Siemens - Power-over-Ethernet pro 802.11n
14. 5. 2008 20:46 Rubrika: Tiskové zprávy
Craig Mathias z Farpoint Group zveřejnil výsledky testů, jež prokázaly, že nové bezdrátové přístupové body HiPath od společnosti Siemens Enterprise Communications fungují jako dvoupásmová rádia 3x3 MIMO v síti 802.11n při zachování kompatibility s výkonovým omezením standardu 802.3af pro Power-over-Ethernet (PoE).
Tuto zásadní inovaci potvrzují právě publikované výsledky komplexních laboratorních testů produktu Siemens HiPath Wireless AP3620, které provedla nezávislá analytická firma Farpoint Group. Společnost Siemens Enterprise Commmunications zároveň oznámila, že její nové přístupové body získaly certifikaci Wi-Fi CERTIFIED® pro 802.11n (draft 2.0) od Wi-Fi Alliance®.
Produkt HiPath Wireless AP3620 získal tuto certifikaci na základě úspěšného absolvování pevně daného sledu kvalifikačních testů, jež ověřují kompatibilitu se specifikacemi 802.11n WLAN vydanými IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Certifikace potvrzuje kompatibilitu přístupového bodu HiPath se standardními testy interoperability a nejnovějšími technologiemi zabezpečení, stejně jako zpětnou kompatibilitu s předchozími generacemi Wi-Fi zařízení.
Farpoint Group, přední nezávislá analytická firma v oblasti mobilních technologií se sídlem v Massachusetts, se rozhodla provést své vlastní testy s cílem ověřit, nakolik se společnosti Siemens podařilo souběžně vyrovnat s fyzickým výkonovým omezením standardu IEEE 802.3af PoE a energetickou náročností dvoupásmových rádií 802.11n. Základem 802.11n je technologie 3x3 MIMO, která využívá šest vysílačů/přijímačů (tři na každou rádiovou část) - oproti dvěma vysílačům/přijímačům u přístupových bodů v sítích 802.11a/b/g. V závislosti na implementaci mohou tyto další hardwarové součásti spotřebovat daleko více než 12,95 wattů, které dodává 802.3af PoE na stometrovém ethernetovém kabelu. Mnoho dalších výrobců WLAN zařízení tento problém řeší pouze provizorním způsobem, což jen podtrhuje význam úspěchu řešení od Siemens Enterprise Communications v nezávislých testech společnosti Fairpoint Group.
„Byli jsme skeptičtí k tvrzením společnosti Siemens, že napájení, které umožňuje technologie .3af, bude dostatečné pro provoz dvoupásmových rádií 3x3 MIMO,“ říká Craig Mathias, šéf společnosti Farpoint Group a autor zmiňované zprávy. „Z technického pohledu se jedná o skutečně zapeklitý problém, chtěli jsme se tudíž přesvědčit, zda to řešení od Siemens skutečně dokáže.“
Podrobnější informace o laboratorních testech Farpoint Group lze najít v technické zprávě s názvem 802.11n Access Points and Power over Ethernet: Key Considerations z února 2008 (dokument č. FPG 2008-61.1). Mathias testoval řešení HiPath Wireless v testovacím síťovém prostředí sestávajícím z integrovaných i externích klientů typu 802.11n, PoE infrastruktury a testovacího softwaru. „Naměřili jsme vynikající výsledky u souběžného provozu obou rádiových částí s předpokládanou 3x3 MIMO propustností,“ říká Mathias. Hodnoty datové propustnosti během testu dosahovaly až 143 Mbps - tedy mnohem více než typické maximum 25 Mbps u bezdrátových standardů 802.11a/b/g. To vše při napájení přístupového bodu přes stometrové ethernetové kabely připojené k PoE switchportům či injektorům kompatibilními s 802.3af.
„Výsledky testu jasně dokazují, že Siemens dokázal vyvinout dvoupásmové 3x3 MIMO řešení pro 802.11n s napájením dle 802.3af,“ říká Mathias. „Dosáhnout toho není vůbec jednoduché a proto předpokládáme, že to společnosti Siemens na nějaký čas zajistí skutečnou konkurenční výhodu.“
Kompatibilita bezdrátových přístupových bodů Siemens HiPath se standardem PoE 802.3af oproti ostatním řešením na trhu výrazně zjednodušuje a zlevňuje instalaci přístupových bodů pro sítě 802.11n. Stačí zapojit přístupové body HiPath Wireless do stávajících ethernetových portů s podporou PoE, zatímco u konkurenčních řešení je zapotřebí externí zdroje napětí, dodatečné ethernetové kabely, či přidání zcela nové PoE infrastruktury, jako jsou přepínače či portové napájecí injektory – a to vše pochopitelně stojí čas a peníze.
„Zvolili jsme řešení HiPath Wireless 802.11n od Siemens Enterprise Communications, jelikož je okamžitě k dispozici, přináší velké výhody v oblasti PoE a snadno se instaluje,“ říká Sam Brown, ředitel IT služeb Georgia World Congress Center, konferenčního, zábavního a sportovního centra o rozloze 3,9 milionu čtverečních stop. „Po aktualizaci softwaru na HiPath kontroleru a několika rychlých změnách konfigurace stačilo odpojit stávající přístupové body HiPath a připojit nové. Dokonce jsme mohli použít i stejný nosný držák. Dohromady nám pokrytí oblasti pomocí 802.11n zabralo méně než třicet minut.“
Inovativní implementace PoE od Siemens Enterprise Communications se doplňuje s unikátní architekturou Virtual Network Services (VNS), která optimalizuje provoz v sítích 802.11n a umožňuje firmám implementovat 802.11n bez nutnosti upgradovat centrální síťovou infrastrukturu a kontrolery.
„Ač technologie 802.11n přináší kýžené zvýšení rychlosti a dokonalejší pokrytí, od její implementace ve stávajících sítích mnoho firem zrazují vysoké náklady a technická obtížnost,“ říká Luc Roy, viceprezident pro oblast Enterprise Mobility, Siemens Enterprise Communications. „HiPath Wireless umožňuje snadnou implementaci spolehlivé, vysokorychlostní technologie 802.11n jen s minimálními úpravami ve stávající síti. Certifikace od Wi-Fi Alliance navíc zákazníkům signalizuje odhodlání Siemens poskytovat i do budoucna špičková řešení, která firmám přinášejí skutečnou přidanou hodnotu.“
Kompletní text výše zmíněné technické zprávy najdete na internetové adrese www.siemens.com/us/open/802.11n/report