Seattle je nejbezdrátovějším městem v Americe
4. 7. 2005 16:29 Rubrika: Tiskové zprávy
Seattle je nyní podle nedávno zveřejněných výsledků třetího ročníku ankety „Nejbezdrátovější města“ společnosti Intel Corporation nejbezdrátovějším městem v Americe.
V rychle se měnícím bezdrátovém prostředí Seattle jen těsně porazil bývalé vítěze této ankety San Francisco (Nejbezdrátovější město roku 2004) a Portland ve státě Oregon (Nejbezdrátovější město roku 2003). Obyvatelé Seattlu nyní mají neustálý přístup k internetu, k informacím a k zábavě po celém městě, od původního obchodu společnosti Starbucks na tržišti Pike Place a budovy Bank of America až po mezinárodní letiště Seattle-Tacoma a věž Space Needle.
Letošní anketa potvrdila to, co naznačovaly předchozí průzkumy „bezdrátových měst“ pořádané společností Intel – že se totiž bezdrátové připojení k internetovým přístupových bodů prostřednictvím přenosných počítačů a jiných bezdrátových zařízení na veřejných místech stává součástí každodenního života Ameriky. Pro podniky představuje využití bezdrátového přístupu k internetu konkurenční výhodu k přilákání zákazníků a města jej používají ke zlepšení kvality života obyvatel. Spotřebitelé také objevují tyto tzv. „WiFi hotspots“, aktivní přístupové body, na nejrůznějších místech – od letišť a hotelů až po rychloprádelny a baseballová hřiště.
Bezdrátové přenosné počítače
Na základě toho, jak se rozšiřuje dostupnost sítí WiFi, předpokládají analytici trvalý růst prodeje přenosných počítačů s možností bezdrátového připojení. Analytická agentura IDC očekává, že přenosné počítače se schopností bezdrátového připojení k internetu budou v roce 2007 představovat 100 procent všech prodaných přenosných počítačů oproti 65 procentům v roce 2004.¹
Nejnovější bezdrátové přenosné počítače vybavené mobilní technologií Intel® Centrino™ poskytují jedinečnou vyváženost bezdrátové konektivity, delší životnost baterie, jsou tenčí, lehčí a stylovější a zajišťují vynikající mobilní výkon. Dnes může laptop posloužit jako osobní počítač a bezdrátový komunikátor, stejně tak jako herní konzole, televize či přehrávač MP3.
Vedle přenosných počítačů se schopností bezdrátového připojení k síti přispívají k rozkvětu bezdrátového životního stylu i osobní digitální asistenti, chytré telefony a jiná zařízení, která nabízejí nové spotřebitelsky přívětivé funkce, jež lidem poskytují neustálý přístup k internetu, k informacím a k zábavě, ať jsou kdekoli.
Bezdrátový domov
S nástupem bezdrátových počítačů si spotřebitelé postupně zvykají na koncepci bezdrátového připojení. Samostatný průzkum zadaný společností Intel a provedený společností Harris Interactive® ukázal, že téměř každý pátý (18 procent) dospělý uživatel počítače ve Spojených státech se k internetu připojuje prostřednictvím hotspotu umístněného na veřejném místě.²
Jekož si spotřebitelé uvědomují přednosti bezdrátového životního stylu v terénu, touží po stejném pohodlí a svobodě i doma. Přenosné počítače spolu s bezdrátovými domácími sítěmi nyní nabízejí spotřebitelům pružnost v přístupu k informacím a zábavě, při stahování hudby nebo surfování po internetu z kterékoli části domu.+
Průzkum také ukázal, že čtyři z pěti (80 procent) respondentů s bezdrátovou domácí sítí nyní používají své počítače ve více pokojích i mimo dům.² Dospělí, kteří jsou k internetu připojeni prostřednictvím bezdrátové domácí sítě, jsou kromě toho rádi, že mohou nyní trávit více času surfováním po internetu (59 procent), posíláním e-mailů přátelům a rodinným příslušníkům (49 procent) a zasíláním fotografií (29 procent), než tomu bylo před instalací bezdrátové domácí sítě.²
Celkově lze říci, že největší výhodou uváděnou v souvislosti se zaváděním bezdrátové domácí sítě nebo v souvislosti s úvahami o jejím nasazení je volnost a možnost přihlásit se z více míst uvnitř domu i mimo něj (58 procent) – přičemž k nejoblíbenějším místům pro práci s počítačem patří ložnice (41 procent), obývací pokoj (40 procent) a dvorek za domem (34 procent).²
Bezdrátová budoucnost
„WiFi změnilo celé odvětví komunikací, a to je teprve začátek,“ prohlásil Sean Maloney, výkonný viceprezident a generální ředitel obchodní jednotky Mobility Group společnosti Intel. „Příští inovací širokopásmového přístupu je technologie WiMAX, od které si slibujeme, že k bezdrátové výpočetní technice a konektivitě přivede ještě více lidí, než tomu bylo doposud.“
WiMAX, což je zkratka pro Worldwide Interoperability for Microwave Access (celosvětově kompatibilní mikrovlnný přístup), je technologie, která dokáže přenášet bezdrátový přístup k internetu v rychlostech srovnatelných s technologiemi DSL či T1 na vzdálenost až 50 km do velkých městských nebo venkovských oblastí. Předpokládá se, že WiMAX se stane nákladově efektivní bezdrátovou alternativou ke kabelovému připojení, DSL a T1 a pomůže zajistit širokopásmovou konektivitu pro překlenutí posledního kilometru i v dosud špatně pokrytých oblastech.
Protože se bezdrátový širokopásmový přístup jako takový rozšiřuje za zdi budov a směřuje až k pokrytí celých měst, spolupracuje společnost Intel v rámci iniciativy Digital Cities s předními obchodními a veřejnými činiteli na vývoji infrastruktury a inovačních služeb, které splní požadavky místních samospráv, občanů a podniků. Iniciativa Digital Cities poskytuje celou řadu nástrojů – širokopásmovou konektivitu, výpočetní techniku a interoperabilní aplikace – a chce tak aktivizovat mobilní pracovníky, transformovat státní služby, zvýšit hospodářskou dynamiku a zlepšit život společnosti.