IBM Blue Gene/L - výkon v řádu petaflopů
20. 11. 2005 17:26 Rubrika: Tiskové zprávy
IBM si udržuje dominantní postavení ve světě superpočítačů, vůbec poprvé dosáhl systém IBM výpočetního výkonu v řádu petaflopů
Systémy IBM obsadily tři první příčky a nový systém s procesory POWER debutuje na třetí pozici
Přední světová autorita v oblasti hodnocení superpočítačů TOP500 Organization jmenovala systém IBM nejvýkonnějším superpočítačem světa. Na špičce žebříčku je IBM Blue Gene/L s bezkonkurenčně udržitelným výkonem 280,6 teraflopů, neboli biliónů kalkulací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu.
Kromě superpočítače Blue Gene/L tvoří trojici nejvýkonnějších superpočítačů světa systém IBM Watson Blue Gene s výkonem 91,29 teraflopů a nedávno uvedený superpočítač ASC Purple s výkonem 63,39 teraflopů, který se nachází v národní laboratoři Lawrence Livermore (LLNL).
Superpočítačové systémy IBM opět dominují žebříčku Top500, přičemž poprvé v jeho historii dosáhly neuvěřitelného souhrnného výkonu přesahující jeden petaflop. Tuto laťku se v historii superpočítačů dosud nepodařilo nikdy zdolat.
Systémy Blue Gene/L a ASC Purple byly vyvinuty ve spolupráci s primárním partnerem IBM, Národním úřadem pro jadernou bezpečnost, jenž spadá pod Ministerstvo energetiky USA, a jsou nainstalovány v národních laboratořích Lawrence Livermore v Kalifornii. Debut systému ASC Purple v laboratoři Lawrence Livermore je prvním případem, kdy se systém postavený na procesorech POWER5 umístil na třetí příčce žebříčku.
IBM má vedoucí pozici jak z hlediska počtu nainstalovaných superpočítačových systémů, jichž má na kontě 219, tak z hlediska jejich celkového souhrnného výkonu 1,214 petaflopů. IBM má pět z deseti nejvýkonnějších systémů včetně nejvýkonnějšího evropského superpočítače Mare Nostrum, který je složen z mikroprocesorů IBM POWER a jako jediný ze superpočítačů v Top 10 je postaven na technologii blade serverů.
Podle údajů ze seznamu superpočítačů TOP500 je IBM nesporným lídrem na poli superpočítačů s 52,77 procenty celkového výkonu, což je téměř trojnásobek výkonu nejbližšího rivala. Kromě toho má IBM na seznamu Top500 tři nové systémy Blue Gene. Univerzita Princeton, MIT a Výzkumné centrum Curych nainstalovaly systémy IBM eServer Blue Gene, které se vůbec poprvé objevily na seznamu Top500.
Od té doby, co IBM v listopadu 2004 oznámilo komerční dostupnost řešení IBM eServer Blue Gene Solution, vycházejícího z dřívějšího výzkumného projektu, se na seznamu objevil rekordní počet 19 systémů Blue Gene. Řešení IBM eServer Blue Gene je postaveno na architektuře IBM Power a je optimalizováno s ohledem na značnou šířku přenosového pásma, škálovatelnost a schopnost zvládat obrovské objemy dat při zlomkové spotřebě energie a nesrovnatelně nižších nárocích oproti současným nejrychlejším systémům. IBM spolu se svými partnery zkoumá rozšiřující se seznam aplikací pro eServer Blue Gene v oblasti přírodních věd, finančního modelování, hydrodynamiky, kvantové chemie, molekulární dynamiky, astronomie, vesmírného výzkumu a modelování klimatu.
Další klíčové ukazatele vedoucí pozice IBM v oblasti superpočítačů:
1, BlueGene/L – dvojnásobek výkonu uvedeného v žebříčku Top500 z června 2005
2, Watson Research Blue Gene
3, ASC Purple p5 575
● Celkem 219 systémů – nejvíce od jediného dodavatele a více než Hewlett Packard, Cray a SGI dohromady.
● První výrobce se souhrnným výkonem přes jeden petaflop, což představuje 52,77 procenta celkového výkonu superpočítačů na seznamu Top500.
● Pět systémů v první desítce – více než jakýkoli jiný dodavatel.
● Osm systémů v první dvacítce – více než jakýkoli jiný dodavatel.
● 49 systémů v první stovce.
● Dvěmi nejvýkonnějšími superpočítači v Evropě jsou systémy IBM – Mare Nostrum na osmém místě a ASTRON Nizozemí na devátém místě.
● IBM dodalo nejvíce komoditních clusterů na seznamu, 158 ze 360.
● 73 systémy jsou založeny na architektuře IBM Power.
● Ze 731 069 procesorů na seznamu jich 327 622 jsou procesory Power – 44,8 procenta.
● Samotný systém Blue Gene má třetí největší počet instalací, více než Cray, SGI, Dell a všechny ostatní firmy kromě HP a IBM.