Distribuované počítání - český projekt

7. 3. 2008 17:36    Rubrika: Tiskové zprávy

První český projekt distribuovaného počítání má za sebou úspěšný start. Po dvou měsících má tři stovky uživatelů a velmi stabilizovanou klientskou aplikaci. Ta je ke stažení zdarma - jejím nainstalováním nebrzdíte ani v nejmenším chod svého počítače ani nejste nijak omezeni ve své práci. V době, kdy by počítač byl jinak nečinný, vám ale nyní bude nenápadně pracovat. A vy si přitom můžete i zajímavě zasoutěžit: ať už jako jednotlivci nebo vytvářením týmů. Možná právě váš výpočet bude pro vědu podstatný.

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

A co vlastně projekt počítá? Hledá nová tzv. Wieferichova prvočísla. Dosud jsou známa pouhá dvě Wieferichova prvočísla: 1093 (objevil W. Meissner v roce 1913) a 3511 (N. G. W. H. Beeger v roce 1922). Je poměrně zvláštní, že po číslech 1093 a 3511 se velmi dlouho žádné další Wieferichovo prvočíslo nenašlo. Přitom některé pravděpodobnostní argumenty říkají: už je na spadnutí. Totiž: podle některých z nich v již prozkoumané oblasti mají být více než dvě. Ale jsou i tací, kdo tvrdí, že další Wieferichovo prvočíslo už neexistuje. Otázka je zajímavá jak z pohledu teorie čísel, tak snad i z hlediska poněkud hlubšího, pokud jde o (ne-)porozumění struktuře nekonečné množiny přirozených čísel.

Není to tak dlouho, kdy prvočísla jako taková neměla výrazné praktické uplatnění, přitom jsou studována od antických dob. Dnes je tomu jinak, díky matematickým metodám pro utajování zpráv. Tato čísla jsou používána v kryptografii, a to jak v nejznámějším asymetrickém systému RSA, tak i v ECC, což je kryptografie založená na eliptických křivkách a užívaná mj. mobilními telefony.

Další podrobnosti, zejména matematické, se dočtete na stránkách projektu www.elmath.org.

Tiskové zprávy

Diskuse