Mají rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané smysl?

13. 1. 2010 16:20    Rubrika: Tiskové zprávy

Mají rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané smysl?

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které na základě novely Zákona o zaměstnanosti akredituje vzdělávací programy využívané úřady práce po celé ČR v rámci rekvalifikací nezaměstnaných občanů, se rozhodlo přispět k efektivnějšímu využívání finančních prostředků určených na rekvalifikace. Přijalo koncept ECDL jako nástroj pro ověřování výsledků počítačového vzdělávání. Od 1. ledna 2010 tak MŠMT akredituje počítačové kurzy, jejichž obsah je plně v souladu s pojmem „počítačová gramotnost“, a které jsou zakončeny mezinárodními testy ECDL (European Computer Driving Licence).

„Akreditaci počítačových kurzů zakončených mezinárodními testy ECDL lze považovat za správný krok směrem ke skutečně smysluplnému využívání finančních prostředků investovaných státem, resp. úřady práce, do vzdělávání nezaměstnaných občanů v rámci rekvalifikací,“ říká Jiří Chábera, který je zodpovědný za koncept ECDL v ČR a dále dodává: „Využití testů ECDL jako závěrečné zkoušky v rámci rekvalifikačních počítačových kurzů přináší všem zúčastněným stranám jednoznačné výhody. Úřady práce získají objektivní zpětnou vazbu o kvalitě a výsledcích rekvalifikačních kurzů, kterou nemůže zkreslit ani samotná vzdělávací organizace. Navíc jsou účastníci rekvalifikací nuceni věnovat výuce maximální pozornost, jinak nemohou rekvalifikaci úspěšně absolvovat, a vzdělávací organizace zároveň musí poskytovat tak kvalitní služby, aby rekvalifikace úspěšná být mohla. Není již tedy možné účastníky kurzů jednoduše „odškolit“ a na konci kurzu „nějak“ ověřit, že to všichni umí…,“ komentuje Chábera. Úspěšný absolvent rekvalifikačního kurzu tak může získat nejen „Osvědčení“ o jeho absolvování, ale také jaksi „navíc“ některý z mezinárodně uznávaných dokladů počítačové gramotnosti.

ECDL je mezinárodně uznávaná, objektivní a standardizovaná metoda pro ověřování počítačové gramotnosti, která využívá praktické testy ke zjištění, zda je libovolná osoba schopna používat běžné informační a komunikační technologie alespoň na takové úrovni, která odpovídá mezinárodní definici počítačové gramotnosti.

MŠMT bude udělovat akreditace pro následující typy kurzů: „Základy obsluhy osobního počítače (dle sylabu ECDL; v rozsahu 40-79 hodin)“ a „Obsluha osobního počítače (dle sylabu ECDL; v minimálním rozsahu 80 hodin)“, přitom obsah těchto kurzů může být přizpůsobován vzdělávání i úplným počítačových začátečníků. Novinkou je také skutečnost, že MŠMT v zájmu zachování kvality, bude udělovat akreditace pro výše uvedené rekvalifikační kurzy pouze akreditovaným testovacím střediskům ECDL, kterých je v ČR více než 150. U těchto vzdělávacích organizací je garantována odborná způsobilost v oblasti počítačové gramotnosti dle mezinárodního konceptu ECDL.

Budoucí zaměstnavatelé rekvalifikovaných občanů tak budou mít při výběru svých zaměstnanců významně usnadněnou práci a mohou ušetřit nemalé finanční prostředky, neboť u absolventů takovýchto počítačových kurzů bude předem jasné, co umí a co nikoli.

Tiskové zprávy

Diskuse