Procesory Intel Intel Itanium 9300

9. 2. 2010 16:00    Rubrika: Tiskové zprávy

Intel uvedl nové procesory Intel® Itanium® 9300

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

• Osmdesát procent ze sta největších světových firem zvolilo pro své nejdůležitější aplikace servery s procesory Intel Itanium®.
• Oproti svému předchůdci nabídne nový procesor více než dvojnásobný výkon1
• 800% propustnost systémové sběrnice, 500% nárůstu propustnosti paměťové sběrnice a 700% nárůstu kapacity paměti.
• Ještě lepší podpora klíčových aplikací díky vyšší spolehlivosti, dostupnosti a lepším možnostem obsluhy napříč procesorem i platformou.
• Společné prvky s procesory Intel® Xeon® urychlí inovaci, zvýší projektovou i výrobní efektivitu a zákazníkům nabídnou vyšší flexibilitu.

Společnost Intel dnes představila novou řadu procesorů s označením Itanium® 9300, dříve kódově označovaných Tukwila. Oproti svému předchůdci nabídnou více než dvojnásobný výkon, vyšší škálovatelnost a další bezpečnostní prvky. Procesor Itanium používá 80 % ze sta největších celosvětových společností.

Agentura Gartner očekává, že v následujících pěti letech vzroste objem dat, s nimiž pracuje IT průmysl, o plných 650 %. Kvůli tomu budou velké společnosti potřebovat stále výkonnější a lépe škálovatelné servery. A na to reagují nové procesory Itanium 9300. Oproti svým předchůdcům mají dvojnásobný počet jader, větší cache, až o 800 % vyšší propustnost systémové sběrnice, více než 500% nárůstu propustnosti paměťové sběrnice a 700% nárůstu kapacity paměti při použití standardních komponent DDR3. Procesory řady Itanium 9300 také podporují technologii Intel® Hyper-Threading, proto jeden procesor zvládne zpracovat osm vláken najednou.

Procesor Itanium 9300 přináší maximální spolehlivost, dostupnost a možnost servisu (RAS), jimiž se vyznačuje nejen samotný procesor, ale též technologie Intel® QuickPath a paměťový subsystém. Procesor je vybaven vyspělou architekturou, jež dokáže koordinovat řešení chyb v hardwaru, firmwaru i operačním systému a zlepšuje dostupnost systému povolením jeho obnovy při fatálních chybách. Procesor Itanium 9300 disponuje druhou generací virtualizační technologie vyvinuté ve společnosti Intel. Tato technologie zlepšuje výkon a efektivitu. Čipová sada Intel® 7500 dokáže přiřazovat I/O zařízení přímo virtuálním strojům, což dále přispívá ke zvyšování výkonu.

Postaven pro aplikace s nejvyšší prioritou
„Intel se zavázal nastolit novou éru počítačů pro aplikace s tou nejvyšší důležitostí. Jsme rádi, že 80 % ze sta největších celosvětových firem zvolilo pro tuto oblast servery založené na procesorech Itanium,“ prohlásil Kirk Skaugen, viceprezident divize Intel Architecture Group a generální manažer Data Center Group. „Dnešním oznámením pokračujeme v rozšiřování ekonomiky Mooreova zákona i pro ty nejdůležitější aplikace a opět zdvojnásobujeme výkonnost.“

„Zákazník potřebuje flexibilní technologickou infrastrukturu, jež mu umožní efektivně a rychle reagovat na požadavky nejdůležitějších aplikací,“ říká Martin Fink, viceprezident a generální manažer divize Business Critical Systems společnosti HP. „Řada procesorů Intel Itanium 9300 v kombinaci se servery HP Integrity pomáhá klientům dosáhnout lepší škálovatelnosti a odolnosti společně s možností virtualizace.“

Nové servery Bull NovaScale GCOS s procesory Itanium si vybrala i organizace CNAF, která zajišťuje distribuci rodinných sociálních dávek ve Francii a obsluhuje na 30 milionů klientů. Gérard Russeil, ředitel IT oddělení této organizace, prohlásil: „Systémy postavené na platformě Itanium se dlouhodobě osvědčily pro svou spolehlivost při práci s důležitými aplikacemi. Při testování se ukázalo, že díky prostupnosti a výkonu těchto procesorů bude možné sloučit několik datových center do jediného.“

Následující období
OEM systémy postavené na procesorech řady Intel Itanium 9300 budou binárně kompatibilní se stávajícím softwarem, a mohou tedy poskytnout výrazně vyšší výkon bez nutnosti další optimalizace softwaru.

Poulson – kódové označení dalších procesorů řady Itanium – nabídne například vyspělou vícejádrovou architekturu, zlepšení na úrovni instrukcí a hyper-threading i vyšší spolehlivost. Následující procesory Intel Itanium, na jejichž vývoji se pracuje, jsou navrhovány se socketovou i binární kompatibilitou s dnešními systémy a softwarem postavenými na procesorech řady Intel Itanium 9300. Návrh zahrnuje škálovatelnost, výkon i kapacity prostřednictvím aktualizací komponent bez nutnosti softwarové rekompilace, takže je možné systémy dále rozvíjet a adaptovat.

Prvky společné s procesory Intel Xeon
Řada procesorů Itanium® 9300 a chystaný procesor Intel® Xeon® (kódově označovaný Nehalem EX) mají několik společných prvků včetně technologií Intel® QuickPath Interconnect, Intel Scalable Memory Interconnect, Intel® 7500 Scalable Memory Buffer (využívající výhod standardní DDR3 paměti) a I/O hub (čipová sada Intel® 7500). Tyto prvky urychlí inovaci, efektivitu na projektové i výrobní úrovni napříč oběma architekturami a flexibilitu pro zákazníky.

Inteligentní energetická účinnost
Zdokonalená technologie Demand-Based Switching (DBS) snižuje spotřebu energie v okamžiku, kdy je procesor málo využíván. Technologie Intel® Turbo Boost procesoru umožňuje přizpůsobit se snížením nebo naopak zvýšením výkonu, a to podle potřeby. Řada procesorů Intel Itanium se bude prodávat za ceny od 946 do 3838 dolarů za 1000 kusů. OEM výrobci by měli své produkty představit během následujících tří měsíců.


| Diskuse | Tiskové zprávy