IBM - akademická iniciativa
5. 11. 2007 21:18 Rubrika: Tiskové zprávy
K akademické iniciativě společnosti IBM se připojilo šest vysokých škol v ČR
TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění
Smyslem spolupráce je lépe připravit absolventy VŠ na budoucí výzvy oboru informačních technologií.
Šest vysokých škol v České republice oznámilo, že se připojuje k akademické iniciativě společnosti IBM (NYSE: IBM). Díky partnerství s IBM budou moci studenti vybraných vysokých škol z Brna, Ostravy a Prahy navštěvovat studijní programy, které zvýší jejich připravenost na aktuální a budoucí výzvy v odvětví informačních technologií. Obor IT prochází v současnosti dynamickým růstem zejména na rozvíjejících se trzích střední a východní Evropy. Nové studijní programy budou studentům k dispozici od budoucího školního roku 2008/2009.
Do akademické iniciativy IBM, inovativního programu, který partnerům nabízí širokou škálu výhod v oblasti technického vzdělávání, se zapojí následující vzdělávací instituce:
• Masarykova univerzita, Fakulta informatiky, Brno
• Mendelova univerzita, Provozně ekonomická fakulta, Brno
• Newton College, Brno
• Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
• Vysoká škola ekonomická, Praha
• Vysoké učení technické v Brně, Fakulta informačních technologií
Nové studijní programy budou určeny pro studenty bakalářského, magisterského i doktorského studia a budou navazovat na již existující výuku IT Services, která bude rozšířena o předměty spadající do oblasti Service Science, Management a Engineering (SSME). Jejich cílem je seznámit studenty s posledními trendy v oblasti IT včetně architektur orientovaných na služby (SOA), Unixu a Linuxu a výpočetních sítí (gridu). Praktické zkušenosti a znalosti z oboru informačních technologií jsou cenné pro studenty, kteří chtějí zlepšit svou kvalifikaci pro uplatnění na trhu IT a zároveň zdokonalit své podnikatelské schopnosti.
Spolupráce IBM na rozvoji nových studijních programů navazuje na zapojení odborníků z IBM do výuky informačních technologií, která již několik semestrů probíhá na některých partnerských vysokých školách. IBM se také do budoucna zavázala vybrané studijní kurzy bezplatně vyučovat s tím, že výuku postupně převezmou kmenoví vyučující vysokých škol. Jako největší zaměstnavatel v oblasti sdílených služeb poskytne IBM studentům a absolventům také možnost praxe a zaměstnání ve svém globálním centru integrovaných služeb (Integrated Delivery Center, IDC) v Brně. Zde v současnosti pracuje přes 2 300 kvalifikovaných pracovníků, kteří poskytují služby více než 600 klientům z celého světa, jako je ABB, přední světová firma poskytující technologie pro energetiku a automatizaci.
„Služby v oblasti informačních technologií budou vyžadovat odborně zdatné a tvořivé profesionály, kteří budou schopni i v době proměňujících se potřeb klientů přicházet s inovacemi. Cílem spolupráce IBM s vysokými školami je přispět ke zvýšení kvalifikace absolventů, kteří budou mít dlouhodobou perspektivu na pracovním trhu,“ řekl Friedrich Immer, Integrated Delivery Center Executive v Brně, IBM Integrated Operations. „Vítáme možnost dlouhodobé spolupráce s akademickým sektorem, která nám umožní vybavit pro profesní kariéru další generaci odborníků.“
„Fakulta informatiky Masarykovy univerzity se v oblasti výzkumu i výuky věnuje řadě relevantních technologií a metodik již několik let. Spolupráce s IBM a dalšími členy fakultního Sdružení průmyslových partnerů pak logicky vedla k přípravám nového studijního oboru, který jednak obohatí nabídku pro zájemce o studium informatiky a jejích aplikací, ale také daným absolventům umožní získat vzdělání se solidními základy informatiky a efektivně využívat možnosti informačních a komunikačních technologií,“ řekl doc. Ing .Jiří Sochor, CSc., proděkan pro studijní programy Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně.
„Někteří naši absolventi již zaměstnání u firmy IBM nacházejí. Věříme, že spolupráce s firmou IBM na poli vzdělávání zvýší konkurenceschopnost našich absolventů na trhu práce s IT nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedla Jitka Machalová, proděkanka Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava věnuje velkou pozornost disciplínám z oblasti softwarového inženýrství. „Celý komplex předmětů počínaje problematikou softwarového procesu, přes metody specifikace softwarových systémů, systémové analýzy a návrhu až po testování je podpořen nejen konkrétními vývojovými produkty, ale také výukovými podklady vycházejícími ze zkušeností a metodik vyvíjených firmou IBM,“ řekl prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky, VŠB – Technická univerzita Ostrava. „Díky tomu výuka není pouze záležitostí akademické půdy, ale zahrnuje i to nejlepší z praxe, tolik vyžadované budoucími zaměstnavateli našich absolventů.“
"Vysoká škola ekonomická v Praze spolupracuje s IBM v rámci IBM Faculty Award, kterou pro roky 2006 a 2007 získal tým katedry informačních technologií. Spolupráce je jednak zaměřena na vývoj metod a nástrojů monitoringu a zvyšování produktivity práce v IBM IDC v Brně a dále na výzkum a výuku v oblasti SSME (Service Science Management and Engineering)," uvedl prof. Ing. Jiří Voříšek, CSc., vedoucí katedry informačních technologií Vysoké školy ekonomické v Praze.
Podle prof. Ing. Jana M. Honzíka, CSc., z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně patří vstup průmyslových partnerů do vzdělávacího procesu mezi priority evropského pojetí vysokoškolského vzdělávání. „V tomto směru naplnila firma IBM všechna hlavní očekávání naší fakulty. Velmi oceňujeme možnost nabídnout našim studentům předměty, jejichž obsah má vysokou odbornou úroveň a je orientován na technologie konkrétního a významného průmyslového partnera. Podobné předměty studenty velmi motivují a těm praktičtěji orientovaným dávají výraznější pocit smysluplnosti jejich studia,“ řekl prof. Jan M. Honzík. „Témata bakalářských a diplomových prací nabízená odborníky z IBM doplňují tento obraz velmi dobré spolupráce mezi vysokou školou a praxí. Skutečnost, že vybraní studenti se mohou zúčastnit zahraničních studijních pobytů a stáži za plné finanční podpory IBM je něco, o čem se předcházejícím generacím studentů i učitelů jen zdálo.“
Do programu akademické iniciativy IBM je již v České republice zapojena celá řada univerzit, včetně ČVUT a ZČU.