Apple vydává novou verzi Final Cut

28. 7. 2009 21:07    Rubrika: Tiskové zprávy

Apple vydává novou verzi Final Cut

Apple vydává novou verzi Final Cut

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Nové verze Final Cut Pro, Motion, Soundtrack Pro, Color a Compressor

Společnost Apple® dnes oznámila novou verzi softwaru Final Cut Studio®, která nabízí více než 100 nových funkcí a nové verze aplikací Final Cut Pro®, Motion, Soundtrack® Pro, Color a Compressor. Final Cut Studio obsahuje Final Cut Pro 7, který rozšiřuje rodinu ProRes kodeků od Apple, dále Easy Export, díky němuž je možný výstup do mnoha různých formátů pomocí jednoho kroku, a také podporu iChat® Theater pro spolupráci v reálném čase. Motion 4 zahrnuje vyspělé nástroje jako například 3D stíny, zrcadlení a úpravu hloubky ostrosti pro úžasnou filmovou grafiku a vizuální efekty, a Soundtrack Pro 3 nabízí nové vícestopové audio nástroje pro zjednodušenou postprodukci zvuku. Color 1.5 zahrnuje lepší integraci Final Cut Pro a podporu pro plné barevné rozlišení a Compressor 3.5 přidává nové funkce, které zjednodušují nastavení a úpravu souborů pro export. Nové Final Cut Studio bude stát asi 26500 Kč a je tak levnější než předchozí vydání. Je také k dispozici ve formě upgrade za pouhých 8000 Kč.
“Final Cut Pro je se svými 1,4 milióny uživatelů a 50 procenty trhu* jedničkou mezi profesionálními aplikacemi pro editaci videa,” řekl Philip Schiller, senior viceprezident globálního produktového marketingu Apple. “Nové Final Cut Studio obsahuje více než 100 nových funkcí a výrazně rozšiřuje rodinu ProRes kodeků od Apple, takže editoři mohou pracovat s nejvyšší kvalitou videa ve studiu a také na místech s nízkou rychlostí připojení.“
Final Cut Pro 7, poslední verze editovacího softwaru od Apple, který v minulosti získal cenu Emmy, obsahuje nové verze kodeků ProRes od Apple, které podporují prakticky jakýkoli pracovní proces, včetně kodeku ProRes Proxy, který slouží pro offline editaci a mobilní editaci při nízké rychlosti připojení; ProRes LT je určen pro všeobecnou editaci a ProRes 4444 pro editaci a vizuální efekty v nejvyšší možné kvalitě. Easy Export umožňuje uživatelům pokračovat v práci na projektech, zatímco se na pozadí provede kódování a sekvence se odešle na YouTube, MobileMe™, iPhone™, iPod®, Apple TV®, na DVD nebo Blu-ray. Podpora iChat Theater umožňuje spolupráci v reálném čase díky sdílení Final Cut® timelines nebo klipů z individuálních zdrojů s uživateli iChat kdekoli na světě, dokonce i když nemají nainstalovaný Final Cut Pro. Mezi další nové funkce patří nové nástroje pro snadnou změnu rychlosti klipu, alpha transitions pro tvorbu dramatických efektů pomocí rozmazání pohybu a zabudovanou AVC-Intra podporu pro nejnovější kvalitní kamery značky Panasonic.
Motion 4 nabízí oceňované, snadno použitelné animační nástroje, takže video editoři mohou rychle vytvořit cokoli od úvodních titulků, přes úžasnou filmovou grafiku až po animované závěrečné poděkování. Vylepšení 3D kompozicí je rychlejší než kdykoli předtím díky novým přizpůsobitelným funkcím, které umí přidat světelné body k vytvoření realistických stínů nebo vytvoření zrcadlení na povrchu jakéhokoli tvaru, plochy nebo barevného nátěru. Motion 4 umožňuje editorům flexibilně uzpůsobit hloubku ostrosti ve 3D prostoru tím, že selektivně zvýrazní jeden nebo několik objektů a vytvoří efekt zaostření.
Soundtrack Pro 3 přináší významné nové nástroje pro editaci zvuku, například Voice Level Match, který extrahuje jednotlivou zvukovou informaci z obsahu jednoho klipu a vloží ji do druhého beze změny ostatního audio obsahu, a tak mohou editoři snadno opravit nesladěné zvukové úrovně. Zdokonalený File Editor obsahuje nové nástroje k provedení sofistikovaných editačních zásahů a vyladění zvukového záznamu tím, že se umí zaměřit na specifické frekvence, jako například šustění papíru nebo praštění do stolu, aniž by to ovlivnilo mluvený dialog. Nová funkce Advanced Time Stretch dokáže roztáhnout a stáhnout zvukovou stopu s neuvěřitelnou přesností s použitím tří algoritmů navržených společností Apple nebo dalších algoritmů od třetích stran v podobě zásuvných modulů.
Color 1.5, snadno použitelná profesionální aplikace pro úpravy barev nyní pracuje s větším rozsahem sekvencí a efektů z Final Cut Pro a integrovaný pracovní prostor umožňuje editorům zpracovat celé projekty v rámci programu Final Cut Studio. Nová 4K podpora pracuje přirozeně se soubory z kamer jako například RED ONE a umožňuje výstup přímo do ProRes for HD nebo DPX for film. Rozšířená podpora pro formáty vysoké kvality zahrnuje AVC-Intra, XDCAM 422 a ProRes 4444, což dovoluje úpravy barev s pomocí maximálního množství informace o barevném prostoru.
Compressor 3.5 jako nikdy předtím zjednodušuje kódování a převedení materiálu do mnoha různých formátů, je schopen automaticky detekovat nastavení QuickTime® a vytvořit Easy Export šablonu nebo mini “droplet” na desktopu, který automatizuje specifické úkony Compressoru. Nové, přizpůsobitelné funkce sdílení umožňují jednoduše publikovat materiál na YouTube a MobileMe, nebo exportovat do iPhone, iPodu, Apple TV a dalších mobilních formátů. Šablony menu a předvolby kódování ulehčují a urychlují tvorbu Blu-ray disků. Final Cut Studio také obsahuje DVD Studio Pro®, prostředí pro tvorbu DVD s nástroji „táhni a pusť“, editaci přímo na obrazovce a náhledy v reálném čase.
Soundtrack Pro a Compressor jsou také k dispozici jako součást nové aplikace Logic Studio®, která umožňuje uživatelům Final Cut a Logic® spolupracovat a sdílet soubory.
Společnost Apple také představila Final Cut Server 1.5, aktivní nástroj pro ovládání a automatizaci Final Cut Studio. Final Cut Server 1.5 obsahuje významné nové funkce jako je zjednodušená offline editace s ProRes Proxy, produkční hierarchie k organizaci médií a podpora pro statické obrazové sekvence, které umožňují jednoduše nahlédnout a zpracovat sekvence obrázků při procesu tvorby grafiky a efektů. Final Cut Server nyní zahrnuje neomezenou licenci pro klienty a je k dostání za 26500 Kč nebo jako upgrade pro stávající uživatele za 8000 Kč.
Cena & dostupnost
Final Cut Studio bude k dispozici v síti autorizovaných prodejců Apple za doporučenou maloobchodní cenu 26500 Kč a stávající uživatelé Final Cut Studio a Final Cut Pro mohou získat upgrade za doporučenou maloobchodní cenu 8000 Kč. Úplné systémové požadavky a více informací o Final Cut Studio můžete nalézt na stránce www.apple.com/finalcutstudio. Final Cut Server 1.5 bude k dispozici u autorizovaných prodejců Apple za doporučenou maloobchodní cenu 27500 Kč spolu s neomezenou licencí pro klienty. Stávající uživatelé Final Cut Server mohou získat upgrade za doporučenou maloobchodní cenu 8000 Kč. Úplné systémové požadavky a více informací o Final Cut Server můžete nalézt na stránce www.apple.com/finalcutserver.
*Založeno na údajích firmy SCRI International, Inc., která se zabývá výzkumem televizního trhu a trhu s profesionálním videem. Z údajů vyplývá, že společnost Apple byla v roce 2008 jedničkou na trhu v oblasti postprodukce s 50 procenty broadcastových a postprodukčních editorů pro nelineární střih.


| Diskuse | Tiskové zprávy