Nikon zvítězil v boji proti nelegálnímu paralelnímu dovozu

4. 9. 2009 08:30    Rubrika: Tiskové zprávy

Nikon zvítězil v boji proti nelegálnímu paralelnímu dovozu

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

18. srpna 2009 rozhodl Okresní soud v Haagu ve prospěch společnosti Nikon v případu společností Crown, OPX Media, švýcarské společnosti Oderma a pana Ruitenberga. Ještě donedávna žalovaní dováželi ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor fotoaparáty Nikon, které nejsou určeny pro prodej v Evropě, a prodávali je na holandském trhu, což je přestupek proti Evropskému obchodnímu právu. Soud jednoznačně rozhodl o ukončení ilegálního importu fotoaparátů Nikon společnostmi Crown, OPX media a Oderma a panu Ruitenbergovi osobně zakázal jakýmkoliv způsobem se podílet na obchodování s ilegálně dovezenými fotoaparáty Nikon.
Tato skutečnost představuje důležité vítězství pro Nikon a další společnosti bojující proti nezákonnému paralelnímu dovozu produktů, neboť brání panu Ruitenbergovi pokračovat v jeho nelegálních praktikách pod jiným jménem, což dělal v několika případech předtím, než bylo dne 18. srpna 2009 přijato toto soudní rozhodnutí.
Rozsudek je důležitý také pro samotný obchod: férový boj s konkurencí o pozici na trhu se může uskutečnit jen tehdy, hrají-li všechny zúčastněné strany fair play a obchodují-li v rámci právních norem Holandska a Evropské unie. Společnost Nikon podporuje všechny své obchodní partnery, kteří respektují tato pravidla a bude i nadále informovat všechny společnosti, které budou dovážet produkty Nikon z oblastí mimo Evropský hospodářský prostor do Holandska o tom, že jejich obchodní praktiky jsou nelegální. Společnost Nikon Holandsko je přesvědčena o tom, že tento aktivní přístup povede k nastolení seriózního přístupu k obchodování.
Berend van Iterson ze společnosti Nikon Holandsko k tomu uvádí: „Férová soutěž a transparentnost v obchodování přináší prospěch také koncovým uživatelům. Fotoaparáty, které nejsou přímo určeny pro evropský trh, jsou velmi často dodávány v neúplném stavu nebo dokonce poškozené. Chybí manuály nebo záruční listy, někdy je poškozeno celé balení. Holandští zákazníci, stejně jako obchodníci, velice oceňují špičkovou kvalitu servisních a asistenčních služeb, které Nikon poskytuje v Holandsku. Náklady na tento druh služeb je možné nést jen za předpokladu, že produkty Nikon budou prodávány holandským zastoupením na holandském trhu, založeném na férových základech.“


| Diskuse | Tiskové zprávy