Kasa - příznivé ceny elektroniky lákají zákazníky

4. 3. 2009 20:13    Rubrika: Tiskové zprávy

Příznivé ceny elektroniky lákají zákazníky

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Internetový obchod KASA.cz nabízí zákazníkům široký sortiment spotřební elektroniky za ceny, které se v souvislosti s propadem kurzu české měny nemusí dlouho opakovat.

Vzhledem ke značnému poklesu kurzu české měny, která od června loňského roku oslabila vůči euru o čtvrtinu a vůči dolaru o třetinu, se dá v dohledné době očekávat zdražování spotřební elektroniky, a to v průměru až o 10 %. Část dovozců na vysoký kurz koruny již zareagovala a navýšila ceny především u audio-video vybavení, u některých druhů bílé techniky a také u části IT sortimentu. Hlavní vlna zdražování se však očekává především v průběhu dubna, kdy již bude ve skladech dovozců k dispozici pouze zboží nakoupené se současným kurzem.

„Slabá koruna nutí distributory a následně i obchodníky zvyšovat koncové ceny, okamžik nárůstu cen se však může lišit podle toho, jak velké zásoby jednotliví obchodníci mají. Rychlost dopadu přitom závisí na obrátce zásob u jednotlivých článků řetězce, zejména u distribuce. V případě IT to jsou jednotky týdnů, ale například bílá technika může mít obrátku i několikaměsíční,“ uvedl Roman Novotný, finanční ředitel holdingu KASA.cz a Obchodní-dům.cz.
Automatickou pračku, lednici či novou televizi je tak v těchto dnech možné v internetovém obchodě KASA.cz pořídit výrazně levněji než u prodejců, kteří již byli nuceni s ohledem na kurz koruny zvýšit ceny. „Zdražování se bude dotýkat velké části sortimentu, protože prakticky vše z oblasti elektroniky a IT se nakupuje v eurech či v dolarech. Kurz se promítá přímo do nákupní ceny, takže procentuální dopad je stejný jako změna kurzu,“ doplnil Roman Novotný.

Zatímco 21. července loňského roku stál dolar 14,43 Kč a ještě 18. prosince byl za 18,35 Kč, nyní osciluje mezi 22-23 korunami (viz http://finance.yahoo.com/q?s=USDCZK=X). Také vůči euru česká koruna oslabila – vloni 22. července se euro obchodovalo za 22,93 Kč, 29. října za 23,84 Kč a aktuálně se pohybuje kolem 29 korun (viz http://finance.yahoo.com/q?s=EURCZK=X).


| Diskuse | Tiskové zprávy