Microsoft zasahuje proti prodejcům nelegálního softwaru

14. 5. 2009 08:23    Rubrika: Tiskové zprávy

Firmy a organizace často samy odhalí a upozorní na nelegálně instalovaný software jejich prodejcem

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění


Microsoft je rok od roku stále úspěšnější v boji proti obchodníkům šířícím nelegální software. V současné době Microsoft aktivně vede trestní řízení v téměř 90 případech nelegálního kopírování nebo šíření softwaru. Jenom za posledních 9 měsíců došlo k 20 policejním prohlídkám bytových či nebytových prostor, 8 mimosoudním vyrovnáním a rozsudek či trestní příkaz byl vydán v rámci 10 soudních řízení. V řadě případů se až s odstupem několika let podaří uživatelům zjistit, že byli ze strany prodejce podvedeni a namísto programů, které si objednali a zaplatili, dostali pirátskou kopii, která jim navíc může způsobit značné problémy.
Základní škola v Pardubickém kraji například na základě interního auditu softwaru zjistila, že jí prodejce dodal spolu s objednanými počítači nelegální instalace softwaru. V průběhu policejního šetření bylo objeveno dalších 8 podvedených zákazníků, z toho tři školy. Rozsudkem Okresního soudu v Pardubicích byl v březnu 2009 prodejce potrestán k odnětí svobody na 10 měsíců s podmínkou na 3 roky, peněžitému trestu ve výši 60 tisíc korun a zabavení nosičů a zařízení pro nelegální instalace.
Podobně rozhodl v dubnu 2009 soud v Sokolově, který potrestal prodejce výpočetní techniky trestem odnětí svobody na 12 měsíců s podmínkou na 2 roky za šíření pirátských kopií softwaru
a dalších souborů. Policie současně zjistila, že prodejce sám užíval ve firmě nelegální počítačové programy Microsoft a instaloval je i do počítačů svých zákazníků.
V lednu 2009 bylo dále uzavřeno mimosoudní vyrovnání s jedním z obchodníků, který instaloval kopie nelegálního softwaru do prodávaných počítačů. Microsoft se s firmou dohodl na odškodném splatným do šesti měsíců ve výši několika set tisíc korun.
Tresty odnětí svobody a vysoké pokuty hrozí i koncovým uživatelům
Statistiky dokazují, že Microsoft je společně s předními světovými výrobci softwaru úspěšný nejen v boji s prodejci a šiřiteli nelegálního softwaru, ale také v odhalování firem či osob, které tento software vědomě užívají. Za posledních 9 měsíců provedla policie téměř 40 prohlídek bytových či nebytových prostor ve firmách či u osob podezřelých z užívání softwaru bez platné licence, dále bylo vydáno 16 rozsudků či trestních příkazů proti pachatelům této trestné činnosti a 14 případů bylo uzavřeno dohodou o náhradě škody. Výsledky studie BSA (Business Software Alliance) dokazují, že tuzemské firmy, u nichž policie odhalí užívání nelegálního softwaru, platí poškozeným výrobcům softwaru odškodné v průměrné výši 240 000 Kč, tedy o 20 % více než v minulém roce. Podle studie není dokonce výjimkou, že firmy užívající nelegální software musí kromě nákladů na legální licence zaplatit odškodné ve výši i několika set tisíc korun.
Okresní soud v Prachaticích nedávno udělil řediteli architektonického a designérského studia trest odnětí svobody na 10 měsíců s podmínkou na 18 měsíců za užívání nelegálních programů výrobců Autodesk, Microsoft, SolidWorks, Adobe, Bentley, Quark a Siemens. Podobně rozhodl
v březnu 2009 Okresní soud v Brně o trestu odnětí svobody v délce 4 měsíců s podmínkou na 12 měsíců za instalace a používání nelegálních programů společností Autodesk, Microsoft, Corel, Adobe, Apple a Symantec v rámci činnosti firmy.
Markéta Mead, manažerka protipirátských aktivit společnosti Microsoft, dodává: „Tuzemské firmy a organizace stále podceňují vedení řádné evidence softwarových licencí. Dochází tak k případům jak vědomého, tak i nevědomého užívání nelegálních programů nebo porušování licenčních smluv. Vedení firem, statutární zástupci, případně správci sítě se tak vystavují rizikům vysokých finančních postihů, náhrad škody způsobené softwarovým výrobcům, ale také možnému trestnímu stíhání. Současně mohou výrazně ohrozit i bezpečnost firemních informací a důležitých dat. Právě proto společnost Microsoft iniciovala program tzv. softwarového managementu, který pomáhá firemním uživatelům při zavádění procesů a opatření, díky nimž získají nad svojí počítačovou sítí dobrou kontrolu a nebudou se muset obávat případných problémů, jako například instalace a užívání nelegálního softwaru.“
Aktivity společnosti Microsoft proti šíření a užívání nelegálního softwaru
Microsoft se prostřednictvím řady protipirátských programů a aktivit dlouhodobě snaží chránit svá autorská práva, své partnery, ale také zákazníky, kteří jsou vystaveni rizikům spojeným
s užíváním nelegálních programů (spyware, malware, ochrana dat apod.):
- Iniciativa Legální software je zaměřena na zvýšení informovanosti firemních i domácích zákazníků o rizicích nelegálního a padělaného softwaru. Nabízí on-line nástroje pro ověření pravosti operačních systémů Microsoft Windows a kancelářských aplikací Microsoft Office. V případě nesrovnalostí uživatel získává okamžité informace o tom, jak může co nejsnadněji a nejvýhodněji získat legální verzi používaného softwaru. V rámci této iniciativy pomáhá od roku 2004 rozlišovat hodnotu originálního systému Windows od padělaného také program Výhody legálních Windows (Windows Genuine Advantage, WGA). Zákazníkům tak umožňuje využívat funkce programu, které očekávají, posilovat důvěru v pravost jejich softwaru a poskytovat průběžná vylepšení systému, která umožňují lépe využívat jejich počítače. Více informací o programu WGA najdete na http://www.microsoft.com/genuine.
- Program „Mystery Shoping“ zahrnuje nástroje určené na sledování nabídky nelegálních programů z různých prodejních zdrojů, včetně internetových aukcí
a internetové výměnné sítě P2P.
- Softwarový management (Software Asset Managemet, SAM) představuje souhrn procesů, díky nimž mohou firmy a organizace efektivně spravovat IT síť a především získat řádnou kontrolu nad instalovanými programy a soubory, odstraňovat nežádoucí
a nelegální programy a získat i potřebné podklady pro dlouhodobé plánování investic do IT. Více na www.microsoft.com/sam.
- Infolinka 841 300 300 je k dispozici všem zákazníkům a partnerům, kteří obdrží podezřelý software a mohou tak svým zavoláním výrazně pomoci společnosti Microsoft
v boji proti softwarovému pirátství.
- Informace na webových stránkách o legálním softwaru, licenčních podmínkách a nálepkách, které potvrzují pravost softwarových produktů, najdou zákazníci na www.howtotell.com. Návody a doporučení, jak postupovat při legalizaci softwaru, pak na stránkách www.legalniwindows.cz.
- Spolupráce a osvěta: Microsoft dlouhodobě spolupracuje na protipirátských projektech
s veřejností, představiteli vlád a zástupci lokálních policejních složek po celém světě. Interaktivní mapa s detailním popisem jednotlivých právních kroků a výukových programů v rámci prvního Celosvětového dne proti pirátství je k dispozici na http://www.microsoft.com/presspass/presskits/antipiracy/map.mspx.

Tiskové zprávy

Diskuse