Panasonic 3D kamera s Full HD rozlišením

22. 1. 2010 19:54    Rubrika: Tiskové zprávy

Společnost Panasonic Corporation představila první profesionální plně integrovanou 3D videokameru s Full HD rozlišením. Dva objektivy, kamerová hlava a záznamové zařízení na paměťové karty nyní tvoří jediný kompaktní celek s nízkou hmotností, díky čemuž kameraman získává podstatně větší flexibilitu a mobilitu přímo v terénu. Použité polovodičové paměti zvyšují odolnost kamery i v extrémních podmínkách a významně šetří náklady.

Panasonic 3D kamera s Full HD rozlišením

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Jednodušší používání
Nevýhodou v současnosti používaných 3D systémů jsou jejich velké rozměry a potřeba samostatných záznamových zařízení. V nové Full HD 3D videokameře Panasonic jsou však objektivy, kamerová hlava kamery a duální záznamové zařízení na paměťové karty integrované do jednoho celku s hmotností nižší než 3 kg. Ve videokameře jsou zároveň zakomponované ovládací prvky nastavení stereoskopických parametrů, což ulehčuje její používání a ovládání. Systém dvojice objektivů umožňuje nastavovat bod konvergence , přičemž k dispozici jsou i funkce automatické korekce horizontálního a vertikálního posunu. Při použití běžných 3D kamerových systémů je nutné provést toto nastavení prostřednictvím PC nebo externího videoprocesoru, zatímco nová 3D Full HD kamera Panasonic se dokáže automaticky kalibrovat bez potřeby dalších zařízení, což umožňuje okamžité snímání 3D obrazu.

Větší flexibilita
Díky záznamovému systému s polovodičovými paměťmi na bázi souborů nabízí nova 3D videokamera větší flexibilitu při tvorbě Full HD 3D videomateriálu i v náročnějších snímacích podmínkách. Kamera je lehčí a menší než současné 3D sestavy a uživateli poskytuje flexibilitu volného snímání bez použití stativu a zároveň významně zjednodušuje její přepravu. Proto je videokamera vhodná i pro sportovní a dokumentární filmové projekty. Na rozdíl od velkých 3D kamerových systémů umožňuje videosnímání s větší mobilitou a ze všech úhlů. Tím se významně zkracuje čas potřebný na usazení a nastavení a kameramanovi zůstává více času na vlastní kreativitu.

Spolehlivost polovodičových pamětí a toky
Datové toky videa pro pravou a levou stranu s Full HD rozlišením je možné zaznamenávat ve formě souborů na paměťové SDHC/SD karty, které jsou podstatně spolehlivější než jiné záznamové systémy s mechanickými částmi. Použití polovodičových pamětí zároveň zvyšuje odolnost kamery v extrémních podmínkách a kamera tak lépe odolává extrémním teplotám, úderům, nárazům a vibracím. Uživatelé také ocení rychlou práci se soubory a okamžitý volný přístup k zaznamenávanému obsahu, praktické možnosti připojení k zařízením s platformou Mac a PC, jako i delší záznamovou kapacitu.

Dostupnější cena
Díky standardizovanému a plně integrovanému řešení bude tato Full HD 3D videokamera dostupná za mnohem nižší cenu než tradiční 3D sestavy. Ekonomická efektivita se odrazí i na snížení nákladů na přepravu a zkrácení rozsahu pracovních činností potřebných k nastavení. Využitím standardních paměťových SDHC/SD karet s možností opakovaného záznamu se stanou téměř zanedbatelnými i náklady na média.

Panasonic představil svou 3D Full HD kameru na veletrhu spotřební elektroniky CES 2010 v Las Vegas, její uvedení na trh je plánované na podzim 2010, přičemž objednávky začne společnost přijímat už v dubnu. Navrhovaná maloobchodní cena za hlavní jednotku je 21 000 dolarů. Kromě videokamery plánuje Panasonic svým zákazníkům nabídnout i profesionální 3D LCD monitor do terénu s Full HD rozlišením a HD digitální AV mixážní pult pro produkci živého materiálu.

Jak vypadá běžný 3D kamerový systém?
Běžné 3D kamerové systémy jsou vybudované pomocí dvou běžných filmových anebo televizních kamer. Za normálních okolností se obě kamery nainstalují vodorovně vedle sebe, přičemž je osa pravé kamery vzdálená od osy levé kamery cca 6,5 cm – což odpovídá vzdálenosti mezi očima u lidí – aby se vytvořila binokulární paralaxa (zdánlivý rozdíl polohy předmětu vzhledem k pozadí při pozorování ze dvou různých míst). To je však možné uskutečnit jen s malými kamerami, protože televizní a filmové mají příliš velkou konstrukci i samotné objektivy. V takovém případě je nutné seskupit je ve svislém postavení a použít polopropustná zrcadla, anebo upevnit na kovové rámy (tzv. rig) a použít hranoly. To vytváří neskladný objemný systém, který se před snímáním musí pečlivě nastavit, aby se pravá ani levá kamera nevychylovala. Pokud se systém přenáší, náraz nebo vibrace kamery vychýlí, proto je nutné časté opětovné nastavování.


| Diskuse | Tiskové zprávy