Intel International Science and Engineering Fair

15. 5. 2008 13:53    Rubrika: Tiskové zprávy

o ceny v hodnotě 65 milionů korun

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění


Češi se snaží porotu zaujmout například sadou pro záchranu amputovaných končetin či digitálníma „očima“, které robotům umožní rozeznávat okolní terén. Vědeckého klání se účastní více než 1 500 středoškolských studentů z celého světa. Výherci si rozdělí ceny za více než čtyři miliony dolarů.

Elita mladých českých vědců, kteří se rekrutují z nadějných studentů středních škol, se snaží zaujmout mezinárodní porotu na veletrhu vědy a techniky INTEL ISEF – Intel International Science and Engineering Fair – který se letos koná v Atlantě. INTEL ISEF je považován za jakési olympijské hry mladé vědy. Českou republiku reprezentuje pět projektů od sedmi finalistů z tuzemských středních škol, kteří zvítězili ve státních soutěžích SOČ a Amavet (více informací na http://www.amavet.cz a http://www.soc.cz).

Letos se na největší vědecké soutěži pro středoškolské studenty na světě sešlo více než 1 500 žáků z 51 zemí. Mladí vědci a badatelé mají možnost ukázat, co v nich je. Vítězové získají studijní stipendia a ceny o celkové hodnotě 64 milionů korun. „Trojice nejlepších získá od společnosti Intel školné v hodnotě 810 tisíc korun. Šance českých studentů jsou přitom velké, loni porotu například oslovil inteligentní rybářský prut, který umí lovit ryby bez přítomnosti člověka,“ řekl Pavel Svoboda, tiskový mluvčí společnosti Intel.

Češi se snaží porotu zaujmout například speciální zdravotnickou sadou pro převoz amputovaných končetin. Pro úspěšnou regeneraci amputované končetiny – například při úrazu či nehodě - je kritická životaschopnost oddělené tkáně. Té lze nejlépe dosáhnout podchlazením a aseptickým transportem na chirurgický sál. Projekt navrhl autorský tým František Kolek a Václav Kocián z gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi. Zkonstruovali transportní sadu, která může být používána záchranáři, zdravotníky, hasiči, vojáky či obyčejnými lidmi na rizikových pracovištích, například továrnách. Jednoduchý a účelný princip dvou plastových sáčků s chemickým chladicím systémem, ochranou před znečištěním a dalšími potřebnými pomůckami představuje velmi chytré a navíc levné řešení.

Softwarový systém digitálních očí, které mohou najít uplatnění v robotice, navrhl Ondřej Mikšík z Gymnázia Kroměříž. Jeho program SmartVision představuje efektivní nástroj pro rozpoznávání digitálního obrazu (DIP). Možnosti využití systému jsou značné, například v robotice: od rozeznávání terénu a nebezpečných předmětů až po vyhledávání charakteristických rysů osob či předmětů, automobilových SPZ nebo rozpoznávání přepravovaného zboží.

O přízeň poroty dále také bojuje projekt ochrany autorských práv půjčovaných multimédií od Zdeňka Musila a Pavla Krejčího ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Navrhli softwarový systém zápůjček audioknih a filmů, který prostřednictvím šifrování zabraňuje neoprávněnému kopírování zapůjčeného díla.

Ekologickým projektem, jenž se zabývá vlivem vybraných látek na závojenku podtrnku, se snaží prosadit Zuzana Egertová z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Zkoumala, jaký vliv mají například cukry, různé zdroje dusíku a uhlíku na závojenku podtrnku (Entoloma clypaetum). Zjišťovala také, jaký vliv má na rostlinu působení soli (NaCl).

Průlomu v oblasti molekulární chemie dosáhl Oldřich Hudeček z Masarykovy střední školy chemické v Praze. Zabýval se přípravou derivátů odvozených od calix[4]arenů. Během práce mladý vědec připravil některé sloučeniny, které zatím nebyly popsány v žádné publikaci, a látky tedy lze považovat za prvně připravené. Sloučeniny mohou sloužit k zachytávání iontů či neutrálních molekul, k jejich transportu nebo ochraně. Objev může sehrát významnou roli při tvorbě nových materiálů disponujících unikátními vlastnostmi.

„Náctiletí“ vědci řeší alkoholismus, ekologii nebo genetiku

Projekty všech finalistů soutěže INTEL ISEF se snaží řešit nejožehavější problémy lidstva. Letos se mnoho projektů zaměřilo na nadměrné čerpání přírodních zdrojů a energetickou efektivitu, jako například využívání alternativních pohonných zdrojů v podobě řas v odpadních vodách. Studenti také pracovali na vylepšování robotů, identifikaci molekulárních drah, které jsou základem alkoholismu, využití senzorických integračních aktivit k léčbě smyslových a hlasových vad u autistických dětí nebo identifikaci genetických faktorů stojících v pozadí nemocí, jako je Lou Gehrigův syndrom. Ze všech letošních prezentovaných projektů je téměř 20 procent patentováno nebo čeká na schválení patentovým úřadem.

„Tento týden se v Atlantě sejde budoucnost a naděje nás všech,“ řekl Craig Barrett, předseda správní rady společnosti Intel. „1 557 finalistů zde reprezentuje ty miliony soutěžících, kteří se snažili dostat až sem, ale neuspěly v regionálních soutěžích. Hodnota matematického a vědeckého vzdělání se odráží v pracích všech těchto mladých lidí, kteří hledají řešení naléhavých problémů celé společnosti.“

Společnost Intel již několik let podporuje vzdělání a sponzorování Mezinárodního veletrhu vědy a techniky. Od roku 1996, kdy se společnost Intel stala hlavním sponzorem veletrhu, vzrostl počet finalistů o 40 procent a dnes zahrnuje více než 1 500 studentů. O 70 procent vzrostl také počet účastnických států, regionů a oblastí. Společnost Intel[1] se zaměřuje hlavně na podporu matematiky a vědeckého vzdělaní, kam za posledních deset let firma investovala miliardu dolarů. Společnost Intel ročně investuje do vzdělání a technologické gramotnosti více než 100 milionů dolarů.

Tiskové zprávy

Diskuse