T-Mobile - nejlepší signál stále zdokonalujeme

23. 7. 2009 14:04    Rubrika: Tiskové zprávy

Podle nezávislého výzkumu P3 Solutions má nejspolehlivější síť v ČR společnost T-Mobile. Operátor však neusíná na vavřínech a nadále pracuje na zlepšování její kvality. Nejvýznamnějším projektem v této oblasti je aktuálně modernizace 2G sítě, jež se nezastavila ani v letních měsících. Již na konci června byla dokončena výměna technologií v západních Čechách. Nyní se servisní týmy přesunují do jižních Čech a na severní Moravu. Během července a srpna tak bude vyměněno rekordních 800 základnových stanic (BTS). Do června se nová zařízení Huawei objevila již na 1100 BTS.

P3 Solutions: Nejlepší síť má T-Mobile
Společnost P3 Solutions se při svém měření zaměřila na kvalitu 2G sítí tří největších tuzemských operátorů. Sledována byla úroveň hlasových a datových služeb. V obou aspektech si nejlépe vedla síť T-Mobile.

Během roku 2008 bylo provedeno na 40 000 testovacích hovorů a datových přenosů ve všech sítích. Kvalita pokrytí a služeb byla vyzkoušena jak ve městech či na vesnicích, tak na silnicích. Z výsledků stojí určitě za zmínku měřítko úspěšnosti sestavení hovoru – tzv. CSTR (Call Setup Succes Rate). Nejvyššího výsledku dosáhl T-Mobile, v jehož případě činil údaj 99,6 % všech hovorů v průměru za celou republiku. Druhé místo připadlo Telefonice O2 a třetí Vodafonu.

Také v případě 2G datových služeb (GPRS/EDGE) si největší tuzemský operátor připsal prvenství. Operátoři za ním si své pořadí prohodili. Cílem měření byla v tomto ohledu průměrná dosažená rychlost stahování při surfování z mobilu. O dobré výsledky se podle testů zasloužilo především velmi vysoké pokrytí populace technologií EDGE – v současnosti jej může využívat více než 91 % obyvatel České republiky. Navíc po dokončení modernizace by mělo být EDGE dostupné v celé sítí T-Mobile.

2G modernizace dále pokračuje
Zákazníci T-Mobile v západních Čechách od začátku prázdnin již využívají přednosti nových technologií od Huawei. Kromě datových přenosů EDGE, které jsou nyní dostupné v celém regionu, mohou vyzkoušet další novinku – a to tzv. Paging Coordinantion. Jde o funkcionalitu, která umožňuje uživateli přijmout hlasový hovor, i když v tu chvíli právě surfuje po webu.

Až dosud se takový zákazník „tvářil“ jako nedostupný pro volání. Nyní však telefon i v průběhu datového spojení neustále hlídá, zda nepřichází žádost o hovor. Pokud ano, je datové spojení přerušeno a po skončení volání zase znovu automaticky obnoveno.

Navíc nová technologie výrazně vylepšila i další kvalitativní parametry sítě T-Mobile. Dosavadní testy ukazují, že podstatně pomohla snížit podíl předčasně ukončených hovorů, a to o jednu třetinu.

Západní Čechy si na své konto připsaly také jubilejní 1000. modernizovanou BTS. Zájemci ji najdou v obci Drahoňův Újezd nedaleko Plzně. Nyní se servisní týmy přesunou do jižních Čech, kde proběhne výměna všech základnových a řídících stanic ještě během tohoto roku.

Modernizace pokračuje čile i na Moravě. Podle plánu byly nyní přerušeny práce v okolí Brna a technici zamířili na severní Moravu. Jejich cílem budou především horské oblasti Beskyd a Jeseníků, neboť zde je potřeba provést instalaci nových technologií ještě před příchodem zimy. Do konce roku by pak měly být dokončena jihomoravská větev.

Dosud se zařízení Huawei nachází na více než 1100 BTS a do konce prázdnin by se toto číslo mělo blížit již dvěma tisícům. Jen pro připomenutí – celkový počet vysílačů dosahuje v síti T-Mobile 4500.


| Diskuse | Tiskové zprávy