Mezinárodní soutěž Intel ISEF
23. 6. 2005 18:49 Rubrika: Tiskové zprávy
Společnost Intel Corporation na setkání s novináři oznámila nominované studenty a jejich projekty, které se utkají v mezinárodní soutěži Intel ISEF v příštím roce. Českou republiku tak budou ve Spojených státech reprezentovat: Petra Bezchlebová, Beverly Bělková, Adam Janečka, Ondřej Krabs, Jana Malcová a Martin Olejár. Tři z těchto studentů navíc získají sponzorský dar od společnosti Intel ve formě celkové úhrady nákladů spojených s dopravou a pobytem na Intel ISEF 2006.
Veletrh Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) je jedinou celosvětovou akcí pro studenty, na které se představí všechny biologické vědy. Každý rok se ve více než 500 regionálních vědeckých soutěžích utká několik miliónů studentů. Přes 1 300 studentů z více než 40 zemí světa usiluje o postup do finále s výhrami v hodnotě přes 3 miliony dolarů ve stipendiích a hodnotných cenách. Soutěž probíhá ve 14 vědeckých kategoriích a jedné týmové. V oblasti EMEA se ISEF účastní studenti z 17 zemí: Irsko (2 soutěže), Turecko (veletrh Tubitak), Itálie (FAST), Dánsko, Norsko, Česká republika, Maďarsko, Jižní Afrika, Rusko (Intel Junior), Británie (3 soutěže), Bělorusko, Kazachstán, Jordánsko, Izrael, Švédsko a Německo (federální vědecký veletrh “Jugend Forscht“).
„Vzdělání je klíčovou oblastí pro to, abychom byli připraveni na stále se měnící budoucnost,“ uvedl dnes František Fait, Intel Education Manager ze společnosti Intel. „Nové technologie budou i nadále měnit náš svět způsobem, který si zatím nedovedeme ani představit. Proto
i společnost Intel usiluje o zlepšení současného vzdělávání, aby studenti v budoucnu dosáhli řady významných úspěchů.“
Společnost Intel je od roku 1996 hlavním sponzorem veletrhu ISEF. Vidí zde příležitost zviditelnit a ocenit špičkové vědecké přístupy nejlepších mladých vědců a povzbudit další mladé lidi k úsilí na poli vědy a techniky během studií i později. Kromě samotného sponzorování usiluje společnost Intel o rozšíření mezinárodního záběru veletrhu a o větší pestrost spektra ocenění, např. stipendia Intel Foundation Young Scientists Scholarships, ocenění Achievement Awards, Best Use of Category a ceny pro učitele a ředitele regionálních soutěží.
V letošním roce se mezinárodního finále ve Phoneixu v USA zúčastnilo celkem 1 444 středoškoláků z USA a dalších 42 zemí světa, kteří předložili 1 162 projektů. Velký úspěch zaznamenali i studenti z České republiky, kteří získali celkem pět ocenění: Zuzana Tvarůžková z kroměřížského gymnázia získala 1. místo v kategorii botanika. Jan Šváb z pražského gymnázia Jaroslava Heyrovského získal 4. místo v oboru inženýrství a zároveň zvláštní cenu Americké asociace pro umělou inteligenci. Marek Blahuš z gymnázia v Uherském Hradišti obsadil rovněž 4. místo v kategorii počítačová věda a zároveň získal zvláštní cenu americké elektronické firmy ANATEK Electronics, LLC.