GE vyvinula revoluční disk o velikosti CD

7. 5. 2009 14:07    Rubrika: Tiskové zprávy

GE vyvinula revoluční disk o velikosti CD s kapacitou neuvěřitelných 500 gigabytů

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Společnost General Electric ohlásila průlom v technologii holografického uchovávání dat. Výzkumná divize společnosti představila optický disk, který dokáže uložit 500 gigabytů na jediný disk podobný DVD či CD. „Toto je neuvěřitelný pokrok,“ tvrdí Brian Lawrence, který vede holografický project u GE. „Pokuste se představit si to množtví dat na jednom disku.” Tedy pro představu – 500 GB je vice než čtyřtísícínásobek množství informací, jež je lidský mozek schopen pojmout za celý život. Kapacita tohoto disku vyvinutého společností GE je 500 CD, 100 DVD či 20 Blu-ray disků.

Holografické uchovávání dat spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že je informace na disku uchovávána trojrozměrně. Starší média jako jsou CD či DVD uchovávají informaci pouze dvojrozměrně. Celý proces funguje na způsobu vtisknutí chemických změn ve forem vzorců, tedy hologramů, na disk po celé jeho ploše. Tyto vzorce pak čtě laser podobný těm v Blu-ray přehrávačích. Při kapacitě 500 GB však tyto disky dokáží uchovat více než dvacetinásobek dat oproti Blu-ray diskům.

Ačkoliv uvedení technologie na trh bude nějaký čas trvat, znamená tento objev stejnou revoluci jakou byly mezníky CD/DVD, či DVD/Blu-ray. „Zamyslete se nad množstvím informací, se kterými se setkáváme každý den. Současná digitální éra klade stale větší požadavky na to, jak uchovávat stále větší množství dat. Tento průlomový objev znamená zásadní krok pro digitální média,“ říká Brian Lawrence, šéf výzkumné divize vyvíjející holografický disk.

Zajímavostí jistě je, že objev principu holografie pochází z našeho regionu. Objevil jej maďar Dennis Gabor v roce 1948. O třiadvacet let později získal Nobelovu cenu za fyziku.


| Diskuse | Tiskové zprávy