Společnost Apple vydává aplikaci Safari 5

9. 6. 2010 20:29    Rubrika: Tiskové zprávy

Společnost Apple vydává aplikaci Safari 5

TISKOVÁ ZPRÁVA - v původním znění

Společnost Apple® dnes vydala aplikaci Safari® 5, nejnovější verzi nejrychlejšího a nejinovativnějšího webového prohlížeče na světě. Tento prohlížeč přináší novou funkci Safari Reader určenou k ničím nerušenému čtení článků na Internetu, 30procentní nárůst výkonu oproti verzi Safari 4* a možnost volby vyhledávací služby pro vyhledávací pole z možností Google, Yahoo! nebo Bing. Prohlížeč Safari 5, který je dostupný pro platformy Mac® i Windows, obsahuje vylepšené nástroje pro vývojáře a podporuje více než desítku nových technologií pro specifikaci HTML5, které vývojářům webových stránek umožňují vytváření dynamických webů bohatých na funkce a obsah. S aplikací Safari 5 mohou nyní vývojáři vytvářet bezpečná rozšíření sloužící k přizpůsobení a vylepšení komfortu při prohlížení Internetu.

„Prohlížeč Safari je i nadále vedoucím produktem z pohledu výkonu, inovací a podpory standardů,“ řekl Philip Schiller, starší viceprezident divize Worldwide Product Marketing společnosti Apple. „Prohlížeč Safari je nyní používán ve více než 200 milionech zařízení po celém světě a jeho opensourcové jádro WebKit je používáno ve více než 500 milionech zařízení.“

Funkce Safari Reader usnadňuje čtení webových článků o rozsahu jedné a více stránek tím, že je převede do nového zobrazení umožňujícího jejich posouvání bez nadbytečného obsahu a dalšího nepořádku. Když prohlížeč Safari 5 detekuje článek, uživatelé mohou kliknout na ikonu funkce Reader v inteligentním poli pro zadávání adres, a zobrazit celý článek pro přehledné a nerušené čtení s možnostmi zvětšení, tisku nebo poslání e-mailem.

Prohlížeč Safari 5 s JavaScriptovým jádrem Nitro běží na počítačích Mac o 30 procent rychleji než prohlížeč Safari 4, o tři procenta rychleji než prohlížeč Chrome 5.0 a více než dvakrát rychleji než prohlížeč Firefox 3.6.* Prohlížeč Safari 5 díky funkci DNS Prefetching načítá rychleji nové stránky a vylepšuje ukládání dříve zobrazených stránek, čímž zajišťuje jejich pohotovější zobrazování.

Prohlížeč Safari 5 obsahuje více než desítku výkonných funkcí specifikace HTML5, které webovým vývojářům umožňují vytvářet stránky s bohatým mediálním obsahem, včetně přehrávání na celé obrazovce a skrytých titulků pro video specifikace HTML5. Mezi další funkce specifikace HTML5 v prohlížeči Safari 5 patří geolokace, elementy sekcí, atribut přetažitelného objektu, ověřování formulářů, element ruby, historie aplikací typu AJAX, značku EventSource a rozhraní WebSocket.

Nový bezplatný program Safari Developer Program umožňuje vývojářům přizpůsobovat a vylepšovat aplikaci Safari 5 pomocí rozšíření založených na standardních webových technologiích, jako například HTML5, CSS3 a JavaScript. Nástroj Extension Builder, novinka v prohlížeči Safari 5, zjednodušuje vývoj, instalaci a ukládání rozšíření do balíčků. V zájmu zvýšeného zabezpečení a stability jsou rozšíření prohlížeče Safari uloženy v prostředí sandbox, podepsány digitálním certifikátem společnosti Apple a spouštěny výhradně v prohlížeči.

Ceny a dostupnost
Prohlížeč Safari 5 je dostupný pro platformy Mac OS® X i Windows a je možné ho bezplatně stáhnout na stránkách www.apple.com/safari . Prohlížeč Safari 5 pro systém Mac OS X vyžaduje verzi Mac OS X Leopard 10.5.8 nebo Mac OS X Snow Leopard® 10.6.2 a novější. Prohlížeč Safari 5 pro systém Windows vyžaduje verzi Windows XP SP2, Windows Vista nebo Windows 7, minimálně 256 MB paměti a systém s nejméně 500MHz procesorem Intel Pentium. Kompletní systémové požadavky a další informace o prohlížeči Safari 5 naleznete na adrese www.apple.com/safari . K programu Safari Developer Program je možné se bezplatně připojit na adrese developer.apple.com/programs/safari .

  • Výkon se v závislosti na konfiguraci systému, síťovém připojení a dalších faktorech může lišit. Všechny testy byly prováděny společností Apple v květnu 2010 na počítači iMac® s procesorem Intel Core 2 Duo na frekvenci 3,06 GHz a se systémem Mac OS X 10.6.3 s 4 GB paměti RAM. Výkonové testy JavaScriptu jsou založeny na testu SunSpider 0.9.1.

| Diskuse | Tiskové zprávy