Rychlá kariéra programátorů
22. 1. 2008 15:59 Rubrika: Tiskové zprávy
Jejich vyškolení přijde firmy na statisíce korun
TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění
Nedostatek programátorů dělá z této profese jedno z nejperspektivnějších povolání. Velká poptávka je i po čerstvých absolventech vysokých škol. Firmy se snaží nadějné programátory nalákat nejen nadstandardními platy a zaměstnaneckými výhodami, ale zejména rychlým profesním růstem. IT firma do začínajícího programátora během několika let investuje formou školení statisíce korun. Mezi nejžádanější firemní benefity proto stále častěji patří školení a odborné certifikace.
Rapidní růst tuzemského trhu informačních technologií, který podle analytiků* ročně dosáhne v průměru 8,5 procenta, dělá z programátorů velmi žádanou profesi. „Poptávka je po všech profesích, které se na vývoji softwaru přímo podílejí – tedy nejen po vývojářích, ale rovněž po konzultantech či analyticích,“ řekla personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ Olga Svobodová. Systémový integrátor S&T CZ zaznamenává značnou poptávku zejména po programátorech se specializací na podnikové informační systémy (ERP) a systémy pro obchodní analýzy (Business Intelligence). Ceněny jsou zejména znalosti jazyka ABAP, databázových systémů a webových aplikací .NET, C++, C-sharp nebo VB6.
Vysokou poptávku po IT specialistech na trhu práce potvrzuje Jan Čelikovský, manažer pro klíčové zákazníky společnosti LMC, která patří k předním operátorům na středoevropském trhu práce: „Zájem je jak o zkušené programátory, tak o absolventy vysokých škol, které si firmy samy zaškolí. Proto je na trhu práce programátorů dlouhodobě chronický nedostatek. Programátoři jsou úzkoprofiloví odborníci, které vyhledávají nejen technologické společnosti, ale i firmy s jinou specializací. Poptávka je proto i po profesích úzce souvisejících s programováním, například po analyticích firemních procesů, projektových manažerech a architektech informačních systémů.“ Sehnat špičkového odborníka je těžké také kvůli rychlému tempu vývoje informačních technologií: „Pro zaměstnavatele jsou relevantní zkušenosti a praxe z posledních několika let. Po pár letech jsou získané znalosti již zastaralé,“ upozornil Jan Čelikovský.
TABULKA: O které profese je největší zájem (zdroj S&T):
• programátor/konzultant pro podnikové informační systémy (ERP)
• programátor/vývojář průmyslových aplikací
• programátor/analytik systémů pro obchodní analýzy (Business Inteligence)
Uchazeči tvrdí, že kariérní růst je pro ně důležitější než plat
Kandidáti na pozici programátora podle zkušeností S&T CZ zejména oceňují možnost profesního rozvoje, který zvyšuje jejich hodnotu na trhu práce. „V žebříčku firemních benefitů programátoři staví na první místo školení a certifikace. Plat je sice stále důležitý, ale programátoři nyní hledí více na možnost podílet se na zajímavých projektech a na odborný růst,“ řekla Olga Svobodová. Technologické firmy si své zaměstnance hýčkají i dalšími firemními výhodami: „Dovolená navíc, sportovní a kulturní vyžití či finanční benefity, jakými jsou penzijní připojištění či zvýhodněné zaměstnanecké půjčky. To jsou benefity, které S&T CZ standardně nabízí a které perspektivní uchazeči od dobrého zaměstnavatele v IT branži očekávají,“ dodala Olga Svobodová.
TABULKA: Co nejvíce uchazeče o pozici programátora motivuje (zdroj S&T):
• odborný růst formou školení a certifikací •
• práce na zajímavých projektech •
• práce v nadnárodním týmu
• přístup k moderním technologiím
• odměna závislá na výkonu
Tuzemští programátoři podle společnosti LMC vyhledávají zejména zaměstnavatele, díky nimž se mohou podílet na zajímavých projektech: „Láká je možnost osvojit si nejnovější technologie a zůstat tak v oboru na špičce. Dalším motivačním faktorem je ohodnocení zohledňující jejich pracovní nasazení. V poslední době je také zájem o možnost pracovat z domova, což ale česká legislativa příliš nepodporuje. Navíc zejména nadnárodní IT firmy mají obavy o informační bezpečnost,“ řekl Jan Čelikovský, manažer pro klíčové zákazníky společnosti LMC.
Vyškolení programátora stojí statisíce korun
Z nedostatku programátorů těží vedle zkušených profesionálů i čerství absolventi vysokých škol. Kromě nadprůměrně vysokého nástupního platu a firemních benefitů juniorské uchazeče obvykle čeká slibný odborný růst. Do zlepšování programátorů totiž musí firmy neustále investovat miliony korun, aby držely krok s tempem technologického vývoje. „Získání certifikace pro Business Intelligence stojí firmu podle úrovně specializace 100 až 200 tisíc korun, u systémů SAP to bývá o něco méně. Další investice směřují do zlepšování jazykové vybavenosti programátorů,“ dodala Olga Svobodová, personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ.
TABULKA: Jaké vzdělávací kurzy IT firmy nabízejí (zdroj S&T):
• certifikační kurzy pro klíčové produkty
(SAP, Cognos, Infor MAX+)
• programovací jazyky (.NET, C++, ABAP, java) •
• školení v oblasti klíčových technologií a IT systémů (Oracle, SQL, Microsoft) •
• jazykové kurzy
• projektové metodologie a projektový management
• komunikační dovednosti
(prezentační dovednosti, komunikace s klienty, asertivita)
Podle zkušeností společnosti S&T je ideální vynakládat na vzdělávání zaměstnanců zhruba 1,8 až tři procenta z celkových ročních mzdových výdajů. Jen tak lze dlouhodobě udržet vysoký standard služeb. „Školení zahrnují oficiální certifikace k užívání produktů od klíčových výrobců softwaru, dále průběžná školení v užívání klíčových technologií. Stěžejní je i vzdělávání napomáhající v kariérním růstu specialistů,“ dodala Olga Svobodová.
Rychlý kariérní růst je u programátorů pravidlem
Kariérní růst programátorů je rozsáhlý. Z juniorské pozice na seniorskou se lze podle schopností vypracovat přibližně během pěti let. Později se z programátorů mohou stát vedoucí projektů, specializovaní konzultanti s vysokou přidanou hodnotou či vedoucí týmů specialistů. Zkušení programátoři se obvykle podílejí na náročných nadnárodních projektech a často cestují. „Z juniora se plnohodnotný programátor stane až zhruba za rok a u náročnějších systémů to může trvat i déle, ale odborný růst prakticky nikdy nekončí,“ uzavřela personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ Olga Svobodová.
Poznámka:
* 8,5procentní růst trhu informačních technologií odhaduje analytická společnost IDC (předposlední odstavec):
http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prCZ20997707