McAfee varuje před on-line útoky ve vánoční sezóně

16. 12. 2009 16:12    Rubrika: Tiskové zprávy

DVANÁCT VÁNOČNÍCH PODVODŮ

McAfee varuje před on-line útoky ve vánoční sezóně

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Společnost McAfee varuje před on-line útoky ve vánoční sezóně
Internetoví podvodníci se snaží Vánoce zneužít k tomu, aby uživatelům odcizili peníze, identity nebo finanční informace

Společnost McAfee, Inc. (NYSE: MFE) zveřejnila informace o 12 hlavních typech on-line podvodů, jimiž se internetoví zločinci budou snažit ošidit uživatele během vánočních svátků. V posledních 2 letech kybernetičtí podvodníci připravili uživatele Internetu o 8 miliard dolarů a společnost McAfee varuje všechny, aby se ještě letos nestali dalšími oběťmi.

12 vánočních podvodů podle společnosti McAfee

1. Phishing maskovaný za charitu
Podvodníci využívají skutečnosti, že během svátků mají lidé větší sklon k dobročinnosti. Rozesílají tedy e-maily, které předstírají, že jejich odesilatelem je reálně existující charitativní organizace. Snaží se přilákat uživatele na podvodné stránky, jejichž cílem je ukrást darované prostředky, údaje o platebních kartách i identity dárců.

2. Falešné účty
Během svátků podvodníci často rozesílají falešné účty tvářící se jako faktury od doručovacích služeb. V e-mailech mohou například požadovat zaslání informací o platební kartě (předstírají, že proto, aby si z ní mohli strhnout peníze za doručené zboží) nebo tvrdit, že k doručení balíčku je třeba vyplnění nějakého formuláře. V prvním případě dojde ke krádeži informací o kartě, ve druhém se po otevření příslušného souboru do počítače nainstaluje malware.

3. Podvodníci se chtějí „přátelit“ v sociálních sítích
Během vánočních svátků se spolu lidé setkávají a obecně žijí daleko společenštěji než po zbytek roku. Podvodníci proto rozesílají e-maily, které se tváří jako žádosti o potvrzení přátelství ze sociálních sítí. Tyto e-maily ale obsahují odkazy vedoucí na podvodný web. Kliknutí na takový odkaz může vést i instalaci malwaru nebo krádeži osobních informací.

4. Rizika vánočních elektronických pohlednic
Podvodníci s oblibou rozesílají vánoční blahopřání v podobě připojeného souboru v PowerPointu, který obsahuje malware. V loňském roce laboratoře společnosti McAfee odhalily také červa, který se maskoval jako elektronická pohlednice služby Hallmark nebo jako vánoční nabídky společností McDonald’s a Coca-Cola.

5. Levné luxusní dárky, například šperky, se mohou prodražit
Laboratoře společnosti McAfee nedávno zaregistrovaly novou kampaň, která se snaží nalákat uživatele na weby infikované malwarem. Kampaň inzeruje „zlevněné“ značkové zboží od firem jako Cartier, Gucci a Tag Heuer. Zločinci používají i loga dalších známých firem a nabízejí zboží, které zájemce zaplatí, ale nikdy neobdrží.

6. Krádeže identity na vzestupu
Společnost Forrester Research předpovídá, že on-line nákupy v letošní vánoční sezóně opět vzrostou. Hackeři se snaží sledovat aktivity uživatelů, kteří své nákupy provádějí přes nezabezpečené přístupové body (hotspoty) Wi-Fi sítí. Důsledkem může být odcizení osobních dat. Společnost McAfee varuje uživatele, aby nikdy neprováděli nákupy přes Internet z veřejných počítačů a z nezabezpečených (otevřených) Wi-Fi sítí.

7. Pozor na koledy a tapety
Během Vánoc podvodníci vytvářejí podvodné weby cílené na uživatele, kteří vyhledávají vánoční hudbu, vyzváněcí melodie pro mobilní telefony, tapety na plochu Windows nebo spořiče obrazovky. Stahování souborů tematicky se vztahujících k Vánocům může počítač infikovat spywarem, adwarem nebo jiným malwarem. Společnost McAfee jeden takový podvodný web nabízející ke stažení vánoční koledy objevila již i letos.

8. Podvodné nabídky zaměstnání
Ekonomická recese s sebou nese vyšší nezaměstnanost a nejistotu. Internetoví zločinci využívají této situace a nabízejí v podvodných e-mailech dobře placená místa nebo výdělek při práci z domova. Pokud neopatrní uživatelé vyplní příslušné formuláře nebo zaplatí vstupní poplatek, podvodníci jim žádné zaměstnání přirozeně neopatří, ale ponechají si peníze nebo se pokusí prodat získané osobní informace.

9. Krádeže na aukčních serverech
Podvodníci během svátků číhají na svou příležitost i na aukčních serverech. Uživatelé by se měli mít na pozoru před příliš výhodnými nabídkami, protože kupující v takovém případě objednané (a zaplacené) zboží často nikdy neuvidí.

10. Krádeže hesel
Pokusy o krádeže hesel probíhají samozřejmě i během vánočních prázdnin. Zločinci se snaží uživatelům nepozorovaně instalovat nástroje zaznamenávající stisky kláves, tzv. keyloggery. Pokud získají heslo k bankovnímu účtu, zkusí se z něj rychle převést peníze. Jestliže se jim podaří získat heslo k e-mailovému účtu nebo do sociální sítě, mohou například začít z těchto adres rozesílat spam.

11. E-mail „od banky“
Podvodníci se snaží vylákat od uživatelů údaje o jejich bankovních účtech. Rozesílají e-maily, které předstírají, že jejich odesilatelem je banka. V těchto e-mailech požadují potvrzení celé řady informací, například předstírají, že vypršela platnost hesla a toto heslo je třeba změnit a zaslat jako odpověď na e-mail. Tyto e-maily „varují“ uživatele, že pokud nepodnikne požadované kroky, bude jeho účet zablokován apod. Společnost McAfee předpokládá, že během vánočních svátků aktivity tohoto druhu zesílí, protože uživatelé budou v době vánoční nákupní horečky pečlivěji sledovat pohyby na svých účtech.

12. Vydírání
Pokud zločinci získají přístup k uživatelově počítači, mohou mj. bránit v přístupu k souborům – tím, že je zašifrují. Následně uživatele vydírají a požadují převod peněz za to, že mu obsah jeho počítače opět zpřístupní. Podvodný software, který brání v používání počítače a nutí postižené uživatele platit výkupné, se nazývá ransomware.

Tiskové zprávy

Diskuse