AMD demonstrovalo akcelerované výpočetní řešení, které prolomilo teraflopovou bariéru
5. 3. 2007 23:29 Rubrika: Tiskové zprávy
AMD (NYSE:AMD) předvedlo jednosystémové řešení platformy akcelerovaných výpočtů která překonává teraflopovou bariéru. Očekává se, že organizace bude schopny využívat tuto technologii v široké škále vědeckých, lékařských, obchodních a spotřebitelských výpočetních aplikacích. Během tiskové akce v San Franciscu AMD demonstrovalo systém „Teraflop in a Box“, na kterém běžela standardní verze Microsoft® Windows® XP Professional využívající výkon dvoujádrového procesoru AMD Opteron™ a dvojice čipů AMD R600 Stream Processor nové generace, schopné zpracovat více než 1 bilión operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu, užívající obecné kalkulace „mulitply-add“ (MADD). Tento výsledek je v řádu desetinásobků výkonu současných nejvýkonnějších serverových platforem, které zvládají zhruba 100 miliard kalkulací za sekundu.
TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění
„Technologie, kterou dnes AMD demonstrovalo, je pouze jedním z příkladů, jak ‚nové‘ AMD mění celý IT průmysl,“ řekl Dave Orton, excutive vice president skupiny vizuálních médií v AMD. „Dnes je schopnost teraflopových výpočtů téměř výhradně rezervována pro superpočítače. Nyní, když se ‚Teraflop-in-a-Box‘ stal realitou, může AMD dodávat násobné zlepšení výkonu.“
Dnešek také znamená významný milník na cestě za Accelerated Computingem – vizí AMD o specializovaných „koprocesorech“ spolupracující s mikroprocesory x86, které provádějí efektivní a flexibilní akceleraci pro specifické aplikace. Platformy, založené na stejné technologii, kterou je možné nalézt v ukázce „Teraflop-in-a-Box“, by měly pomoci široké škále vědeckých a obchodních aplikací zahrnujících energetické, finanční, enviromentální, lékařské, vědecké, obranné a bezpečnostní organizace po celém světě tím, že je vybaví mohutnější výpočetní silou, kterou potřebují k provádění výzkumu a poskytování řešení významně rychleji, než bylo v minulosti možné.
Co je to Teraflop?
V oblasti superpočítačů je „flops“ zkratkou znamenanající FLoating point Operations Per Second, udávající výkonnost počítačů v oblasti kalkulací s plovoucí desetinnou čárkou. Teraflop znamená jeden bilión výpočtů v plovoucí čárce za sekundu. Technologie Stream processingu pomáhá zvyšovat laťku v tomto směru prostřednictvím využití sofistikovaných, masivně paralelních procesorů, které jsou běžně využívané pro 3D grafické aplikace při řešení každodenních problémů.