ČEZ - Akce 'Bílé šrotovné'

20. 7. 2009 19:47    Rubrika: Tiskové zprávy

Akce „Bílé šrotovné“ Skupiny ČEZ ušetřila přes 7 tun emisí a 4 miliony kWh energie

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Zákazníci Skupiny ČEZ odevzdali během dvouměsíční akce Bílé šrotovné přes 600 tun starých spotřebičů. O jejich ekologickou likvidaci se postarala společnost ELEKTROWIN, která z nich dokázala recyklovat na 400 tun železa a 150 tun plastů. Díky recyklaci se ušetřilo na energiích kolem 4 milionů kWh a přes 7 tisíc tun emisí skleníkového plynu CO2.

Akce Bílé šrotovné Skupiny ČEZ, která probíhala od dubna do půlky června, nejenže ušetřila peníze tisícům zákazníků ČEZ, ale významně ulehčila i přírodě. V rámci akce bylo vybráno na 600 tun starých spotřebičů, které byly partnerskou společností ELEKTROWIN ekologicky zlikvidovány. Recyklací bylo z odevzdaných spotřebičů vytěženo více než 400 tun železa, přes 25 tun neželezných kovů a téměř 150 tun plastů.
„Akce Bílé šrotovné měla od počátku dva základní cíle: upozornit domácnosti na ekonomické výhody úsporných spotřebičů a informovat také o ekologických přínosech výměny starých spotřebičů. Ekologická likvidace nebezpečných látek a recyklace znovu použitelných materiálů je velkým plus pro přírodu,“ řekl ředitel marketingu ČEZ Prodej, s.r.o, Milan Mika.
Díky recyklaci materiálů a ekologické likvidaci freonů z odevzdaných spotřebičů se ušetřilo 7.200 tun emisí skleníkového plynu CO2. Úspora energie, jež by se bez recyklace spotřebovala na výrobu nových materiálů, činí asi 4 miliony kWh, což představuje roční spotřebu 500 obyvatel České republiky.
Emise skleníkových plynů šetří také nové úsporné spotřebiče, jež si zákazníci v rámci akce zakoupili. Díky nižší spotřebě totiž neodebírají tolik elektřiny, při jejíž výrobě emise vznikají. Zákazníkům přitom ušetří na platbách za elektřinu i více než tisíc korun ročně. Skupina ČEZ iniciovala ve spolupráci s Mladou frontou DNES velký srovnávací test chladniček, který prokázal úspornost těch nejlepších spotřebičů z kategorie A+ a A++. Cenově se přitom tyto spotřebiče od méně úsporných nijak významně neliší.
V rámci akce Bílé šrotovné testovala Skupina ČEZ ve spolupráci s Elektrotechnickým zkušebním ústavem (EZU) celkem 11 ekologických ledniček, které po skončení testů míří do rukou postižených z povodňových oblastí na Moravě.


| Diskuse | Tiskové zprávy