Zneužívání celebrit na internetu

26. 8. 2009 17:58    Rubrika: Tiskové zprávy

Nejnebezpečnější celebrity Internetu: Jessica Biel sesadila Brada Pitta

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Společnost McAfee zveřejňuje třetí žebříček statistik mapujících rizika vyhledávání na webu. Českému žebříčku vévodí herečka a moderátorka Dana Morávková.

Společnost McAfee, Inc. (NYSE: MFE), firma specializující se na zabezpečení Internetu, zveřejnila výsledky své studie mapující rizika vyhledávání na Internetu. Žebříčku celebrit, při jejichž hledání se uživatel může s největší pravděpodobností dostat na podvodné weby, vévodí jména hollywoodských hvězd a dalších lidí ze světa show businessu. Naopak například stránky, které vyhledávače vracejí jako odpověď na dotazy Barack Obama nebo Michelle Obama, představují relativně menší riziko. (Výsledky níže v TZ + v přiloženém excel dokumentu.)

Společnost McAfee získala své výsledky analýzou odpovědí vyhledávačů Google, Yahoo a Bing (nový vyhledávač Microsoftu) včetně některých jejich místních verzí.

Vyhledávání řetězců „Jessica Biel”, „Jessica Biel downloads,” „Jessica Biel wallpaper,” „Jessica Biel screen savers,” „Jessica Biel photos” a „Jessica Biel videos“ vede v 1 případu z 5 k odkazu na stánky, které představují pro návštěvníka hrozbu, ať už jsou spojeny se spywarem, adwarem, spamem, phishingem, viry nebo jiným malwarem.

„Celých 95 % škodlivého softwaru se dnes do počítačů dostává při práci
s Internetem, přitom 78 % uživatelů Internetu není dostatečně chráněno, tj. nepoužívají plnohodnotnou sadu zabezpečení. Posedlost celebritami je na první pohled neškodná, ve skutečnosti ale jediné neuvážené stáhnutí škodlivého obsahu může vést k vážným škodám,“ uvádí k výsledkům průzkumu Jeff Green, senior vice prezident společnost McAfee pro vývoj produktů a laboratoře Avert Labs.

Sledování novinek o pop kulturních hvězdách a stahování souvisejícího obsahu představuje pro uživatele Internetu vážné riziko. Také podvodníci sledují zájem uživatelů, novinky, výročí i trendy ve vyhledávání a tomu přizpůsobují své aktivity. Internetoví podvodníci zneužívají zájmu uživatelů o celebrity, nabízejí na svých webech ke stažení související tapety, spořiče obrazovky, obrázky, videa či vyzváněcí melodie pro mobilní telefony. Za tímto obsahem „zdarma“ ke stažení se však často skrývá malware. Na první pohled tyto malwarové weby působí jako legitimní stránky.

Společnost McAfee hodnotí rizikovost stránek na základě své osvědčené technologie SiteAdvisor. Tento zdarma dostupný doplněk k webovému prohlížeči označuje stránky (a odkazy na ně ve vyhledávači) třemi barevnými známkami: zeleně označené stránky jsou bezpečné, žluté potenciálně rizikové a červeně označené představují v případě návštěvy pro uživatele vážnou hrozbu. Značení výsledků ve vyhledávači upozorňuje uživatele na rizika, které daný web představuje, ještě předtím, než ho navštíví. Pořadí rizikovosti jednotlivých celebrit sestavuje společnost McAfee podle celkového podílu „žlutých“ a „červených“ odkazů.

Pořadí celebrit podle míry rizikových odkazů ve výsledcích vyhledávače (spolu
s podílem rizikových odkazů):

1. Jessica Biel – 20,1 %
2. Beyonce – 17,9%
3. Jennifer Aniston – 17,6%
4. Tom Brady – 17,4%
5. Jessica Simpson – 17,3%
6. Gisele Bunchen – 15,8%
7. Miley Cyrus – 15,5%
8. Megan Fox and Angelina Jolie – 15,3%
9. Ashley Tisdale – 14,9%
10. Brad Pitt – 14,8%
11. Reese Witherspoon – 14,4%
12. Britney Spears – 14,3%
13. Rihanna – 14,1%
14. Lindsay Lohan – 14 %
15. Kim Kardashian – 13,8 %


| Diskuse | Tiskové zprávy