Intel Itanium - sedm nových procesorů
1. 11. 2007 12:30 Rubrika: Tiskové zprávy
Rychlý růst prostředí architektury Itanium rozšiřuje možnosti jejich využití.
TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění
V situaci, kdy tržní segment architektury Itanium prochází dynamickým růstem a těší se podpoře IT odvětví, uvádí společnost Intel nové dvoujádrové procesory Intel® Itanium® řady 9100, které jsou připraveny zvládnout ty nejnáročnější aplikace. Řada obsahuje pokročilé funkce, které zvyšují spolehlivost a zároveň umožňují snižovat spotřebu. Očekává se, že urychlí probíhající přesun od uzavřených RISC produktů k serverům osazeným produktovou řadou Itanium. Nová řada 9100 je šestou generací procesorů Itanium, přičemž tři další generace jsou již ve fázi vývoje.
Podpora klíčových podnikových aplikací je rozšířena o novou funkci nazvanou Core Level Lock-Step. Funkce takzvaného zamykání jader zlepšuje integritu a spolehlivost provozovaných aplikací odstraněním nezjištěných chyb na úrovni jádra. Funkce Core Level Lock-Step doplňuje stávající technologii Socket Level Lock-Step, což přináší vyšší spolehlivost, dostupnost
a možnosti správy (RAS – Reliability, Availability and Serviceability). Společně zaručují konzistentní výsledky kalkulací na úrovni jader a patic (sockets).
Další funkční novinkou je možnost přepínání podle potřeby DBS (Demand Based Switching). Možnost přepínat podle potřeby snižuje spotřebu serveru v době malého vytížení, což snižuje náklady na energii.
Řada 9100 disponuje pracovní frekvencí až 1,66 GHz, dále 667MHz sběrnicí a má spotřebu pouhých 104 W. Umístění tří klíčových komponentů, dvou procesorů a jedné čipové sady, na stejnou sběrnici zajišťuje vyšší propustnost pro podnikové a výpočetně náročné aplikace.
Dynamika prostředí Itanium
„Ekosystém architektury Itanium neustále roste. Zákazníci mají stále zájem o standardní platformu podporovanou předními OEM výrobci. Ta uživatelům přináší širší možnosti volby aplikací,“ uvedl Pat Gelsinger, senior viceprezident a generální manažer Intel Digital Enterprise Group.
Na rozdíl od produktů zbývajících dodavatelů RISC systémů zajišťuje řada 9100 koncovým uživatelům nadále svobodu výběru ze široké škály softwaru z více než 12 tisíc existujících aplikací. Nabízí také flexibilní podporu řady operačních systémů včetně systémů Linux, Windows, HP-UX, HP NonStop, HP OpenVMS, z/OS a Solaris/SPARC.
„Společnost Microsoft dlouhodobě podporuje architekturu Itanium a díky nové řadě 9100 budou naši podnikoví zákazníci moci provozovat spolehlivější databáze a podnikové aplikace,“ uvádí Bill Laing, generální manažer Windows Server Division společnosti Microsoft. „Díky podpoře funkce Demand-Based Switching na Microsoft Windows Serveru 2008 pro systémy Itanium mohou podniky lépe řídit spotřebu a dále zvyšovat efektivitu svého provozu.“
„Red Hat oceňuje uvedení nejnovějších platforem s procesory Intel Itanium,“ uvádí Paul Cormier, výkonný viceprezident Worldwide Engineering společnosti Red Hat. „Úzce jsme spolupracovali se společností Intel, abychom zajistili maximální podporu RAS a virtualizačních možností této platformy v připravované verzi Red Hat Enterprise Linux 5.1. Díky této spolupráci můžeme našim zákazníkům nabídnout špičkovou 64bitovou platformu, o niž mají zájem, a zároveň jim umožnit výrazné snížení celkových nákladů na vlastnictví datových center.“
Zvlášť velký užitek z otevřené architektury Itanium mají zákazníci z odvětví, v nichž je třeba vyhodnocovat v reálném čase velké objemy dat. Jde například o oblasti energetiky, finančních služeb, zdravotní péče, výroby a telekomunikací.
Produkty s novými dvoujádrovými procesory řady Intel Itanium 9100 uvedou všichni výrobci serverů, kteří jsou sdruženi v alianci Itanium Solutions Alliance (ISA), a to včetně firem Bull, Fujitsu, Fujitsu Siemens Computers, HP, Hitachi, Intel, NEC, SGI a Unisys.
Virtualizační technologie Intel Itanium
Řada 9100, disponující rozsáhlými funkcemi virtualizace, je přední platformou pro migraci RISC a mainframe systémů. Itanium představuje jednotnou platformu pro virtualizaci prostředí s různými operačními systémy, jako je zOS, starší Unix, Linux a Windows. Umožňuje tak konsolidaci aplikací ze starších uzavřených platforem. Řada 9100 se v oblasti virtualizace rovněž těší bohaté podpoře ze strany klíčových výrobců včetně společností Transitive a SWsoft.
„SWsoft Virtuozzo 4.0 na nových procesorech Itanium vylepší virtualizaci serverové infrastruktury na úrovni operačního systému v prostředí Windows a Linux,“ uvádí Serguei Beloussov, CEO společnosti SWsoft. „Kombinace škálovatelnosti platformy Itanium
a prověřených kapacit a výkonu virtualizace Virtuozzo tvoří ideální platformu pro konsolidaci klíčových podnikových aplikací.“
„Společnost Transitive na trh nyní uvádí QuickTransit pro Solaris/Sparc-to-Linux/Itanium,“ říká Bob Wiederhold, prezident a CEO společnosti Transitive. „Spojení systému QuickTransit se servery osazenými procesory Itanium provozovatelům datových center umožňuje provoz starších Solaris/SPARC aplikací na standardizovaných systémech bez portování či rekompilace, což zvýší efektivitu, flexibilitu a návratnost jejich investic.“
Ceny a dostupnost
Šest dvoujádrových a jeden jednojádrový procesor Intel Itanium řady 9100 jsou k dispozici již nyní. Podle objednaného množství, funkční výbavy a výkonu se ceny procesorů budou pohybovat od 650 do 3450 USD. Modely se „zamykáním“ na trh přijdou v prvním čtvrtletí roku 2008.