McAfee - zneužití Olympiáda může být rizikem pro počítač

22. 2. 2010 09:48    Rubrika: Tiskové zprávy

Olympiáda může být rizikem i pro počítač

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Internetoví podvodníci zneužívají všechny aktuální události a výjimkou nemůže být ani zimní olympiáda, která právě probíhá v kanadském Vancouveru. On-line vyhledávání rekordních časů nebo stahování spořičů obrazovky s oblíbenými sportovci představuje bezpečnostní riziko, že počítač bude nakažen škodlivým softwarem.

Společnost McAfee sestavila seznam 10 sportovců (viz níže v textu), v jejichž případě vede internetové vyhledávání nejčastěji k odkazům na podvodné stránky. Jako nejnebezpečnější sportovní odvětví vycházejí z tohoto přehledu lední hokej, lyžování a bruslení. Větší množství malwaru obsahují weby o ženách než o mužích. V čele žebříčku je americká rychlobruslařka Rodriguezová, v jejím případě je riziková až 1/4 stránek. Například po zadání dotazu „Jennifer Rodriguez screen saver“ zobrazí Google již na čtvrtém místě výsledků vyhledávání odkaz na web, který se pokouší o zneužití zranitelností webového prohlížeče.
Z českých sportovců představuje největší riziko infekce počítače malwarem krasobruslař Tomáš Verner (z kontrolovaných odkazů jich bylo potenciálně závadných 4,9 %). Na dalších místech žebříčku jsou skikrosař Tomáš Kraus (4,2 %) a rychlobruslařka Martina Sáblíková (3,8 %).

Hledání jména americké krasobruslařky Sashi Cohenoné vede v rizikovým odkazům v jedné šestině případů. Americký krasobruslař Ben Agosto na 10. místě žebříčku je „rizikový ze 14 %“.

Deset nejnebezpečnějších olympioniků při internetovém vyhledávání
1. JENNIFER RODRIGUEZOVÁ (USA, rychlobruslení)
2. SAYURI OSUGAOVÁ (Japonsko, rychlobruslení)
3. ALEXANDER SMIRNOV (Rusko, krasobruslení)
4. PETER FILL (Itálie, alpské lyžování)
5. SASHA COHENOVÁ (USA, krasobruslení)
6. GILLIAN APPSOVÁ (Kanada, lední hokej)
7. JACK JOHNSON (USA, lední hokej)
8. ANNI FRIESINGEROVÁ (Německo, rychlobruslení)
9. ANGELINA JENSEN (Dánsko, curling)
10. BEN AGOSTO (USA, krasobruslení)

Společnost McAfee podnikla tento průzkum pomocí své technologie SiteAdvisor. Za rizikové jsou pokládány weby, které tato aplikace označí žlutě (potenciálně riskantní) nebo červeně (přímo se snažící o distribuci malwaru nebo o phishing). Pořadí jednotlivých sportovců se může během Olympiády měnit s ohledem např. na zvýšení popularity z důvodu získání medaile apod.


| Diskuse | Tiskové zprávy