IBM - počet vytvořených pracovních míst

30. 10. 2007 19:58    Rubrika: Tiskové zprávy

Studie IBM: počet pracovních míst vytvořených zahraničními investicemi vzrostl globálně o více než 20 procent

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Vyspělé ekonomiky dokázaly přilákat rekordní objem přímých zahraničních investic; firmy stále více investují do rozvíjejících se trhů

Pravidelná každoroční studie zveřejňovaná společností IBM ukazuje, že v čele zemí, jimž se dostalo od nadnárodních firem přímých zahraničních investic v oblasti výroby, služeb, výzkumu a vývoje, stojí Spojené státy – zde podíl přímých zahraničních investic vzrostl ze 7 procent v roce 2005 na plných 11 procent v roce 2006. Rekordní počet projektů vykázaly ale i mnohé evropské země, hlavně Velká Británie a Francie, což je dáno tím, že aktivita světových investorů, měřená počtem vytvořených pracovních míst, vzrostla během roku o více než 20 procent.

Studie, kterou vypracovala divize IBM PLI-Global Location Strategies, rovněž ukazuje, že 15 nejvýznamnějších přímých zahraničních investic v roce 2006 stojí za 73 procenty vytvořených pracovních míst, kdežto v roce 2005 to bylo plných 85 procent. Tento údaj poměrně přesvědčivě ukazuje, že nadnárodní korporace podstatně rozšířily své hledání investičních příležitostí. Nové investice mířily hodně do rozvíjejících se ekonomik, například do Indonésie, Kazachstánu, Pákistánu nebo Vietnamu.

Podle autorů zprávy je nárůst investičních projektů dán částečně vynikajícími výsledky, jichž se nadnárodním společnostem podařilo dosáhnout v tradičně silných ekonomikách, jako jsou Japonsko, Spojené státy a západní Evropa. Výsledky studie rovněž ukazují, že se významně rozšiřuje spektrum investičních zdrojů. Například Indie a Čína, které obsadily první dvě příčky žebříčku vzhledem k pracovním místům vytvořeným přímými zahraničními investicemi, se zároveň stávají významným zdrojem investic, neboť společnosti z těchto zemí expandují do jiných zeměpisných regionů. Obě země tak nyní figurují mezi patnáctkou největších investorů, v jejímž čele stojí Spojené státy, Japonsko a Německo. „Jako celek tyto aktivity ukazují, že globální investiční aktivita se v roce 2006 vyznačovala silným optimismem a hledáním nových tržních příležitostí, nikoli snahou o úsporu výdajů,“ říká Roel Spee z IBM PLI-Global Location Strategies. Přímé zahraniční investice vedly k vytvoření celkem 900 000 pracovních míst ve výrobě, 330 000 pracovních míst ve službách a 100 000 pracovních míst ve výzkumu a vývoji.

Výroba
V počtu pracovních míst vytvořených ve výrobě si vedoucí postavení i nadále udržují Indie a Čína, nicméně k prudkému nárůstu došlo i ve Vietnamu. Na první místo se přes Čínu prodrala Indie, kde v roce 2006 vzniklo 126 000 pracovních míst. Na druhém místě se Číně vyrovnal Vietnam - v obou zemích bylo vytvořeno 100 000 pracovních míst. Silným zaměřením na pracovní místa ve výrobě se vyznačovalo i Mexiko a východoevropské země. Indie si vedla dobře zejména v ICT a výrobě zařízení pro dopravu, zatímco Čína a Vietnam vykázaly největší počet nových pracovních míst v elektronice. Mexiko a východoevropské země si vedly nadprůměrně dobře ve výrobě zařízení pro dopravu.

Služby
V oblasti sdílených služeb jsou globálními lídry Indie a Filipíny – z celkového počtu pracovních míst vytvořených díky přímým zahraničním investicím ve službách jich v Indii vzniklo 32 procent, na Filipínách 16. Silným hráčem na tomto poli je ovšem i Brazílie. Na druhé straně, nová ústředí jsou budována hlavně v tradičních regionálních centrech (Spojené státy, Nizozemsko, Singapur) a na rostoucích trzích (Čína, Mexiko).

Výzkum a vývoj
I když světovému žebříčku míst ve výzkumu a vývoji vytvořených přímými zahraničními investicemi stále dominují Indie a Čína (Indie 54 procent, Čína 12 procent), za velice atraktivní jsou považovány i další rozvíjející se ekonomiky, například Rumunsko nebo Vietnam. Autoři zprávy poznamenávají, že ačkoli nadnárodní firmy s rozšiřováním výzkumu a vývoje v globálním měřítku byly sice tradičně opatrné, přesto lze vidět jasnou expanzi do dalších zemí za účelem využití zdejších talentů. Přepočteno na celkový počet obyvatel se jako nejatraktivnější země pro příliv investic do výzkumu a vývoje jeví Singapur, Izrael a Irsko.

Základní rady
Pro mezinárodní investory
• I když je možné vybírat z většího počtu míst, volba rozhodně není o nic snazší než v minulosti.

• Společnosti musejí počítat s rizikem, že se trefí do nějakého „horkého místa“, tedy místa atraktivního i pro další investory, v němž může velice rychle vzniknout nedostatek kvalifikované pracovní síly a dojít k prudkému nárůstu inflace.

Pro země/investiční agentury hledající investory:
• Průběžně analyzujte tržní přínosy daného místa. Zjistěte si, která odvětví vykazují silný investiční potenciál a zda je region pro ně atraktivní.
• Přesně definujte výhody, které investice do vašeho regionu investorům přinese a profesionálně region propagujte.

• Svůj personál obohaťte o odborníky z jednotlivých odvětví a usilujte o vyšší zapojení privátního sektoru v rozvojových strategiích.

S výhledem do budoucna:
• Stále významnější společenská odpovědnost (včetně pracovních postupů, ekologické politiky, spotřeby energie a řízení dodavatelského řetězce) je novým rozhodovacím kritériem a imperativem pro investory, ať už jde o investory nadnárodní nebo místní.

• Pro potenciální vybraná místa to znamená, že investice musejí být doprovázeny takovými ekologickými postupy, které budou atraktivní pro podnikání, a zároveň musí být investor schopen vytvářet efektivní vztahy s potenciální pracovní silou a dalšími firmami.

• Otázky spojené se společenskou odpovědností budou zejména významné v rozvíjejících se ekonomikách, kde není infrastruktura natolik rozvinutá. U nadnárodních firem zvyklých pracovat globálně se standardními postupy v dodavatelském řetězci může nekvalifikovaná pracovní síla nebo nedostatečné ekologické postupy znamenat rozhodnutí investovat jinam.

Výroční zprávu IBM Global Location Trend vydává každoročně specializovaná divize IBM PLI-Global Location Strategies. Tato divize se zaměřuje na globální investiční strategie a zároveň poskytuje ekonomické rozvojové služby vládním agenturám.

Více informací najdete na www.ibm.com

Tiskové zprávy

Diskuse