Fujitsu Siemens LIFEBOOK P1510

5. 10. 2006 18:14    Rubrika: Tiskové zprávy

Lékaři Neurologického oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce testují unikátní technologie Fujitsu Siemens Computers a Intel

Fujitsu Siemens LIFEBOOK P1510

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění


Společnosti Fujitsu Siemens Computers a Intel spolu s Neurologickým oddělením fakultní nemocnice Na Bulovce spustily v létě letošního roku zcela unikátní pilotní projekt. Ten nemá doposud v České republice obdoby a má dva hlavní cíle. Hlavním cílem pilotního projektu je prověřit přínos spojený s užíváním bezdrátových informačních technologií v nemocničním prostředí. Projekt také umožňuje přezkoumat možnosti řešení potenciálních legislativních otázek spojených zejména se zákonem o elektronickém podpisu při plánovaném přechodu oddělení na zcela bezpapírový provoz.

Na Neurologickém oddělení fakultní nemocnice Na Bulovce v současné době testují zařízení Fujitsu Siemens Computers LIFEBOOK P1510 s technologií Intel Centrino čtyři lékaři a jedna staniční sestra. Pokrytí celého prostoru oddělení signálem zajišťuje pět přístupových bodů CISCO, přičemž veškerý přenos dat je šifrován a chráněn heslem, stejně jako přístup do nemocničního informačního systému. Prostřednictvím miniaturního tablet PC LIFEBOOK P1510 tak může zdravotnický personál z jakéhokoliv místa oddělení přistupovat k datům pacientů, rentgenovým snímkům, výsledkům magnetické rezonance a počítačové tomografie, lékařským zprávám, laboratorním výsledkům a dalším údajům.

„Zařízení LIFEBOOK P1510 zvyšuje efektivitu práce – nemusíte stále odbíhat pro zjištění údajů do kanceláře, usnadňuje komunikaci s pacienty – i nepohyblivým pacientům lze snadno na lůžku vysvětlit případný lékařský zákrok. Podobně ulehčuje komunikaci s ostatním personálem – například tisknout zprávy a dokumenty lze z jakéhokoliv místa oddělení.“ uvedl primář Neurologického oddělení MUDr. Ing. Svojmil Petránek, CSc. „Vybavení se nám již teď velmi osvědčilo, a stalo se dokonce impulzem k úvahám o možnosti propojení našeho nemocničního systému se zdravotními informacemi pacienta, tzv. IZIP pro další zvýšení efektivity,“ dodává.

V dnešní době se již běžně implementují informační technologie do různých provozů v široké škále oblastí. Touto problematikou se zabývá velká řada předních výrobců, distributorů i systémových integrátorů. Existují však prostředí, kde je užívání informačních technologií do značné míry limitováno. Avšak nebylo by dobré zcela zamezit možnost užití některých technologií v prostředích, kde by se mohlo zdát, že existují jakákoliv rizika. Společnost Fujitsu Siemens Computers proto zaměřila svůj výzkum i tímto směrem a její určité vybrané výrobky již dnes jako jedny z mála v oblasti výpočetní techniky dokonce splňují normu EN60601-1-2 pro elektronická zařízení ve zdravotnictví.

Zmíněný projekt by nám měl proto dokázat, že zařízení typu Fujitsu Siemens Computers LIFEBOOK P1510 jsou schopna v nemocničním prostředí obstát jak z pohledu praktického užití, tak i po bezpečnostní stránce.

Bulovka by se tak mohla stát další nemocnicí v Evropě, kde byly bezdrátové technologie implementovány. Ukázkou zahraniční nemocnice, kde jsou již takové technologie používány je např. klinika Asklepios v Barmbeku, využívající technologie společnosti Intel. Setkáme se zde s použitím hned několika technologických novinek: implementace RFID technologie (bezkontaktní radiová identifikace) při monitorování léčby a logistických procedur, používání elektronických tabulí (dashboard) v rámci vizualizace aktuálního stavu pacientů, místností a zdravotnické techniky. Testován je i koncept tablet PC, který umožňuje využít neomezený přístup k informacím o pacientech z nemocničních informačních systémů (KIS) a dalších informačních zdrojů na klinice. Cílem celého projektu je vytvořit referenční parametry, modely, měřicí techniky a osvědčené postupy, které budou moci využít a přizpůsobit svým potřebám ostatní partneři ze sektoru zdravotní péče.

Na řešení projektu se podílejí partneři Fujitsu Siemens Computers, Cisco Systems, ICZ a Intel.

Tiskové zprávy

Diskuse