BSA - Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie
29. 6. 2009 19:00 Rubrika: Tiskové zprávy
Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie
TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění
Organizované gangy distribuují nelegální software prostřednictvím on-line aukcí a falešných internetových obchodů. Své oběti vyhledávají hlavně v zemích s nízkou mírou pirátství, mezi které patří i Česko. Až 90 procent softwaru prodávaného na aukcích může být nelegální. Podvedení kupci mohou čelit stejným postihům jako protřelí piráti.
Softwarové pirátství realizované prostřednictvím internetu začíná být ovládáno organizovaným zločinem. V minulosti bylo pirátství doménou jednotlivců, kteří je praktikovali pro vlastní potřebu, zato dnes na pirátství začínají ve velkém vydělávat organizované gangy. „Značně se rozmáhá organizovaný prodej nelegálního softwaru, který podvodníci vydávají za pravý. Tito podvodníci jsou rok od roku sofistikovanější a zabývají se internetovou kriminalitou ve velkém,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje klíčové výrobce softwaru z celého světa.
Internetoví zločinci se snaží své oběti nalákat na velmi nízké ceny populárních softwarových titulů, které nabízejí za zlomek cen obvyklých. Běžně tyto „slevy“ činí až 80 nebo 90 procent. „Pokud podvodníci nechtějí příliš nízkými cenami vzbudit podezření, je to i méně, například jen 50 procent,“ varoval Hlaváč. Kradený nelicencovaný software nabízejí gangy prostřednictvím svých falešných internetových obchodů a stále častěji také na populárních aukčních portálech typu eBay.
Falešné internetové obchody jsou přitom k nerozeznání od těch skutečných, které nabízejí legální software. Podvodníci totiž značně investují do profesionálního provedení obchodů a snaží se vzbudit zdání legitimity. „Nabízejí celou řadu služeb, které by jim mohl závidět lecjaký legální obchod – rychlou zákaznickou podporu a zejména snadné zaplacení různou formou, od bankovních převodů až po platby kreditní kartou,“ řekl Hlaváč. Tyto gangy se navíc podílejí na další on-line kriminalitě. „Nejčastěji jsou zapojeny do tunelování bankovních kont prostřednictvím ukradených dat získaných z uskutečněných prodejů nelegálního softwaru. Angažují se také v zasílání nevyžádaných e-mailů. Tímto způsobem totiž své oběti nejčastěji oslovují,“ vyjmenoval Hlaváč.
INFORMAČNÍ BOX: V Česku se užívá nelegálně 38 procent softwaru. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun (168 milionů USD). Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent.
Software prodávaný v aukcích je až z 90 procent kradený
Dalším velmi častým distribučním kanálem pirátského softwaru jsou internetové aukční stránky, které jsou piráty brutálně zneužívány. Piráti jejich prostřednictvím vydávají nelegální kopie za zlevněný software z druhé ruky. Aukce jsou v porovnání s jinými nelegálními zdroji softwaru velmi záludné – například v porovnání s výměnnými sítěmi (peer-to-peer) či stahovacími službami typu RapidShare, které jsou známé vysokým podílem nelegálního obsahu, přičemž uživatelé vědí, že stahování z nich je rizikové.
Aukce však nabízejí řadu zboží naprosto legálně – od knih a elektroniky až po textil. „Běžný kupující pak nepředpokládá, že by některé nabízené artikly mohly být padělky. Bohužel v případě softwaru je to téměř sázka na jistotu. Podle odborných odhadů je 50 až 90 procent softwaru nabízeného na aukčních stránkách nelegální,“ upozornil Jan Hlaváč. Podle jednoho z průzkumů BSA bylo ze 115 vzorků softwaru stažených z eBay více než polovina nelegální: 39 procent byly padělky a 12 procent obsahovalo nelegální komponenty či byly neautorizovaně upraveny.
Nejvíce se gangy zaměřují na země s nízkou mírou pirátství
Paradoxně se internetová mafie zaměřuje nejvíce na země s nízkým podílem pirátského softwaru – tam, kde se nelegálně užívá zhruba 20 až 50 procent softwaru. Pro podvodníky je tedy perspektivní Česko, kde se nyní podle analýzy BSA nelegálně užívá 38 procent softwaru. „Uživatelé v těchto zemích mají totiž značné povědomí o rizicích spojených s pirátstvím. Mnozí se proto snaží opatřit legální software za co nejméně peněz, a snadno tak padnou za oběť podvodníkům. Tuzemská informační linka BSA každoročně zaznamenává zhruba dvojnásobný nárůst počtu dotazů týkajících se internetového pirátství,“ řekl Jan Hlaváč.
Protipirátská organizace BSA se snaží proti pirátským aukcím aktivně bojovat i ve spolupráci s aukčními servery. „Meziročně se nám podařilo uzavřít téměř trojnásobný počet nelegálních aukcí. Zatímco provozovatelé aukcí na naši žádost zavřeli předloni 6904 on-line aukcí, loni to bylo již 18 314,“ řekl Jan Hlaváč.
Podvedení kupci riskují stejný postih jako protřelí piráti
Nelegální software pořízený za úplatu představuje stejné riziko, jako kdyby byl vědomě stažen zdarma z nelegálního zdroje. Takto pořízený software není legální a není možné se vyhnout případné právní odpovědnosti, varuje BSA. „Uživatel podstupuje stejná rizika jako protřelí piráti. To, jestli se uživatel stal obětí podvodu, či si stáhl nelegální software úmyslně, rozhodne obvykle až soud. Dále je zde i riziko virové nákazy a ztráty osobních dat či zneužití důvěrných informací. Software z neautorizovaných zdrojů totiž může být upraven s cílem uživatele poškodit,“ varoval Jan Hlaváč.
Stahování nelegálního softwaru z internetu je v Česku velmi rizikové rovněž kvůli neznalosti zákonů. I jediné stažení může totiž vést k policejnímu stíhání. Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. „I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení –, u softwaru tomu tak není. Policie tedy může notorické stahovače chytit právě na stahování nelegálního softwaru,“ důrazně upozornil Jan Hlaváč.
Nehraje přitom roli, zda uživatel věděl, že stahuje nelegální software: „Stahovat software z pochybných zdrojů, jakými jsou peer-to-peer sítě, či služeb jako RapidShare je proto velmi nebezpečné,“ dodal Hlaváč. BSA kvůli tomu doporučuje stahovat software pouze z legitimních ověřených zdrojů, jakými jsou například servery www.stahuj.cz, www.GigaMania.cz či www.slunecnice.cz.
Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být velmi přísné. Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. „Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru,“ uzavřel tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.
PŘÍLOHA: Jak poznat podvodné pirátské obchody
• Nelegální software lze snadno poznat. Nejjednodušším vodítkem je cena, pokud se něco obyčejně prodává za peníze, na internetu to zdarma nebude. Podezřelé jsou rovněž velké slevy.
• Takzvaný OEM software se obyčejně přes internet neprodává – je součástí kupovaného hardwaru, například počítače.
• Používejte ověřené internetové obchody, nejlépe tuzemské disponující kamennou pobočkou, zákaznickou linkou a další podporou zákazníků.
• Nikdy neprovádějte on-line platby, pokud již nemáte s obchodem zkušenosti. V opačném případě podstupujete velké riziko zneužití vaší karty a vytunelování účtu.
• Nereagujte na e-mailové nabídky, které se tváří příliš výhodně, jsou v cizím jazyce či psané chybnou češtinou. Téměř výhradně jde o podvod a už samo navštívení inzerované stránky je velmi rizikové.