Microsoft - Osm tipů pro bezpečnější nakupování online

9. 12. 2009 16:27    Rubrika: Tiskové zprávy

Vánoční online nákupy jsou s Internet Explorerem 8 bezpečnější

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Nejnovější webový prohlížeč společnosti Microsoft odhalil už více než 275 milionů škodlivých stránek

Stovky tisíc lidí za 16 dní rozbalí pod stromečkem dárky koupené přes internet. To znamená, že stovky tisíc Čechů při nákupech riskují střet s internetovými hrozbami při vyhledávání nejvýhodnějších cen i při samotných nákupech. Podle zdroje ČTK utratili za loňský rok Češi na internetu 22 miliard korun, v letošním roce se očekává nárůst na 26 až 27 miliard. Zatím však pouze necelých dvacet procent uživatelů internetu může být v klidu. Před riziky je ochránil Internet Explorer 8, který je podle nezávislých odborníků ze společnosti NSS Labs nejlépe zabezpečeným webovým prohlížečem.

Díky nové funkci Procházení se službou InPrivate máte navíc jistotu, že se ostatní členové domácnosti, kteří používají stejný počítač, nedoví, co a kde jste nakupovali. Při použití této funkce totiž Internet Explorer 8 neukládá žádné informace o navštívených stránkách. „Nakupování na internetu je pohodlné a levné, ale pro méně opatrné uživatele může být i nebezpečné,“ upozorňuje Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows. „Uživatelé, kteří používají bezpečný prohlížeč a dodržují jednoduché zásady bezpečného pohybu na internetu, se ale bát nemusí.“

Kromě bezpečnostních technologií v Internet Exploreru 8, které odhalují podvodné stránky nebo zabraňují stažení nebezpečného kódu bez vědomí uživatele, nabízí Microsoft i další pomocníky pro bezpečný pohyb na internetu. Operační systém Windows 7 obsahuje vylepšený nástroj řízení uživatelských účtů, který chrání počítač před instalací škodlivého softwaru a automaticky stahuje bezpečnostní aktualizace.

Uživatelé legálních Windows každý měsíc získávají automaticky také nástroj pro odstranění škodlivého softwaru. Proti takzvanému spywaru, který se snaží získat citlivé údaje o uživatelích, chrání bezplatný nástroj Microsoft Defender.

Osm tipů pro bezpečnější nakupování online
1. Používejte automatické aktualizace – Automatické aktualizace operačního systému Windows zajistí pravidelnou instalaci případných bezpečnostních aktualizací a zabrání tak útočníkům zneužít známá slabá místa počítače. Pokud jste to ještě neudělali, stáhněte si také aktuální Internet Explorer ve verzi 8 na www.microsoft.com/cze/windows/internet-explorer.
2. Aktivně chraňte svůj počítač – Používejte bezpečnostní nástroje firewall, Microsoft Defender a antivirový software.
3. Dejte si pozor na podvody – Škodlivý software a podvodné webové stránky dokáže odhalit Internet Explorer 8 díky technologii SmartScreen. Pokud sami narazíte na nebezpečnou stránku, můžete na riziko upozornit ostatní uživatele.
4. Chraňte se před nejnovějšími útoky – Útočníci na internetu využívají stále modernější metody, jako je cross-site scripting, který slouží k získání citlivých údajů. Internet Explorer 8 v základním nastavení tyto útoky dokáže odhalit.
5. Nenechte se zmást podvodnými weby - Aplikace Internet Explorer 8 pomáhá identifikovat falešné webové stránky se zavádějícími adresami. Název domény v panelu Adresa je zvýrazněn černou barvou, uživatel tak snadno pozná skutečnou adresu webové stránky.
6. Dbejte na své soukromí – Funkce Procházení se službou InPrivate zabrání tomu, aby se v počítači ukládaly informace o navštívených stránkách. Snadno tak uchráníte svoje drobné neřesti před odhalením.
7. Plaťte pouze šifrovaně – Při platbě v online obchodech zadávejte číslo své platební karty pouze na zabezpečených webových stránkách ověřených online obchodů. To, zda je stránka zabezpečená, poznáte podle zeleného podbarvení adresy v aplikaci Internet Explorer 8 nebo podle toho, že adresa začíná znaky https, nikoliv běžným http.
8. Neodpovídejte na zvědavé e-maily – Nikdy do zpráv elektronické pošty neuvádějte číslo platební karty, přihlašovací jméno a heslo k elektronické poště, internetovému bankovnictví nebo ke svému profilu v sociálních sítích. Banky ani žádné jiné důvěryhodné instituce nebudou požadovat zaslání těchto údajů e-mailem. Vyvarujte se také odpovědi na e-maily, které nabízejí podezřele levné služby a zboží, zvláště když jsou psané anglicky nebo špatnou češtinou.

Tiskové zprávy

Diskuse