji špičkových výpočetních řešení. Přehled je aktualizován a publikován dvakrát do roka. Další informace viz. www.top500.org.

Procesory řady Intel Itanium byly navrženy pro potřeby vědců a výzkumníků, přináší jedinečný výkon v plovoucí desetinné čárce, výkonnou paměť a schopnost zacházet s ohromným množstvím dat. Systémy s procesory Itanium 2 využívají tak významné instituce, jako je U.S. National Center for Supercomputing Applications; Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) a Los Alamos National Laboratory (LANL) pracující pro Ministerstvo energetiky USA; Cornell Theory Center a Evropská organizace pro nukleární výzkum CERN.

Tiskové zprávy

Diskuse